12 Ağustos 2022, Cuma 15:41:25

İran Air uçuşları durdurma kararı aldı

İran, ABD'nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle Malezya'da İran uçaklarına yakıt verilmemesi üzerine bu ülkeye uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.
  • Iran ucaklari guvenli olmadigindan avrupa hava sahasinda ucamiyor, bizim hava sahasi da bunlara kapatilmali. Cok tehlikeli

İran, ABD'nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle Malezya'da İran uçaklarına yakıt verilmemesi üzerine bu ülkeye uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

İran'ın yarı resmi İşçi Haber Ajansı'na (ILNA) konuşan İran Havayolları Şirketleri Birliği Sekreteri Maksud Esedi Samani, ABD yaptırımlarından kaynaklı sorunlar nedeniyle Malezya uçuşlarını askıya aldıklarını belirtti.

ABD tarafından Malezya havalimanlarındaki akaryakıt şirketlerinin İran uçaklarına yakıt sağlamaları halinde yaptırıma tabi olacakları bilgisi verildiğini aktaran Samani, "Amerikalılar ile iş birliği yapan Malezya artık İran Havayollarına yakıt sağlamamaktadır. İran uçaklarına yakıt verilmediği için bugün İran Havayolları'nın Malezya'ya son uçuşu gerçekleşecek." dedi.

Washington yönetimi, önceki Başkan Donald Trump döneminde 2018'de Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmiş ve İran'a yönelik sivil havacılık sektörünü de kapsayan ağır yaptırımları devreye sokmuştu.

ABD'de Joe Biden yönetiminin göreve gelmesiyle Washington ve Tahran, Nisan 2021 itibarıyla Avrupa Birliği'nin (AB) aracılığında nükleer anlaşmaya tekrar dönüş için dolaylı görüşmelere başlamış ancak -şu ana kadar- nihai anlaşmaya varılamamıştı.

İran Air uçuşları durdurma kararı aldı

Facebook Yorum

Yorumlar

Yasak ~ 2 ay önce
Iran ucaklari guvenli olmadigindan avrupa hava sahasinda ucamiyor, bizim hava sahasi da bunlara kapatilmali. Cok tehlikeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çoban ~ 2 ay önce
Ne alaka
TK ~ 2 ay önce
Neyi neye hava sahasını kapatacaklar. Günde bu firma kaç sefer Türkiye'ye uçuş yapıyor Allah bilir. Flight Radar üzerinden her baktığımda bir uçak geliyor biri dönüyor...
A ~ 2 ay önce
İran, ağzıyla kuş tutsa da herşeyi 4/4 Luk yapsa da gözünün üzerinde kas var derler. Bunun aynısı Türkiye ye de yapıldı ve yapılmaya devam edilecek. Önce verilen kararların doğruluğunu sorgulamak gerekir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000