21 Şubat 2024, Çarşamba 09:38:51

KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN'ın uçuşuna yönelik tüm testler tamamlandı. KAAN, bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.
  • Gönül ister ki herşeyi desteksiz, patentli üretip ihraç edelim de ülke 21 yıldır kasten kötü yönetildiği için her anlamda daha da kötüye gidiyoruz,ekonomi batmış,eğitim ve sağlık bitmiş,ülkenin adı uyuşturucu suç,mafya ile anılıyor,adalet,hukuk, düzen,nizam,güvenlik ara ki bulasın, paranın değeri,alım gücü yerlerde, milyonlarca suriyeli afgan kazak vs ülkeye dolduruldu,dış borç,cari açık ithalat,enflasyon,döviz,dışa bağımlılık rekor kırıyor,nohut, mercimek,pirinç bile ithal,dünyada gıda fiyatları %10-20 düştü burada %80 arttı hala artıyor,80 yaşında insanlar pazar artığı için kavga ediyor,geçim sıkıntısı,sinir,stres had safhada,millette huzur,mutluluk yok,bizi kıskanan!,aleyhimize ne varsa yapan ülkelerden destekle uçak vs yapıyoruz diye seviniyoruz da bizim uçaktan bilmem neden çok daha büyük ve ciddi sorunlarımız var bunlar ne zaman,nasıl çözülecek? Doların iki yılda 60 TL civarına çıkacağı söyleniyor bunun ne anlama geldiğini anlamaya çalışın sonra dertleri koltuk,para ve güç olanların şovlarına inanın!
  • Elhamdülillah.
  • İniş takımını yukarı alamıyor hep algı hep algı
  • Her yıl seçim olsa da muasır medeniyetler seviyesine hızlıca yükselsek :.D
  • ilk otobanını 1970 sonrasında yapan Türkiye için çok büyük hamledir. Hürkuş, Demirağ, Killigil gibi değerlere takoz koyanların, kıblesi hep batı olmuş amentüleri moiz kohen tarafından yazılmış adları başka künyeleri Türk olanları kahredecek bir sürü gelişmenin öncüsüdür inşaAllah.
  • Uçak istemezük, saman isterük !
  • Aynen elestirmeye geldim. Önemli olan yaşam standardı,refahı her bireye yayabilmek.İsviçre'nin silah endüstrisi yok , Pakistan'ın var,Rusya'nın var. Ama göç rakamları bak neler anlatıyor sayın uçak yaptık, yol yaptık diyen dostum. Tabi ki bunlar da olsun ama öbcelik insan olmalı. Ne demis Şeyh Edebali, insanı yaşat ki ,devlet yaşasın! Çocuğuna bakamayıp intihar eden Babalarının ülkesinde,benden degilsen öl! Diye düşünenlerin ülkesinde ,ne yaparsan yap nafile.
  • Vatana hayırlı olsun çok güzel ABD Avrupa patlıyaçak Ama bunuda göz önünde tutmak gerek uçak yapılıyor ama halk sor durumda parası yok bunu düseltebilirsek ozaman herşey daha degerli olur Birde en mühümü Laiklikle oynamasınlar nir çizgi var oda ATATüRKüN yollu bizim için şeyriyatçıların degil onlara kalsa at aranasınla Türkiye gezerdi
  • Türkçe konuşan Türkiye düşmanlarını çıldırtacak gelişmedir. Dünyada tamamen kendi tasarımı savaş jeti geliştirip, uçurabilen 6. veya 7. ülke Türkiye olmuş oldu sanırım. Büyük bir gelişme ve büyük bir gurur. Şimdi muhalif bozuntuları motorları dış menşeili diye kötülemeye çalışacaklardır. Merak etmesinler yerli jet motoru da büyük bir hızla geliştiriliyor. Bu gerçekleştiğinde dışarıya bağlı kalmadan üretip satabileceğimiz yerli ve milli savaş jetimiz hizmete girmiş olacak. Bütün bunlar hep Erdoğanın kararlılığı sayesinde oldu. Büyük adamsın Reis.

Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN'ın uçuşuna yönelik tüm testler tamamlandı. KAAN, bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri yapıldı.

KAAN'ın özellikleri

KAAN 17 Mart 2023'te hangardan çıkarak pist başı yaptı. Geride kalan 9 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.

Üstün kabiliyetleriyle fark yaratacak

Türkiye KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak. Milli savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Eyyy millet ~ 2 ay önce
Gönül ister ki herşeyi desteksiz, patentli üretip ihraç edelim de ülke 21 yıldır kasten kötü yönetildiği için her anlamda daha da kötüye gidiyoruz,ekonomi batmış,eğitim ve sağlık bitmiş,ülkenin adı uyuşturucu suç,mafya ile anılıyor,adalet,hukuk, düzen,nizam,güvenlik ara ki bulasın, paranın değeri,alım gücü yerlerde, milyonlarca suriyeli afgan kazak vs ülkeye dolduruldu,dış borç,cari açık ithalat,enflasyon,döviz,dışa bağımlılık rekor kırıyor,nohut, mercimek,pirinç bile ithal,dünyada gıda fiyatları %10-20 düştü burada %80 arttı hala artıyor,80 yaşında insanlar pazar artığı için kavga ediyor,geçim sıkıntısı,sinir,stres had safhada,millette huzur,mutluluk yok,bizi kıskanan!,aleyhimize ne varsa yapan ülkelerden destekle uçak vs yapıyoruz diye seviniyoruz da bizim uçaktan bilmem neden çok daha büyük ve ciddi sorunlarımız var bunlar ne zaman,nasıl çözülecek? Doların iki yılda 60 TL civarına çıkacağı söyleniyor bunun ne anlama geldiğini anlamaya çalışın sonra dertleri koltuk,para ve güç olanların şovlarına inanın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eyy muhalifler ~ 2 ay önce
Durumumuz yoktu okuyamadım. Bir ton zırva yazmış. Bunları kopyala yapıştır heryere yazmaktan yorulmadılar. Sanki 20 sene önce uçup kaçıyordukda, birden ekonomik sorunlar yaşamaya başladık. Tam aksine bu çektiğimiz sıkıntılar 90 yıllık kötü yönetimin sancılarıydı. Erdoğanın akıllı yönetimi sayesinde artık belirli bir seviyeyi yakaladık ve önümüz açıktır. O yüzden muahaliflerin bu zırvaları temelsizdir. Türkiye bu son 20 senede yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başlamıştır. Bir savaş falan çıkmazsa Türkiyenin geleceği parlaktır. Muhalifler istedikleri kadar zırlayabilirler!
Www ~ 2 ay önce
Elhamdülillah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daha ~ 2 ay önce
İniş takımını yukarı alamıyor hep algı hep algı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçimlik ~ 2 ay önce
Her yıl seçim olsa da muasır medeniyetler seviyesine hızlıca yükselsek :.D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli ve milli pilot ~ 2 ay önce
ilk otobanını 1970 sonrasında yapan Türkiye için çok büyük hamledir. Hürkuş, Demirağ, Killigil gibi değerlere takoz koyanların, kıblesi hep batı olmuş amentüleri moiz kohen tarafından yazılmış adları başka künyeleri Türk olanları kahredecek bir sürü gelişmenin öncüsüdür inşaAllah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli ve milli pilot yazana ~ 2 ay önce
Ülkeyi 80 yıldır büyük oranda kıblesi hep batı olan emperyalist batının uşağı siyasal islamcı,din tüccarları sağ zihniyet yönetti hala yönetiyor,ülkeyi batıya muhtaç eden onlar. Batı diyorsun da bu yorumu da onların icadıyla yapıyorsun, iktidarın yerli ve milli dedikleri şeyler de batı sayesinde yapılabiliniyor,krediyi,borçları da çoğunlukla onlardan alıyorlar,parası yatırımcısı,turisti gelsin diye ayaklarına gidiyorlar,ülke batılının ucuza tatil cenneti oldu,ülke ihracatının yarısından fazlasını ülkedeki batılı şirketler yapıyor da sen de bunları anlayacak kafa var mı acaba?
Saman ~ 2 ay önce
Uçak istemezük, saman isterük !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayvanlar ~ 2 ay önce
saman ister doğru! , bi kerede gurur duyon şeytanın atları!!
Aynen öyle ~ 2 ay önce
Aynen elestirmeye geldim. Önemli olan yaşam standardı,refahı her bireye yayabilmek.İsviçre'nin silah endüstrisi yok , Pakistan'ın var,Rusya'nın var. Ama göç rakamları bak neler anlatıyor sayın uçak yaptık, yol yaptık diyen dostum. Tabi ki bunlar da olsun ama öbcelik insan olmalı. Ne demis Şeyh Edebali, insanı yaşat ki ,devlet yaşasın! Çocuğuna bakamayıp intihar eden Babalarının ülkesinde,benden degilsen öl! Diye düşünenlerin ülkesinde ,ne yaparsan yap nafile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dispeç ~ 2 ay önce
Tabi bunlar da olsun dediğiniz şey insanlar yaşasın diye yapılıyor. Hattı müdafaa için değil sathı müdafaa için. Refah seviyemizi üreterek arttırırız ancak. Bu işe emek vermiş her Türk vatandaşına teşekkürü borç bilirim. Çünkü günü kurtararak değil böylesi büyük projelerle bu ülke ve millet ayakta kalabilir.
Vatan ~ 2 ay önce
Vatana hayırlı olsun çok güzel ABD Avrupa patlıyaçak Ama bunuda göz önünde tutmak gerek uçak yapılıyor ama halk sor durumda parası yok bunu düseltebilirsek ozaman herşey daha degerli olur Birde en mühümü Laiklikle oynamasınlar nir çizgi var oda ATATüRKüN yollu bizim için şeyriyatçıların degil onlara kalsa at aranasınla Türkiye gezerdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
masal anlatma ~ 2 ay önce
atatürkçülerin zamanında Nuri Demirağın özel girişimi olan uçak fabrikası kapatıldı, üretimi bitmiş uçaklar hurdaya verildi. Şimdiki atatürkçülerde, bölücülerle belediye pazarlığı yapıp hangi ilçeler senin benim olsun diye yarışıyorlar. Gelmiş burada laiklik modernlik masalları anlatmayın. Sizin ne olduğunuz belli. Avrupa uçup giderken, ülke sizin gibiler yüzünden 90 yıldır yerinde sayıyor. Allahtan Reis gelip bu yağma düzenini bozduda, biraz kendimize gelebildik.
yaşasın şeriat ~ 2 ay önce
Destur de. Şeriatla yönetilen Osmanlı İmparatorluğu dünyada 3 kıtada hüküm sürüyordu. Bizde güya laikçi atatürkçü geçinen kesim 90 yıldır batı uşaklığından başka birşey yapmadı. Türkiye gibi bir ülkenin potansiyelini ziyan ettiler. Batının sömürgesi haline çevirdiler. Halkı fakirliğe mahkum ettiler. Şimdiki seçimlerde utanmadan bölücülerle ittifak kuruyorlar. Şeriat hakkında en son yorum yapacak olan bu çapsızlardır.
geri zeka ~ 2 ay önce
yazmayı bilmiyosun daha , şeriatçı naptı sana
yaşasın şeriat ve masal anlatma rumuzlulara ~ 2 ay önce
Güya şeriatla yönetiliyordu ama hiçbir osmanlı sultanı hacca gitmemişti,çoğu içki içerdi,hepsinin haremi vardı,eşleri,sadrazamları çoğunlukla yabancıydı. Ayrıca 80 yıldır ülkeyi büyük oranda,batının uşağı,kula kul siyasal islamcı,din tüccarları sağ zihniyet yönetti hala yönetiyor. Yerli ve milli dedikleri şeyleri batının teknolojisi,makinesi mühendisliği ile yapabiliyorsun, batının parasına,turistine, yatırımcısına muhtaçsın,bu ülkenin ihracatının yarısından fazlasını batılı şirketler yapıyor,bu yorumu da onların icadıyla yapıyorsun! Bölücüler kısmına gelince hüda par neci ve oy için terörist destekçileriyle elele megri megri diye şanlı ordumuz aleyhine yazılmış şarkıyı meydanlarda söyleyen,aponun kardeşini devlet tvsine çıkaran,pkk kurucularından birinin adını Şırnak havalimanına veren,teröristlerin ayaklarına hakim gönderen,T.C ve andımızı yasaklayan,Türklük faşistliktir,Türk demeyelim, milliyetçiliği ayaklar altına aldık diyenler yağmacı,talancı,yalancı akapeliler değil miydi be ahmak be gafil,cahiller?
yaşasın şeriat'a ~ 2 ay önce
Osmanlı şeriatle yönetiliyor idiyse şeyhülislâm'ın sultandan daha üstte olması gerekirdi,öyle miydi,değildi tabii ki.Osmanlı sultanları isteklerine göre şeyhülislâmlara fetva verdiriyordu eee o zaman şeriat nerede? Şeriatın olduğu yerde kula kulluk olur mu,koltuk için kundaktaki kardeşler katledilebilir mi? Savaş harici insan öldürülür mü? Cahilliği bırakın okuyun ama gözünüzle, anlayın ama aklınızla...
şeriatçı ve masal anlatma'ya ~ 2 ay önce
Bugün bu ülke cümle müslüman ülkeler arasında ilk sıradaysa Atatürk ve onun yolu sayesinde oldu,ondan sonra gelenler batının uşaklarıdır bilhassa da akapeliler. Ayrıca adamsanız laik ve modern ülkelerin hiçbir şeyini alıp kullanmayın da görelim diyeceğim ama muhtaçsınız. Yağma demişken de ifşalarda gördük kimin ne haltlar yediğini,paraları nasıl sıfırladığını,alınan yüklü komisyonları demek ki sen de payını almışsın ki sahibine kul,kölesin.
Başarı ~ 2 ay önce
Türkçe konuşan Türkiye düşmanlarını çıldırtacak gelişmedir. Dünyada tamamen kendi tasarımı savaş jeti geliştirip, uçurabilen 6. veya 7. ülke Türkiye olmuş oldu sanırım. Büyük bir gelişme ve büyük bir gurur. Şimdi muhalif bozuntuları motorları dış menşeili diye kötülemeye çalışacaklardır. Merak etmesinler yerli jet motoru da büyük bir hızla geliştiriliyor. Bu gerçekleştiğinde dışarıya bağlı kalmadan üretip satabileceğimiz yerli ve milli savaş jetimiz hizmete girmiş olacak. Bütün bunlar hep Erdoğanın kararlılığı sayesinde oldu. Büyük adamsın Reis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuncay DENIZ ~ 2 ay önce
Tebrikler, emegi gecen herkesi kutlarim. Herhalde Bay Kemalciler ofislerinde 4 donuyorlardir simdi.
w ~ 2 ay önce
Oradaki mühendislerin alayı Atatürkçü milliyetçi. Bir seçim yapsan içlerinde size 10 tane oy çıkmaz. Şimdi yol al kandırılan tayfa mensubu. Damadı bile Atatürkçü Saldıray Berk korudu droneları için.
Ercan ~ 2 ay önce
Daha yazmaya başlamamışlar. Bu kez biraz ağır geldi maalesef, düşünüyorlardır şu an ne yazsak eleştirsek diye.
Hazımsızlar ~ 2 ay önce
Siz hazımsızları böyle erim erim eridiğinizi görmek bizi çok mutlu ediyor ooooohhhhhh
Muhalif Bozuntusu ~ 2 ay önce
Bak ben şimdi o uçağın üretiminde çalışan bir mühendisim, muhalifim ve Türkçe konuşuyorum. Benim sayemde bana hakaret etme imkanı buluyorsun farkında mısın? Bu ülkedeki üretimin çoğunu senin nitelendirdiğin Türkçe konuşan muhalif bozuntuları yapıyor. İster beğen ister beğenme!
System ~ 2 ay önce
Gereksiz bir yorum olmuş, nasıl olursa olsun yerli savaş sanayi de olsa mutlaka yabancı uçak parçaları kullanılacaktır, önemli olan bu parça redariğinin devamlılığıdır. Ayrıca bu konunun bir partili başkanın başarısı olarak göstermek Türk halkına, verdiği vergilere, haksızlıktır.
Mr.DeepStall ~ 2 ay önce
O zaman Reisine söyle.. Benzer başarıları demokrasi, hukuk, insan hakları ve ekonomi alanlarında da bekliyoruz.Emekli çöpten artık ayıklıyor..
Sanat ~ 2 ay önce
Ya dur hele, heykel yapıyoruz,bu gurur hepimizin.
Kritik an ~ 2 ay önce
2004 yılındaki Milli Güvenlik Kurulu.RTE o zaman istediğimiz bazı silahları alamadığımız için kendimiz geliştirme konusunda talimat verdi.Bu projede 2015-2016 yılında başlatıldı.Ne kadar eleştirsekde belkide ülkenin kaderini olumlu manada etkileyecek bir karar verdi.
Bu sırada ~ 2 ay önce
Bu esnada büyük atatürkçü CHP: İbb nin kendi çalışanları başkanlarının yolsuzluklarını ifşa ediyor, CHP genel merkezi, bölücülerle hangi belediyeleri paylaşacaklarının pazarlığını yapıyor. Dışarıyada ne kadar laikçi atatürkçü oldukları hikayelerini anlatıyorlar. Bunlar milleti iyice saf sanıyor herhalde.
Kritik an'a ~ 2 ay önce
2004 den 2016'ya kadar niye bekledi peki? Unutmayın ki bu uçak ve diğerlerinde kullanılan teknoloji ekipman,parça,mühendislik vs hepsi dışardan ve o ülkeler de bize bazı şeyleri kendimiz yapalım,güçlenelim, dışa bağımlı kalmayalım diye hiç bir şeylerini vermez,veremez verirse hem politik hem stratejik sorunlar yaşarlar hem de pazarları biter...
Başarı rumuzuna ~ 2 ay önce
Sadece motoru mu dış menşeli? Ya elektronik aksamlar? Ya teknolojik makineler,aletler,parçalar? Hangi eğitim sistemi ve kalitesi,yetişmiş insan gücü,liyakatsizlik,torpil mobbing,komik bütçeyle teknolojik şeyler yapacağız? Şakşakçılık yaptığın şahıs Kur'an yakılan ve teröristlere destek veren İsveç'e onay verdikten sonra bize F 16'yı verdiler,madem kendi uçağını yaptı niye abd'den uçak alıyor? Kendisi her zaman ki gibi tribüne oynuyor tıpkı her seçim öncesi bulunan milyonlarca varillik petrol hesabı nasılsa senin gibi yiyen ahmak çok. Ülke ekonomik sosyal,ahlaki,hukuki, ticari her bakımdan iyice kötüye gidiyor,batının her şeyine muhtaç haldeyiz daha geçen hafta kabile reisi yıllık %8 faizle 500 milyon dolar borç aldı,ülkede milyonlarca ne idüğü belirsizin yarattığı ciddi beka sorunu var,deprem de ayrı risk ama umurunda değil hala reisin kararlılığı,büyük adam bilmem ne.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000