23 Haziran 2015, Salı 13:49:42

ABD'de büyük bir facia son anda önlendi

Geçtiğimiz günlerde Chicago'daki Midway Havalimanı'nda büyük bir facianın eşiğinden dönüldü.
  • 1977 yılında da Kanarya Adaları'nda, iki tane B747 yerde çarpışmıştı ve 500'den fazla kayıp oluşmuştu. O sene doğmuştum ancak olayı elbette yıllar sonra öğrendik. Bütün olay, bir pilotun, kendisine verilen kleransı, yanlış yorumlayıp kafasına göre kalkışa geçmesiydi diye hatırlıyorum. Haliyle pistte bulunan ve pisti terk etmeye çalışan uçakla çarpışmış ve vahim tablo ortaya çıkmıştı. Bu tür kazalar, en tehlikelisi zira her iki uçak da yakıt dolu ve gerçekten faciadan dönmüşler. Burada da Delta pilotu, kleransı yanlış yorumlamış ve sonuç. Ses kayıtları incelenir, gerçek de ortaya çıkar, sıkmayın canınızı :)
  • Ya bu sitede neden begen tusuna basinca BILE degerlendirmeye aliniyor?
  • Ucaklar pistte kosturduklarini bilmiyordum
  • uçaklardan birisi delta havayolları ve çağrı ismi delta1328 diğeri southwest havayolları ve çağrı ismi SWA3828.iki uçakta kesişen pistlerde kalkış için beklemede.kontrolör benzer numaralardan dolayı her iki pilotuda dikkatli olun diye uyarıyor.southwest e kalkış veriyor fakat delta üzerine alıp kalkış koşusuna başlıyor.iki uçak da kalkış için koşarken çarpışmaya ramak kala kontrolörün dikkati faciayı önlüyor ve kalkışları durduruyor.evet kontrolörler her yerde kahramandır fakat türkiyedeki kadar kokuşmuş batmış cahil geri kalmış bir ortamda zor şartlarda asla çalışmazlar.dolayısıyla türkiyede iki kat kahramandırlar..saygılar
  • Gahraman atece başlıklı cahil.bak ben sana şimdi adres veriyorum bu sayfayı aç ve ne olduğunu eğer iki gram ingilizcen varsa öğren.ki yoktur cahilliğin belli ama video yüklemişler oradan da anlarsın. "Air Traffic Controllers Around The World" bu haberi okuyan merak eden herkes faceden yada webden açsın olayın aslını buradan okusun.ve sen gahraman atece rumuzlu silik.ben atc nin kahraman olduğunu ispatlıyorum.sen istanbul olayında vorteks olduğunu ispatlamazsan müfterisin.
  • Kalkis musadesi veren atc, ucaklari kafa kafaya tokusturacak olan atc ama dur dur diyip faciayi sanki kendi kahramanligiymis gibi lanse eden gene atcler :)) Bunlar babadan ogula nesil heralde, Istanbulda THY ucagini onundeki ucagin vortexine sokup KAL ettiklerinide utanmasalar pilota maal ediceklerdide basini kandiramadilar :) ATC ler DHMi 'nin paralel yapisidir, Bide bunlarin dernekleri var adi tatca ama genelde takla ziyaretlerinde bulunur, gelismis bir tatca dernegi ortalama her bakana 700 bin TL lik saat takmasiyla bilinir.... Neyse fildisi kule sakinlerine slm, julyetide kuzeyli guneyli kat edicem, niyet ciddi sorup sorup durmayin, kafaya koydum yani Allahin izniyle kat edicem yani by
  • dediğin böyle olacak !!!
  • İyi olan erken fark edilmiş olması

Geçtiğimiz günlerde Chicago'daki Midway Havalimanı'nda büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Kalkışa hazırlanan Delta ve Southwest uçakları pistlerin kesiştiği noktada az kalsın birbirleriyle çarpışıyordu.

Yürekleri ağıza getiren olay, hava trafik kontrolörünün son andaki uyarısıyla kazaya dönüşmeden sonlanırken, olayda ihmali olanların araştırıldığı öğrenildi.

İç hat seferi yapacak olan Southwest ve Delta uçakları kalkış için piste çıkarak koşturmaya başlayacağı sırada iki pistin kesiştiği noktada çarpışmanın eşiğine geldi. Durumu son anda fark eden bir kontrolör 'Delta 1328 dur dur dur' diye kokpiti uyardı. Bunun üzerine facia son anda önlenirken, olayla ilgili geniş çapta bir inceleme başlatıldığı kaydedildi.

ABD'de büyük bir facia son anda önlendi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Sanal Havacı ~ 7 yıl önce
1977 yılında da Kanarya Adaları'nda, iki tane B747 yerde çarpışmıştı ve 500'den fazla kayıp oluşmuştu. O sene doğmuştum ancak olayı elbette yıllar sonra öğrendik. Bütün olay, bir pilotun, kendisine verilen kleransı, yanlış yorumlayıp kafasına göre kalkışa geçmesiydi diye hatırlıyorum. Haliyle pistte bulunan ve pisti terk etmeye çalışan uçakla çarpışmış ve vahim tablo ortaya çıkmıştı. Bu tür kazalar, en tehlikelisi zira her iki uçak da yakıt dolu ve gerçekten faciadan dönmüşler. Burada da Delta pilotu, kleransı yanlış yorumlamış ve sonuç. Ses kayıtları incelenir, gerçek de ortaya çıkar, sıkmayın canınızı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Izin ~ 7 yıl önce
Ya bu sitede neden begen tusuna basinca BILE degerlendirmeye aliniyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ucaklar pistte kosturduklarini bilmiyordum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hahah ~ 7 yıl önce
"ne icat etmek isterdiiiiim... yürüyen uçak"
atc ~ 7 yıl önce
uçaklardan birisi delta havayolları ve çağrı ismi delta1328 diğeri southwest havayolları ve çağrı ismi SWA3828.iki uçakta kesişen pistlerde kalkış için beklemede.kontrolör benzer numaralardan dolayı her iki pilotuda dikkatli olun diye uyarıyor.southwest e kalkış veriyor fakat delta üzerine alıp kalkış koşusuna başlıyor.iki uçak da kalkış için koşarken çarpışmaya ramak kala kontrolörün dikkati faciayı önlüyor ve kalkışları durduruyor.evet kontrolörler her yerde kahramandır fakat türkiyedeki kadar kokuşmuş batmış cahil geri kalmış bir ortamda zor şartlarda asla çalışmazlar.dolayısıyla türkiyede iki kat kahramandırlar..saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
awacs ~ 7 yıl önce
"Kokuşmuş, batmış, cahil, geri kalmış ortam" derken nasıl sıtkı sıyrılmış biçimde hissederek söylendiği belli ki katılmamak mümkün değil.
Rotterdam ~ 7 yıl önce
Uçuş okulu değil erasmus ofisi diyecektim, erasmus programına hakaret. Sahte turizm acentesi gibi.
hodri meydan ~ 7 yıl önce
Gahraman atece başlıklı cahil.bak ben sana şimdi adres veriyorum bu sayfayı aç ve ne olduğunu eğer iki gram ingilizcen varsa öğren.ki yoktur cahilliğin belli ama video yüklemişler oradan da anlarsın. "Air Traffic Controllers Around The World" bu haberi okuyan merak eden herkes faceden yada webden açsın olayın aslını buradan okusun.ve sen gahraman atece rumuzlu silik.ben atc nin kahraman olduğunu ispatlıyorum.sen istanbul olayında vorteks olduğunu ispatlamazsan müfterisin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gahraman Atece ~ 7 yıl önce
Kalkis musadesi veren atc, ucaklari kafa kafaya tokusturacak olan atc ama dur dur diyip faciayi sanki kendi kahramanligiymis gibi lanse eden gene atcler :)) Bunlar babadan ogula nesil heralde, Istanbulda THY ucagini onundeki ucagin vortexine sokup KAL ettiklerinide utanmasalar pilota maal ediceklerdide basini kandiramadilar :) ATC ler DHMi 'nin paralel yapisidir, Bide bunlarin dernekleri var adi tatca ama genelde takla ziyaretlerinde bulunur, gelismis bir tatca dernegi ortalama her bakana 700 bin TL lik saat takmasiyla bilinir.... Neyse fildisi kule sakinlerine slm, julyetide kuzeyli guneyli kat edicem, niyet ciddi sorup sorup durmayin, kafaya koydum yani Allahin izniyle kat edicem yani by

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahlak sorunu ~ 7 yıl önce
dhmi de çalışan asıl paralel şizlersiniz.bak güvenlikçi memur yada itfaiyeci herneysen.amerikadaki olay benzer çağrı ismine sahip kalkış için diğer bekleyen uçağın talimatı yanlış anlaması sonucu olmuştur.kontrolör kahramandır çünkü kalkış öncesi iki pilotuda çağrı isimleriniz benziyor dikkatli olun diye uyarmıştır.istanbula gelince.senin bu yazdığın şey şu mübarek gün iftiradır yalandır.hangi vorteksden bahsediyorsun sen.kontrolör hatası olsa thy gümletirdi adamı şimdiye medya linç ederdi.sen bir hainsin farkındasın değil mi.allah sizler gibi fesatlardan atc leri korusun.gözünüzü o kadar para hırsı ve atc düşmanlığı bürümüş ki herkes bunu görüyor ve sizlere acıyor
işte atc ~ 7 yıl önce
dediğin böyle olacak !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turk atc ler ~ 7 yıl önce
Rahatsiz.
Nokia ~ 7 yıl önce
İyi olan erken fark edilmiş olması

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000