22 Kasım 2021, Pazartesi 13:41:46

Tokat Havalimanı'nda sona yaklaşıldı

Tokat'ta 2018 yılında yapımına başlanan yeni havalimanının inşaatında sona yaklaşıldı.
  • Köye yapılan havalimanı başka ülkede yoktur.. bu köyde atr ile uçan bora jet 72 kişilik uçağı dolduramıyordu.. koca liman yapınca buraya a320-738 inecek de doluluk mu olacak sanıyorlar. Hem havalimanı boş yatırım hemde o uçaklar boş gidip gelecek yine bize zarar yazacak..
  • ARFF trolü nerede?
  • türk halkının omuzlarına konmuş bir garantili yolcu havalimanı projesi , yazık
  • Çocuğum tokata atanmıştı memur olarak o zaman biryil da biter diyorlardin 3 yıl gecti hala bitecek
  • Eskiden ne güzel Tokat uçuşları vardı önce Sinop ardından Tokat'a inerdik, pekmez, Tokat yaprağı alır dönerdik, ahhh o günler o günler....

Tokat'ta 2018 yılında yapımına başlanan yeni havalimanının inşaatında sona yaklaşıldı.

Tokat-Turhal kara yolu Pazar kavşağında 1995 yılında yapılan havalimanı, 2001 yılında bazı sorunlar nedeniyle uçuşlara kapatıldı.

2006 yılında tekrar hizmet vermeye başlayan havalimanında 2008 yılında durdurulan uçuşlar, 2010'da yeniden başladı. 2017 yılının nisan ayında ise havalimanı tarifeli uçuşlara kapatıldı.

Pist ve altyapı sorunları nedeniyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı havalimanının yakınlarındaki Küçükbağlar köyündeki caminin minaresi de uçuş güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle 2008 yılında kısaltılmıştı.

Kentte 2018 yılında eski havalimanının yanında başlanan yeni havalimanı inşaatı ise büyük ölçüde tamamlandı. Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği yeni havalimanının apronu 7 uçak park kapasiteli olacak.

Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olacak yeni havalimanının hizmete girmesiyle Tokatlılar, uçak yolculuğu için çevre illere gitmek zorunda kalmayacak.

Yeni havalimanı altyapı projesi kapsamında pist, apron, taksi yolu, çevre güvenlik duvarı, çevre güvenlik yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonu imalatları tamamlandı.

Çalışmalar çerçevesinde üst yapı ikmal projesi kapsamında ise iç ve dış hatlar, yolcu salonları ve VİP salonun bulunduğu terminal binası, ARTT istasyonu, ısı merkezi, güç merkezi, garaj binası ile nizamiye binalarında da imalat çalışmaları sürüyor. Yeni havalimanında kule inşaatı da tamamlanmak üzere.

Tokat Havalimanı'nda sona yaklaşıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Tam olarak ~ 14 gün önce
Köye yapılan havalimanı başka ülkede yoktur.. bu köyde atr ile uçan bora jet 72 kişilik uçağı dolduramıyordu.. koca liman yapınca buraya a320-738 inecek de doluluk mu olacak sanıyorlar. Hem havalimanı boş yatırım hemde o uçaklar boş gidip gelecek yine bize zarar yazacak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARTT ~ 14 gün önce
ARFF trolü nerede?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sana e ~ 14 gün önce
Enbüyük trol sensin Victor
maalesef ~ 14 gün önce
türk halkının omuzlarına konmuş bir garantili yolcu havalimanı projesi , yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski yolcu ~ 15 gün önce
Çocuğum tokata atanmıştı memur olarak o zaman biryil da biter diyorlardin 3 yıl gecti hala bitecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TOKAT SEFERLERİ ~ 15 gün önce
Eskiden ne güzel Tokat uçuşları vardı önce Sinop ardından Tokat'a inerdik, pekmez, Tokat yaprağı alır dönerdik, ahhh o günler o günler....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000