20 Mayıs 2024, Pazartesi 09:19:16

İran Cumhurbaşkanı Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin düşmesinden sonra ülkenin liderinin yaşamını yitirdiği resmi olarak açıklandı.
  • Ulkeyi bitiren mollalar; guzelim Iran ne oldu yazik Iran halkina; islam devrimiymis, Dinin siyasette ne isi var? ahlaksiz Mollalar; 45 yillik helikopter biniyor , dusuyor, kendileri bulamiyor sonra biz gucluyuz vb palavra- sessaflik yok rezillik gorunmuyor- bizde Irana donusuyoruz suan, yazik!!!
  • ebedi ateşin bol olsun
  • Yemenliler ABD İHA'sını vurdu İran destek verdi hafta geçmeden Reisi öldü Olay basit Geçmiş olsun
  • Hamney ve mollalar; hersey beklenir!!
  • Şu kopterciler alet uçmayı ne zaman öğrenecek acaba. Her sis pus ta aynı şey..
  • Komplo teorileri var ki olabilir de o havada eski bir helikopterle öyle bir yerin üstünden uçuş yapmayı da İsrail mi planladı?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahyan, helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Reisi'nin helikopteri, dün sisli havada dağlık araziden geçerken kaybolmuş, enkazı bugün erken saatlerde bulunmuştu.

Reuters'a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili "Cumhurbaşkanı Reisi, dışişleri bakanı ve helikopterdeki tüm yolcular kazada öldü" dedi.

İran'ın Mehr haber ajansı da Reisi ve yolcuların öldüğünü doğrulayarak, "İran Cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanını taşıyan helikopterdeki tüm yolcuların şehit olduğunu" bildirdi.

Kazanın sebebi hakkında bilgi verilmedi.

Reisi'nin ölümünün ardından İran anayasasına göre yürütme görevinin başına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir'in gelmesi beklenirken, 50 gün içinde de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması öngörülüyor.

AZERBAYCAN'DAN DÖNÜYORDU

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev iki ülke sınırında bir araya gelerek ülkelerinin ortak projesi Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışını yaptı.

Reisi, burada yaptığı konuşmada, Aliyev'le yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Reisi'nin helikopteri bu açılıştan dönerken kaza yaptı.

ŞİMDİ NE OLACAK?

İran İslam Cumhuriyeti anayasasının 131. maddesine göre, cumhurbaşkanının görevi başında ölmesi halinde, tüm devlet meselelerinde son sözü söyleyen İran Dini Lideri Hamaney'in onayıyla cumhurbaşkanı birinci yardımcısı görevi devralacak.

Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, meclis başkanı ve yargı başkanından oluşan bir konsey, en fazla 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanı için bir seçim düzenlemek zorunda. Mevcut takvime göre ise, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2025 yılında yapılması planlanıyor.

İran Cumhurbaşkanı Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Ulkeyi bitirdiler ~ 24 gün önce
Ulkeyi bitiren mollalar; guzelim Iran ne oldu yazik Iran halkina; islam devrimiymis, Dinin siyasette ne isi var? ahlaksiz Mollalar; 45 yillik helikopter biniyor , dusuyor, kendileri bulamiyor sonra biz gucluyuz vb palavra- sessaflik yok rezillik gorunmuyor- bizde Irana donusuyoruz suan, yazik!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ceco ~ 25 gün önce
ebedi ateşin bol olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km1 ~ 25 gün önce
Yemenliler ABD İHA'sını vurdu İran destek verdi hafta geçmeden Reisi öldü Olay basit Geçmiş olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamaney ~ 25 gün önce
Hamney ve mollalar; hersey beklenir!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tayyareci ~ 25 gün önce
Şu kopterciler alet uçmayı ne zaman öğrenecek acaba. Her sis pus ta aynı şey..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 25 gün önce
Komplo teorileri var ki olabilir de o havada eski bir helikopterle öyle bir yerin üstünden uçuş yapmayı da İsrail mi planladı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000