16 Ocak 2015, Cuma 08:35:48

HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİ ÜZECEK KARAR

Avrupa divanı, tüketicilerin havayolu şirketleri arasında kolayca fiyat karşılaştırması yapabilmeleri için önemli bir karara imza attı.
  • ELBETTE Kİ MÜŞTERİYİ SON RAKAM İLGİLENDİRİR.ÜRÜNÜ ALIP ALMAYACAĞINA BU RAKAM ÜZERİNDEN KARAR VERİR.KDV İMİŞ, BİLMEM NE VERGİSİ İMİŞ ONU İLGİLENDİRMEZ.BUNUN DIŞINDA YAPILAN HERŞEY SATICININ ÜÇKAĞIDIDIR.BUNU YAPANIN CEZASINI DA, EĞER ALTERNATİFİ VAR İSE MÜŞTERİ ANINDA VERMELİDİR.MÜŞTERİSİNİ KANDIRMA YOLUYLA SATIŞ YAPANLARIN CEZASINI HUKUK VEREMİYORSA MÜŞTERİ VERMELİDİR.DÜRÜST SATICILARA SAYGILAR.
  • pegasus icinde gecerli mi bu adalet divani karari ? pegasus bilet fiatini hesaptan üst üste 2 sefer tahsil ediyor birakin aldatmacayi tam bir rezillik yani bilet ücretini hesaptan beser dakika arayla aliyor pegasus kural tanimaz ucuz hava yolu hic degil
  • Bu yöntemler kesinlikle aldatıcı. Benzerini yapan satıcılar da var. Kdv'siz fiyatı yazıp sanki daha ucuzmuş intibağı oluşturmaya çalışıyorlar. Sanki müşterinin kdv'siz satın alma opsiyonu varmış gibi.
  • Orda da 6 yıl sürüyorsa dava yanmışız biz.
  • Bizim ülke'ye seffaflaşmak ters birileri kaybeder :-) keşke türkiye'de de olsa böyle bir uygulama

Avrupa Adalet Divanı yedi yıldır devam eden bir davayı neticelendirdi. Elektronik ortamda kim ne satıyorsa müşterisinin son ödeyeceği para miktarını yazmasına karar verdi. Air Berlin havayolu şirketinin internet sayfasından satın aldığı uçak bilet fiyatının ekranda gördüğü ücrette daha fazla bankasında para çekildiğini gören yolcu, havayolu şirketini arayarak durumu izah etti ve fazla paranın iadesini istedi. Havayolu şirket ise para iadesini kabul etmeyince yolcu Havayolu şirketini mahkemeye verdi. Mahalli mahkemelerde hakkını alamayan yolcunun adına Almanya Tüketicileri Koruma Derneği haksızlığı Avrupa Adalet Divanı’na taşıyarak dava açtı. 2008 yılında başlayan mahkeme yolcuyu haklı bularak havayolu şirketinin yolcunun fazla ödediği parayı ve uğradığı zararı tanzim etmeyle mahkûm etti.

Avrupa Adalet Divanı’nın kararına göre Avrupa pazarında uçak biletlerini internet sayfalarında tüketici satın alacağı hizmetin son fiyatını görmesini esasa bağladı. Kampanya adı altında veriler düşük fiyatların müşteriyi yakalamak için kullanılan tuzakların hukuka aykırı olduğunu hükmetti. Ekrandaki fiyatın üstende kimse yolcudan hava alanı ücreti, vergiler ve kart ücreti gibi ekstra ücret talep etme hakkı bulunmuyor. C-573/13 dosya No’lu karar elektronik ortamda satın alınan her türlü alışverişleri de kapsamaktadır.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİ ÜZECEK KARAR

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
ELBETTE Kİ MÜŞTERİYİ SON RAKAM İLGİLENDİRİR.ÜRÜNÜ ALIP ALMAYACAĞINA BU RAKAM ÜZERİNDEN KARAR VERİR.KDV İMİŞ, BİLMEM NE VERGİSİ İMİŞ ONU İLGİLENDİRMEZ.BUNUN DIŞINDA YAPILAN HERŞEY SATICININ ÜÇKAĞIDIDIR.BUNU YAPANIN CEZASINI DA, EĞER ALTERNATİFİ VAR İSE MÜŞTERİ ANINDA VERMELİDİR.MÜŞTERİSİNİ KANDIRMA YOLUYLA SATIŞ YAPANLARIN CEZASINI HUKUK VEREMİYORSA MÜŞTERİ VERMELİDİR.DÜRÜST SATICILARA SAYGILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
pegasus icinde gecerli mi bu adalet divani karari ? pegasus bilet fiatini hesaptan üst üste 2 sefer tahsil ediyor birakin aldatmacayi tam bir rezillik yani bilet ücretini hesaptan beser dakika arayla aliyor pegasus kural tanimaz ucuz hava yolu hic degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok doğru karar ~ 9 yıl önce
Bu yöntemler kesinlikle aldatıcı. Benzerini yapan satıcılar da var. Kdv'siz fiyatı yazıp sanki daha ucuzmuş intibağı oluşturmaya çalışıyorlar. Sanki müşterinin kdv'siz satın alma opsiyonu varmış gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Orda da 6 yıl sürüyorsa dava yanmışız biz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S.B. ~ 9 yıl önce
Bizim ülke'ye seffaflaşmak ters birileri kaybeder :-) keşke türkiye'de de olsa böyle bir uygulama

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000