14 Ekim 2021, Perşembe 11:52:46

Yunanistan'da Türk yerli savunma sistemi korkusu

Bugün imzalayacağı anlaşmayla egemenlik haklarını savunması için ABD'ye bel bağlayacak olan Yunanistan'da, yeni bir kaygı baş gösterdi.
  • Yunanistan'ı nato'ya oylamada onların lehine oy kullanarak sokan biziz şimdi bizden korkuyor diye hava atıyoruz...
  • Bu mecrada herşeyi ekonomiye bağlayan var. Halkın refah düzeyine bakın savaş aletleri boş iş diye yazıyor birde. Kafana mühimmat atmaya başladıklarında çatışmalar 2000'li yıllarda kalmıştı ama! diye karşılık verirsin. Ekonomi kötü eleştir fakat hükümetin yerli savunma sanayiini desteklemesi takdire şayan. Kara propagandanızı başka yerlerde yapın.
  • Yaparken, sonunu düşüneceksin. 1919'da da kuzu çevirdininiz. Sonra, kralınızı yargıladıdınız. Tarihten, ders almak, şart. Anlayamana bir daha anlatılır, aranmayın.
  • Bu İHA ları amerikalı DJI firması milletin eline oyuncak diye veriyor artık. Her hafta BİM de 280₺ ye de başka markalarını almak mümkün. 1950 lerin ileri teknolojisi şimdinin oyuncağı. Adam senin övüne övüne yaptığını uydularından hallediyor artık. Bı SİHA İHA larla milletin gazını almayı bırakın da milletin refah düzeyini arttırın. Beyaz emeğin dışında her şey lüks olmuş memlekette. Hala yok Yunan korkuyor da vıdı vıdı… Topla tüfekle vatan koruma devri 2000 li yıllarla bitti. Artık gayri safi milli hasılarla, verdiğin asgari ücretle, halkın ne kadarının asgari ücret aldığıyla koruyor devletler milletlerini.
  • Erken secim istiyoruz halk olarak
  • Bu ülkeye yunan vatandaşları(alman,fransız,isviçre,hollanda,italya,ispanya da dahil) günü geçmiş dahi olsa sadece KİMLİKLERİYLE gelip,9 ay çıkmadan kalıp,vergi ödemeden ev,arsa alabiliyor, dışişleri bakanımız da yunan vatandaşları turist olarak ülkemize gelsin diye ayaklarına gidiyor sonra da böyle yunanistan'da kaygı,korku bilmem ne gibi gaz dolu haberler yapılıyor !
  • Mevcut iktidar değişirse Tüm bu projeler iptal edilecek haberiniz olsun
  • Nato'nun BEYİN ÖLÜMÜ Gerçekleşti diyen E.Macron'un Avrupa Ordusunu kurabilmesi için NATO'NUN dağılmasına vesile olabilecek iki üyesi;Türkiye ve Yunanistanın fiili çatışmasına ihtiyacı var, attıkları adımlar bunu çağrıştırıyor.Müflis Yunanistanın Fransız ve Amerikan muharip uçak ve mühimmatlarını alabilecek gücü varmıydı?

Bugün imzalayacağı anlaşmayla egemenlik haklarını savunması için ABD'ye bel bağlayacak olan Yunanistan'da, yeni bir kaygı baş gösterdi. Yunan basını, Ankara'nın yerli havacılık sanayisindeki atılımlarını, kaygıyla sayfalarına taşıdı.

Yunanistan’ın, Fransa ile imzaladığı savunma anlaşmasının ardından ABD ile Karşılıklı Savunma İş Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi için yapacağı yeni protokolde sona gelindi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, gazeteye yaptığı açıklamada Washington’un, ülkesinin toprak bütünlüğünün garantisi olduğunu öne sürerken, Yunanistan’daki Amerikan stratejik ve askeri varlığını artırdığını savundu.

Atina’nın, son iki yılda imzaladığı anlaşmalarla ülkeyi yabancı bir tehdide karşı güçlendirdiğini söyleyen Dendias, “ABD Yunanistan’ın stratejik konumunu biliyor ve Türkiye ile ilgili şüphelerinin olduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

Yunan basınında anlaşma Türkiye’ye karşı kazanılmış bir zafer olarak gösterilirken, Dendias’ın “Türkiye, Ege adalarına bitişik Akdeniz’in en büyük çıkarma gemisi filosuna sahip ve Türkiye ile savaş tehdidi devam ediyor” ifadeleri de dikkat çekti.

Bugün imzalanması beklenen anlaşma öncesinde ise, Yunan medyası ülkede artan başka bir başka paniğin altını çizdi. "Türk Hava Kuvvetleri'nin modernizasyonu, Türkiye'nin yerli ve yeni havacılık endüstrisi tarafından destekleniyor." ifadelerine yer verilen haber, şöyle devam etti:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), Aselsan, Havelsan ve Roketsan gibi büyük savunma geliştirme müteahhitleri artık ordunun ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir rol oynamakta ve iç pazarı finanse etmek için, ürünlerini ihraç etme niyetinde.

Uluslararası Silah Antlaşması'nın (ITAR) sınırlamaları nedeniyle müttefik ülkelere satış yapmak giderek zorlaşıyor. Örneğin Pakistan, Mayıs 2018'de 30 TAI T129 saldırı ve keşif helikopteri (ATAK) için 1,5 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Bununla birlikte helikoptere güç veren Honeywell / Rolls Royce LHTEC 800 motoru, ITAR kanunu kapsamında yaptırıma uğradı. Buna karşın çözüm olarak bir Tusas Engine Industries (TEI) TS1400 elektrik motoru duyuruldu.

F-35'in iptali, Türk Hava Kuvvetleri'nin F-16C/D'ler ve F-4E Phantom'larının ömrünü 2030 yılına kadar uzatacağı anlamına geliyor. O dönemde Türkiye'nin yeni nesil yerli üretim avcı uçağı, Türk Avcı Uçağı-X (TF -X) veya diğer adıyla MMU, Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmeye başlanacak.

TF-X'in eksiksiz bir modeli Haziran 2019'da Paris'teki Airshow'da tanıtıldı.Bir ay önce İstanbul'daki Türk savunma fuarı IDEF 2019'da, Türk Havacılık ve Uzay Araştırmaları başkan yardımcısı, araştırmayı yürütmek için görevlendirildiğini ve güretim aşamasına en kısa sürede ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Ağustos 2020'de TAI CEO'su Temel Kotil, TF-X'in 18 Mart 2023'te piyasaya sürüleceğini söyledi (Türkiye'nin 100. yılını kutlamasına denk gelecek şekilde). Kotil, bazı testlerin iki yıl süreceğini ve yedi prototip olacağını da sözlerine ekledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yerli ve milli ürünlerin üretimi konusunda çalışmalarına ve yatırımlarına hız verdi. Şubat 2022'de açılması planlanan ve "Demir Kuş" adı verilen entegre uçuş kontrol sistemi, Türkiye'de havacılık sektöründe bir ilk olacak.

Proje geliştirmeyi kolaylaştırmak için altyapı projelerinin gerçekleştirileceği Demir Kuş bölgesi, yeni avcıların kritik sistemlerinin kapsamlı test ve doğrulaması için güçlü bir altyapı sağlayacak.

Türkiye'yi provoke etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayan Yunanistan'da basın, artık iki ülke arasındaki çatışmanın gerçek bir olasılık olduğunu belirtti. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

Fransızlar ve ABD daha sonra müdahale edene kadar karada, havada ve denizde Türkiye'nin askeri hamleleriyle karşı karşıya kalacağız. NATO ise, Ege ve Akdeniz'de bir Yunan-Türk çatışması olasılığı için gerçekten korkunç bir ikilem yarattı.

"Böyle bir çatışmada NATO kendini çok zor bir durumda bulacaktır. Bu gerçeği kabul eden ittifak, yeni gerilimlerin tırmanmasını önlemek için başlangıçta bir mekanizma kurdu.

Ancak bu mekanizma, iki ülkenin denizcilik farklılıklarını çözmelerine yardımcı olmadı ve NATO taraf tutmaktan kaçındı. Enstitüden bir uzman, "Ancak bu Yunan-Fransız savunma anlaşmasıyla Fransa, silahlı çatışma da dahil olmak üzere Yunanistan'ın tarafını tutmaya kararlı" dedi. (Milliyet)

Yunanistan'da Türk yerli savunma sistemi korkusu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

trajikomedi ~ 2 ay önce
Yunanistan'ı nato'ya oylamada onların lehine oy kullanarak sokan biziz şimdi bizden korkuyor diye hava atıyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekonomi ~ 2 ay önce
Bu mecrada herşeyi ekonomiye bağlayan var. Halkın refah düzeyine bakın savaş aletleri boş iş diye yazıyor birde. Kafana mühimmat atmaya başladıklarında çatışmalar 2000'li yıllarda kalmıştı ama! diye karşılık verirsin. Ekonomi kötü eleştir fakat hükümetin yerli savunma sanayiini desteklemesi takdire şayan. Kara propagandanızı başka yerlerde yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adada, kuzu çevirme ~ 2 ay önce
Yaparken, sonunu düşüneceksin. 1919'da da kuzu çevirdininiz. Sonra, kralınızı yargıladıdınız. Tarihten, ders almak, şart. Anlayamana bir daha anlatılır, aranmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gaz alma ~ 2 ay önce
Bu İHA ları amerikalı DJI firması milletin eline oyuncak diye veriyor artık. Her hafta BİM de 280₺ ye de başka markalarını almak mümkün. 1950 lerin ileri teknolojisi şimdinin oyuncağı. Adam senin övüne övüne yaptığını uydularından hallediyor artık. Bı SİHA İHA larla milletin gazını almayı bırakın da milletin refah düzeyini arttırın. Beyaz emeğin dışında her şey lüks olmuş memlekette. Hala yok Yunan korkuyor da vıdı vıdı… Topla tüfekle vatan koruma devri 2000 li yıllarla bitti. Artık gayri safi milli hasılarla, verdiğin asgari ücretle, halkın ne kadarının asgari ücret aldığıyla koruyor devletler milletlerini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pes2021 ~ 2 ay önce
Affet Allahım hikmetinden sual olunmaz ama bu yorumu yapan varlığa neden biraz akıl vermedin ? Akıl yoksunu varlık sözlerinin neresini düzelteyim en başta SJI Amerikan değil Shenzen merkezli Çin şirketti
vah vah ~ 2 ay önce
bütün dünya bir olmuş turkiyenin savunma sanaayindeki gelişimini manset yapip duruyor bizim maaşlı sempazitanlar da burda demogoji yapıp halâ algı oluşturmaya çalışıyor. sacmalaman bittiyse git maaşını çek hadi
Erken secim ~ 2 ay önce
Erken secim istiyoruz halk olarak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaygı ! ~ 2 ay önce
Bu ülkeye yunan vatandaşları(alman,fransız,isviçre,hollanda,italya,ispanya da dahil) günü geçmiş dahi olsa sadece KİMLİKLERİYLE gelip,9 ay çıkmadan kalıp,vergi ödemeden ev,arsa alabiliyor, dışişleri bakanımız da yunan vatandaşları turist olarak ülkemize gelsin diye ayaklarına gidiyor sonra da böyle yunanistan'da kaygı,korku bilmem ne gibi gaz dolu haberler yapılıyor !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yönetim değişirse ~ 2 ay önce
Mevcut iktidar değişirse Tüm bu projeler iptal edilecek haberiniz olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S 500 ~ 2 ay önce
Nato'nun BEYİN ÖLÜMÜ Gerçekleşti diyen E.Macron'un Avrupa Ordusunu kurabilmesi için NATO'NUN dağılmasına vesile olabilecek iki üyesi;Türkiye ve Yunanistanın fiili çatışmasına ihtiyacı var, attıkları adımlar bunu çağrıştırıyor.Müflis Yunanistanın Fransız ve Amerikan muharip uçak ve mühimmatlarını alabilecek gücü varmıydı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000