11 Şubat 2024, Pazar 11:07:15

Türk F-16 savaş uçaklarından Romanya’da keşif görevi

Rusya’nın Romanya-Ukrayna sınırında bulunan liman alt yapısına yaptığı kamikaze İHA saldırısından sonra Türk F-16’lar havalandı.
  • Bu ne yaaaaaaa, Rusya ile savaş mı istiyorsunuz acaba ? Zavallı ülkem , “Yurtta savaş , dünyada savaş “ ilkesini savunuyor şimdi..

Romanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 9-10 Şubat 2024 tarihlerinde Rus kamikaze İHA’ları saldırı düzenledi. Yapılan bu saldırıda Romanya-Ukrayna sınırında bulunan liman alt yapılarının hedef alındığı açıklandı.

Bu saldırılara karşılık önlem amacıyla Romanya Feteşti’deki 86’ncı Hava Üssü’nden havalanan 2 adet Türk F-16 savaş uçağı 10 Şubat 01.15 sularında Rumen hava sahası üzerinde devriye uçuşu gerçekleştirdi. Olumsuz bir durum olmayınca Türk F-16 uçakları Feteşki’deki üsse geri döndü.

Saat 05.00 sularında tekrar Rus kamikaze İHA’larının saldırısı sonrası Fetești’deki 86. Hava Üssü’nden Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet F-16 uçağı hazırlandı. Bu seferki saldırının ilk saldırı dalgasına oranla daha az olmasından dolayı uçakların havalanmasına gerek kalmadı.

Ukrayna haber sayfası Ukrinform tarafından yapılan habere göre Rusya’nın İran’dan tedarik ettiği Shaded kamikaze İHA’ları ile cumayı cumartesiye bağlayan gece aynı zamanda Ukrayna’nın Odessa ve Harkov şehirlerine Kamikaze İHA ile saldırdı. Rusya’nın işgali altında olan Kırım ve Kursk’tan fırlatılan 31 adet İHA Ukrayna’nın alt yapısına zarar verdi.

UK Yahoo News tarafından yapılan habere göre ise Odessa’ya yönelik ilk saldırı dalgasındaki 9 adet kamikaze İHA’nın tamamı düşürüldü. Saldırı bir şirket çalışanını yaraladı ve Odessa liman altyapısının teknik binasına zarar verdi. İkinci ve üçüncü dalgalar Tuna Nehri boyunca uzanan liman altyapısını hedef aldı. Bu bölgede toplamda 12 kamikaze İHA düşürüldü.

Ukrayna’nın Romanya sınırında bulunan İzmail’de ise Ukrayna’nın sivil altyapısı hedef alındı. Bu saldırılarda sanayi ve hizmet tesisleri tahrip oldu. Ayrıca yollar, araçlar, çeşitli konut binalarının cepheleri ve çatıları hasar gördü. Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne göre, 31 Rus kamikaze İHA’dan 23’ü Harkov ve Odesa bölgelerinde bir gecede düşürüldü.

Türk F-16 savaş uçaklarından Romanya’da keşif görevi

Yorumlar

Qqqqqqqq ~ 16 gün önce
Bu ne yaaaaaaa, Rusya ile savaş mı istiyorsunuz acaba ? Zavallı ülkem , “Yurtta savaş , dünyada savaş “ ilkesini savunuyor şimdi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaza ~ 16 gün önce
Ne yaptığını bilmeyen dengesiz zihniyetin sonu yaklaştı artık. 31 martta ilk darbeyi yiyecekler.
Galiçya ~ 16 gün önce
Osmanlı’nın I. Dünya Savaşı’daki cephelerinden biri. O zaman da Almanya için savaşmışız.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000