29 Mayıs 2021, Cumartesi 13:24:45

HAVA-SEN: "1 Temmuz sonrasını yeni mağduriyetler yaşanabilir"

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) 30 Haziran 2021'de sona erdirilmesi planlanan işten çıkarma yasakları süreciyle ilgili açıklama yaptı. Hava-Sen'in açıklamasında 1 Temmuz itibariyle yeni mağduriyetlerin ortaya çıkacağı ifade edildi.
  • Temmuz 1 den itibaren Çok Eyleneceyüz çok
  • İnanin borç gırtlağa dayandı. Ne ev kaldı ne araba, Atarlarsa atsınlar bizde önümüze bakalım. Maaşlar 500 eurolara kadar düştü. Acınıcak halimize bizi atmasınlar diye korkmaya başladık. Atarlarsa atsınlar umrumda değil. Bankalar canımızımı alıcak artık hacizde gelemiyor tüm borçlar devlete yıkılıcak herkes kendi bilir çalıştırırlarsa para kazandıran zaten bizleriz. Kendi yerleri sağlam kalsın diye şirkete üç kuruş para kazandırıp bizi atmayı düşünenler yarın ilk olarak kendileri atılıcaklar. Çok şükür bir bileziğimiz var en azından iş yapıcak bilgi birikimimiz ve iş tecrübemiz var. Birilerinin yerleştirmesiyle biryere gelmeyip alnımızın hakkıyla biryerlere geldiğimiz için işten atılırsamda hangi işi yapıcam diye hiçbir korkum yok. Korkusu olan düşünsün. Biryerlere birisnin tırpili ile gelmemiş ve Kendine ve yaptığa işe güvenen korkmaz. Hodri meydan
  • Havasenin yaotigi en buyuk hata dayanisma aidati verin demesidir
  • Aranızda Hava-Sen ile Hava İş'i karıştıracak kadar olanlar var, bu bile çok tuhaf, siz okuduğunuzu anlamıyor musunuz, logoya fln da mı bakmiyorsunuz, herşeyi geçelim Hava-İş'in böyle bir bilgilendirme yazısı yazdığı nerde gorülmüş? Sarı sendikalar hiç yazar mı böyle yazılar yahu!
  • “ Güçlü İşverenlerin karşısında yalnız, sahipsiz ve çaresiz kalan işçilerin önümüzdeki dönemde çok daha ağır bedeller ödeyeceği ortadadır.” Siz necisiniz orada bostan korkuluğu mu? Savunsana işçini, işçinin hakkını? Savunursan hakları, işçiden daha büyük destek mi olur? Sağda solda arka çıkacak adamlar mevkiler aramak yerine işini neden yapmıyorsun? Pandemi boyunca neredeydin? Yalancı çoban seni..
  • Yav size zahmet soyleyinde beni cikartsinlar artik sikti beni iyice bu sistem bu yoneticiler alsinlar meydablari baslarina calsinlar sanki bugune denk buranin sayesinde karnimizi doyurduk
  • Mevcut sendikanın ömrü mevcut iktidarın ömrü kadar.NOKTA
  • Ülkeyi bitirdiniz be bitirdiniz yeterrrr!!!
  • Valla işten çıkarma olsun bence de çürük elmalar teker teker gitsin.neden hakkaniyetiyle çalışanlar çürüklerin çilesini çeksin?önce zırıl zırıl rapor alanlardan başlasınlar ama.
  • Nedir bu korku, Rızkı veren ALLAH unuttunuzmu? Ama şu söylenebilir, milletin ekmeğiyle oynamadan önce, işten ayrılmak isteyenleri teşvik etsinler, sonrasında hala çıkarmak gerekirse çıkartsınlar.

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) 30 Haziran 2021'de sona erdirilmesi planlanan işten çıkarma yasakları süreciyle ilgili açıklama yaptı. Hava-Sen'in açıklamasında 1 Temmuz itibariyle yeni mağduriyetlerin ortaya çıkacağı ifade edildi.

İşte Hava-Sen tarafından yapılan o açıklama:

"Ülkemizin içinden geçtiği pandemi süreci turizm ve havacılık başta olmak üzere çalışma yaşamını olumsuz biçimde etkilemiş olup 30 Haziran günü sona erecek olan işten çıkartma yasağının bu olumsuzluğu daha da artıracağı ve yeni mağduriyetler yaratacağından kaygı duyulmaktadır.

İşçileri ücretsiz izne çıkararak, ücretlerini düşürerek pandeminin yükünü çalışanlara fatura etme kolaycılığına kaçan işverenler 1 Temmuz 2021 itibariyle, fesih yasağının kalkmasından yararlanmaya başlayacak ve söz konusu işten çıkartma furyası sonunda, milyonlarla ifade edilebilecek sayıda işçi işsizliğe, yoksulluğa hatta açlığa mahkum edilecektir.

Güçlü İşverenlerin karşısında yalnız, sahipsiz ve çaresiz kalan işçilerin önümüzdeki dönemde çok daha ağır bedeller ödeyeceği ortadadır. Bu tür zor dönemlerde örgütlü olmak, bir çatı altında güç birliği yapmak yaşamsal önem taşımaktadır.

Sendikamızın faaliyet gösterdiği havacılık sektöründe bugün tahmini 300.000 işçi çalışmakta ancak sadece 40.000 çalışanın sendika üyeliği bulunmaktadır. Toplu Sözleşme rejimine tabi olan işçi sayısı ise yaklaşık 35.000 civarındadır. Havacılıktaki sendikalı işçi oranı, ülkemizdeki genel sendikalaşma oranı olan % 14.4’ün de altındadır.

Bu rakamlar, 1 Temmuz’dan sonra başlayacak geniş çaplı işten çıkartma operasyonlarına , havacılık çalışanlarının büyük bir bölümünün örgütsüz, desteksiz ve korunaksız şekilde yakalanacağını göstermektedir. Geçtiğimiz yıl Atlasglobal örneğinde olduğu gibi iflaslar da yaşanırsa mağduriyetin daha da ağırlaşacağı öngörülmektedir.

Bu süreçte, havacılık sektöründe çalışan tüm işçileri, kurulduğundan bu yana doğru ve dürüst sendikacılık yapmaya çalışan HAVA-SEN çatısı altında toplanmaya ve güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz.

Yasaya göre, işten çıkartıldıktan sonra bir sendikaya üye olmanın mümkün olamayacağını, bu nedenle halen iş ilişkisi sürerken sendika üyeliğini başlatmanın gerekli olduğunu hatırlatıyoruz.

1 Temmuz’dan sonra daha da ağırlaşacak bu zorlu süreçte HAVA-SEN, havacılık çalışanlarına başta hukuki yardım ve bilgilendirme olmak üzere her konuda destek olmaya, birleşerek güçbirliği ile haklarını aramaya ve korumaya kararlıdır.

HAVA-SEN Yönetim Kurulu"

HAVA-SEN: "1 Temmuz sonrasını yeni mağduriyetler yaşanabilir"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

Tüpçü Sabri ~ 19 gün önce
Temmuz 1 den itibaren Çok Eyleneceyüz çok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korku vermeye çalışıyorlar ~ 20 gün önce
İnanin borç gırtlağa dayandı. Ne ev kaldı ne araba, Atarlarsa atsınlar bizde önümüze bakalım. Maaşlar 500 eurolara kadar düştü. Acınıcak halimize bizi atmasınlar diye korkmaya başladık. Atarlarsa atsınlar umrumda değil. Bankalar canımızımı alıcak artık hacizde gelemiyor tüm borçlar devlete yıkılıcak herkes kendi bilir çalıştırırlarsa para kazandıran zaten bizleriz. Kendi yerleri sağlam kalsın diye şirkete üç kuruş para kazandırıp bizi atmayı düşünenler yarın ilk olarak kendileri atılıcaklar. Çok şükür bir bileziğimiz var en azından iş yapıcak bilgi birikimimiz ve iş tecrübemiz var. Birilerinin yerleştirmesiyle biryere gelmeyip alnımızın hakkıyla biryerlere geldiğimiz için işten atılırsamda hangi işi yapıcam diye hiçbir korkum yok. Korkusu olan düşünsün. Biryerlere birisnin tırpili ile gelmemiş ve Kendine ve yaptığa işe güvenen korkmaz. Hodri meydan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En ~ 20 gün önce
Havasenin yaotigi en buyuk hata dayanisma aidati verin demesidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuhaf ~ 20 gün önce
Aranızda Hava-Sen ile Hava İş'i karıştıracak kadar olanlar var, bu bile çok tuhaf, siz okuduğunuzu anlamıyor musunuz, logoya fln da mı bakmiyorsunuz, herşeyi geçelim Hava-İş'in böyle bir bilgilendirme yazısı yazdığı nerde gorülmüş? Sarı sendikalar hiç yazar mı böyle yazılar yahu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soru-Cevap ~ 20 gün önce
“ Güçlü İşverenlerin karşısında yalnız, sahipsiz ve çaresiz kalan işçilerin önümüzdeki dönemde çok daha ağır bedeller ödeyeceği ortadadır.” Siz necisiniz orada bostan korkuluğu mu? Savunsana işçini, işçinin hakkını? Savunursan hakları, işçiden daha büyük destek mi olur? Sağda solda arka çıkacak adamlar mevkiler aramak yerine işini neden yapmıyorsun? Pandemi boyunca neredeydin? Yalancı çoban seni..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 20 gün önce
Yav size zahmet soyleyinde beni cikartsinlar artik sikti beni iyice bu sistem bu yoneticiler alsinlar meydablari baslarina calsinlar sanki bugune denk buranin sayesinde karnimizi doyurduk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 20 gün önce
Mevcut sendikanın ömrü mevcut iktidarın ömrü kadar.NOKTA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aaaaa ~ 20 gün önce
Ülkeyi bitirdiniz be bitirdiniz yeterrrr!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KA ~ 20 gün önce
Valla işten çıkarma olsun bence de çürük elmalar teker teker gitsin.neden hakkaniyetiyle çalışanlar çürüklerin çilesini çeksin?önce zırıl zırıl rapor alanlardan başlasınlar ama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korkmayın ~ 20 gün önce
Nedir bu korku, Rızkı veren ALLAH unuttunuzmu? Ama şu söylenebilir, milletin ekmeğiyle oynamadan önce, işten ayrılmak isteyenleri teşvik etsinler, sonrasında hala çıkarmak gerekirse çıkartsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000