08 Mayıs 2021, Cumartesi 09:23:23

Şimşek Kamikaze İHA'ya Dönüştü

TUSAŞ tarafından üretilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü. Şimşek İHA, diğer İHA'lardan bırakılabiliyor ve 5 kg harp başlığı taşıyor.
 • Motor yapmak zor değil patent konusunu aşmak için motorda farklılıklar olmalı ve testlerden geçmeli testlere göre gereken değişiklikler olacak bunlarda zaman alacak
 • Bu kadar saldırı olduğuna göre tei işini yapıyor demektir. Motorcu ekibe hemen saman verelim ortaya yesinler.
 • BU ŞİMŞEK PLATFORMU İÇİN TEI MOTOR YAPTI. MOTORUN ADI TJ90 TEI BU KÜÇÜCÜK MOTOR İÇŞN 100 MİLYON USD HARCADI. BU MOTOR İÇÜN 10 SENE ÇALUŞTI. SONUÇ FİYASKO. MOTOR TESTLERDEN GEÇEMEDİ

TUSAŞ tarafından üretilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü. Şimşek İHA, diğer İHA'lardan bırakılabiliyor ve 5 kg harp başlığı taşıyor.

TUSAŞ tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü. Şimşek kamikaze İHA, Anka ve Aksungur gibi S/İHA’lardan bırakılabiliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in yapmış olduğu açıklamada “ŞİMŞEK hem hedef uçak hem de kamikaze uçak. 5 kg patlayıcı var üzerinde, yaklaşık 100-200 kilometre gidiyor. Yılda 100 adet üretebiliyoruz bundan. Aksungur SİHA’ya 2 adet monte edilerek kullanılıyor” ifadelerine yer verdi.

Şimşek İHA'nın Özellikleri

 • 45 dakika havada kalma süresi
 • Azami hız 400 kts (750 km/s)
 • 1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev kabiliyeti
 • Fırlatıcı ile kalkış
 • Paraşüt ile karaya veya denize iniş
 • Gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol
 • İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı
 • Özgün “YKİ Uçuş Kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dâhil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyeti
 • Yer Kontrol İstasyonu ile görev öncesi planlama ve kontrol, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği
 • Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş
 • Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme
 • Sayısal harita otomatik tanımaBazı kaynaklarda İsrail Havacılık ve Uzay Sanayileri üretimi Harop gezici mühimmat/kamikaze İHA’larla karşılaştırılan Şimşek İHA’nın görece daha kısa menzili ve hafif harp başlığı dikkat çekiyor. Zira Harop’un 1.000 km menzile ve 15 kg harp başlığı taşıyabildiği belirtilmekte. Ancak bir uçağı taklit eden Şimşek İHA’nın çok daha hızlı ve çevik olduğu ifade edilirken aynı zamanda çok daha kolay ve ucuza üretilebildiği söylenmekte.

Optik alıcılar ve veri bağlantısı özellikleri kazanması halinde Şimşek’in çok daha etkin bir gezici mühimmat halini alabileceğini hatırlatmak lazım. Ancak bu durumda da hava aracının maliyetlerinin artma durumu söz konusu.

Önümüzdeki süreçte, Şimşek İHA’nın çok etkin ve caydırıcı bir hava aracı olarak karşımıza çıkmasını umuyoruz. Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. (SavunmasanayiİST)

Şimşek Kamikaze İHA'ya Dönüştü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Dinaxor ~ 1 ay önce
Motor yapmak zor değil patent konusunu aşmak için motorda farklılıklar olmalı ve testlerden geçmeli testlere göre gereken değişiklikler olacak bunlarda zaman alacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayda ~ 1 ay önce
Bu kadar saldırı olduğuna göre tei işini yapıyor demektir. Motorcu ekibe hemen saman verelim ortaya yesinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MOTOR ~ 1 ay önce
BU ŞİMŞEK PLATFORMU İÇİN TEI MOTOR YAPTI. MOTORUN ADI TJ90 TEI BU KÜÇÜCÜK MOTOR İÇŞN 100 MİLYON USD HARCADI. BU MOTOR İÇÜN 10 SENE ÇALUŞTI. SONUÇ FİYASKO. MOTOR TESTLERDEN GEÇEMEDİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarısızlık ~ 1 ay önce
Riski her zaman her iş için vardır bu doğal.İlla her zaman başarılı olunacak diye bir şart yok.Başarlı sağlanana kadar çalışılmaya ve test edilmeye devam edilir.Bu arada Space x 'in kaç tane roketi uzaya çıkarken çakıldı başarısız oldu haberin var mı ?Peki adamları bu işe senin gibi fiyasko dedi mi ?Başarılı olana kadar çalışılmya devam edilmeli.Amerika'da F-35 lere yüz milyarlarca dolar harcadı ama hala tam istenilen randıman alınamıyor o zaman F-35 projeside fiyasko.Ayrıca Her habere aynı şeyi yazıyorsun troll'ler gibi.
helikopter ~ 1 ay önce
Bu motoru yapamayan TEI insan tasiyacak helikoter motoru yapabilir mi?
REZALET ~ 1 ay önce
https://www.youtube.com/watch?v=z-SyolFA6c0 5.saat54. Dakikayı seyredin ISTE SIMSEK ICIN YAPILAN MOTOR TJ90 VE BASIN ONUNDE CALISMAMASI MAHMUT HOCA CARESIZ. AMERIKADA OKU PROFOSOR OL SONRA KUCUCUK MOTORU YAPTIM DIYE ORTAYA CIK SONRA CALISMASIN. BU OLAYLAR OLMUYORMUS GIGI TV TV GEZ HELIKOPTER MOTORU YAPACAGIZ DE. dunya rekoru kirdik de
Başarısızlık ~ 1 ay önce
Yazan kardeşim doğru yazmışsın. Tabi hata ola ola doğru bulunacak. Biz başarısızlık reklam yapılıyor ona kızıyoruz. TEI nin yaptığı bir motor yok ama mübarek her sene helikoptere uçağa takılan motor yapıyor gibi reklam yapmasınlar
Başarısızlık ~ 1 ay önce
Tabiki olur ama reklamı yapılmaz
Reklam ~ 1 ay önce
Başarısızlık olur ama reklam olmasın
Başarısızlık ~ 1 ay önce
İkincisi TJ90 hakkında detaylı bilgim yok ancak arkdaşlar TS1400 daha hazır bile değil ki sadece medyada ilk ateşlenmesi yapıldı tıpkı orta menzil gemisavar motoru tj-300 gibi.Kimse bu motorların hazır olmadığını söylemedi ki siz daha hazır olmayan motorlar hakkında neye göre atıp tutuyorsunuz.TS-1400 sertifikasyon testleri için Tusaş'a teslim edildi en az 2 Senesi var o motorun.Yani daha bu süreçlerden haberiniz yok ama maşallah her şeyi çok iyi biliyormuş gibi yorum yapıyorsunuz.Hiç mi aranızda makine mühendisi bu süreçleri bilen bir adam yok ya ? PD-170 içinde zaten teslimler başladı neye göre başarısız diyorsunuz ?
Başarısızlık ~ 1 ay önce
Rezalet diyen zevat.TEI general elektrik gibi bir firmaya hassas parçalar üretebilecek seviyede bir firma bugünlere tei kolay gelmedi zaman emek harcandı.Çoğu firmada olmayan imalat teknikleri öğrenildi yatırım yapıldı bunda GE katkısıda tabi ama siz TEİ'ye ostim'de sanayide herhangi bir dükkan muamelesi yapıyorsun üstelik konulara vakıf olmadığın halde.
Helikopter'e ~ 1 ay önce
Ts-1400 yapıldı.Sertifikasyon için tusas'a gönderildi.Geri bildirimlere göre motor son halini alıp seri üretime girecek zaten bu da bir 2 seneyi bulur.
Başarısızlık ~ 1 ay önce
TJ 90 konusunda bilgim olmadığından bir şey demiyorum ancak Ortada ben bir başarısızlık göremiyorum sadece bilmeyen birilerinin bom boş yorumları var.Projelerde zaten bir aksaklık oluncada zaten duyuluyor.
Anlayan adam ~ 1 ay önce
Bu işleri kimse ilk denemesinde yapamaz , kaldı ki bugün çalışmaz yarın çalışır mesele oturduğun yerden konuşmamaktır

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000