12 Temmuz 2021, Pazartesi 12:25:24

İstanbul Havalimanı metrosu ne durumda?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "(Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı) 2022 sonunda 31,5 kilometrelik bu hattı halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz" dedi.
  • Şunun konuşmayı 10 dk dinlesen apartman yönetimi bile teslim etmezsin.
  • Bir metroyu adama gibi yapamadilar, herseyi yanlis bir proje
  • Bekleyin
  • İstanbulda metro İBB den sorulur. Her yere ulaşmaya çalışıyorlar. Helal olsun büyük şehire. İstanbul değişti ve değişime devam ediyor
  • Ne kadar yuruyecez ordaki insaattan anlasilan yolun karsisi gibi duruyor
  • Sen önce Gayrettepe ayağını aç da sonra Halkalı için gün verirsin, sözde 2019’da bitiyordu metro.
  • Metro son duraktan sonra ne kadar yürüyeceğiz onu da deyiver.
  • Dünyada metro, hızlı tren vs gibi altyapısi bitmeden havaalanını kullanıma açan tek ülkeyiz aferin size.milyonlarca kişinin tek ulaşım kaynağı otobüs.taxi + havaiste binince uçak parası kadar da bir oraya veriyorum.bu yüzden artık metrobüs metro yapıp sabihayi kullanıyorum
  • ALLAH aşkına metro çalışmalarının tamamına öncelik verin ve hızlandırın , servislerde havaistlerde yollarda perişan olduk...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattının yüzde 60'ının tamamlandığını belirterek, "2022 sonunda 31,5 kilometrelik bu hattı halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz." dedi.

Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2 Tünel Açma Makinesi (TBM) Varış Töreni'nde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dört bir yanında, 4 bine yakın noktada devam eden projelerinden biri olan Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattındaki çalışmalarda önemli bir ana tanıklık ettiklerini söyledi.

Olimpiyatköy istasyonundan 1 Mart'ta Halkalı durağı yönüne çalışmalarına başlayan 2 tünel açma makinesinin 5 bin 255 metrelik kazı yaparak M13 makas yapısına ulaştığını dile getiren Karaismailoğlu, İstanbul'u, tarihine, kültürüne yakışır biçimde dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri haline getirmek için alt ve üst yapı yatırımlarını birer birer İstanbulluların hizmetine sunduklarını anlattı.

Karaismailoğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı gibi tüm dünyanın gıpta ile baktığı mühendislik harikası, son teknoloji dev projelerle İstanbul'u bambaşka bir noktaya taşıdıklarını, bu dev projelerin yanı sıra kentin dört bir yanını modern raylı sistem ağları ile donattıklarını bildirdi.

Bakanlık olarak Marmaray ve Levent-Hisarüstü Metro Hattı ile birlikte İstanbul'da halkın hizmetine sundukları metroların toplam uzunluğunun 80 kilometreye ulaştığını aktaran Karaismailoğlu, toplam uzunluğu 91 kilometreye ulaşan 5 hatta ise yapım çalışmalarının 7 gün 24 saat esasıyla devam ettiği bilgisini verdi.
Karaismailoğlu, söz konusu 5 hat dışında ihale işlemlerini tamamladıkları 4 kilometrelik Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi'nin çok yakında temelini atacaklarının altını çizerek, "Ayrıca toplam uzunluğu 8,3 kilometre olan Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm projesinin inşai faaliyetlerine geçmek üzere adımlarımızı atıyoruz. Böylece, toplam uzunluğu 103,3 kilometreye ulaşan 7 projemiz tamamlandığında şu an 251 kilometre olan İstanbul'un raylı sistem ağının toplam uzunluğu, 2023'te 354,3 kilometreye yükselecek." diye konuştu.

20 YILDA 2,36 MİLYAR AVROLUK KAZANÇ ELDE EDİLECEK

Bakan Karaismailoğlu, 31,5 kilometre uzunluğunda ve 8 istasyondan oluşan Halkalı-İstanbul Havalimanı projesi kapsamında kullanılan 8 tünel kazma makinasının ikisinin kazılarını tamamladığını, 6 makinenin kazılarına devam ettiğini söyledi.

Bugün itibarıyla toplam 62 bin 603 metrelik tünel işinin yüzde 70’ini (43 bin 763 metre) tamamladıklarını, 2022 Mart’ta tüm tünel kazı işlerini bitireceklerini dile getiren Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Projemiz genelindeki tüm işleri dikkate aldığımızda genel ilerleme oranımız da yüzde 60’ı buldu. 2022 sonunda 31,5 kilometrelik bu hattı halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Bakanlık olarak inşa ettiğimiz bu hat, hem halkımızın hem de uluslararası tüm misafirlerimizin trafikte zaman kaybetmeden ve konforla İstanbul Havalimanı başta olmak üzere İstanbul'umuzun önemli merkezlerine erişim imkanı sunacak. Yaptığımız fizibilite hesaplarına göre Halkalı-İstanbul Havalimanı hattının tamamlanmasını takiben 20 yılda kara yolu bakım ve işletme kazancı, kaza kazancı, zaman kazancı ve hava kirliliği, iklim değişikliği, toprak ve su kirliliği gibi dışsal fayda kazancıyla 2 milyar 361 milyon avronun üzerinde kazanç elde edilecek."

İstanbul Havalimanı metrosu ne durumda?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Vah ülkem ~ 10 ay önce
Şunun konuşmayı 10 dk dinlesen apartman yönetimi bile teslim etmezsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam gibi ~ 10 ay önce
Bir metroyu adama gibi yapamadilar, herseyi yanlis bir proje

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hedef 2023 ~ 10 ay önce
Bekleyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hedef ~ 10 ay önce
Yolculuk var galiba
Paylıt ~ 10 ay önce
İstanbulda metro İBB den sorulur. Her yere ulaşmaya çalışıyorlar. Helal olsun büyük şehire. İstanbul değişti ve değişime devam ediyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayda ~ 10 ay önce
Ziya ziyaaaa. Eko iş yapmadan borç batağına soktu şehri.
Paylıt ~ 10 ay önce
İstanbul artık örnek şehir olarak gösteriliyor. Çağdaş yönetim farkı bu. Darısı diğer belediyelerin başına diyeceğim ama onlar gri pasaportla yırtdışına adam kaçırmakla meşguller. Tebrik ederiz İBB
hahah ~ 10 ay önce
istanbul ekrem geldiğinden beridir ne kadar güzel her şey ne kadar güzel oldu
Ne kadar ~ 10 ay önce
Ne kadar yuruyecez ordaki insaattan anlasilan yolun karsisi gibi duruyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kol ~ 10 ay önce
yolun karşısıs dediğin yer başka eyalet kardeş
Boş laf ~ 10 ay önce
Sen önce Gayrettepe ayağını aç da sonra Halkalı için gün verirsin, sözde 2019’da bitiyordu metro.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 10 ay önce
Metro son duraktan sonra ne kadar yürüyeceğiz onu da deyiver.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
300 metre ~ 10 ay önce
Yani kiyaslarsak AHL’den daha kisa bir mesafe olacak. Yolun tamaminda ”yuruyen yol” olsa da yine de uzun sanki... Daha da kisa olabilirdi, yaklasik 150 metre daha kisa.
w ~ 10 ay önce
Ahl'den nasıl kısa olacaksa? Ahl'de metrodan çıkıyorsun dış hatlar terminalindesin.
Yolcu ~ 10 ay önce
Dünyada metro, hızlı tren vs gibi altyapısi bitmeden havaalanını kullanıma açan tek ülkeyiz aferin size.milyonlarca kişinin tek ulaşım kaynağı otobüs.taxi + havaiste binince uçak parası kadar da bir oraya veriyorum.bu yüzden artık metrobüs metro yapıp sabihayi kullanıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her yonuyle ~ 10 ay önce
Tutulur bir yeri olmayan yerdir burasi
ÖNE ÇEKİN ~ 10 ay önce
ALLAH aşkına metro çalışmalarının tamamına öncelik verin ve hızlandırın , servislerde havaistlerde yollarda perişan olduk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 10 ay önce
Karayolu yapmaya benzemiyor tünel kazarak ilerliyor
hahahah ~ 10 ay önce
güldüm, vallahi perişan olduk. havaist rezalet zaten ne durağı var ne saati. koskoca havalimanına ulaşım yok. şu gayrettepe hattını bir açmadılar gitti. yazık vallahi yazık.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000