18 Eylül 2023, Pazartesi 17:49:14

Belçikalı çift Antalya Havalimanı'nda tarihi eser kaçakçılığından yakalandı!

Belçika’nın Anvers (Antwerp) kentinden tatil için Antalya’ya giden bir çifte, topladıkları üç parça taş nedeniyle yurt dışına çıkış yasağı getirildi.
  • Hiçbir kumsalda üçgen ve üzerine çiçek resmi oyulmuş taş görmedim. Yani kumsalda düzinelerce olan şeyler değil bunlar.
  • Tamam dogru hamle ama buda bir gerçek sen devlet olarak taşına topragına sahip çıkmasan götürürler kardeşim hemde TIR ile degil parça
  • Bizim arablar topraklarimizi aldi ? Onlari niye tutuklamiyorlar ?

Belçika’nın Anvers (Antwerp) kentinden tatil için Antalya’ya giden bir çifte, topladıkları üç parça taş nedeniyle yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alınan Belçikalı çift, arkeolojik inceleme sonuçlanıncaya kadar Antalya’dan ayrılamayacak.

BBC Türkçe’nin Belçika medyasından aktardığına göre, Kim ve Warre adlı çift cuma günü tatillerini tamamlayarak ülkelerine dönmek için Antalya Havalimanı’na gitti. Kendilerine ait tek valizi kontrol cihazına bırakıp arama noktasından geçti. Bu sırada güvenlik görevlileri, valizde bir sorun olduğunu belirterek çifti ayrı bir köşeye aldı.

Görevliler, valizdeki üç taş parçasını çıkararak polise haber verdi. Belçika uçağına binmelerine izin verilmeyen Kim ve Warre adlı çift, havalimanındaki bir gözaltı odasına kondu.

Tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle mahkemeye çıkarılan Belçikalı çift, dün yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı.

Taşlar Antalya Müzesi uzmanları tarafından incelenene kadar Belçikalı çiftin Türkiye’den ayrılmasına izin verilmeyecek.

Bilet rezervasyonuna göre valizin sahibi görünen Kim adlı Belçikalı kadın, her Pazartesi karakola giderek imza verecek.

Yaşadıkları aynı bölgeden bir kişinin daha 2014 yılında aynı gerekçeyle Türkiye’den sekiz hafta ayrılmasına izin verilmediğini öğrenen Belçikalı çift, Antalya’da bir daire kiraladı.

Taşların tarihi eser niteliği taşımadığını savunan Warre, bunları Manavgat ilçesine yaptıkları günübirlik gezi sırasında topladıklarını söyledi.

Tatile gittikleri her yerden, evlerindeki akvaryuma koymak için taş topladıklarını belirten Warre, şunları anlattı:

“Taşları boş bir arazide buldum. Biri el büyüklüğünde ve kum rengindeydi. Üzerine birisi bir çiçek deseni oymuştu. Diğer ikisi üçgen şeklindeydi, kumsalda düzinelercesini bulabileceğiniz türden. Kesinlikle bir tapınağın sütunu falan değildi. Evde akvaryumuma koymak için onları yanıma aldım”.

Mahkeme, Belçikalı çiftle ilgili kararı, müze yetkililerinin taşlar üzerindeki incelemesini tamamlamasının ardından açıklayacak.
 

Belçikalı çift Antalya Havalimanı'nda tarihi eser kaçakçılığından yakalandı!

Facebook Yorum

Yorumlar

inanalım mı? ~ 9 gün önce
Hiçbir kumsalda üçgen ve üzerine çiçek resmi oyulmuş taş görmedim. Yani kumsalda düzinelerce olan şeyler değil bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turist ~ 10 gün önce
Tamam dogru hamle ama buda bir gerçek sen devlet olarak taşına topragına sahip çıkmasan götürürler kardeşim hemde TIR ile degil parça

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eee ~ 10 gün önce
Bizim arablar topraklarimizi aldi ? Onlari niye tutuklamiyorlar ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000