20 Haziran 2022, Pazartesi 15:27:45

THK uçakları göreve hazır

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı iş birliği ve TUSAŞ'ın destekleriyle bakım ihtiyacı giderilen uçaklar temmuzdan itibaren yangın bölgelerinde konuşlandırılacak.
  • Bırak yanan yansın derken pardon? Ülkemin bir agacı için milyonlar ödenir. Sen neyin safsatasını yapıyorsun. Ormanların neden yandığını ucakların neden ucurulmadığını neden herkesin çaresizce izlediğini , yapanların neden yakalanmadığını hepimiz biliyoruz. Gelmiş 3 kurusun hesabını yapabiliyorsun tüm ciğerimiz yanarken. İnsanlar oet şişe ile söndürmeye calıştı kendim görsüm bizzat. Senin de o bakandan cok farkın yok. Yanan yansınmış. Sen bu ülkeyi hak bile etmiyorsun.
  • arkadaşın biri de belediye büyçesinden 1 milyon dolara vereceğim diye şov yapmıştı. ama kayak şov dan öteye gidemedi. Yine yüce dvletimiz el attı da durum düzeldi. THK devletin resmi vakfı değildir. özerktir. uçakları hurdaya çıkar en yüksek teklifi ver 450 şube müdürü( ne iş yapıyorlarsa) maaş ver gelsinnn ohh misss ARPALIK derdi eskiler. İnşallah gerçek amacına hizmet eder hale yeniden gelir.
  • Pilot olduğunu söyleyen bir bakan vardı. THK uçaklarına uçamaz demişti. Bu uçaklar uçmaya başladığına göre o tarımdan anlamayan bakanın pilot da olmadığını düşünmeye başladım.
  • CHP olmasa bunlar atıl vaziyette kalacaktı
  • Hani uçamazdı bu uçaklar Nerede o süper Pilot bakan
  • Bu ucaklarin yenisi kac milyon dolar acaba!?

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı iş birliği ve TUSAŞ'ın destekleriyle bakım ihtiyacı giderilen uçaklar temmuzdan itibaren yangın bölgelerinde konuşlandırılacak.

Orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) iş birliği, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) destekleriyle bakım ihtiyacı tamamlanan Türk Hava Kurumunun (THK) 4 adet CL-215 amfibik yangın söndürme uçağı, gelecek aydan itibaren yangın bölgelerinde hizmete başlayacak.

THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi'nde düzenlediği basın toplantısında, bakımı yapılan uçaklara ilişkin bilgi verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve SSB'nin iş birliğiyle TUSAŞ üzerinden kendilerine verilen destekler sonucu CL-215 modeli uçaklardan 3'ünün bakımının yapıldığını ve 4'üncüsünün de tamamlanmak üzere olduğunu belirten Kaya, bunların piston motorlu, gece uçuşu yapamayan eski nesil uçaklar olduğunu söyledi.

Kaya, uçakların halen test uçuşları yaptığını belirterek, "1985'ten beri orman yangınlarına havadan müdahale ediyoruz. Geçen sene helikopter ihalelerinin bir kısmını kazanarak orman yangınlarıyla helikopterlerle de mücadele ettik. Bu sene aynı gayretimizi sürdürdük. SSB üzerinden 3 yıllık helikopter ihalesinde 35 küçük, 10 gece görüşlü, 10 ağır olmak üzere 55 helikopterlik ihale yapıldı, biz buradan 50 helikopterlik ihaleyi kazandık. Operasyondan kopmadan kabiliyetlerimizi sürdürerek hükümetlerimizin de desteğiyle maliyet artı kar yöntemiyle ilerleyen süreçte devam etmek istiyoruz. Buradan elde edilen gelirlerle Türk gençlerini sportif havacılıkta desteklemeyi sürdürüyoruz." dedi.

Bakımın maliyeti 4 milyon dolar

Orman yangınlarıyla mücadelede THK'nin tüzük gereği görevi bulunduğunu ancak bu görevin kendilerine doğrudan verilmediğini vurgulayan Kaya, Kurumun, OGM'nin ihalelerini kazanması halinde mücadele faaliyetinde bulunabileceğini, bir ihale almadığı müddetçe bu uçakları kendiliğinden veremeyeceğini anlattı. Kaya, CL-215 uçaklarını SSB üzerinden belli fiyattan teklif edebildiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"THK'nin 9 CL-215 uçağı var. Bunlardan 3'ü kaza kırıma uğramıştı, uçurulmaları büyük maliyet gerektiriyor. 6'sı bakımları yapılırsa uçuşa elverişli olacak statüdeydi. Biz de ilk etapta bunlardan 4'ünün bakımı üzerine yoğunlaştık, 2'sinin bakımı ağır olduğu için gelecek seferde ele alacağız."

Kaya, "Geçen yıl söz konusu uçaklar devreye girse yangınlar söndürülecekti" gibi bir algının doğru olmadığını belirterek, "Uçakların bakımlarını son derece tasarruflu şekilde yapmaya çalıştık. Bazı parçalar TUSAŞ'ın stoklarından karşılandı ve toplamda 4 milyon dolara yakın bir tutar harcandı." ifadelerini kullandı.

Bu uçakların en fazla 5-6 yıl uçurulabileceği bilgisini veren Kaya, şunları kaydetti:

"Üretici firma bize yedek parça desteği verirse uçuşta kalabilirler. Bunların modernizasyonu veya yenisinin alınması gerekir. THK olarak bize imkan tanınırsa faaliyetlerimize devam etmek isteriz ancak yeni uçaklar çok pahalı. Elimizdeki uçakların mümkün olduğunca bakımını yaparak kullanmak istiyoruz."

Dünyada 100 civarında amfibik uçak bulunduğuna işaret eden Kaya, bunun eksikliğinin Türkiye'nin zafiyeti olmadığını, bugün amfibik uçak siparişi verilse dahi üretilip teslim edilmesinin zaman alacağını anlattı.

Havacılık Festivali için geri sayım

Kaya, geçen yılki yangınlar dikkate alınarak hava aracı sayısının artırıldığını ifade ederek, "Bizim yangınlarla mücadeleyi sevk ve idareyi sağlayacak statümüz yok. Bu görev OGM'ye ait. Biz ona hizmet sunan kurumuz. OGM'nin isteğine uygun şekilde uzun süre bu faaliyetlerde yer almak istiyoruz." dedi.

Maddi sıkıntılar nedeniyle işten çıkardıkları 6'sı kaptan, 6'sı yardımcı kaptan statüsündeki 12 personelin geri döndüğünü aktaran Kaya, 3 de yabancı kaptanın işe başlayacağını söyledi.

Kaya, 25-26 Haziran'da Eskişehir'deki İnönü Havacılık ve Eğitim Merkezi'nde "Havacılık Festivali" yapacaklarını, burada sportif havacılığın tüm aktörleri ile bu alanda çalışanların birlikteliğini sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

THK uçakları göreve hazır

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Olsa olsa diyene ~ 2 ay önce
Bırak yanan yansın derken pardon? Ülkemin bir agacı için milyonlar ödenir. Sen neyin safsatasını yapıyorsun. Ormanların neden yandığını ucakların neden ucurulmadığını neden herkesin çaresizce izlediğini , yapanların neden yakalanmadığını hepimiz biliyoruz. Gelmiş 3 kurusun hesabını yapabiliyorsun tüm ciğerimiz yanarken. İnsanlar oet şişe ile söndürmeye calıştı kendim görsüm bizzat. Senin de o bakandan cok farkın yok. Yanan yansınmış. Sen bu ülkeyi hak bile etmiyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EKOLayzırt ~ 2 ay önce
arkadaşın biri de belediye büyçesinden 1 milyon dolara vereceğim diye şov yapmıştı. ama kayak şov dan öteye gidemedi. Yine yüce dvletimiz el attı da durum düzeldi. THK devletin resmi vakfı değildir. özerktir. uçakları hurdaya çıkar en yüksek teklifi ver 450 şube müdürü( ne iş yapıyorlarsa) maaş ver gelsinnn ohh misss ARPALIK derdi eskiler. İnşallah gerçek amacına hizmet eder hale yeniden gelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 2 ay önce
Pilot olduğunu söyleyen bir bakan vardı. THK uçaklarına uçamaz demişti. Bu uçaklar uçmaya başladığına göre o tarımdan anlamayan bakanın pilot da olmadığını düşünmeye başladım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptaynn ~ 2 ay önce
uçamaz dedi. Bu halde uçamaz... Atatrükün askeriyiz diyorsun kurumu batırıp gögsünde at nalı kadar Atatürk rozeti var. nasıl oluyoree.... emekli albay general yatağına dönmüş. 450 civarı şube ve müdürü var hepsi maaş alıyor. Kes maaşı gönüllü adam bul bak o zaman bakım parası nasıl çıkıyor. İsraflar hariç..
Halkın partisi ~ 2 ay önce
CHP olmasa bunlar atıl vaziyette kalacaktı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak ~ 2 ay önce
Hani uçamazdı bu uçaklar Nerede o süper Pilot bakan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osman ~ 2 ay önce
Bu ucaklarin yenisi kac milyon dolar acaba!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kira 2021 ~ 2 ay önce
Esas gecen yil ne kadar odendi kiralamaya!!!
Fire helicopter ~ 2 ay önce
Cl415 modelleri ortalama 35 milyon dolar. Bekleme süresi 3-4 yıl.
google'a bakan adam ~ 2 ay önce
internette minik bir araştırmayla 'At around $30 million'yazdığını buldum.
Pilot ~ 2 ay önce
Kaptan Pakdemire sor
bunlarin ~ 2 ay önce
Yenisi yok, ust model olan 415 ler var. Onlarda 60 Miluon dolar civarind.
İrfan ~ 2 ay önce
Yenisi 30 milyon dolar civarında.
Cevap ~ 2 ay önce
Bu uçaklar üretilmiyor artık, yeni (CL-415) modeller 37 million dolar (google bilgisi). Daha yeni modelleri ben de merak ediyorum.
olsa olsa ~ 2 ay önce
3 milyon dolardır. Ancak, istediğin zaman bulunmaz. Bu uçaklardan Dünya'da fazla yok. Sipariş üzerine yaparlar o da en az 2 yıl sürer ön ödemeyi yaptıktan sonra. Kamyon gibi istediğin zaman alabileceğin bir araç değil. 2 sene bakmazsan da hurda olur. Geri kazanmak için 4 milyon dolar harcarsın işte böyle. Bu uçaklarla ilgili sıkıntı teknik değil. Kurumdaki yolsuzluklardan dolayı bakım yüzü göremedi bu uçaklar. Kurumdaki askeri kadronun temizlenmesi gerek. Ha diyeceksin ki kime verilsin? Turgev'e mi verilsin ehh siz de haklısınız. Al birini vur ötekine. En iyisi fazla masraf etmeden bırakın yanan yansın. Öyle de zarardayız, böyle de. Makıs kaderimiz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000