22 Eylül 2021, Çarşamba 13:30:39

Selçuk Bayraktar'dan TB3 açıklaması

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar'ın yeni projelerinden bahsederek, 2022 yılında Bayraktar TB3'ün ilk uçuşunu gerçekleştireceğini söyledi.
  • motorların hepsi ithal, motor vermiyoruz dedikleri an bunların ve harcanan paraların hepsi çöp olur, nitekim Kanada artık vermiyor, Ukrayna'da vermem dediği an bunları planöre çevirmek gerekecek...
  • Meyve veren agac herzaman taslanir. Birazda övün adami ya bu kadar nankör olmayin.
  • denizde karşılaşacağın düşmanlar, f35, f18, rafale gibi uçaklarla gelecek. Bu kadar bir drone için amma abarttılar. Koyarsın gemine hiç suya sabuna dokunmadan operasyon yaparsın. Herhangi bir vurucu güç olma imkanın yok denizde. Max denizaltı ararsın ama onun içinde aksungur seçildi.
  • Mit'de 2 sene yüksek lisans yapmış ayrıca kayınpeder'den her türlü desteği alıp da bir yerlere gelebilmişse Mit'de okusa ne okumasa ne?
  • EĞER BENİM DE KAYINPEDERİM CB OLSAYDI BENDE YAPARDIM ÇOKTA HAVALANMA
  • Secim den sonra sade iyi olan kalacak yandaslar gidecek
  • İnancın ve anlayışın gereği olan değerler ! senin gibi sarayı arkasına almış,sonsuz ayrıcalıklara sahip biri için geçerli değil o yüzden de masal anlatıp,tribüne oynama !

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar'ın yeni projelerinden bahsederek, 2022 yılında Bayraktar TB3'ün ilk uçuşunu gerçekleştireceğini söyledi.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Türkiye'den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi'nde bir sunum gerçekleştirdi.

Baykar tarafından geliştirilen insansız hava sistemleri hakkında görsel bir sunum yapan Bayraktar, "Biz burada yola çıkarken Türkiye'de 'biz bunları ancak dışarıdan alabiliriz' diyen bir anlayış mevcuttu. Yani biz ve savunma sanayisini düşünecek olursak büyük ölçekte, büyük oranda yüzde 85'in üzerinde yurt dışına bağımlılık söz konusuydu. Biz ne yaparsak yapalım muhakkak fikri hakları ve tasarımı bize ait olsun, özgün olsun dedik. İlk gün belki en iyi eseri geliştirmesek de kendimize has bir eseri geliştirmiş olacağımızdan, bu var olan özgüven problemini de bir anlamda yüksek teknolojideki açmış oluruz anlayışıyla yola çıktık" diye konuştu.

Bayraktar, üretilen ürünlerin tasarımının önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ürünün, fikri hakları bizde olacak ve bunun yanında kimseye de benzemeyecek. Bundan daha önemlisi benim daha fazla önem verdiğim husus yerleşik düzen çarpık ve yanlış yollara sahip olsa bile biz hem inancımız gereği hem anlayışımız gereği dedik ki; asla bu girdiğimiz yolda etik ve ahlaktan ayrılmayacağız. Yani ne yaptığınızdan daha önemlisi bunu nasıl yaptığımız. Şayet o yollara başvuracak olsak o yollara tevessül edecek olsak belki kısa dönemde belki karlı çıkabilirsiniz ama orta ve uzun vadede asla başarılı olmanız bereketli, insanlığın faydasına bir sonuç elde etmeniz mümkün değil. O yüzden ben buradaki de genç arkadaşlarıma bunu hassaten tavsiye etmek istiyorum. Girişimlerin daha yolun başında olan girişimleri açısından bu hızla dikkat etmelerini tavsiye ediyorum. Ne yaparsanız yapın sistem sizi bazı yanlışlara zorlasa da asla hak bildiğiniz yoldan etikten ve ahlaktan ayrılmayın."

Yeni dönüşümlerin yaşandığı bir dönemden geçtiklerinin altını çizen Bayraktar, "Ben bunu biraz da sörf dalgalarına benzetiyorum. Yani o dalga doğarken ön tarafında kaldığınızda hep bu avantajınıza oluyor. Işte bizim insansız hava araçlarındaki hikayemiz de biraz böyle. Bugünün yarışlarına, bitmiş yarışlarına değil geleceğin trenlerine odaklanmanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar. Ve şayet bu söylediğim hususlara riayet edersek ilk günden itibaren yani o en ufak iki metrelik uçağı yaptığınızda dahi dedik ki; eğer milli ve özgün olursak, bunun yanında etik ve ahlaka riayet edersek geleceğin trendine de odaklanmışsak dünyanın en iyisini yapmamamız için hiçbir sebep yok. Buna hep inandık ve o şekilde çalıştık." şeklinde konuştu.

Bayraktar TB3'ün ilk uçuşu 2022'de olacak

Baykar'ın geçmişten bugüne geliştirdiği insansız hava sistemlerinden bahseden Bayraktar, gelecek yıllarda hayata geçirecekleri projelerden de bahsederek şunları söyledi:

"Geleceğe baktığımızda önümüzde Bayraktar TB3 dediğimiz binlerce kilometreye uydu kontrolüyle gidebilen, Bayraktar TB2'nin biraz büyüğü bir anlamda Akıncı'nın da daha ufağı diyebileceğimiz gemiye iniş kalkış kabiliyetiyle özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle öne çıkan ve dünyada pek benzeri olmayan bir silahlı insansız hava aracı sisteminden bahsediyoruz.

Bir de Akıncı'dan sonra dünyanın da yönünü çevirdiği insansız savaş uçağımızı geliştiriyoruz. Bu insansız savaş uçağının da yine dünyadaki benzerlerinde bulunmayan aynen Bayraktar TB3'te olan asıl muharebe sahasında devrim olacağını düşündüğümüz özelliği kısa pistli gemilere iniş kalkış yapabilme kabiliyetinin olması.

Bu iki platform Türkiye'de bulunan TCG Anadolu amfibi çıkarma gemisine konuşlandığında nasıl ki Azerbaycan Tek Vatan Harekatı'nda SİHA'larımız tüm dünya tarafından muharebe doktrininde 'bu büyük bir paradigma dönüşümüdür' diye basına yansıdıysa bu platformlarla birlikte de muharebe sahasında büyük bir devrim olacağımızı öngörüyoruz. 2022'de inşallah Bayraktar TB3 ilk uçuşunu yapacak. 2023'e kadar da muharip insansız uçak sistemimiz yani insansız savaş uçağı dediğimiz projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."

Geleceğin araçları akıllı uçan arabalar

Akıllı uçan arabalar üzerine çok büyük firmaların çalışmalar yaptığına dikkati çeken Bayraktar, "200'e yakın girişim bu alana yönelik çalışmalarına devam ediyorlar. Biz de bu çalışmalara yaklaşık 3 yıl önce başladık" dedi.

Bayraktar, "Ama tabii bu her yönüyle çok karmaşık otonomi problemlerini ve bunun yanında durumsal farkındalık dediğimiz gördüğünü anlama, tanıma ve insanla birlikte uçacağından tabii ki çok yüksek emniyet ve güvenirliğe sahip olması gereken bir platform. Bu aslında büyütülmüş bir drone. Bunun uçan araba olması, içine girecek her sistemin belki 5,10 belki 15 yıl gelişmesi gerekiyor. Etki sistemlerinden batarya teknolojilerine bu sistemi akıllı bir şekilde uçuracak yapay zeka bilgisayarlarından içindeki elektronik donanımlara kadar her alanda büyük atılımlar yapılması gerekiyor. Biz yarın bu alanda oyuncu olabilelim diye bugünden hazırlanıyoruz" diye konuştu.

Selçuk Bayraktar'dan TB3 açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

cengo ~ 29 gün önce
motorların hepsi ithal, motor vermiyoruz dedikleri an bunların ve harcanan paraların hepsi çöp olur, nitekim Kanada artık vermiyor, Ukrayna'da vermem dediği an bunları planöre çevirmek gerekecek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandas ~ 29 gün önce
Meyve veren agac herzaman taslanir. Birazda övün adami ya bu kadar nankör olmayin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 30 gün önce
denizde karşılaşacağın düşmanlar, f35, f18, rafale gibi uçaklarla gelecek. Bu kadar bir drone için amma abarttılar. Koyarsın gemine hiç suya sabuna dokunmadan operasyon yaparsın. Herhangi bir vurucu güç olma imkanın yok denizde. Max denizaltı ararsın ama onun içinde aksungur seçildi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
damat ~ 30 gün önce
Mit'de 2 sene yüksek lisans yapmış ayrıca kayınpeder'den her türlü desteği alıp da bir yerlere gelebilmişse Mit'de okusa ne okumasa ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÖZBAYRAKTAR ~ 1 ay önce
EĞER BENİM DE KAYINPEDERİM CB OLSAYDI BENDE YAPARDIM ÇOKTA HAVALANMA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapsana görelim ~ 1 ay önce
Koskoca zorlu holdinge bağlı vestel iha işinin altından kalkmadı üstüne üstlük adamlara kamikaze dron işin verildi onuda halledemediler bir türlü.STM bu gidişe ellerinden alacak işi.Zar zor ellerindeki iha projesini suudilere sattılar.Klavye delikanlılığı kolay nasılsa
Kayınpeder ~ 1 ay önce
Dostum babanı seçemezsin ama kayınpederi seçebilirsin:))) keşke daha önce babası zengin yada siyasetçi olanlar birşeyler yapsaydı da vatana hayrı olsaydı boş beleş her şeyi eleştirip kendini birşey sanan zat
Kyzer ~ 1 ay önce
Ben seni biliyorum zaten. Hatta sen isterseydin dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi olan MIT ( Nassachusetts İnstitutr of Technology) ‘de burslu okuyup, derece ile mezun olabilirdin.
Mit i bitirmis ~ 30 gün önce
Lan paris hilton ... bile iyi universtieleri bitirmis...bu Turk halki ne zaman gozunde biseyleri buyutmeyi birakacak ...evet kardesim yillik 100k dolar vericek gucun olsun senin gibi bir ...(fill in the blanks) bile mit i bitirir...
Secimde gideceksiniz ~ 1 ay önce
Secim den sonra sade iyi olan kalacak yandaslar gidecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artık ~ 1 ay önce
Sıra öbürlerine gelir 7 sülalesi milletvekili bürokrat olan Öztrak torununun komşunu bile vekil yapar sende bakarsın
artık'a ~ 29 gün önce
Sen önce şöförünü vekil yapanlara laf söyle sonra başkasına...
etik ve ahlak ! ~ 1 ay önce
İnancın ve anlayışın gereği olan değerler ! senin gibi sarayı arkasına almış,sonsuz ayrıcalıklara sahip biri için geçerli değil o yüzden de masal anlatıp,tribüne oynama !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Guzel ~ 1 ay önce
Guzel ve dogru bir yorum tebrik ederim
Laga luga ~ 1 ay önce
Valla adam ne dediyse yaptı sözlerini tuttu.O yüzden laga luga yapmada bsg bence :)
Mühendis ~ 1 ay önce
MIT’ ye de tribünlere oynayarak mı girdi? Hızlı mesafe almasında devlet desteği, iradesi yadsınamaz, katalizör görevi de görmüştür ama adamın başarısını sadece buna yormak haksızlık olur. Nitekim bu desteği alıp da zayi eden geçmişten bugüne nice örnekler var. Yiğidi öldür, hakkını yeme.
... ~ 1 ay önce
Sen de pistte taş var diyenlerdenseniz herhalde
İyiki corudasiniz ~ 1 ay önce
Corlu meydani harika ..corlulular gurur duyuyorlar efendim. Corlu meydani olarak ve kule gorevlileri her daim hazirlar.
Biz ~ 1 ay önce
Nice köşkün desteğini alıp devlet arazilerini üstüne geçiren, bankaları hortumlayan kardeş, enişte kuzen de biliyoruz. Adam damat ama sayesinde Karabağ kurtuldu. Ha bir ermenillk nedenş ile kuyruk acısı var ise o farklı tabiki.
Türksat ~ 1 ay önce
Çekemeyen anten taksın…

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000