16 Ekim 2021, Cumartesi 09:01:36

Boeing 737 MAX'le ilgili yeni dava

Boeing'in eski baş test pilotuna, 2018 ve 2019 yıllarındaki uçak kazalarında toplam 346 kişinin ölümüne neden olan 737 Max modelinin uçuş kontrolleriyle ilgili federal yetkilileri yanılttığı iddiasıyla dava açıldı.
  • Bu arkadaş sanırım ayvayı yedi. Adalet Bakanlığı, FBI, Ulaştırma Bakanlığı, hepsi "sahtekarlığa en ufak tahammülümüz yok" benzeri açıklamalar yapıyorlar, burunlarından soluyorlar. Tabi, siz konusu firma Boeing gibi bir dev olmasına rağmen Amerika'da adalet sistemi nasıl işliyor görünce insanın gözleri doluyor. FAA diyor ki: Biz, 737 Max ile bir önceki versiyon NG arasındaki farklara göre "737 MAX Flight Standardization Board Report FSB Report)" hazırladık. Tüm havayolu firmaları da bu rapordaki bilgiler doğrultusunda pilotlarını 737 Max için eğiteceklerdi. Sen, MCAS sisteminde değişiklikleri farketmiş olduğun halde bizi bilgilendirmedin. Haliyle MCAS ile ilgili bu bilgi raporumuzda yer almadı. Raporda yer almayınca havayolu firmaları pilotlarını 737 Max eğitiminde MCAS ile ilgili bilgilendirmedi. Böyle şeylere ev ufak tahammülümüz yok, hele ki havacılık gibi bir sektörde, adamın ..nden kan alırız kan!" diyorlar.
  • En kebap meslek cidden şuna baksana adam 300 kişiyi öldürmekten yargılanıyor hostesler de story çeksin
  • Dünyada ne yaparsanız yapın yanlış iş bir yerde patlak verir.Bunu anlamıyoruz yada anlamak istemiyoruz. Boeing evdeki bulgurdan da olmuş

Boeing'in eski baş test pilotuna, 2018 ve 2019 yıllarındaki uçak kazalarında toplam 346 kişinin ölümüne neden olan B737 Max modelinin uçuş kontrolleriyle ilgili federal yetkilileri yanılttığı iddiasıyla dava açıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, Mark A. Forkner hakkında Boeing 737 Max uçaklarının sertifika sürecinde Federal Havacılık İdaresinden (FAA) güvenlikle ilgili önemli bilgileri sakladığı gerekçesiyle sahtekarlık suçlamasıyla dava açıldığını duyurdu.

İddianameye göre Folkner'ın Boeing'e para kazandırmak amacıyla yetkililere önemli bilgileri sunmadığı bilgisini veren Teksas Kuzey Bölgesi Savcısı Chad E. Meacham "Folkner'ın FAA'i yanlış yönlendirmekteki bu duyarsız seçimi kurumun uçak yolcularını koruma görevini aksatmış ve 737 Max uçaklarının kılavuzunda uçuş kontrolleriyle ilgili bilgi bulunmadığından pilotları zor durumda bırakmıştır." açıklamasını yaptı.

İddianamede, Folkner'ın 2016 yılında uçakta otomatik uçuş kontrolünü sağlayan Manevra Özelliklerini Artırma Sistemi'nde (MCAS) önemli bir değişiklik saptadığı ancak FAA ile paylaşmadığı için bu bilginin kılavuzlarda yer almadığı belirtildi.

Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing "737 Max 8" tipi uçak, 29 Ekim 2018'de Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmış ve189 kişini yaşamını yitirmişti.

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing "737 Max 8" tipi yolcu uçağı da 10 Mart 2019'da Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD Kongresi'ndeki soruşturmalarda federal yönetimin Boeing'i denetiminde sorunlar saptanmış ve Temsilciler Meclisi Ulaşım Komisyonu kazaları "Boeing mühendislerinin teknik hataları, şirket yönetiminin şeffaf olmayışı ve FAA'nin yetersiz denetiminin korkunç bir sonucu" olarak nitelendirmişti.

Soruşturmada Boeing'in, rakibi Airbus'la sert bir rekabet yaşadığı dönemde, müşterilerinin pilotlarının eğitim masraflarından kaçınmayı amaçladığı ortaya çıkmıştı.

Ocak ayında Boeing ABD Adalet Bakanlığı ile imzaladığı yasal uzlaşma kapsamında kazalarda hayatını kaybedenlerin aileleri ile müşterisi hava yolu şirketlerine tazminat ve ayrıca FAA'yı yanılttığı için adli para cezası ödemeyi kabul etmişti. Şirketin tazminat ödemeleri ve para cezası toplamının 2,5 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Boeing 737 MAX'le ilgili yeni dava

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Teasers ~ 2 ay önce
Bu arkadaş sanırım ayvayı yedi. Adalet Bakanlığı, FBI, Ulaştırma Bakanlığı, hepsi "sahtekarlığa en ufak tahammülümüz yok" benzeri açıklamalar yapıyorlar, burunlarından soluyorlar. Tabi, siz konusu firma Boeing gibi bir dev olmasına rağmen Amerika'da adalet sistemi nasıl işliyor görünce insanın gözleri doluyor. FAA diyor ki: Biz, 737 Max ile bir önceki versiyon NG arasındaki farklara göre "737 MAX Flight Standardization Board Report FSB Report)" hazırladık. Tüm havayolu firmaları da bu rapordaki bilgiler doğrultusunda pilotlarını 737 Max için eğiteceklerdi. Sen, MCAS sisteminde değişiklikleri farketmiş olduğun halde bizi bilgilendirmedin. Haliyle MCAS ile ilgili bu bilgi raporumuzda yer almadı. Raporda yer almayınca havayolu firmaları pilotlarını 737 Max eğitiminde MCAS ile ilgili bilgilendirmedi. Böyle şeylere ev ufak tahammülümüz yok, hele ki havacılık gibi bir sektörde, adamın ..nden kan alırız kan!" diyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hosteslik ~ 2 ay önce
En kebap meslek cidden şuna baksana adam 300 kişiyi öldürmekten yargılanıyor hostesler de story çeksin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasıl yani? ~ 2 ay önce
Neyi anlatıyorsunuz? Açıklar mısınız? Kıt olduğum icin, anlayamadım, lutfen kusuruma bakmayınız.
Nasıl yani? ~ 2 ay önce
Neyi anlatıyorsunuz? Açıklar mısınız? Kıt olduğum icin, anlayamadım, lutfen kusuruma bakmayınız.
Vortex ~ 2 ay önce
Dünyada ne yaparsanız yapın yanlış iş bir yerde patlak verir.Bunu anlamıyoruz yada anlamak istemiyoruz. Boeing evdeki bulgurdan da olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000