11 Ocak 2022, Salı 15:33:34

Türkiye Havadan 100 milyon TL ilave gelir kazanacak

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen kararla Türkiye hava seyrüsefer hizmetleri ihracatından yıllık yaklaşık 100 milyon TL ilave gelir elde edecek.
  • dedi meydan kontrolcü :)
  • İşi sulandırmayalım mevzuatlara göre işlem yapalım. Elektrikçiler de 1. gruptan tazminat almalı. Localizer ve G/P ye bakan elektronikçi 1. grup ise pist özel aydınlatma sistemlerine bakan elektrikçi de 1. gruptur. yaklaşma ve meydan kontrol hizmeti veren trafikçi 1. grup ise özel aydınlatma sistemlerine bakan elektrikçi de 1. gruptur. güç sistemleri zaten 1. grup.
  • Arama kurtarma esnasında cospas-sarsat uyduları aracılığıyla yer tespiti yapılıyor. Yer tespiti sinyalinin alındığı merkez (rcc) avrupadaki ülkelerde olduğu gibi arff ofisinde olabilirdi ama nedense Türkiye'de aim ofisine koymayı tercih etmişler.
  • DHMİ Rumuzuyla yazan arkadaş yer radarları seyrüseferin hizmet ettiği alan dışında mı kalıyor ? Bir akıllı sizsiniz değil mi ? Yer radarlarının kontrolü 1.gruptaki personellerin güdümünde değil mi ? Onlar şimdi sadece Seyrüsefere hizmet ediyor ! YERSEN
  • 6 ayda biten hiçbir kurs olmadı.En erken 8 ay. Tasvip etmediğim bir şey orası ayrı. tek ünite eğitimi olunca öyle oluyor...Hem yukarda kurs bitirip kontrolör olunmadığı yazıyor. Anlamaktan acizsin. Ojti onay vermezse yıllarca kontrolör olamaz , hakkını kaybedebilirsin. İlk zamanlar canlı trafikte çok tehlikeli olmayan hatalar yapmak bile insanı kötü etkiliyor.. sen anlamazsın.. Anca at tut.
  • Eğer cns cihazlarına verilen elektrik sayesinde elektrik, yedek güç sistemleri sayesinde makina 1.gruba geçecekse; o cihazlara o kişilerin ulaşımını sağlayan şoförler de, oraların yangınla mücadele işlerini yapan arff de, gerekli cns ekipmanlarının alımını yapan memurlar da, oranın altyapısını düzenleyen inşaat birimi de,radarı voru koruyan güvenlikçiler de 1.gruba geçmelidir.
  • Kararın sonucu yakında açıkça ortaya çıkar ama birbirimiz kırmaya değmez.Elektrikçi Elektronikçinin selamını almaz.ATC AIM i sevmez.Memurlar ARFF ciler yatıyor der.Dağdaki güvenlikçi meydanlardaki güvenlikçiden daha çok tazminat almak istediğini söyler.Dernekler sendikacılar kazanılan hakka sahip çıkar.Torpili olan makam mevki peşinde koşar. İnşallah ülkemiz ve kurumumuz sonsuza kadar daim olsun.
  • yıkıklarla kısır tartışmalara girmeye gerek yok arkadaşlarım tek rakibimiz pilotlar :p
  • elektrikçilerin 1. grup olabilmesi için gerekli olan kurum
  • Karar açık Gerekli calismanin tamamlanmasinin ardindan 30 iş günü icerisinde yargi karari uygulanacak.gereken talimat verildi .kimsenin boş sözlerine bakmayın. kesin bilgi.karar tek hakimli idare mahkemesi veya bölge idare mahkemesi kararı değildir.danistay kararidır hatırlatırım. kurumu ve kişileri baglar.sakin ve rahat olun arkadaşlar.

Danıştay 12. Dairesinin verdiği karar ile; Türkiye’nin Hava Seyrüsefer hizmetlerinden dolayı hizmet ihracından yıllık yaklaşık 100 milyon TL ilave gelir elde etmesini sağlayacak.

Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Türkiye, hava seyrüseferine yönelik vermiş olduğu hizmetler karşılığında Avrupa ülkelerinde olduğu gibi hava sahasını kullanan tüm havayolu kuruluşlarından ücret almaktadır. Avrupa standartlarında hizmet sunan ülkemiz hava seyrüsefer hizmetleri için yapılan tüm yatırımları ve personel giderlerinin tamamını milli maliyet olarak üyesi olduğu Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL)  yansıtmakta ve EUROCONTROL den almaktadır.

Türkiye uluslararası kalite ve güvenlikte hava seyrüsefer hizmeti vermesine rağmen, mevzuatlardan kaynaklanan nedenlerle aynı hizmeti veren  EUROCONTROL’e üye diğer  ülkelerden daha az gelir elde etmektedir.          

2020 yılı EUROCONTROL verilerine göre Türkiye verdiği hizmet bakımından EUROCONTROL üyesi 40 Ülke içinde Fransa’nın ardından 2. Sırada yer alırken elde ettiği gelir bakımından 6. Sırada yer almaktadır. (2020 yılında da Covit-19 Pandemisine rağmen verdiği 7.900.000 birim hizmet ile Fransa’nın verdiği 8.300.000 birim hizmete yakın hizmet vermiş ancak Fransa’nın 1/3 oranında gelir elde etmiştir. Yine Türkiye; Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya dan fazla hizmet vermesine rağmen onlardan çok daha az gelir elde etmiştir.)

Yine EUROCONTROLE Üye ülkelerin 2021 yılı 10 aylık verilerine bakıldığında, Türkiye Fransa’nın ardından en çok hizmet veren 2. ülke iken birim ücreti düşük olduğu için, Türkiye’nin yarısı kadar hizmet veren ülkelerden daha düşük hatta yarısı kadar gelir elde etmektedir.

Bu dengesizliğin ülkemiz lehine düzeltilmesi için EUROCONTROL’e bildirilen maliyetlerin artırılması gerekmektedir. Maliyetlerin artırılabileceği en büyük kalemler İşletme ve Personel maliyetleridir. Türkiye’nin İşletme maliyetleri EUROCONTROL ortalamasının üstünde Personel maliyetleri ise çok altındadır. Öyle ki EUROCONTROL’e üye ülkelerin personel maliyetlerinin toplam maliyetlere oranı ortalaması %65 iken, Türkiye de bu oran % 44 civarındadır.

Türkiye personel maliyetlerini arttırmak 2010 yılında çıkan kanun ve YPK kararı ile DHMİ çalışanlarına Havacılık tazminatı adında bir ek ödeme yapmaktadır. Üç gurup olarak yapılan bu ödemelerde aynı işi yapan teknik personelden elektronik personeline üst seviyede ödeme yapılırken, elektrik personeline ise çok daha düşük bir ödeme yapılmaktaydı. Bu durumun düzeltilmesi ve için Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği Danıştay da dava açmıştır. Danıştay 12. Dairesinin incelemeleri neticesinde, YPK kararında teknik personele yönelik kısıtlamaların Avrupa hava seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) prensiplerine aykırı olduğu,  Elektrik personelinin de maliyetlerinin EUROCONTROL tarafından karşılandığı, dolayısıyla Elektrik personeli maliyetlerinin tamamının EUROCONTROL’e yansıtılabileceği yönünde karar vermiştir.

DHMİ Genel Müdürlüğü çeşitli nedenler ileri sürerek kararı uygulamaktan imtina ederse Elektrik personelinin Maaş, sigorta, emekli sandığı vs. giderleri olarak yaklaşık 100 Milyon liralık personel giderleri Hazinenin üzerinde yük olmaya devam edecektir.

Bu kararın uygulanması halinde ise DHMİ bünyesindeki Elektrik Teknik personelinin mağduriyetini gidereceği gibi, karar öncesi personel maliyetlerinin yarısı hazine tarafından karşılanmakta iken,  karar sonrası bahse konu personelin maliyetlerinin tamamı EUROCONTROLCE karşılanacak böylece ülkemize yıllık yaklaşık 100 Milyon lira girdi sağlayacaktır."

Türkiye Havadan 100 milyon TL ilave gelir kazanacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (286)

dedi ~ 4 saat önce
dedi meydan kontrolcü :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mevzuat ~ 4 saat önce
İşi sulandırmayalım mevzuatlara göre işlem yapalım. Elektrikçiler de 1. gruptan tazminat almalı. Localizer ve G/P ye bakan elektronikçi 1. grup ise pist özel aydınlatma sistemlerine bakan elektrikçi de 1. gruptur. yaklaşma ve meydan kontrol hizmeti veren trafikçi 1. grup ise özel aydınlatma sistemlerine bakan elektrikçi de 1. gruptur. güç sistemleri zaten 1. grup.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arama kurtarma ~ 11 saat önce
Arama kurtarma esnasında cospas-sarsat uyduları aracılığıyla yer tespiti yapılıyor. Yer tespiti sinyalinin alındığı merkez (rcc) avrupadaki ülkelerde olduğu gibi arff ofisinde olabilirdi ama nedense Türkiye'de aim ofisine koymayı tercih etmişler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMİ ~ 12 saat önce
DHMİ Rumuzuyla yazan arkadaş yer radarları seyrüseferin hizmet ettiği alan dışında mı kalıyor ? Bir akıllı sizsiniz değil mi ? Yer radarlarının kontrolü 1.gruptaki personellerin güdümünde değil mi ? Onlar şimdi sadece Seyrüsefere hizmet ediyor ! YERSEN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beyni covidli ~ 13 saat önce
6 ayda biten hiçbir kurs olmadı.En erken 8 ay. Tasvip etmediğim bir şey orası ayrı. tek ünite eğitimi olunca öyle oluyor...Hem yukarda kurs bitirip kontrolör olunmadığı yazıyor. Anlamaktan acizsin. Ojti onay vermezse yıllarca kontrolör olamaz , hakkını kaybedebilirsin. İlk zamanlar canlı trafikte çok tehlikeli olmayan hatalar yapmak bile insanı kötü etkiliyor.. sen anlamazsın.. Anca at tut.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMİ ~ 1 gün önce
Eğer cns cihazlarına verilen elektrik sayesinde elektrik, yedek güç sistemleri sayesinde makina 1.gruba geçecekse; o cihazlara o kişilerin ulaşımını sağlayan şoförler de, oraların yangınla mücadele işlerini yapan arff de, gerekli cns ekipmanlarının alımını yapan memurlar da, oranın altyapısını düzenleyen inşaat birimi de,radarı voru koruyan güvenlikçiler de 1.gruba geçmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sulandırmayın ~ 4 saat önce
İşi sulandırmayalım mevzuatlara göre işlem yapalım. Elektrikçiler de 1. gruptan tazminat almalı. Localizer ve G/P ye bakan elektronikçi 1. grup ise pist özel aydınlatma sistemlerine bakan elektrikçi de 1. gruptur. yaklaşma ve meydan kontrol hizmeti veren trafikçi 1. grup ise özel aydınlatma sistemlerine bakan elektrikçi de 1. gruptur. güç sistemleri zaten 1. grup.
Civic VTI ~ 1 gün önce
Kararın sonucu yakında açıkça ortaya çıkar ama birbirimiz kırmaya değmez.Elektrikçi Elektronikçinin selamını almaz.ATC AIM i sevmez.Memurlar ARFF ciler yatıyor der.Dağdaki güvenlikçi meydanlardaki güvenlikçiden daha çok tazminat almak istediğini söyler.Dernekler sendikacılar kazanılan hakka sahip çıkar.Torpili olan makam mevki peşinde koşar. İnşallah ülkemiz ve kurumumuz sonsuza kadar daim olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 2 gün önce
yıkıklarla kısır tartışmalara girmeye gerek yok arkadaşlarım tek rakibimiz pilotlar :p

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dedi ~ 4 saat önce
meydan kontrolcü :)
euroelectric ~ 2 gün önce
elektrikçilerin 1. grup olabilmesi için gerekli olan kurum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karar açık ve net. ~ 2 gün önce
Karar açık Gerekli calismanin tamamlanmasinin ardindan 30 iş günü icerisinde yargi karari uygulanacak.gereken talimat verildi .kimsenin boş sözlerine bakmayın. kesin bilgi.karar tek hakimli idare mahkemesi veya bölge idare mahkemesi kararı değildir.danistay kararidır hatırlatırım. kurumu ve kişileri baglar.sakin ve rahat olun arkadaşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000