30 Kasım 2022, Çarşamba 09:04:33

Fransa'da deniz karakol uçakları göreve hazır

Fransız Donanması, modernize edilen Atlantique 2 (ATL2) deniz karakol uçağı (MPA) filosunun “Tam Operasyonel Yetenek”e (FOC) ulaştığını duyurdu.
  • Bir etkinlikte içine girdim, biraz çirkin uçak ama görevine mükemmel tasarlanmış.

Fransız Donanması, modernize edilen Atlantique 2 (ATL2) deniz karakol uçağı (MPA) filosunun “Tam Operasyonel Yetenek”e (FOC) ulaştığını duyurdu.

Naval News tarafından aktarıldığı üzere Fransız Donanması, Standart 6 modernizasyonunu geçirmiş Atlantique 2 (ATL2) deniz karakol uçağı (MPA) filosunun “Tam Operasyonel Yetenek”e (FOC) ulaştığını duyurdu. Şimdiye kadar 18 uçaktan 9 tanesi modernize edildi. Modernize edilmiş dokuzuncu uçak bu yılın Temmuz ayında teslim edilmişti.

10 Kasım’da Amiral Vandier, deniz devriye uçağının en son versiyonu olan Atlantique 2 Standart 6’nın operasyonel hizmete girişini imzaladı. Standart 6, değiştirilmiş 9 uçağa yeni yetenekler sunmaktadır. Fransız Donanması’nın açıklamasına göre Atlantique 2’nin bu modernizasyonu, onu modern tehditler karşısında rekabetçi bir araç haline getiriyor. Böylece 2035 yılına kadar ömürlerinin sonuna kadar Standart 6’ya modernize edilecek olan 18 uçak, Fransa’nın verimli uçakları arasında kalmasını sağlayacak.

Standart 6 ATL2 muharebe sistemi sözleşmesi, savunma tedarik kurumu DGA tarafından 4 Ekim 2013’te imzalanmıştı. Program, Fransız Donanması’nın “eski” 18 adet ATL2 uçağını kapsıyor. Dassault Aviation, 2019 ve 2023 yılları arasında toplam yedi adet yükseltilmiş ATL2 teslim etmeyi planlıyor. Buna paralel olarak, SIAé havacılık bakım merkezi 11 uçağı yükseltecek.

Dassault Aviation tarafından modernize edilen ilk iki uçak, Ekim 2019’da Fransız Donanması’na teslim edilmişti. Nisan 2020’de ise üçüncü bir ATL2 teslim edilmişti. Kalifikasyon denemelerinin bir parçası olarak, “canlı” bir AM39 Exocet gemisavar füzesi, Haziran 2020’de uçak tarafından ateşlenmişti. (defenceturk)

 

Fransa'da deniz karakol uçakları göreve hazır

Facebook Yorum

Yorumlar

Yorumcu ~ 2 ay önce
Bir etkinlikte içine girdim, biraz çirkin uçak ama görevine mükemmel tasarlanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000