09 Haziran 2024, Pazar 10:15:24

Bakan Uraloğlu: 'Trabzon'a yeni bir havalimanı için çalışmalar başladı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Sürekli artan yolcu sayısı doğrultusunda da Trabzon Havalimanımızı genişletmek ve Trabzon'umuza yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalarımızı da başlattık ve devam ediyoruz." dedi.
  • Araplar rahat etsin diye yapamayacakları cambazlık yok. Oraya giden bir tane Türk turist var mı acaba.
  • Sayın Bakanım İlk Önce Havaalanına yakışır bır Yönetim kurarsanız çok faydalı olur. Hizmet aracını makam araxı gibi Ailesi ile kullanan idareci yakışmıyor buraya. Makinacı kafası Havaalanı idaresinde eksik kalıyor, Havacı veya İşletmeci vizyonuna sahip biriyle daha profesyonel işler yapılabilir. Vaktini Borsa piyasasına adamış, kurum aracına tenezzül eden idareci yakışmıyor Trabzona.
  • Bakan Bey, "Trabzon'a yeni havalimanı" derken gene tribünlere oynamış. Evet, bu konuda yapılmış bir avan proje var. Yeni Havalimanı şu anki meydanın paralelinde ve büyük bir bölümü deniz üzerinde (yani dolgu yapılarak) inşa edilecek. Yaklaşık olarak en son hizmete giren Rize-Artvin Havalimanının 2-2.5 katı bir alan kaplayacak. Rize-Artvin'in ne kadar sürede inşa edilebildiğini göz önüne alırsak Yeni TZX'in inşası helalinden ve normal koşullarda (yani bir Çukurova HL felaketine uğratılmasa da) bir 6-7 hatta belki de 8-9 yıl sürer. Burasını Y.İ.D. ile de yaptıramazlar, hiçbir aklı başında müteahhit böyle bir projede elini taşın altına sokmayacaktır. Demek ki burasının inşaatını zaten müflis duruma düşmüş Develet Baba yaptıracak ve finanse edecek. Ört ki, ölem!
  • Araplara daha fazla konfor sağlamak için gayret edeceğinize Ordu-Giresun Havalimanı'nı kullanan kendi vatandaşlarınızın divert ve iptal nedeni olan teknik ekipman noksanınızı tamamlamayı düşünseniz daha faydalı bir iş yapmış olur muydunuz acaba?!...
  • Yeni Havalimanı değil yani yeni Terminal inşaası. Pist çöküyor kimsenin umrunda değil
  • Trabzon sözkonusu olunca yeni meydan yapımı tasarruf tedbirleri kapsamına giremiyor bi türlü!...2023 de 3.5 m. yolcu geçirmiş tzx, fakat pandemi öncesi 4.1 m. yolcu geçtiğini kimse hatırlamıyor mevcut haliyle.İsraf haramdır ama TZX söz konusu olunca NAS geçersiz kalıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Sürekli artan yolcu sayısı doğrultusunda da Trabzon Havalimanımızı genişletmek ve Trabzon'umuza yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalarımızı da başlattık ve devam ediyoruz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'ndaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Akyazı Stadyumu'nun yanında Türkiye'nin ve dünyanın en modern hastanelerinden birini inşa ettiklerini belirtti.

Bakan Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'nın ülkenin en yoğun havalimanlarından biri olduğuna dikkati çekti.

Mevcut havalimanının 2023'te iç ve dış hatlarda yaklaşık 3,5 milyon yolcuya hizmet sunduğunu anımsatan Uraloğlu, böylece ülke havalimanları arasında 9'uncu sırada yer aldığına işaret etti.

Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'ndan şu anda 19 şirketle 11 ülkede 20 noktaya dış hatlardan, 4 şirketle 8 lokasyona da iç hatlardan ulaşım sağlandığını aktardı.

Trabzon ve Suudi Arabistan arasında direkt seferleri de başlattıklarını vurgulayan Uraloğlu, "Yaz dönemi boyunca gerçekleşecek uçuşlarda Trabzon'dan direkt uçuşla hem Cidde'ye hem de Riyad'a seyahat mümkün oldu. 2024 yılı yaz sezonunda Trabzon'dan Suudi Arabistan'a Türk Hava Yolları (THY), Flynas ve Flyadeal şirketleri tarafından toplam 817 adet uçuş planlanıyor. Bu seferlerle hem Trabzon turizmi ve ekonomisi gelişecek hem de hac ibadeti ve umre seyahatlerini gerçekleştirecek vatandaşlarımız için de büyük bir kolaylık sağlanmış olacak. Mayıs ayında da THY 4 hac seferi gerçekleştirdi." dedi.

Bakan Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'nda yolcu artışını gözlemlemeye devam ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Bu yıl daha nisan sonu itibarıyla 877 binin üstünde yolcu ağırladı ve 2023 yılı ilk 4 aya göre artış oranı yüzde 18 oldu. Bu noktada yıl sonunda Trabzon Havalimanı'ndaki yolcu sayısının 4 milyonu geçeceğini öngörüyoruz. Sürekli artan yolcu sayısı doğrultusunda da Trabzon Havalimanımızı genişletmek ve Trabzon'umuza yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalarımızı da başlattık ve devam ediyoruz. Mevcut iç hatlar terminal binasına iki adet sabit yolcu köprüsü ve körük ekleyeceğiz. Körüklerden birincisinin yapımı devam ediyor. Yaklaşık 2 ay sonra hizmete almayı planladık.

Özellikle yeni dış hatlar gelen yolcu terminali ve CIP binasının aciliyeti vardı. 23 Mayıs'ta da bu binalarımızın geçici kabullerini gerçekleştirdik. Ufak tefek tamamlanacak işlerin ardından yeni dış hatlar gelen yolcu terminalimizi temmuz ayı içerisinde hizmete almayı planlıyoruz. CIP binasını da işletici firma THY kendi konseptine göre iç düzenlemeler yaptıktan sonra hizmete açmış olacak. Yatırım programına aldığımız Trabzon yeni havalimanı yapım ihalesini de önümüzdeki süreçte başlatacağız. Bu düşüncelerle havalimanımızdaki yapım çalışmalarını başarıyla sürdüren Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve yüklenici firma çalışanlarına teşekkür ediyorum."

(trthaber)

Bakan Uraloğlu: 'Trabzon'a yeni bir havalimanı için çalışmalar başladı'

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Trabizon ~ 4 gün önce
Araplar rahat etsin diye yapamayacakları cambazlık yok. Oraya giden bir tane Türk turist var mı acaba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal Be ~ 5 gün önce
Sayın Bakanım İlk Önce Havaalanına yakışır bır Yönetim kurarsanız çok faydalı olur. Hizmet aracını makam araxı gibi Ailesi ile kullanan idareci yakışmıyor buraya. Makinacı kafası Havaalanı idaresinde eksik kalıyor, Havacı veya İşletmeci vizyonuna sahip biriyle daha profesyonel işler yapılabilir. Vaktini Borsa piyasasına adamış, kurum aracına tenezzül eden idareci yakışmıyor Trabzona.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 5 gün önce
Bakan Bey, "Trabzon'a yeni havalimanı" derken gene tribünlere oynamış. Evet, bu konuda yapılmış bir avan proje var. Yeni Havalimanı şu anki meydanın paralelinde ve büyük bir bölümü deniz üzerinde (yani dolgu yapılarak) inşa edilecek. Yaklaşık olarak en son hizmete giren Rize-Artvin Havalimanının 2-2.5 katı bir alan kaplayacak. Rize-Artvin'in ne kadar sürede inşa edilebildiğini göz önüne alırsak Yeni TZX'in inşası helalinden ve normal koşullarda (yani bir Çukurova HL felaketine uğratılmasa da) bir 6-7 hatta belki de 8-9 yıl sürer. Burasını Y.İ.D. ile de yaptıramazlar, hiçbir aklı başında müteahhit böyle bir projede elini taşın altına sokmayacaktır. Demek ki burasının inşaatını zaten müflis duruma düşmüş Develet Baba yaptıracak ve finanse edecek. Ört ki, ölem!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VIP ~ 5 gün önce
Araplara daha fazla konfor sağlamak için gayret edeceğinize Ordu-Giresun Havalimanı'nı kullanan kendi vatandaşlarınızın divert ve iptal nedeni olan teknik ekipman noksanınızı tamamlamayı düşünseniz daha faydalı bir iş yapmış olur muydunuz acaba?!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni Havalimanı ~ 5 gün önce
Yeni Havalimanı değil yani yeni Terminal inşaası. Pist çöküyor kimsenin umrunda değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamsiköy ~ 5 gün önce
Trabzon sözkonusu olunca yeni meydan yapımı tasarruf tedbirleri kapsamına giremiyor bi türlü!...2023 de 3.5 m. yolcu geçirmiş tzx, fakat pandemi öncesi 4.1 m. yolcu geçtiğini kimse hatırlamıyor mevcut haliyle.İsraf haramdır ama TZX söz konusu olunca NAS geçersiz kalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000