20 Eylül 2022, Salı 15:01:12

KKTC'deki Sendikalar Ercan Havalimanı İçin Eylem Kararı Alacak

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Sivil Havacılık Dairesi-Ercan Havalimanı’na grev yasağı koyamazlar, yarından itibaren sendikalar kararı, Ercan’da da eylem yapmak üzere açıklayacak” diyerek bunun sorumlularının Başbakan Üstel ve Hasan Taçoy olduğunu söyledi.
  • Ercan satılırken neredeydiniz acaba. İşiniz gücünüz avanta
  • Varda kime gıreve gidiyorsunuz?
  • Bence önce eylemi özelleşen ercan için yapmaları lazım. Ehil olmayan şirketlere teslim ettiler. Büyük bir şirket olsaydı ercanı uçururdu
  • Ama siz grevin eylemin şeyini çıkardığınız için şirket batırdınız. Gün geçmiyor ki Kıbrıs'ta bir sektörde grev olmasın. Bizdeki sendikalar üyelerden, ordaki sendikalar grevden mamalanıyor. Yok mu arkadaş sizin bir ortanız.
  • 05 olayı yaşanır yeminle yine

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, “Sivil Havacılık Dairesi-Ercan Havalimanı’na grev yasağı koyamazlar, yarından itibaren sendikalar kararı, Ercan’da da eylem yapmak üzere açıklayacak” diyerek bunun sorumlularının Başbakan Üstel ve Hasan Taçoy olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa telefon bağlantısı ile katıldı.

Güven Bengihan, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından kendilerine herhangi bir dönüş yapılmadığını kaydederek, komisyonun yapmış olduğu mülakatlarda uzun süredir verilen kriter puan belgelerinin verilmediğini söyledi.

Bengihan, “Yaklaşık bir buçuk sene önce partizanca istihdamlar yapan biri şimdi komisyon başkanı oldu ve 17 senedir uygulanan bir teamülü ortadan kaldırdı” ifadelerini kullanarak, ilgili komisyonun bunun sonrasında alacağı kararlar ile ilgili güvenirliğini yitirdiğini belirtti.

"BU DEMOKRASİYE VURULMUŞ BİR DARBEDİR"

Sendikaların Köseoğlu’nun şeffaflığının korunması ve güvenilirliğini kaybetmemesi adına görüşmeye gittiğini kaydeden Bengihan, “Bizi tutuklattı, bu demokrasiye vurulmuş bir darbedir” dedi.

Tutuklatma olayının Köseoğlu’nun bir ayıbı olduğunu söyleyen Bengihan, sendikada kendileri olduğu sürece olayı unutmayacaklarına ve unutturmayacaklarına vurgu yaptı.

Bengihan, “Bu ülkenin Başbakanı Ünal Üstel, eğer sendikalarla dalga geçmeye ve alay etmeye çalışıyorsa ülkesine verecek hiçbir şeyi kalmamıştır” diye konuştu.

Üstel’in göç yasası kapsamında çalışanlar ile ilgili mağduriyetin giderilmesi için Hasan Taçoy’u görevlendirdiğini ifade eden Bengihan, Taçoy ve sendikaların birebir görüştüklerini anlattı.

Bengihan, bu görüşmelerde göç yasası kapsamında olanlara yüzde 6, eylül ayı sonu maaşlarına verilecek şekilde kararlaştırıldığını ve geri kalan maaş farkının 2024 yılı sonunda kapatılacağı, kişisel muafiyetlerinde güncelleneceği konusunda uzlaşıya varıldığını vurguladı.

Bengihan, Başbakanlık’ta görüşmelerin yapıldığını da ifade ederek, “Taçoyla sendikalar birebir görüşmüş ve sendikalarla uzlaşıya varıldığı şeklinde açıklamalar yapılmıştır” dedi.

“SORUMLULAR, ÜSTEL VE TAÇOY’DUR”

Bengihan, bunun sorumlularının Başbakan Üstel ve temsilcisi olarak kendileri ile iletişim kuran Hasan Taçoy olduğunu söyledi.

Başbakan Üstel’in kurultay bittikten sonra ‘yüzde 6’da uzlaştık demedik, bu sendikaların talebiydi’ ifadesini kullandığını belirten Bengihan, “Bu kadar ayıbı bir başbakana yakıştırmıyorum” diyerek, çalışanların siyasi malzeme olmadığını söyledi.

Sendikaların dalga geçilip oyun oynanacak kurumlar olmadığının altını çizen Bengihan, bu yapılanın alay etmek olduğunu söyledi.

Bengihan, bugün sendikaların toplanacağını grev ve eylem kararlarını alacaklarını da kaydetti.

“ERCAN DAHİL OLMAK ÜZERE EYLEM YAPILACAK YERLER AÇIKLANACAK”

Bengihan, “Sivil Havacılık Dairesi-Ercan Havalimanı’nda grev yasağı koyamazlar, yarından itibaren Ercan’da da eylem yapmak üzere sendikalar kararı açıklayacak” diye konuştu.

KKTC'deki Sendikalar Ercan Havalimanı İçin Eylem Kararı Alacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Sendika ~ 6 gün önce
Ercan satılırken neredeydiniz acaba. İşiniz gücünüz avanta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neyiniz ~ 8 gün önce
Varda kime gıreve gidiyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eylem ~ 8 gün önce
Bence önce eylemi özelleşen ercan için yapmaları lazım. Ehil olmayan şirketlere teslim ettiler. Büyük bir şirket olsaydı ercanı uçururdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Grev sendikal hak ~ 8 gün önce
Ama siz grevin eylemin şeyini çıkardığınız için şirket batırdınız. Gün geçmiyor ki Kıbrıs'ta bir sektörde grev olmasın. Bizdeki sendikalar üyelerden, ordaki sendikalar grevden mamalanıyor. Yok mu arkadaş sizin bir ortanız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3 ~ 8 gün önce
05 olayı yaşanır yeminle yine

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000