25 Şubat 2024, Pazar 10:17:31

Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı!

Türk savunma sanayisinin gururu Baykar, AKINCI TİHA'nın yeni versiyonu AKINCI-C'nin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 2 adet 850HP'lik motora sahip olan AKINCI-C, 1700 HP gücüyle sınıfının en etkili ve kabiliyetli muharip platformu olacak.
  • Yeni motorun ne olduğu niye söylenmemiş?
  • Kanada ambargoyu kaldırınca şahlandı tabii.
  • Çorluda Arff hizmetleri DHMi de özelde deyil dolayısıyla bu başarıda bizimde payımız büyük görmezden gelmeyin bize deyer verin
  • E daha bunun tekerleri bile kapanmıyor , bi cacık olmaz bundan
  • İhracat şampiyonusun ama verdiğin vergi 300 milyon tl yani 10 milyon dolar bile değil.
  • Seçim yaklaştıkça,koltuk sallandıkça şaha da kalkılır,uçak,motor,gemi de yapılır hamdolsun...

Türkiye'nin savunma sanayi atılımları dünyanın dikkatini çekmeye devam ederken Selçuk Bayraktar'dan AKINCI-C'nin ilk uçuşuna dair bir paylaşım geldi.

Baykar tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), gelişimine devam ediyor. İlk olarak Ukrayna üretimi 450HP’lik Al-450T motorunu kullanan AKINCI-A konfigürasyonuyla kullanıma giren AKINCI TİHA’nın, Pratt&Whitney üretimi 750HP’lik PT6A-135A motorunu kullanan AKINCI-B konfigürasyonu da geliştirilmişti. Son olarak AKINCI TİHA’nın 850HP’lik motorlar ile teçhiz edilen AKINCI-C konfigürasyonu geliştirildi.

Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından "Gökyüzünün AKINCI’larına Yeni Güç!" notu ile AKINCI'C'nin ilk uçuş videosunu paylaştı.

BAYRAKTAR AKINCI 1700 HP GÜCÜNDE
Bayraktar AKINCI C, 2 X 850 HP olmak üzere toplamda 1700 HP sahip olduğu güç ile sınıfının en etkili ve kabiliyeti muharip platformu olacak. Bugün gerçekleştirilen test faaliyetinde Bayraktar AKINCI-C, 1 saatten fazla havada kaldı. Uçuş sırasında aerodinamik parametre adımları başarıyla test edildi.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 2. Resim

TEK SEFERDE EN BÜYÜK İHRACAT ANLAŞMASI
İlk uçuşunu 6 Aralık 2019’da yapan Bayraktar AKINCI TİHA, 29 Ağustos 2021’de envantere girdi. Yakın dönemde 2X450 HP gücündeki Bayraktar AKINCI A ve 2X750 HP gücündeki Bayraktar AKINCI B, Türk güvenlik güçlerinin yanı sıra başta Azerbaycan olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin envanterine de katılmaya başladı.

Azerbaycan envanterine giren Bayraktar AKINCI TİHA’nın 9 Şubat’ta gerçekleştirdiği ilk uçuşunu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar birlikte izledi. Suudi Arabistan Krallığı ile geçen yıl yapılan ihracat ve iş birliği anlaşması, Cumhuriyet tarihinde Türk savunma ve havacılık sanayisinin tek seferde yaptığı en büyük ihracat anlaşması oldu.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 3. Resim

ASELFLIR-500 İLE VURDU
22 Şubat’ta icra edilen test kapsamında Bayraktar AKINCI, Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’ni kullanarak deniz üstünde seyreden Albatros İDA’yı başarıyla imha etti.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 4. Resim

40 BİN UÇUŞ SAATİ
Türkiye’nin ilk milli insansız hava araçlarını üreten Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, 40 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 5. Resim

3 ÜLKEYİ UÇARAK GEÇTİ
45 bin 118 feet ile milli havacılık irtifa rekoruna sahip olan Bayraktar AKINCI, 2023 yılında 3 ülkeyi uçarak geçmek suretiyle Bakü’ye gitti. Bu uçuş için Tekirdağ-Çorlu’dan havalanan TİHA, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ı bir uçtan bir uca katetti. Ayrıca, 2022 yılında Efes Tatbikatı kapsamında Batman’dan kalkarak İzmir’deki hedefleri başarıyla vurmuştu.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 6. Resim

HAVACILIĞIN İHRACAT ŞAMPİYONU
Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %83’ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023’te de sektörün ihracat şampiyonu olduğu açıklanan Baykar, geçen yıl 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirlerinin %90’ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023’te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın 3’te 1’ini tek başına yaptı. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülke ile olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı!

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Motor ~ 2 ay önce
Yeni motorun ne olduğu niye söylenmemiş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şah ~ 2 ay önce
Kanada ambargoyu kaldırınca şahlandı tabii.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARFF ~ 2 ay önce
Çorluda Arff hizmetleri DHMi de özelde deyil dolayısıyla bu başarıda bizimde payımız büyük görmezden gelmeyin bize deyer verin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tekerlekçilere ~ 2 ay önce
E daha bunun tekerleri bile kapanmıyor , bi cacık olmaz bundan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vergi? ~ 2 ay önce
İhracat şampiyonusun ama verdiğin vergi 300 milyon tl yani 10 milyon dolar bile değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baban ~ 2 ay önce
Baban olsı Koç ne kadar ödedi
Vergi ~ 2 ay önce
Şirketinin verdiği vergi ile kendi verdiği vergiyi karıştırıyor olmayasın.Senin mantığınla Koç yada sabancı ailesinin en çok vergi vermesi gerekli.
Himm ~ 2 ay önce
Neden yalan yorum yapiyorsun ? Adamlar en cok vergi veren kurum. 2022 vergi odemesi 514 milyon tl. Rahmi Koc un 3 kati civari. Sev sevme ama neden yalan konusup spekulasyon yapiyorsun?
Tuncay DENIZ ~ 2 ay önce
Maasallah her 2 pacanizdan da akiyor, hasetlik ve cekememezlik. Devam benim aslan keleklerin, devam.
vergilendirme ~ 2 ay önce
İhracat şampiyonu olan şirket. 564 Milyon TL vergi ödeyen ise şahıs, bu şirketten kişisel olarak elde ettiği gelir üzerinden vergilendirildiği rakam. Elma armutu karıştırmışsınız. Şirket gelirlerinde ise muhasebeleşen kar vergilendirilir. Yani yatırım, maliyet ve amortisman gibi kalemler gelirden düşülür.
? ~ 2 ay önce
İhracat şampiyonu olan bir şirketin ve sahibinin geliri şirketin yaptığı işe,hacme göre az değil mi?
Aslan damat ~ 2 ay önce
Seçim yaklaştıkça,koltuk sallandıkça şaha da kalkılır,uçak,motor,gemi de yapılır hamdolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçaklar ~ 2 ay önce
Gemiler şahlanıyor hamdolsun evet bunun yanında içinde cahillik ,fesatlık, olanların içindeki pisliklerde şahlanıyor.Memlekette iyi şeyler oldukça senin gibi insanlar kendini iyi belli ediyor.
Seçim yaklaştıya ~ 2 ay önce
Gazeteci ordusuyla cu a namazlarınada gidilir...
? ~ 2 ay önce
Ezik

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000