25 Şubat 2024, Pazar 08:58:49

Turistler Pamukkale'de balon turlarına ilgi gösteriyor

Bembeyaz travertenleri ve şifalı sularıyla dünya çapında ün kazanan Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bir doğa harikasıdır. Son yıllarda ise bu eşsiz güzelliğe gökyüzünden bir bakış açısı ekleyen sıcak hava balon turları, turistlerin ilgisini çekiyor.
  • bir gün Türklerin maddi durumu da balon turlarına ilgi göstermeye yeter
  • Neyse ki araplar yok burada. O yüzden de her yer tertemiz kalabiliyor

Pamukkale'de 10 yıl önce başlayan balon turları, her geçen yıl artan turist sayısıyla bölgede sektör haline dönüştü. Şu anda 19 firmanın 40 balonla hizmet verdiği Pamukkale'de geçen yıl 107 bin turist bölgeyi havadan izleme fırsatı buldu.

Bu yıl 200 bin turiste ulaşmayı hedefleyen sektör temsilcileri, misafirlerine bölgenin güzelliklerini havadan izletmek istiyor.

TURLAR, GÜN DOĞUMUYLA BAŞLIYOR
Balon turuna katılmak isteyenler gün doğumundan önce travertenler bölgesinde belirlenen kalkış noktalarına geliyor. Turistlerin bazıları da uçuşları izlemek için aynı bölgede toplanıyor. Balonların hazırlanışını izleyen turistler rengarenk balonlarla fotoğraf çektiriyor.

Yaklaşık 2 bin metre yüksekliğe kadar çıkan balonlar ortalama 45 dakika havada kalıyor.

Bölgede balon turu hizmeti veren Nevzat Köse, turist potansiyelinin her geçen yıl arttığını söyledi.

Ziyaretçilerin Pamukkale'nin eşsiz güzelliklerinin havadan izleme imkanı bulduğunu dile getiren Köse, şöyle konuştu:

"Bu sene balon turuna katılan turist sayısının geçen yıla göre yaklaşık iki katına çıkarak 200 bin kişiye ulaşmasını bekliyoruz. Sıcak hava balonlarına en çok Rusya ve Polonya'dan gelen turistler ilgi gösteriyor. Kış döneminde ise daha çok Latin Amerika ve Uzak Doğu'dan misafirleri ağırlıyoruz. Pamukkale bölgesi havacılık alanında muazzam bir doğaya ve coğrafi yapıya sahip. Bu özelliği, burada hava turizminin her geçen gün gelişmesine olanak sağlıyor. Pamukkale'de sıcak hava balonuyla 12 ay uçuş yapılabiliyor, coğrafi yapısı ve iklim şartları çok elverişli."

Köse, Pamukkale'nin Türkiye'nin büyük 2. balon uçuş sahası olduğunu sözlerine ekledi.

İzmir'in Selçuk ilçesinden gelen Celal Erkan da Pamukkale'de balon turuna katıldığını söyledi.

İlk kez balon turuna katıldıklarını anlatan Erkan, "Daha önce Pamukkale'ye çok gelmiştim ama balondan ilk kez görme şansım oldu. Pamukkale'nin manzarasını ve travertenleri yukarıdan görmek çok keyifliydi. Çok güzel bir uçuş gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.

Turistler Pamukkale'de balon turlarına ilgi gösteriyor

Yorumlar

Umarım ~ 2 ay önce
bir gün Türklerin maddi durumu da balon turlarına ilgi göstermeye yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neyse ~ 2 ay önce
Neyse ki araplar yok burada. O yüzden de her yer tertemiz kalabiliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000