12 Şubat 2024, Pazartesi 09:46:11

Danıştay'dan Atatürk Havalimanı için iptal kararı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), idare mahkemesinin kararını temyiz etti, Danıştay karar verdi. Danıştay, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi inşaatının Cumhurbaşkanlığı’nın icraat programında yer almasının ‘ihalede ivedilik’ şartını yerine getirmediğine hükmetti.
  • Heee tama Reis Şiman adınıda verin tamolsun utanmazlar
  • Milyonlarca turistin geldiği bir ulkede küçük gelen bir yapının yerine daha büyüdüğünü hesaplamak için vizyon sahibi olmak lazım. Atatürk de ana yollara elli metre genişlik verilmesini istediğinde, tıpkı bu günün pek aydın ve ileri tebanin verdiği tepki verilmişti. " Paşa ayık gezmiyor ki ne dediğini bilsin" yerden yere o dönemin basını bunun gereksizliğini vurmuslardı. Atatürk havalimanı boşaltıldığı da, Avrupa'nın uçsuz bucaksız parkları gibi parkların kurulması gerektiği, mekanın kattiyen imara ve gök delenlere açılmaması gerektiğini bu gözler o zamanki solcu gazetelerin haber menbaalarinda okudu. Şimdi kalkmış her birisi ay ne gerek var " Millet bahçesine" . Memnunuietsiz Kaynanalar gibisiniz , önce teklif eder, sonra kulp bulur. Milletinin kalkınmasına Burun bükmek için , türlü martavallar okumak üstüne üzerinize yok. Siz iyisi mi, PKK ile ittifak yapın. Seçimi kazandığınız da ilk işiniz, Millet bahçelerinde Bomba patlatan , teröristlerin psikologlarını üstlenmek olsun. Bunu iyi beceriyorsunuz.
  • Kim takar kanunları mahkemeyi
  • Reisin yapmak isteyip de yapamadığı ne olmuş ki. Bunu da yapar. Sorun yok.
  • Bunu yıkan sihniyet ançak fetö ile el ele olması gerek bunu yapan kararı veren yapıyı yapan vatan hayini
  • Bir milli servet mahvoldu. Allah size akıl fikir versin. Kendine müslüman diyen biri nasıl daha büyük bir israfa imza atardı bilemiyorum.
  • bu nasıl bir vatan hainliği
  • Nice değerlerimizi yok ettiler. Yazık günah değil mi?
  • Bu kararı alanları kutlarım, Atatürk Havalimanı gibi milli servet millet bahçesi olamaz.
  • Amac yikmak yok etmek kullanilamaz hale getirmekti amaçlarına ulaştılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), idare mahkemesinin kararını temyiz etti, Danıştay karar verdi. Danıştay, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi inşaatının Cumhurbaşkanlığı’nın icraat programında yer almasının ‘ihalede ivedilik’ şartını yerine getirmediğine hükmetti.

Danıştay 13. Dairesi, İstanbul’a ihanetin sembolü olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ihalesini iptal etti. Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesi yapılması için 29 Nisan 2022’de davet usulü ile kapalı kapılar arkasında ihale düzenlenmişti. İhaleye iktidarın gözde müteahhitleri Limak, Kolin, Mapa, YSE, YDA ile Yapı ve Yapı şirketi özel olarak davet edildi.

İDARE MAHKEMESİ REDDETTİ

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; İhaleyi, 2 milyar 127 milyon 978 bin liralık teklifin sahibi Yapı&Yapı şirketi almıştı. İBB TOKİ’nin 29 Nisan 2022’de Kamu İhale Kanunu’nun 21-B maddesine göre davet usulü ile kapalı kapılar arkasında gerçekleştirdiği “Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve sosyal donatılar inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi” ihalesinin iptali için dava açmıştı. İBB’nin TOKİ ile Çevre Bakanlığı’na karşı açtığı davada, Ankara 16. İdare Mahkemesi, 7 Eylül 2023 tarihli kararı ile ihalede hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna vardı ve davayı reddetti.

HUKUKİ BİR İSABET BULUNAMADI

İBB’nin temyiz başvurusunu karara bağlayan Danıştay 13. Dairesi ise davanın idare mahkemesi tarafından reddedilmesinde hukuki isabet bulunmadığını kaydetti.  Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin kararını bozan Danıştay 13. Dairesi, karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere kesin olarak ihalenin iptaline oybirliği ile karar verildi.

DANIŞTAY: İhalede hukuka uygunluk bulunamadı

Danıştay 13. Dairesi kararında 21-B maddesine göre yapılan ihalelerde ivedilik şartı arandığı, önceden öngörülemeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden durumlarda bu maddeye göre ihale düzenlendiği anlatıldı. Davalı idarenin, millet bahçesi ve çevre düzenlemesi işinin hangi kısımlarının, hangi nedenlerle yapım tekniği açısından özellik arz ettiğinin teknik veri ve dokümanla ortaya koyamadığına dikkat çekildi. İhale kapsamında teklif istenilen firmaların tamamının yapı ve inşaat firmaları olduğu, firmaların yapım tekniği açısından özellik arz eden bir proje için özel bir nitelik taşıması gerekliliği gibi şartların aranmadığı da belirtildi. Dava konusu ihalenin Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından kamuoyunun bilgisine sunulan “Birinci 100 Günlük İcraat Programı” çerçevesinde ilan edilen bir iş olması dikkate alınarak davalı idare tarafından ivedilikle tamamlanması gereken bir olarak nitelendirilmesinin, işin ivedi olarak yapılmasına gerekçe olarak gösterilemeyeceği vurgulandı. Mevzuatta belirtilen ivedilik şartları bulunmadığından ihale işleminde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varıldı.

Pistler kırıldı yerine spor sahaları yapıldı

Atatürk Havalimanı 7 Nisan 2019’dan itibaren sivil uçuşlara, 2 Şubat 2022’den itibaren de kargo uçuşlarına kapatıldı. O tarihten sonra havalimanından ağırlıklı olarak iş jetlerinin kullanımı için faaliyet gösterir hale gelmişti. İhalenin daha sözleşmesi imzalanmadan pistleri kırma işlemleri başlamış, bu durum kamuoyunun tepkisini çekmişti. Tüm itirazlara rağmen inşaat 2022 yılının mayıs ayında başladı. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin ilk etabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen “Büyük İstanbul Mitingi” ile açılmıştı. Ancak inşaat çalışmaları devam ettiği için millet bahçesine girişlere izin verilmiyordu. İnşaatın geldiği son noktada, havalimanı arazisinin değerli pistleri üzerinde basketbol sahaları, tenis kortları ve cami-külliyenin tamamlanma aşamasına geldi.

İBB, imar planı için de dava açtı

AKP’nin İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un bakan olduğu dönemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 7.2 milyon metrekarelik havalimanı arazisi için hazırladığı imar planında; kullanım dışı kalan kuzey pistlerini, hangar binalarını ve terminal binasının bir kısmını kapsayan toplam 2 milyon 818 bin 979 metrekarelik bölüm millet bahçesi olarak ayrıldı. İBB’nin bakanlığın imar planına açtığı davada geçtiğimiz aylarda bilirkişi raporu çıktı. Raporda havalimanıyla ilgili alınan karar; şehircilik ilkelerine aykırı bulundu, kamu yararının gözetilmediği belirlendi. Atatürk Havalimanı’nın olası bir afette üstleneceği kritik görevin planda yeterince irdelenmediğine de dikkat çekildi.

Danıştay'dan Atatürk Havalimanı için iptal kararı!

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Adı ~ 14 gün önce
Heee tama Reis Şiman adınıda verin tamolsun utanmazlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumların komedisi ~ 15 gün önce
Milyonlarca turistin geldiği bir ulkede küçük gelen bir yapının yerine daha büyüdüğünü hesaplamak için vizyon sahibi olmak lazım. Atatürk de ana yollara elli metre genişlik verilmesini istediğinde, tıpkı bu günün pek aydın ve ileri tebanin verdiği tepki verilmişti. " Paşa ayık gezmiyor ki ne dediğini bilsin" yerden yere o dönemin basını bunun gereksizliğini vurmuslardı. Atatürk havalimanı boşaltıldığı da, Avrupa'nın uçsuz bucaksız parkları gibi parkların kurulması gerektiği, mekanın kattiyen imara ve gök delenlere açılmaması gerektiğini bu gözler o zamanki solcu gazetelerin haber menbaalarinda okudu. Şimdi kalkmış her birisi ay ne gerek var " Millet bahçesine" . Memnunuietsiz Kaynanalar gibisiniz , önce teklif eder, sonra kulp bulur. Milletinin kalkınmasına Burun bükmek için , türlü martavallar okumak üstüne üzerinize yok. Siz iyisi mi, PKK ile ittifak yapın. Seçimi kazandığınız da ilk işiniz, Millet bahçelerinde Bomba patlatan , teröristlerin psikologlarını üstlenmek olsun. Bunu iyi beceriyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Guguk ~ 15 gün önce
Kim takar kanunları mahkemeyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sait ~ 15 gün önce
Reisin yapmak isteyip de yapamadığı ne olmuş ki. Bunu da yapar. Sorun yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan ~ 15 gün önce
Bunu yıkan sihniyet ançak fetö ile el ele olması gerek bunu yapan kararı veren yapıyı yapan vatan hayini

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 15 gün önce
Bir milli servet mahvoldu. Allah size akıl fikir versin. Kendine müslüman diyen biri nasıl daha büyük bir israfa imza atardı bilemiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 14 gün önce
Mesela cia ya peskes cekerek
w ~ 15 gün önce
bu nasıl bir vatan hainliği

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnat ve rant uğruna ~ 15 gün önce
Nice değerlerimizi yok ettiler. Yazık günah değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hasan ~ 13 gün önce
Degermi Teyyare pisti lan o
TC-JJO ~ 15 gün önce
Bu kararı alanları kutlarım, Atatürk Havalimanı gibi milli servet millet bahçesi olamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km6 ~ 15 gün önce
Amac yikmak yok etmek kullanilamaz hale getirmekti amaçlarına ulaştılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000