02 Aralık 2023, Cumartesi 12:14:32

Anduril, otonom uçuş yapan hava aracı Roadrunner'ı tanıttı

Anduril, savunma sanayisine getirdiği yeni solukla düşük maliyetli ve yüksek güçlü hava tehditlerine karşı mücadele eden savaş uçağı Roadrunner'ı tanıttı.

Anduril, savunma sanayisine getirdiği yeni solukla düşük maliyetli ve yüksek güçlü hava tehditlerine karşı mücadele eden savaş uçağı Roadrunner'ı tanıttı. Roadrunner, özellikle Falcon 9 roketine benzerliğiyle dikkat çekiyor. Yüksek manevra kabiliyeti ve otonom yetenekleri sayesinde öne çıkan bu savaş uçağı, hedeflere takip ve saldırı gerçekleştirebiliyor.

Anduril'in baş strateji sorumlusu Chris Brose, Roadrunner'ı "Temel olarak Falcon 9 gibi iniş yapan bir savaş uçağı yaptık" şeklinde tanımladı. Mühendisler, düşük maliyet hedeflenerek tasarlanan bu otonom dikey kalkış ve iniş (VTOL) hava aracını modüler ve çift jet motorlu olarak geliştirdi. Ayrıca, Roadrunner'ın otonom olarak üsse geri dönebilme ve yeniden kullanabilme yetenekleri, hem stratejik hem de ekonomik açıdan avantaj sağlıyor.

Roadrunner-Munition veya kısaca Roadrunner-M adı verilen "yüksek patlayıcı önleyici" varyantı, savaş başlığı taşıma kapasitesiyle dikkat çekiyor. Bu özellik, hava tehditlerine karşı savunma amacı güderek etkili bir mücadele imkanı tanıyor. Yüksek manevra kabiliyeti ve çok yönlü kullanımıyla Roadrunner, savunma sanayisinde geleceğin teknolojik gelişmelerine öncülük eden bir projeyi temsil ediyor.

Anduril, otonom uçuş yapan hava aracı Roadrunner'ı tanıttı

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000