18 Mayıs 2024, Cumartesi 17:40:40

Tecnam'ın Eğitim Uçağı P-Mentor, ABD Pazarına Giriş Yapıyor

İtalyan uçak üreticisi Tecnam, eğitim uçağı P-Mentor’un ABD'de kullanılmaya başlanacağını duyurdu.

İtalyan uçak üreticisi Tecnam, eğitim uçağı P-Mentor’un ABD'de kullanılmaya başlanacağını duyurdu. P-Mentor, Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onay aldı ve Tecnam, bu gelişmenin ABD'deki uçuş okulları ile yeni iş fırsatları yaratmasını bekliyor.

FAA'den Onay Aldı

P-Mentor, ilk olarak 2022 yılında Aero Friedrichshafen fuarında halka tanıtılmıştı. Tanıtımda uçak, Ryanair renkleriyle sergilendi. Bu, P-Mentor’un bir eğitim uçağı olması ve Ryanair’in iş birliği yaptığı Polonyalı uçuş okulu Bartolini Air’in bu yeni iki kişilik uçağın müşterisi olması nedeniyle dikkat çekti.

Gelişmiş Eğitim Uçağı

P-Mentor, öğrenci pilotlara hem temel uçuş becerilerini hem de aletli uçuşu öğretmek için tasarlandı. 100 beygir gücündeki Rotax 912 iSc motoruyla çalışan uçak, ayarlanabilir bir pervane, Garmin G3X Touch aviyonik sistemi ve otomatik pilot ile donatılmış durumda. Ayrıca, iniş takımı simülasyonu için bir düğme bulunuyor.

18 Ülkede 100 Adet Satıldı

P-Mentor’un boş ağırlığı 430 kilogram olup, seyir hızı saatte 217 kilometre ve menzili 1350 kilometredir. Aero Friedrichshafen'deki tanıtımından önce, P-Mentor, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından küçük uçaklar için verilen CS-23 sertifikasını almıştı. Bugüne kadar 18 ülkeye 100’den fazla uçak teslim edilmiştir.

ABD Pazarına Giriş

ABD henüz bu ülkeler arasında değildi, ancak bu durum artık değişti. Geçtiğimiz hafta, Tecnam, P-Mentor için FAA’dan tip sertifikası aldı. Böylece Tecnam, Amerikan uçuş okullarına teslimatlara başlayabilecek. İlk teslimat, Teksas’taki bir uçuş okuluna yapılacak, ardından Kansas ve Iowa’daki okullara teslimatlar gerçekleşecek.

Büyük Talep ve Gelecek Planları

Tecnam'a göre, yeni eğitim uçaklarına olan talep büyük. Birçok uçuş okulu, öğrencilere temel eğitimlerini P-Mentor ile verdikten sonra, eğitimlerini çift motorlu P2006T üzerinde devam ettiriyor.

Bu gelişme, Tecnam'ın ABD pazarında güçlü bir varlık kazanmasını sağlayacak ve Amerikan uçuş okulları için modern ve etkili eğitim uçakları sunarak pilot eğitiminin kalitesini artıracak. Tecnam'ın ABD'deki genişlemesi, havacılık eğitiminde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Tecnam'ın Eğitim Uçağı P-Mentor, ABD Pazarına Giriş Yapıyor

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000