06 Aralık 2023, Çarşamba 13:12:59

Milli uçak motorunda geri sayım

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit, "Sanayicimizde var olan altyapıları inceleyip onların kapasitelerini bizim networkümüze dahil etmek yoluna gidiyoruz." dedi.
  • Şurda bile geçinememişiz.
  • Ha bire sergi, fuar. Bu işin gizliliği, kritik parçaları, üretim aşamaları, parça temini,kimler hangi bölümü yapacak, ithal bölümleri nereler kimlerden alınacak…daha yeni gezip kim ne yapabilir ona mı bakıyonuz
  • Damadın biri ne diyordu uzaya yol yapacağız desek ona da inanırlar,mahmutun ki de o hesap
  • Kafası çalışıyor
  • Bırak masalı,hikayeyi daha da komik olma !
  • Tei bir hokkabazin eline gecmis bos laf baska birsey yok
  • Hertur yalani bas taci yapip opup tepemize koyuyoruz atmaya devam; kim tutar seni
  • Tei senin akraba ve akp yandas sirketin oldu, mali iyi goturdunuz mersedesten inmiyorsunuz! daha cok bundan ekmek yer sonrada batik vaziyette birakip gidersin

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit, "Sanayicimizde var olan altyapıları inceleyip onların kapasitelerini bizim networkümüze dahil etmek yoluna gidiyoruz." dedi. Akşit, bir süredir üzerinde çalıştıkları milli havacılık motoru TEI-TF6000'in ilk motor sesini duymak için yoğun bir gayret gösterdiklerini anımsattı.

"Denizli Sanayisi Tedarikçi Buluşmaları" kapsamında iş insanlarıyla buluşan Akşit, beraberindeki teknik heyetle otomotiv, beyaz eşya, mermer işleme makineleri üretimi ile endüstriyel ve dekoratif raf sistemleri üretimi yapan fabrikalarda incelemelerde bulundu.

Ziyaret sonrası değerlendirmelerde bulunan Akşit, Denizli'nin ülkenin belli başlı sanayi şehirlerinden birisi olduğunu söyledi.

Savunma sanayiyle ilgili işbirlikleri konusunda görüşme yaptıklarını ifade eden Akşit, şunları kaydetti:

"İlerisi için kapasite artırımı, yeni işler, yeni ortaklar, kimlerde ne yetenekler var bunu görüyoruz. Memleketimizin var olan öz kaynaklarını ilave para harcamadan, yatırım yapmadan daha yüksek ürüne ve kapasiteye dönüştürmek çok önemli. Bu aynı zamanda sanayicilerimiz için ek bir gelir, bizim için ayrıca makine parkı kurup yatırım yapmadan kapasite artışı demek. TEI, yeni yeni artık kapasitesini tekrar zorlar noktaya geldi. Yeni yatırımlar söz konusu. Sanayicimizde var olan altyapıları inceleyip onların kapasitelerini bizim networkümüze dahil etmek yoluna gidiyoruz. Denizli'de olma sebebimiz ilave kapasite arayışımız. Bizim bir kapasitemiz var zaten üretiyoruz. Ama ben mesela haftada bir motor üretebiliyorsam bu karmaşıklıkta bunu ikiye üçe çıkarmam gerekecek. Bunları yeni yatırım, yeni makine tezgah parkı, özel sistemler kurmak yerine sanayicilerimizden faydalanabiliriz. Buradaki sanayicilerimizin altyapısını kullanmak istiyoruz. Hem onlar kazanacaklar hem biz kazanacağız hem Türkiye kazanacak."

TEI'nin yerli turbofan motoru TEI-TF6000 TEKNOFEST'te sergilenecek

Türkiye'nin havacılık motorlarındaki önde gelen şirketlerinden TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) tarafından geliştirilen TEI-TF6000 turbofan motoru, Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in İzmir etabında meraklılarıyla buluşacak.

Milli uçak motorunun sesi yakın zamanda duyulacak

Akşit, bir süredir üzerinde çalıştıkları milli havacılık motoru TEI-TF6000'in ilk motor sesini duymak için yoğun bir gayret gösterdiklerini anımsattı.

Motorun çalışmasının birkaç aylık süresinin kaldığını dile getiren Akşit, "Elimizden geldiği kadar hızlı çalışıyoruz. Tasarımı komple bize ait. Motorun ana gövdesini ana çekirdeğini biz kendimiz imal ediyoruz. Ama üstünde bayağı bir sistemler oluyor, yağ pompası yakıt pompası, dişlileri vesaire. Bunların ilk motorda ciddi bir kısmını hemen hemen hepsini dünyadan tedarik zincirinden alıp takma yöntemine gidiyoruz. Ama değişik sebeplerle bazı aksamalar olabiliyor. Gecikmelerden dolayı birkaç haftalık bazı ufak tefek kaymalar oluyor. Ama onun dışında imalat hattımız bizim kontrolümüzde. Onu elimizden geldiği kadar hızlı tamamladık. Hemen hemen bütün imalatı bu hafta itibarıyla bitti. Şimdi o aksesuarlardan eksik olanlarla uğraşıyoruz. Onlar da bitti mi inşallah motor sesi duyacağız." diye konuştu.

Devletin hava grubunda üç motora ihtiyacının olduğunu anlatan Akşit, TEI olarak benzinli, dizel, iki zamanlı ile dört zamanlı bütün teknolojilere sahip olduklarının altını çizdi.

AKSUNGUR İHA'nın motorlarıyla seri imalat noktasına geldiğini vurgulayan Akşit, "Bizim motorumuz da artık seri imalata girecek. Milli motorlarımızla milli uçağımız Allah'a şükür göklerde. Bayraktar TB3'ün bir aydır test uçuşlarını gerçekleştiriyor. Bizim motorlarımız seri imalata hazır. Yani bir motorun, bir uçakta seri imalata geçmesi için belli bir saati, test saatini tamamlaması gerekiyor. Biz şu anda artık seri imalat adetlerini yetiştir miyiz? İlave imalat hattı açalım mı açmayalım mı onları konuşuyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Milli uçak motorunda geri sayım

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Semih ~ 3 ay önce
Şurda bile geçinememişiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergi ~ 3 ay önce
Ha bire sergi, fuar. Bu işin gizliliği, kritik parçaları, üretim aşamaları, parça temini,kimler hangi bölümü yapacak, ithal bölümleri nereler kimlerden alınacak…daha yeni gezip kim ne yapabilir ona mı bakıyonuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Melih ~ 3 ay önce
Her şeyi eleştirir her şeye çamur atın xiktigimin ezik ruhlu mankurtlari
Salla ~ 3 ay önce
Damadın biri ne diyordu uzaya yol yapacağız desek ona da inanırlar,mahmutun ki de o hesap

Yanıtla

Kalan karakter 1000
G. ~ 3 ay önce
Kafası çalışıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 3 ay önce
InşaAllah göstermelik seçim yatirimi deyildirbunlar InşaAllah tüm platformlarimi yerlimotorlarla iṣler,çalişir.
Sadece ~ 3 ay önce
Aldatiyor; uzmanlik alani bu
Maho ~ 3 ay önce
Bırak masalı,hikayeyi daha da komik olma !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 3 ay önce
Yaparlarsa
Oğuzhan ~ 3 ay önce
Siz fransız ingiliz abilerinizin masallarını dinleyin ihanetleriniz bu ülkeyi bölemiyecek
Kara cahil ~ 3 ay önce
Biz Türk halkı olarak tei den dünyanın en güçlü dayanıklı ve sağlam motor beklemiyoruz. Cook zor bir teknoloji. Kör karanlıkta el yordamı ile yürümeye benzer. Kimse sahip olduğu ışığı size vermez, vermeyecekte. Buna rağmen gelinen nokta çok büyük bir başarı. Devamı artık kendiliğinden gelir. Sizler motorları calistirdikca catlayacaklar. Ama motorlar değil, kıskananlar, cekemeyenler catlayacak. Şimdiden başladı bile, yorumlara bakın görürsünüz.
Oğuzhan yazana ~ 3 ay önce
Fransızdan uçak,İngilizden borç, kredi alanlar,turistleri,paraları, yatırımcıları gelsin diye takla atanlar kim be ahmak be gafil!
Kara cahil'e ~ 3 ay önce
Dışardan destek,teknoloji,ekipman, parça,mühendislik alıp yapınca motoru biz mi yapmış oluyoruz? Rumuzundan belli kim olduğun...
Hafi ordan ~ 3 ay önce
Tei bir hokkabazin eline gecmis bos laf baska birsey yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BAYBARS ~ 3 ay önce
Niye karnın ağrıyor,zoruna mı gidiyor yoksa?
Hain ~ 3 ay önce
Çekemeyenler çatlasın
Haziriz ~ 3 ay önce
Hertur yalani bas taci yapip opup tepemize koyuyoruz atmaya devam; kim tutar seni

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankarali ~ 3 ay önce
Kişi karşisindakini kendisi gibi bilirmiş İNŞAALLAH yerli motorumuzla uçar KAAN
Hadi ordan ~ 3 ay önce
Tei senin akraba ve akp yandas sirketin oldu, mali iyi goturdunuz mersedesten inmiyorsunuz! daha cok bundan ekmek yer sonrada batik vaziyette birakip gidersin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B. ~ 3 ay önce
Mahmut amca.; Akıllı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000