13 Mart 2023, Pazartesi 23:41:25

Fly Kıbrıs Havayolları'nın tanıtımı KKTC'de yapıldı

Fly Kıbrıs Havayolları’nın (Fly KHY) tanıtımı, bu akşam, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasında yapıldı.
  • Başkasının pijaması ile gerdeğe girilmez. Kktc nin yaptığı bu. Havalimanından yer hizmetlerine varana kadar kural kaide yok. Uluslararası eğitimler yok. Müteahhit havalimanı işletiyor. Otelci handling şirketi işletiyor. Vay anam vay. Duruma bakın
  • Becerebildkleri tek şey KTHY deki T yi atmak olmuş..gerisi yine fasa fiso..tembel millet,asla beceremezler...
  • Yok insallah ama, yine batiraçaklar , bu sefer yanilmak isterim kibrisli kardeslerimiz alisiktirlar her seyin hazirina keyiflerine düskündürler
  • KKTC yapıçak ise kendi otonom nir şirket kuraçaktı Freebird vs ike olmaz kontrol yok boş
  • Öncelikle bir havayolu değil bir ticari şirket kurulup bununla Freebird Havayolları ruhsatı ve uçuş kodu ile uçuşların yapılacağı nettir. Yani bir nevi charter kiralama gibi uçuş yapılacaktır. Bunun neresi havayolu???
  • Toplu konut firması terminal yönetiyor. İşten anlamayan bir sürü adam yönetim kurulunda. Şimdi görürsünüz bir ay sonra herşeye karışmaya başlarlar. Eşi dostu bedava uçar. Üç ay sonra şirketin profesyonel yöneticileri illallah der kaçar. Adam bulamazlar. Eşini dostunu işe alırlar ve şirket batar. Tipik bir kktc filmi izliyoruz. Olan namusuyla çalışanlara olur. Bunlar kthy gibi, cas gibi firmaları batırmış insanlar dikkatli olun
  • Kuyruktaki Logo muhtesem, govdedeki flykhy harfler cok sert. Daha yumusak puntolar tercih edilir umarim.
  • Thy alır biraz eğlenin orada
  • kıbrıslıların herhangi bir konuda başarılı olabileceği görülmemiş şey. Ha yatı işini iyi planlanlarlar, ya da pandemi dönemi tam uyardı iş yöntemlerine bütün uçakları yatırırlardı. Ryanair hizmetine Emirates first fiyatı çekerler artık.

Fly Kıbrıs Havayolları’nın (Fly KHY) tanıtımı, bu akşam, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasında yapıldı.

Fly Kıbrıs Hava Yolları başlangıçta, İstanbul’a karşılıklı 2 sefer, Ankara ve İzmir’e ise günde karşılıklı 1 sefer düzenleyecek. FLYKHY’nin, 21 Mayıs itibarıyla, Erbil, Tahran, Priştine, Amman ve Bakü’den Kuzey Kıbrıs’a charter seferler ile uçuş planladığı bilgisi de paylaşıldı.

Fly Kıbrıs Havayolları’nın bu akşamki lansman etkinliğine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Fly Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel, Nusret Polat’ın yanı sıra bazı milletvekilleri, sektör temsilcileri, paydaşlar katıldı.

Lansman etkinliği, Türkiye’deki depremlerde hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından FLY Kıbrıs Hava Yolları yönetim kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel, Nusret Polat ile sırasıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı; Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Zorlu Töre birer konuşma yaparken, yurt dışı programı nedeniyle lansmana katılamayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın video mesajı da yayınlandı.RAUF DENKTAŞ: “FLY KIBRIS HAVAYOLLLARI BU HALKIN HAVAYOLLARI OLACAKTIR”

Fly Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, “Böylesi anlamlı ve çok özel bir günde birlikte olmamız bizleri çok mutlu etmiştir” diyerek sözlerine başladı.

2019 yılından beri çeşitli felaketler yaşayan ülkemizin ve insanlarımızın, geleceğe umutla bakabilmesi için iyi haberlere, güzel gelişmelere ihtiyacı olduğunu belirten Rauf Denktaş, “Pandemi ve etkilediği ekonomik krizler, orman yangınları, trafik kazaları derken; on binlerce soydaşımızın yanı sıra 49 KKTC vatandaşımızı da yitirdiğimiz; anavatanımızı vuran asrın deprem felaketi sonrasında hızla toparlanmamız, yaralarımızı birlikte sarmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Gerek ekonomik gerekse sosyal alanda ileriye doğru atacağımız her küçük adım ülkemiz ve anavatanımız için dev bir yürüyüşe dönüşebilir” diyen Denktaş, “Umudumuzu yitirmemeliyiz. Geleceğe umutla bakabilmek için bugün cesaretle adımlar atmalıyız.” Şeklinde konuştu.

“GETTOLARDA İAŞELERLE YAŞAYAN BİR CEMAATTEN KENDİ DEVLETİNDE HAVAYOLU ŞİRKETİNİ KURAN BİR HALKA DÖNÜŞME SERÜVENİ HEPİMİZİN GURUR DUYMASI GEREKEN BİR SERÜVENDİR”

Rauf Denktaş konuşmasında devamla şunları söyledi:

“11 yıl gettolara hapsedilmiş, yardım ve iaşelerle yaşamaya zorlanmış; hemen her türlü ekonomik faaliyeti engellenmiş atalarımızın, geleceğe umutla tutunmasının nedeni mevzilerde cesaretle taşıdıkları, birinci ve ikinci dünya savaşından kalma derme çatma silahlar olmuştu. Onlar mevzilerde çarpışıyorlardı ama gözleri hep yukarda, göklerdeydi. Anavatandan gelecek uçakları aramaktaydı gözleri. Çünkü biliyorlardı ki özgürlük o uçaklarla gelecekti. Çünkü biliyorlardı ki, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘istikbal göklerdeydi’ ve bu cümlenin onlar için anlamı bambaşkaydı. Gettolarda iaşelerle yaşayan bir cemaatten kendi devletinde havayolu şirketini kuran bir halka dönüşme serüveni hepimizin gurur duyması gereken bir serüvendir.”

21 Haziran 2010 tarihinde Kıbrıs Türk Havayollarının uçuşlarının iptal olmasından bu yana, Kıbrıslı Türklerin kendilerine ait bir havayolu şirketi olmamıştı diyen Rauf Denktaş, “Artık var…” diye konuştu.

Rauf Denktaş, “Bundan bir süre önce iş ortaklarımla birlikte bu ‘çılgın projeye’ başlarken, kısa bir süre sonra bugünü yaşayacağımızı biliyorduk. Çünkü inançlı ve azimli olmanın yanı sıra, hesaplarını iyi yapmış akıl yolunda yürümeyi seçmiş insanlarız” diye devam etti.

“BU İŞLETME BİR ÖZEL TEŞEBBÜSTÜR. ANCAK BU ŞİRKETİN MİSYONU ÖZEL TEŞEBBÜSTEN ÇOK DAHA ÖTEDEDİR”

Rauf Denktaş, “Ülkemizi seven, yatırımlarımızı ülkemize yapan insanlarız.  Bu işletme bir özel teşebbüstür. Ancak bu şirketin misyonu özel teşebbüsten çok daha ötededir. Gerek rekabetçi ücretlendirme politikasıyla toplumumuzun seyahat özgürlüğüne sağlayacağı katkılar, gerekse ülkemize taşıyacağı turistlerle ekonomimize yapacağı katkılarla, Fly Kıbrıs Havayolları bu halkın havayolları olacaktır” dedi.

“Ümidimiz, bizim taşıdığımız heyecanı halkımızın da hissetmesi ve kendi bağrından çıkan bu havayoluna sahip çıkmasıdır” diyen Denktaş, “Sözlerimi bitirirken göklere seslenmek istiyorum: Kurucu Cumhurbaşkanımız, dedem Rauf Raif Denktaş’ın bugün bizleri yukarılardan izlediğini ve hepimizle gurur duyduğunu biliyorum ve bunu hissediyorum. Önümüze açtığın büyük yolda, senin izinde gururla yürürken ülkemizin ekonomik bağımsızlığına da katkı koymak için elimizden gelen her çabayı sarf edeceğimize söz veriyoruz” dedi.

Rauf Denktaş, bu süreç içerisinde attıkları her adımda kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

NUSRET POLAT: “FLYKHY PROJESİ ADAMIZIN UZUN ZAMANDIR BEKLEDİĞİ, KIBRIS’TA DOĞAN BİZE AİT YERLİ BİR UÇAĞIN, YERLİ BİR MARKANIN HASRETİ İLE DOĞDU”

Fly KHY kurucularından Nusret Polat, “Bu gece burda büyük bir hayali gerçekleştimiş olmanın verdiği heyecan ve mutluluğu” içinde olduklarını ifade ederek, “Öncelikle THY, ANADOLUJET ve PEGASUS Hava Yollarına uzun yıllardır başta bizlere ve adamıza vermiş olduğu destekler için teşekkürü borç biliriz. KKTC’de hızla büyüyen turizm sektörü için kendilerine olan ihtiyacımız önümüzdeki dönem her zamankinden daha da büyük olacaktır.” Dedi.

Polat ayrıca, FLYKHY projesinin gerçekleşmesi sürecinde bu operasyonun gerçekleşmesi adına tüm imkanlarını seferber eden Gözen Holding ve Freebird Havayolları Yönetim Kurulu Üye ve çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Polat, “FLYKHY projesi adamızın uzun zamandır beklediği, Kıbrıs’ta doğan bize ait yerli bir uçağın, yerli bir markanın hasreti ile doğdu. Tüm halkımıza, tüm turizm sektörüne , ana vatanımızdaki çok kıymetli paydaşlarımıza yeni bir heyecan yeni bir sorumluluk da yüklemekle birlikte artık ana vatanımıza ve yakın coğrafyadaki halklara adamızın bağlarını güçlendirecek kolaylaştıracak bir kıymetli araç olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Polat, FLYKHY; tüm Türkiye -Ercan hatlarındaki izinlerini, Freebird H.Y üzerinden T.C Devlet Hava Meydanları G.M’den ve KKTTC Sivil Havacılık G.M’den tarifeli seferler olarak aldığını söyledi.

“Airbus A320 uçakları ile yapacağımız FLYKHY uçuşları ile 1.yıl adamıza 275000 pax getirmeyi planlıyoruz” diyen Polat, “FLYKHY , ilk yılında ada ekonomimize sağlayacağı özellikle TC ve dış hatlardan gelecek paket yolcularımızın ada ekonomimize min 4 milyar TL katkı sağlayacağını öngörmekteyiz” dedi.

ARIKLI

Lansmanda konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın kurucu ortaklarını dinlerken aklına gelen “başarı” ile ilgili masalı paylaştı.

Ülkede girişimcilerin önünde ciddi engeller olduğunu kaydeden Arıklı, kendilerinin Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın üç kurucu ortağının önünü açtıklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) battığında duyulan üzüntüyü hatırlatan Arıklı, göreve geldiği andan itibaren ister milli ister yerli olsun bir havayolu şirketi kurulması için uğraştığını anımsattı ve “Bu arkadaşlarımız başardı… Biz cesaretlendirdik, önlerini açtık. Yaptığımız bu” dedi.

Büyük havayolu şirketlerinin bile battığı bir dönemde üç girişimcinin havayolu şirketi kurmasını “cesaretli girişim” olarak niteleyen Arıklı, “Bu arkadaşlarımız taşın altına ellerini değil, başlarını koydu” değerlendirmesinde bulundu.

Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın Güney Kıbrıs’ın havayolu şirketi Kıbrıs Hava Yolları ile isim benzerliği konusunda eleştirenlere de yanıt veren Arıklı, “Bu arkadaşlarımız bu ismi kullanıyorlar, bakan olarak da ben izin veriyorum… Size ne?  Rum’un adına Rum’un avukatlığını yapmak size mi düştü?” yanıtını verdi.

Arıklı Fly Kıbrıs Hava Yolları ortaklarının başarılı olması için her türlü desteği vereceklerinin de sözünü verdi.

ATAOĞLU

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bu girişimin cesaretle, cesaretlendirmeyle başarılı bir sonuca vardığını, 13 yıl aradan sonra özledikleri bir kutlama yapıldığını söyledi.

Ercan havalimanının özlenen açılışının da yakında yapılacağını ifade eden Ataoğlu, yeni havalimanı, ülkeye yeni şirketlerin de gelmesiyle yakınılan uçak fiyatlarının düşeceğini söyledi.

Ataoğlu, “Gelin hep beraber, girişimcilerin zirveye çıkmasına şahitlik edelim, yanlarında olalım. Bu konuda ciddi görüşmeler, toplantılar yaptık, olayları enine boyuna tartıştık. Hep birlikte buna sahip çıkalım, bu bizim havayolumuzdur” şeklinde konuştu.

TAÇOY

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ise ülkede havayolları olmasının özleminin uzun zamandır yaşandığını kaydetti.

Bir taraftan havayolunun hazzı yaşanırken diğer taraftan depremde kaybedilen canların anıldığını söyleyen Taçoy, Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın kurucularına başarılar diledi.

TÖRE

Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın uçuşlarına son verildiğinde derin bir üzüntü duyulduğunu, üç iş insanının bu konudaki girişimlerinin kendilerini gururlandırdıklarını belirtti.

“Başarılara susayan bir halkız, gettolardan çıkarak bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurduk” diyen Töre, bu devletin büyük bir direnişle kurulduğunu vurguladı.

Töre, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bize aziz şehitlerimizin hediyesidir. Bu devlete asla toz kondurmayız. Anavatan Türkiye’den, mensubu olduğumuz büyük Türk milletinden asla vazgeçmeyiz” dedi.

KKTC’nin ekonomisini güçlendirmek, daha güçlü devlet ve halk yaratmak gerektiğini ifade eden Töre, tüm paydaşların KKTC’nin tanınma ve kalkınmasına hizmet etmesi gerektiğini söyledi.

Bu şirketin Türkiye’ye ve Türkiye’den başka ülkelere uçuş gerçekleştireceğini, bunun hem ticaret hem de tanınmaya katkı koyacağını ifade eden Töre, “KKTC’nin kalkınmasını, kökleşmesini istemeyenler, daima yol kesmeye devam ediyorlar ama avuçlarını yalasınlar...” ifadesine yer verdi.

Şehitlere, depremde kaybedilenlere rahmet dileyen Töre, “Bir milletiz, tek milletiz, hepimiz Türk milletiyiz. Aramıza nifak sokmak isteyenler vardır ama onu da yıkmasını bileceğiz. Bir ve beraber olacağız. Göklerde uçacağız, dünyanın her yerine gideceğiz” diye konuştu.

TATAR

Konuşmalarına ardından yurt dışı programı nedeniyle lansmana katılamayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın video mesajı yayınlandı.

Tatar mesajında, yeni havayolunun kuruluyor olmasında duyduğu memnuniyeti dile getirerek, girişimcilerine başarılar diledi.

Tatar, “KKTC’nin ulaşımına, turist ve öğrenci akışına ve halkın daha iyi koşullarda seyahat edebilmesine imkan tanıyacak bu girişimin başarılı olabilmesi en büyük temennimizdir. İnanıyorum ki, yakın gelecekte açılacak olan yeni Ercan terminali ile çok daha fazla uçuşların daha uygun şartlarda ve koşullarda gerçekleştirebilmesi ülke turizmi tanıtımı ve ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Fly Kıbrıs Havayolları'nın tanıtımı KKTC'de yapıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Gerdek ~ 17 gün önce
Başkasının pijaması ile gerdeğe girilmez. Kktc nin yaptığı bu. Havalimanından yer hizmetlerine varana kadar kural kaide yok. Uluslararası eğitimler yok. Müteahhit havalimanı işletiyor. Otelci handling şirketi işletiyor. Vay anam vay. Duruma bakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 17 gün önce
Becerebildkleri tek şey KTHY deki T yi atmak olmuş..gerisi yine fasa fiso..tembel millet,asla beceremezler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 17 gün önce
Yok insallah ama, yine batiraçaklar , bu sefer yanilmak isterim kibrisli kardeslerimiz alisiktirlar her seyin hazirina keyiflerine düskündürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlış ~ 17 gün önce
KKTC yapıçak ise kendi otonom nir şirket kuraçaktı Freebird vs ike olmaz kontrol yok boş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Operated by Freebird ~ 17 gün önce
Öncelikle bir havayolu değil bir ticari şirket kurulup bununla Freebird Havayolları ruhsatı ve uçuş kodu ile uçuşların yapılacağı nettir. Yani bir nevi charter kiralama gibi uçuş yapılacaktır. Bunun neresi havayolu???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 17 gün önce
Toplu konut firması terminal yönetiyor. İşten anlamayan bir sürü adam yönetim kurulunda. Şimdi görürsünüz bir ay sonra herşeye karışmaya başlarlar. Eşi dostu bedava uçar. Üç ay sonra şirketin profesyonel yöneticileri illallah der kaçar. Adam bulamazlar. Eşini dostunu işe alırlar ve şirket batar. Tipik bir kktc filmi izliyoruz. Olan namusuyla çalışanlara olur. Bunlar kthy gibi, cas gibi firmaları batırmış insanlar dikkatli olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayirli olsun ~ 17 gün önce
Kuyruktaki Logo muhtesem, govdedeki flykhy harfler cok sert. Daha yumusak puntolar tercih edilir umarim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 17 gün önce
Thy alır biraz eğlenin orada

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 17 gün önce
kıbrıslıların herhangi bir konuda başarılı olabileceği görülmemiş şey. Ha yatı işini iyi planlanlarlar, ya da pandemi dönemi tam uyardı iş yöntemlerine bütün uçakları yatırırlardı. Ryanair hizmetine Emirates first fiyatı çekerler artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000