08 Haziran 2024, Cumartesi 12:24:06

Airbus, A350 ile SAF kullanımının etkilerini araştırıyor

Airbus, %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanarak gerçekleştirilen ticari uçaklarda yapılan dünyanın ilk uçuş içi çalışmasının, kondens izleriyle (contrail) ilgili şaşırtıcı ve ilginç sonuçlar ortaya koyduğunu açıkladı.

Airbus, %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanarak gerçekleştirilen ticari uçaklarda yapılan dünyanın ilk uçuş içi çalışmasının, kondens izleriyle (contrail) ilgili şaşırtıcı ve ilginç sonuçlar ortaya koyduğunu açıkladı.

ECLIF3 olarak bilinen bu çalışma kapsamında, Airbus, A350 uçağının her iki Rolls-Royce Trent XWB motorunda Neste’nin %100 SAF'ını kullanmanın etkilerini araştırdı. Çalışma, karbon ayak izinin azaltılmasının yanı sıra, kondens izlerinin de etkilendiğini gösterdi.

Airbus, referans Jet A-1 yakıtıyla karşılaştırıldığında, saf SAF tüketildiğinde kütle başına kondens izi buz kristali sayısının %56 oranında azaldığını keşfetti. Bu durumun, kondens izlerinin iklimi ısıtıcı etkisini önemli ölçüde azaltabileceği belirtiliyor.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından gerçekleştirilen küresel iklim modeli simülasyonları, kondens izlerinin Dünya atmosferindeki enerji dengesi – diğer bir deyişle radyatif zorlama – üzerindeki değişimini tahmin etmek için kullanıldı.

%100 SAF kullanıldığında, ECLIF3'te kullanılan Jet A-1 referans yakıtından kaynaklanan kondens izleriyle karşılaştırıldığında, kondens izlerinin etkisinin en az %26 oranında azaltılabileceği tahmin edildi.

Bu sonuçlar, uçuşlarda SAF kullanımının, CO2 emisyonlarının yanı sıra kondens izleri gibi CO2 dışı etkileri azaltarak, havacılığın iklim üzerindeki etkisini kısa vadede önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.

DLR'a ait uçak takip etti

Çalışma sırasında, Airbus A350'yi takip ederek canlı bilgi toplamak için DLR’ye ait bir Dassault Falcon 20ER takip uçağı kullanıldı.

DLR Havacılık Bölüm Başkanı Markus Fischer, "ECLIF3 uçuş deneylerinden elde edilen sonuçlar, %100 SAF kullanmanın kondens izlerinin iklimi ısıtıcı etkisini önemli ölçüde azaltmamıza yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda uçuşun karbon ayak izini düşürebileceğini göstermektedir. Bu, iklimle uyumlu havacılığa yönelik SAF'ın etkinliğinin açık bir işaretidir." dedi.

Yeni bulgular, 6 Haziran 2024 tarihinde Airbus, DLR, Rolls-Royce ve Neste tarafından paylaşıldı ve hakemli bilimsel bir süreç kapsamında Copernicus dergisi Atmospheric Chemistry & Physics (ACP)’ye sunuldu.

Airbus Araştırma ve Teknoloji Programı Başkanı Mark Bentall, "Sürdürülebilir havacılık yakıtlarının havacılığın karbon ayak izini azaltabileceğini zaten biliyorduk. ECLIF çalışmaları sayesinde, SAF'ın is emisyonlarını ve kondens izi oluşumunu da azaltabileceğini öğrendik. Bu, hava taşımacılığının karbondan arındırılması için sürdürülebilir havacılık yakıtlarının ne kadar kritik olduğunu gösteren, bilime dayalı çok teşvik edici bir sonuçtur." şeklinde konuştu.

Bu çalışma, havacılığın çevresel etkilerini azaltmaya yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve SAF'ın potansiyelinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunuyor. Airbus, bu tür araştırmalarla sürdürülebilir havacılık çözümlerine olan bağlılığını sürdürüyor.

Airbus, A350 ile SAF kullanımının etkilerini araştırıyor

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000