07 Haziran 2024, Cuma 10:30:50

Savaş uçakları otoyola indi

İsviçre Hava Kuvvetleri, 'Alpha Uno' tatbikatı kapsamında bir otoyol kesiminde iniş ve kalkış tatbikatları gerçekleştirdi.
  • Bizim cakma yerli milli ucaklarimizda parali otobanlarimiza insin kalklsin. Olmaz mi? İyi reklam yapis olurlar.

İsviçre Hava Kuvvetleri, 'Alpha Uno' tatbikatı kapsamında bir otoyol kesiminde iniş ve kalkış tatbikatları gerçekleştirdi. Tatbikat, sekiz McDonnell Douglas F/A-18 Hornet savaş jetinin Avenches ile Payerne kasabaları arasındaki A1 otoyolunun bir bölümünde iniş ve kalkış yapmasıyla gerçekleşti.

Tatbikat için otoyolun bu bölümü 36 saat süreyle kapatıldı ve güvenlik altına alındı.

F/A-18, aslında ABD Donanması uçak gemilerinden kullanım için tasarlanmış çok rollü bir uçak. İsviçre, şu anda yaklaşık 25 adet Hornet savaş jeti işletiyor ve bu uçakları nihayetinde Lockheed Martin F-35 Lightning II uçaklarıyla değiştirmeyi planlıyor.

İsviçre Hava Kuvvetleri'ne göre, 'Alpha Uno'nun amacı, savaş jetlerinin doğaçlama yerlerde kalkış ve iniş yapıp yapamayacağını test etmek. SwissInfo'nun bildirdiğine göre, Hava Kuvvetleri, Avrupa'daki “güvenlik durumunun kötüleşmesi” nedeniyle savunma yeteneklerini güçlendirmek istiyor. Bu durum, büyük ölçüde Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmalardan kaynaklanıyor.

İsviçre Hava Kuvvetleri en son bu tür bir operasyonu, Sovyetler Birliği'nin çöküşü sırasında, 1991 yılında gerçekleştirmişti.

Otoyolların pist olarak kullanılması, NATO hava kuvvetleri arasında popülerlik kazandı. ABD Savunma Bakanlığı tarafından 'Agile Combat Employment' (ACE) olarak adlandırılan bu operasyon, hava muharebe gücünü ana üslerden coğrafi olarak dağınık yerlere, örneğin otoyollara, dağıtarak dayanıklılığı ve hayatta kalma kabiliyetini artırmayı amaçlıyor.

Bu uygulama, Soğuk Savaş döneminde önem kazanmış ve Batı silahlı kuvvetlerinin yüksek yoğunluklu çatışmalara hazırlanırken doktrinlerinde yeniden ilgi görmeye başlamıştır.

Finlandiya Hava Kuvvetleri, yıllık olarak düzenlediği yol üssü tatbikatını, Eylül 2023'te Tervo'daki bir yol üssünde gerçekleştirmişti. Bu tatbikatta F/A-18 savaş jetleri ve çeşitli diğer Finlandiya Hava Kuvvetleri uçakları, yol üssüne iniş ve kalkış yapmıştı. Tatbikata ayrıca Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri F-35'leri ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Eurofighter Typhoon'ları da katılmıştı.

Savaş uçakları otoyola indi

Yorumlar

Kpt F16 ~ 6 gün önce
Bizim cakma yerli milli ucaklarimizda parali otobanlarimiza insin kalklsin. Olmaz mi? İyi reklam yapis olurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000