12 Mayıs 2024, Pazar 17:02:36

AJet'in rötarları yolcuları bezdiriyor!

Türk Hava Yolları(THY)’nın uzun yıllar Anadolu Jet ismiyle hizmet verdikten sonra bağımsız bir hava yolu şirketine dönüştürülen Ajet uçuşlarındaki rötarlar bezdiriyor.
  • Gerçekte ya biz da yok işler kesat
  • Organizasyonu yapanlara baktığınızda bozukluğunun sebebini anlamak zor olmazsa gerek ! Ehliyet ve liyakat olmadan Bol Atmayla Sarp süreçler aşılmıyor ! Yıllarını THY de geçirip hiç bir projesi ve başarısı olmayan insanların birini Başkan diğerini GM yaparsan faturayı THY ve yolcular çeker …
  • Pazar aksami 12/05/2024 Adana dan Sabiha Gokcene 4 saat rotarli uctuk. Rezillik.
  • Sabihada thy kalitesi istiyoruz biz niye Anadolu yakasında oturan insanlara ajet,pgs gibi havayollarıyla uçmaya mı layik gördünüz Sabiha gökçene Thy geri gelmeli
  • Heralde pilotlarda bir sıkıntı var
  • Arkadaşlar bu uçaklarla tk personeli ingileniyordu el çektirildiler sonuç bu işte
  • Kurdukları organizasyonel yapıya bakınca aslında ne olduğunu anlayabilirsiniz aslında, kimin ne yaptığı belli olmayan bu yapıyla ömrünün uzun olacağını sanmıyorum, havacılıkla uzaktan yakında alakası olmayan insanlar bile içerde evet işinin ehli insanlar yok değil ama duruma etki edebilecek yetkileri yok.. Yine birilerinin yakınları emeksiz zahmetsiz koltuk işgaline devam ediyor.. Yiyin ağalar yiyin aksırana tıksırana kadar yiyin...!!!
  • Domino gibi gidiyor rötarlar! 35 dakika Olmaz! YÖNETİM İSTİFA!!
  • Operasyondan anlayan kaç yönetici var?Liyakatsizlik Ajete pahalıya patlayacak.Yazın bir kenara!
  • Minimum ekiple maksimum mesai, 45-50 dk arada ucak degistir ekip degistir, ne bekliyordunuz acaba? “Kaptanim ucaginiz surda direkt ucaga mi gececeksiniz?” Gecmem kardesim, ucaktan ucaga gecmem! Insanim ben, benim de ihtiyaclarim var. Ayrica plan inceleyecegim, kontrollerimi yapacagim, brifing yapacagim. Yaz ordan bi gecikme ucus ekibinin seferden gelmesi. Ya da 63G mesela en sevdigim, tum ekip brifingi, guvenlik tedbirleri vb. Hic bir sey uyduramazsan yaz kaptanin ozel istegi. Deli cunku kaptan.

Türk Hava Yolları(THY)’nın uzun yıllar Anadolu Jet ismiyle hizmet verdikten sonra bağımsız bir hava yolu şirketine dönüştürülen Ajet uçuşlarındaki rötarlar bezdiriyor.

Düşük maliyetli hava yolu olması nedeniyle tercih edilen AJet uçuşları sürekli bir erteleme, bir organizasyonluk bozukluğu şikayetlerine neden oluyor.

İstanbul’da hava bugün güzel güneşli, rüzgar, fırtına yok ama seferlerde organizasyon bozukluğu nedeniyle ertelemeler yaşanıyor. Neredeyse saatinde kalkan uçak yok gibi. Bu aksaklık sadece Sabiha Gökçen havalimanında yaşanmıyor. Özellikle İstanbul’a dönecek yolcuların da bulunduğu limanlarda saatlerce beklemelerine yol açıyor.

Örneğin bugün, saati 15.50 olan Bodrum uçağı, 1 saat 20 dakika gecikmeyle önce 17.10’a, aynı uçak daha sonra 17.10’dan 17.35’e ertelendi.

İzmir, Antalya, Van, Nevşehir uçuşları da ertelemeli. Yolcular, havalimanında sıkıntılı anlar yaşıyor.

31 MART’TA ŞİRKET OLMUŞTU

31 Mart’tan itibaren özel bir şirket haline getirilen AJet, bu yılın yaz döneminde filosunda bulunan 95 uçak ile iç hatlarda 41, dış hatlarda 52 nokta olmak üzere toplam 93 noktaya uçuş düzenliyor. (TELE1)

AJet'in rötarları yolcuları bezdiriyor!

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Silikonlu aday pilot ~ 5 gün önce
Gerçekte ya biz da yok işler kesat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SARP RÖTARLAR ~ 5 gün önce
Organizasyonu yapanlara baktığınızda bozukluğunun sebebini anlamak zor olmazsa gerek ! Ehliyet ve liyakat olmadan Bol Atmayla Sarp süreçler aşılmıyor ! Yıllarını THY de geçirip hiç bir projesi ve başarısı olmayan insanların birini Başkan diğerini GM yaparsan faturayı THY ve yolcular çeker …

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sah ~ 5 gün önce
Pazar aksami 12/05/2024 Adana dan Sabiha Gokcene 4 saat rotarli uctuk. Rezillik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 5 gün önce
Sabihada thy kalitesi istiyoruz biz niye Anadolu yakasında oturan insanlara ajet,pgs gibi havayollarıyla uçmaya mı layik gördünüz Sabiha gökçene Thy geri gelmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 5 gün önce
Heralde pilotlarda bir sıkıntı var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
romeocharlie ~ 5 gün önce
Kesinlikle, kaptanlar ucus aralarinda tuvalete girip cikmak bilmedikleri icin oluyor butun rotarlar! Sonra boyle gereksiz gereksiz ucus plani inceliyorlar, hava durumuyla ilgili, gidecekleri hava alaniyla ilgili bilgilere, rotaya, turbulansa yakita vs. bakiyorlar. Ucagin kontrollerini falan yapiyorlar niyeyse. Bi de ilginctir, degisen kabin ekibine brifing yapiyorlar. Ozel istekleri oluyor kaptanlarin, 12 saat mesaide acikiyorlarmis, yemek yicem diye tutturuyor deliler. Yoksa sikinti yok yani.
Tk ~ 5 gün önce
Arkadaşlar bu uçaklarla tk personeli ingileniyordu el çektirildiler sonuç bu işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş yapma ~ 5 gün önce
Tk ne ile ilgileniyor ? Ajet den önce Anadolu jet ile oturduğunuz yerden ilgileniyordunuz, kapıda satışta vs sorun çıkınca tgs gelsin, siz hiç birşeyle ilgilenmediniz sadece konuştunuz
E bi zahmet tgs gelsin ~ 4 gün önce
O kadar para ödüyoruz hizmet için,her el açtıklarında sus payı da veriliyor.e gelsinler yani
İçinden biri ~ 6 gün önce
Kurdukları organizasyonel yapıya bakınca aslında ne olduğunu anlayabilirsiniz aslında, kimin ne yaptığı belli olmayan bu yapıyla ömrünün uzun olacağını sanmıyorum, havacılıkla uzaktan yakında alakası olmayan insanlar bile içerde evet işinin ehli insanlar yok değil ama duruma etki edebilecek yetkileri yok.. Yine birilerinin yakınları emeksiz zahmetsiz koltuk işgaline devam ediyor.. Yiyin ağalar yiyin aksırana tıksırana kadar yiyin...!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
35 DAKİKA TURN AROUND! ~ 6 gün önce
Domino gibi gidiyor rötarlar! 35 dakika Olmaz! YÖNETİM İSTİFA!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne bekliyordunuz ~ 6 gün önce
Operasyondan anlayan kaç yönetici var?Liyakatsizlik Ajete pahalıya patlayacak.Yazın bir kenara!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alma ~ 4 gün önce
Mazlumun ahını çıkar aheste ahestee. Bilgisiz cahil yöneticiler hadi bakalım daha ne kadar elinize yüzünüze bulaştıracaksınız.
romeocharlie ~ 6 gün önce
Minimum ekiple maksimum mesai, 45-50 dk arada ucak degistir ekip degistir, ne bekliyordunuz acaba? “Kaptanim ucaginiz surda direkt ucaga mi gececeksiniz?” Gecmem kardesim, ucaktan ucaga gecmem! Insanim ben, benim de ihtiyaclarim var. Ayrica plan inceleyecegim, kontrollerimi yapacagim, brifing yapacagim. Yaz ordan bi gecikme ucus ekibinin seferden gelmesi. Ya da 63G mesela en sevdigim, tum ekip brifingi, guvenlik tedbirleri vb. Hic bir sey uyduramazsan yaz kaptanin ozel istegi. Deli cunku kaptan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
63G seven Kpt ~ 5 gün önce
Kaptanların arkasından güzel iş çevirmek için bahaneleri oldu harekatçıların ve ofistekilerin, uçağın önceki seferden geç gelmesini yaz 63G gecikmesini kaptana gitsin, sen de raporla bilmem neyle uğraş dur. Çoğunuzun yatacak yeri yok..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000