08 Mayıs 2021, Cumartesi 09:03:13

Her 4 kişiden 3'ü aşı pasaportu istiyor

IPSOS'un 28 ülkede 21,000 kişiyle yaptığı araştırmaya göre 4 kişiden 3'ü ülkelerine giriş için aşı pasaportunu gerekli görüyor.
  • Asi olmak istemiyorum , diyen kisilerin (yerli-yabanci) bir cok ortama girisleri kesinlikle YASAK olmali. Kendi keyifleri ile insanlara zarar vereceklerini ogrensinler boylece. 3-5 TL kazancaz diye kesinlikle goz yummamaliyiz.

IPSOS'un 28 ülkede 21,000 kişiyle yaptığı araştırmaya göre 4 kişiden 3'ü ülkelerine giriş için aşı pasaportunu gerekli görüyor.

Araştırma şirketi IPSOS, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) için Türkiye’nin de arasında bulunduğu 28 ülkede, uluslararası seyahatlerde Kovid-19 aşı pasaportunun kamuoyunda ne kadar destek gördüğünü araştırdı.

Araştırma iki ayrı çalışmadan derlendi. 26 Mart-9 Nisan tarihlerinde 21 bin kişiyle gerçekleştirilen ilk araştırmanın sonuçlarına göre, her 4 kişiden 3’ü ülkelerine giriş için aşı pasaportunun gerekli olduğunu belirtti, bu pasaportla seyahat ve etkinliklerin daha güvenli olacağını ifade etti.

Araştırmada “Ülkeye giren tüm yolcuların bir aşı pasaportuna sahip olması gerekir mi?” sorusuna “Evet” yanıtı verenlerin oranı global ölçekte yüzde 78 oldu.

Ülkeler bazında bakıldığında ise Malezya’da oran yüzde 92, Peru’da yüzde 90, Macaristan’da yüzde 52, Polonya’da yüzde 58, Türkiye’de yüzde 84, İtalya’da yüzde 79, İspanya’da yüzde 77, Japonya’da yüzde 74, Fransa yüzde 70, Rusya yüzde 59 oldu.

Aşı pasaportunun seyahat dışında büyük etkinlikleri güvenli hale getireceğini düşünenlerin oranı küresel ölçekte yüzde 73’ü buldu. Ülkeler bazında ise Çin ve Arjantin yüzde 84, Malezya yüzde 82, Hindistan yüzde 82, Türkiye yüzde 77, İtalya yüzde 76, İspanya yüzde 75, Almanya yüzde 67, Fransa yüzde 65, Rusya yüzde 53, Macaristan yüzde 52’de kaldı.

IPSOS’un 12 ülkeden 15 bini aşkın kişi ile 8-11 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği araştırmada ise “Konser salonları, halka açık etkinlikler, stadyumlara sadece aşı olanlar katılmalıdır” sorusuna her 10 kişiden sadece 4’ü “Evet” yanıtı verdi.

Bu soruya Türkiye’deki katılımcıların yüzde 78’i “Evet” yanıtı verdi. Ankete katılan her 3 yetişkinden 2’si, aşı pasaportlarının ülkelerinde yıl sonuna kadar yaygın olarak kullanılacağı görüşünde olduğunu belirtti. Global ortalamada yüzde 55 oran ile tüm ülkelerde bulunan mağaza, restoran ve ofislere erişimde ‘Aşı pasaportu kesinlikle gerekli’ görüşüne her 4 kişiden 1’i katılıyor.

"Toplumlar güvenli seyahat istiyor"

Araştırma sonuçlarını değerlendiren IPSOS Türkiye CEO’su Sidar Gedik, Türkiye’de toparlanmanın bir yıldan uzun süreceğini düşünenlerin oranının yüzde 56 olduğuna dikkat çekerek şunları dedi:

“Ipsos’un Dünya Ekonomik Forum için gerçekleştirdiği global verilere baktığımızda her 3 kişiden yaklaşık 2’si kamu alanlarına girişte de aşı pasaportunun gerekli tutulması yönünde görüş belirtiyor ve bu uygulamanın ülkelerinde geniş kapsamda yer bulmasını bekliyor. Kapanmaların, kısıtlamaların ardından içinde bulunduğumuz mevsimler gereği seyahatler artacağından, güvenli ortamların tercih edilmesi yönünden aşı pasaportu uygulamasını başlatacak ülkeler olacaktır demek yanlış olmaz”

Her 4 kişiden 3'ü aşı pasaportu istiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Maalesef ~ 1 ay önce
Asi olmak istemiyorum , diyen kisilerin (yerli-yabanci) bir cok ortama girisleri kesinlikle YASAK olmali. Kendi keyifleri ile insanlara zarar vereceklerini ogrensinler boylece. 3-5 TL kazancaz diye kesinlikle goz yummamaliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akepelilere de pasaport ~ 1 ay önce
Heasp vakti geldiginde kacamasinlar diye. Yapilan hırsızlıklar yolsuzlukşar kar kalmayacak din bezirganlarinin yanina
Sorgulayin biraz ~ 1 ay önce
Iste insanlari buna inandirarark butun herkesi asilama pesindeler. Asi virusun yayilmasini engelleyecek mi? Hic sanmiyorum. Asi olanlar da Korona gecirebiliyorlar veya semptomsuz virusu tasiyabiliyorlar. Asi olmak isteyen olsun ona bir diyecegim yok ama insanlarin seyahat gibi bazi ozgurluklerini kisitlayarak asilanmaya zorlanmalari temel hak ve ozgurluklerin ihlalidir. Dusunun bakalim dunya tarihinde hic baska bir hastalik icin bu kadar asilama yapmaya tesvik edilmeye calisilmismiydi insanlar.
... ~ 1 ay önce
Boş boş konuşma sen aşılıysan aşı olmayanların sana zararı olmaz hani koruyucu ya seni etkilemez kimseye zararı olmaz aşı olmak isteyen olsun kendisini korusun ben olmayacağım kimse beni denek yapamaz
Sana aciyorum ~ 1 ay önce
. Sen o cok sevdigin asilardan bin tane vurul ve o pasaportu al. Sunu da bil asi seni korur yani ben korona olsam senin yanina gelsem sana bisey olmaz. Gerci bunu dusunseydin boyle yazmazdin. Surekli mutasyon geciren bir viruse asi olmaz. Ha benim asi hakkimida veriyorum sana 1002 olsun. Hahahhaa. Yazik yaaaa.
Ha ~ 1 ay önce
Ha
PamirnSaltuk ~ 1 ay önce
Herkesin kendi tedavi yontemini, doktorunu, ilacini vs secme ozgurlugu oldugunu unutulmamalidir. Kimlere hizmet ettiginizi iyi dusunun.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000