24 Kasım 2022, Perşembe 14:39:19

Mehmet Nane: "Kriz Geliyor... Risk Hesabı Yapmalıyız"

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Nane, havacılık sektörünü bekleyen tehlikeleri anlattı.
  • Tav ceosu İç hatlar biletleri çok pahalı diyor Pegasus ceosu kriz var bilet fiyatları şuan düşük demeye getiriyor.
  • hep emek gasp ı (pilot kabin teknik vs.) çılgın gibi çalıştır emekçiyi sonra; akıl fikir hep ciro da
  • Şaka gibi, herkesi bi nebze anlayabilirim ama Nane’yi anlayamam. Millet maaşa zam gelir mi diye düşünürken arkadaş asgari ücret niye yükseliyor diye ağlayacak nerdeyse. Anlaşılan yapılan zammı vermicek arkadaş
  • EYT'liler yıllardır hak gaspına uğruyor. Talepleri sadaka veya sosyal yardım değil. Helal para. Bu insanların kıdem yükü her hâlükârda işverenin üstünde. Asgari ücret ise artmadan buhar oldu. Yüksek gelir grubundakiler bile feryat ederken çalışanların % 65'ini oluşturan asgari ücretli nasıl geçinsin değil ''nasıl yaşasın'' artık.
  • Çalışan memnuniyeti vs hiç yok. Varsa yoksa kar ne kadar azaldı. Açıkladığı zarar hep kardan zarar. İnsan olduğumdan utanıyorum artık. Dünya nereye evriliyor anlamak mümkün değil. Zaten sen ölene kadar yetecek parayı kazandın. Patronun öyle. Dünya üzerinde elde edemeyeceğin yapamayacağın şey yok. Evet kurumlar devam etmeli ama kölelik istiyorsunuz siz.
  • Oturmuşum dinliyorum,adam giderlerim dövizle diyor ama gelirlerden bahsetmiyor :) Nasıl gülümserdim yahu
  • Serbest piyasa kuralları uçaklar havadayken geçerli olmalı yerdeyken olmamalıymış. Tavan fiyattan satarken iyiyiz ama boş koltuk çoğalınca yandım bittim. Hangi kapitalizm oluyor bu?
  • İnsanları kriz geliyor diye diye işsizlik korkusuyla ve mobingle yeterince sömürdünüz. Biraz da az kazanım ne olacak. O kadar kar açıkladılar hala bıdı bıdı yapıyorlar. Daha ne kadar kazanmayı düşünüyorsunuz. Gözünüzün doyması için daha ne lazım.
  • Asgari ücretlinin maaşını sıkıntı yapacağınıza, doyuramadığınız başkan, müdür ve yardımcılarının maaşını düşünün biraz.
  • Havacılık adına degilde pegasus zor durumda diyor sanki. Asgari ücret ve eyt havacılığın sorunu degil, belki pegasusun sorunudur. Emekliliği gelmiş adama tazminat vermek mi zor geliyor sayın mehmet. Asgari ücrete yapılacak zammı gözünüzü korkutuyor. Bunlar sizi batırmaz. Belki zorunuza gider ama batırmaz. "uçak teslimatı yapılamıyormuş" ahmet bolat bey nasıl buluyor. "Krediye ulaşamıyormuş" e demekki size güvenmiyorlarki vermiyorlar.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Nane, havacılık sektörünü bekleyen tehlikeleri anlattı.

12. Resort Turizm Kongresine katılan IATA Yönetim Kurulu Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Nane, turizmin ana taşıyıcısının havacılık sektörü olduğunu belirtti. Türkiye’de toplam 558 uçak olduğunu ve bunun büyük çoğunluğunun THY ve iştiraklerinde olduğunu kaydeden Nane, “Eksilen her hava yolu Türkiye’ye gelen misafirlerin azalması demektir. Aynı şey otel için de geçerlidir. Türkiye’de en dikkat etmemiz gereken şey hava yolu şirketlerini yaşatmak olmalı. O nedenle serbest piyasanın kuralları bizim için geçerli değil.” dedi.

“Ana uçuş kaynağımız yurt dışı olduğu için daha olumsuz etkilendik”

IATA’nın yayınladığı son raporda hava yolu şirketlerinin gelirlerinin yüzde 55 azalacağının öngörüldüğünü kaydeden Nane “Pandemide yurt içi uçuşlarda daha az düşüş oldu ama dış hat uçuşları çakıldı. Çin gibi büyük coğrafyaya yayılan ülkelerin hava yolu şirketleri şanslıydı, çünkü uçuşların büyük bölümünü yurt içi uçuşlar oluşturuyordu. Bizim ise ana uçuş kaynağımız yurt dışı olduğu için daha olumsuz etkilendik.” diye konuştu.

“Eti yedik kemiğe geldik”

Öz kaynağın ana besleyicisinin karlılık olduğuna dikkat çeken Mehmet Nane “Bu son iki yılda kar bitti. Eti yedik kemiğe geldik. 2022 bizi kurtaracak dedik. Ne olmuş peki? Raporlara göre havacılık sektörü 2020 yılında yaklaşık 400 milyar dolar kayıp yaşadı.” ifadelerini kullandı.

“41 ülkede havacılık sektörü hala 2019’u yakalayamadı”

Nane, sunumunun devamında şunları söyledi:

“Dünya tarihinin alışık olmadığı bir krizle karşı karşıyaydık.  41 ülkenin havacılık sektörü hala 2019’u yakalayamadı. 41 ülkenin havacılık sektörü 2019 yılı verilerine göre oluşturulan senaryoda beklentinin altında kaldı. Bu göre 41 ülkenin havacılığı iyi senaryoya göre 2023, kötü senaryoya göre ise 2024 yılında 2019 seviyesine ulaşacak. Ama Türkiye’de havacılık sektörü gelirde 2022 yılında 2019’un üstüne çıktı. Ancak yolcu sayısında 2019’un gerisinde.

“Beyoğlu’ndakinin benzeri olaylar olmazsa her şey daha iyi olacak”

Beyoğlu’ndakinin benzeri olaylar olmaz, bizi karıştırmazlarsa her şey daha iyi olacak. Önümüzdeki yıl için gelen bir kriz var. Kriz geliyor biz risk hesabı yapmalıyız, enseyi karartmamalıyız.

Havacılık sektöründe çok ciddi sıkıntılar var. Global enflasyonun bizi etkileyen tarafı akaryakıt fiyatları. Petrol fiyatlarında oynaklık çok yüksek. Biz bu sene 22 uçak alacaktık. Bugüne kadar bu uçakların 14’ünü teslim alabildik. Aralık ayında 3 uçak daha gelecek. Bugün Kasım ayının 24’ü ve bizim aralıkta gelmesi gereken uçakların tarihi bile belli değil. Uçak anlaşmalarında bin sayfalık anlaşma imzalanıyor. Ve tedarik sorununu bile mücbir sebebe bağlıyor.

“Asgari ücret ve EYT çok ciddi sıkıntı oluşturacak”

Asgari ücretteki artışlar çok ciddi sıkıntılar oluşturacak. EYT için de aynı şey geçerli. EYT’liler yarın emekli olup çalışmaya devam etmek isterlerse hiç planlamadığınız şekilde o tazminatları ödemek zorundasınız.

“Finansmana ulaşamıyoruz”

Bir diğer konu finansmana ulaşama sıkıntısı. Biz finansmana ulaşamıyoruz. Yurt içinde biz kredi kullanamıyoruz. Birçok sektör de bizim gibi. GFideerle4inni yüzde 85’i dövizle olan bir sektör. Sadece maaşları TL ile ödüyoruz. İstanbul-Antalya uçuşundaki hava sahası kullanmayı, havalimanı, pist kullanımını dövizle ödüyoruz.” (Turizmgüncel)

Mehmet Nane: "Kriz Geliyor... Risk Hesabı Yapmalıyız"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Tav Pegasus kapışması ~ 8 gün önce
Tav ceosu İç hatlar biletleri çok pahalı diyor Pegasus ceosu kriz var bilet fiyatları şuan düşük demeye getiriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işçi ~ 8 gün önce
hep emek gasp ı (pilot kabin teknik vs.) çılgın gibi çalıştır emekçiyi sonra; akıl fikir hep ciro da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şaka gibi ~ 9 gün önce
Şaka gibi, herkesi bi nebze anlayabilirim ama Nane’yi anlayamam. Millet maaşa zam gelir mi diye düşünürken arkadaş asgari ücret niye yükseliyor diye ağlayacak nerdeyse. Anlaşılan yapılan zammı vermicek arkadaş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 gün önce
EYT'liler yıllardır hak gaspına uğruyor. Talepleri sadaka veya sosyal yardım değil. Helal para. Bu insanların kıdem yükü her hâlükârda işverenin üstünde. Asgari ücret ise artmadan buhar oldu. Yüksek gelir grubundakiler bile feryat ederken çalışanların % 65'ini oluşturan asgari ücretli nasıl geçinsin değil ''nasıl yaşasın'' artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kar ~ 9 gün önce
Çalışan memnuniyeti vs hiç yok. Varsa yoksa kar ne kadar azaldı. Açıkladığı zarar hep kardan zarar. İnsan olduğumdan utanıyorum artık. Dünya nereye evriliyor anlamak mümkün değil. Zaten sen ölene kadar yetecek parayı kazandın. Patronun öyle. Dünya üzerinde elde edemeyeceğin yapamayacağın şey yok. Evet kurumlar devam etmeli ama kölelik istiyorsunuz siz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynı toplantıdayım ~ 9 gün önce
Oturmuşum dinliyorum,adam giderlerim dövizle diyor ama gelirlerden bahsetmiyor :) Nasıl gülümserdim yahu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UçanKaçan ~ 9 gün önce
Serbest piyasa kuralları uçaklar havadayken geçerli olmalı yerdeyken olmamalıymış. Tavan fiyattan satarken iyiyiz ama boş koltuk çoğalınca yandım bittim. Hangi kapitalizm oluyor bu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 9 gün önce
İnsanları kriz geliyor diye diye işsizlik korkusuyla ve mobingle yeterince sömürdünüz. Biraz da az kazanım ne olacak. O kadar kar açıkladılar hala bıdı bıdı yapıyorlar. Daha ne kadar kazanmayı düşünüyorsunuz. Gözünüzün doyması için daha ne lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gözünüz doysun ~ 10 gün önce
Asgari ücretlinin maaşını sıkıntı yapacağınıza, doyuramadığınız başkan, müdür ve yardımcılarının maaşını düşünün biraz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz (tgsli) ~ 10 gün önce
Havacılık adına degilde pegasus zor durumda diyor sanki. Asgari ücret ve eyt havacılığın sorunu degil, belki pegasusun sorunudur. Emekliliği gelmiş adama tazminat vermek mi zor geliyor sayın mehmet. Asgari ücrete yapılacak zammı gözünüzü korkutuyor. Bunlar sizi batırmaz. Belki zorunuza gider ama batırmaz. "uçak teslimatı yapılamıyormuş" ahmet bolat bey nasıl buluyor. "Krediye ulaşamıyormuş" e demekki size güvenmiyorlarki vermiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000