20 Kasım 2023, Pazartesi 09:21:05

Havalimanı yatırımları 24 milyar doları aştı

Kamu-özel sektör işbirliği projelerinin uygulanmaya başlandığı 1986 yılından günümüze kadar Türkiye'de havalimanlarına 24 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı.
  • O devqsa rakamların hepai biz vatandaşlardan çıkacak

Kamu-özel sektör işbirliği projelerinin uygulanmaya başlandığı 1986 yılından günümüze kadar Türkiye'de havalimanlarına 24 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı. En büyük yatırım ise İstanbul Havalimanı.

Cumhuriyetin yüzüncü yılına giren Türkiye, altyapı yatırımlarını hızlandırdı. Altyapının gelişiminde ise kamu-özel sektör işbirliği (KÖİ) yatırımları önemli rol oynuyor. Bu kapsamda Türkiye'de bu modelin uygulanmaya başlandığı 1986'dan bu yılın eylül sonuna kadar yatırım tutarı 98,6 milyar doları bulan 270 proje için sözleşme imzalandı. Kamu-özel sektör işbirliği modeli, özellikle otoyol, köprü, havalimanı gibi altyapı yatırımları ile hastane gibi kamu hizmetlerinin sunumunda alternatif bir finansman modeli olarak önem taşıyor. Türkiye'nin lojistikte ve ulaşımda merkez ülke olma hedefinin en önemli ayaklarından birini ise kuşkusuz hava taşımacılığı oluşturuyor.

İSTANBUL MERKEZ OLDU

Özellikle 2000'lerden sonra havalimanı ve havacılık yatırımları büyük hız kazandı. Özellikle İstanbul Havalimanı açıldığı günden bu yana Türkiye'de hava taşımacılığında kritik rol oynuyor. 10 milyar euronun üzerinde bir yatırımla gerçekleştirilen havalimanının ekonomiye şimdiden 100 milyar euronun üzerinde katkı sağladığı değerlendiriliyor. KÖİ yatırımları içinde havalimanlarına yapılan toplam yatırım ise 24 milyar doları geçti.

98,6 milyar dolarlık toplam tutarda en büyük pay ise 32,5 milyar dolarla karayolu yatırımlarına gitti. Öne çıkan diğer alanlar, 21,7 milyar dolarla enerji ve 13 milyar dolarla sağlık tesisi, 2,5 milyar dolarla liman, 1,7 milyar dolarla endüstriyel tesis ve 1,5 milyar dolarla yat limanı- turizm tesisi yatırımları oldu. (Akşam)

Havalimanı yatırımları 24 milyar doları aştı

Yorumlar

Ağlanacak halimize gülüyoruz ~ 20 gün önce
O devqsa rakamların hepai biz vatandaşlardan çıkacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000