26 Eylül 2021, Pazar 13:20:51

Baykar ve Motor Sich'ten iş birliği anlaşması

Ukrayna ve Türkiye’nin önde gelen havacılık şirketleri Motor Sich ve Baykar Savunma işbirliği anlaşması imzaladı. Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliğinin son yıllarda büyüdüğüne değinen Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, kazan-kazan ortaklığı ilkesi uygulandığını ifade etti.
  • O kadar bilgisizsin ki Ruslar ile nükleer santral projesi,artı doğal gaz sözleşmeleri üzerinden biribirimize bağımlı olduğumuzdan bile haberin yok.Her şey o kadar basit ki sana göre.O Açıdan bakarsak ruslarla ile suriye ve azerbaycandan dolayıda problem oldu sonra ne oldu çok bilmiş adam onuda sen söyle :)
  • Ukrayna'dan baska bize motor veren yok cunku, el mahkum.Sorarsan yuzde yuz milli...
  • Hem millete yaranmak için yerli ve milli siha vs yapıyoruz diye salla hem de yabancılardan parça,teknoloji al,işbirliği anlaşması yap...
  • Troller üşüşmeden söyleyeyim.Akıncı'nın C modeli TEI'nin PD-222 motoru ile uçacak.Haberin içeriğindeden anlaşılacağı üzere kazan -kazan ilkesi hem biz Akıncının ağır silahlı versiyonu için motor geliştirmek için zaman kaybetmeyeceğiz(ki TEİ istersene yapar ama zaman alır ) hemde muhtemelen ukraynaya daha sonra akıncıda satacağız.Bu arada Baykar (%51 ve ukrayna (%49) ( Ukrspecexpoert )Blacksea Shield adında ortak bir şirket kurdu.

Ukrayna ve Türkiye’nin önde gelen havacılık şirketleri Motor Sich ve Baykar Savunma işbirliği anlaşması imzaladı. Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliğinin son yıllarda büyüdüğüne değinen Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, kazan-kazan ortaklığı ilkesi uygulandığını ifade etti.

Türkiye’den, Bayraktar İHA’ların üreticisi Baykar Savunma ile Ukraynalı helikopter ve motor üretici Motor Sich ile İstanbul’daki 21-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık fuarında işbirliği anlaşmasına imza attı. Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, konuya ilişkin açıklamasında, “Baykar ve Motor Sich şirketlerimiz için bugün önemli bir gün. Bildiğiniz gibi AKINCI insansız stratejik sistemimiz, zaten Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tedarik ediliyor. En yüksek teknolojik seviyenin bir ürünü” ifadelerini kullandı. Ukrayna ile motorlar konusunda, özellikle Ivchenko-Progress ve Motor Sich şirketleri ile etkin bir şekilde iş birliği yaptıklarını belirten Haluk Bayraktar, “Ülkelerimiz birbirine destek olmalı” dedi.

Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliğinin son yıllarda büyüdüğüne değinen Bayraktar, karşılıklı yarar sağlayan kazan-kazan ortaklığı ilkesi uygulandığını anımsattı. Türkiye’de düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivali fuarlarından biri olan İstanbul’daki TEKNOFEST fuarında, Ukrayna ve Türkiye arasında askeri-teknik alanda başarılı işbirliğinin bir örneği olan Türk yapımı bir Akıncı drone sergilendi. Akıncı İHA, fuarın açılışında Türk Hava Yolları TUSAŞ tarafından üretilen pilotlu Hürkuş uçağı ile birlikte gösteri uçuşu yaptı.

Akıncı Saldırı İnsansız Hava Aracı (TİHA), Ukrayna’da üretilen AL450T turboprop motordan güç almakta. Diğer yandan Ukrayna basını, Baykar’ın jet motorlu İnsansız Savaş Uçak Sistemi’ne (MİUS) güç sağlamak için Ukrayna yapımı bir motor daha kullanılabileceğini gündeme getirdi.

Baykar ve Motor Sich'ten iş birliği anlaşması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Mr.Troll ~ 24 gün önce
O kadar bilgisizsin ki Ruslar ile nükleer santral projesi,artı doğal gaz sözleşmeleri üzerinden biribirimize bağımlı olduğumuzdan bile haberin yok.Her şey o kadar basit ki sana göre.O Açıdan bakarsak ruslarla ile suriye ve azerbaycandan dolayıda problem oldu sonra ne oldu çok bilmiş adam onuda sen söyle :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Can can ~ 25 gün önce
Ukrayna'dan baska bize motor veren yok cunku, el mahkum.Sorarsan yuzde yuz milli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
baykar ~ 27 gün önce
Hem millete yaranmak için yerli ve milli siha vs yapıyoruz diye salla hem de yabancılardan parça,teknoloji al,işbirliği anlaşması yap...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aerospace Eng. ~ 26 gün önce
Allah'ın trolü bak adam altta ne yorum yazılmış.İkincisi isveç'in ürettiği savaş uçaklarında kullandığı abd parçalarını görsen ağzın açık kalır.Üçüncüsü Çin bile J-20 (5.nesil )uçaklarında hala rus motoru kullanıyor.Daha yeni kendi motorlarıyla ilk uçuşunu yaptı.Her şey işinize geldiği gibi bir şey işine gelmiyorsa ağzınızı bile açmazsınız.Yarın Baykar ukrayna ile ortak kurduğu şirket üzerinden akıncının ağır silahlı versiyonları için bir motor geliştirdiğinde bakalım ne diyeceksin.
ruhi ~ 26 gün önce
Teknoloji işbirliği konusunda cahillik böyle bir yoruma sebep olur..
Değişik ~ 26 gün önce
O kadar boşsun ki klasik örnekleri sana vermeye bile değmez.
Yavuz Serhan ~ 24 gün önce
İstersen sıfırın icadı ile başlayalım.
aerospace eng yazana ~ 24 gün önce
Çin,İsveç vs yaptıkları uçaklar için yerli ve milli diyor mu peki?
Aerospace Engineer. ~ 27 gün önce
Troller üşüşmeden söyleyeyim.Akıncı'nın C modeli TEI'nin PD-222 motoru ile uçacak.Haberin içeriğindeden anlaşılacağı üzere kazan -kazan ilkesi hem biz Akıncının ağır silahlı versiyonu için motor geliştirmek için zaman kaybetmeyeceğiz(ki TEİ istersene yapar ama zaman alır ) hemde muhtemelen ukraynaya daha sonra akıncıda satacağız.Bu arada Baykar (%51 ve ukrayna (%49) ( Ukrspecexpoert )Blacksea Shield adında ortak bir şirket kurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aerospace engineer'e ~ 26 gün önce
Senden iyi sahibinin sesi,iktidar yalakası trol mu var, aktrol?
Aerospace'e ~ 25 gün önce
Türkiye ekonomik ve dış politika olarak tarihin en büyük krizlerini yaşarken,dış kredi ve borcun çoğunu aldığımız Abd ve Avrupa ile ciddi sorunlarımız varken,Rusya'nın arasının ciddi bir şekilde bozuk olduğu Ukrayna ile yakınlaşmaya ve Polonya'ya siha satılmaya çalışılması Rusya ile olan ilişkilerimizi daha da bozarsa ne olacak onu da o engin bilginle açıklasan da bilsek.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000