05 Mayıs 2021, Çarşamba 11:53:39

İstanbul Havalimanı'nda şaşkına çeviren insan kaçakçılığı girişimi

İstanbul Havalimanı’nda, ameliyat olmuş hasta taklidi yaparak kafası sarılı halde uçağa binmeye çalışan bir göçmen ile ona refakat eden şebeke üyesi İsrailli bir kadın ve 1 erkek şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.
  • Bir şey olmaz zira yaptırımı olan kanunlar da olsa bile uygulayanlar da yok kaçakçılar da bunu iyi bildiği için ülkemizi transit geçiş kapısı olarak görüyor. 2-3 sene önce Bursa'da Kolombiya'lı hırsızlar yakalanmıştı sorgularında Türkiye'de hırsızların yakalnırlarsa az bir cezayla yırtabildiklerini öğrendikten sonra buraya hırsızlık amacıyla geldiklerini söylemişlerdi. Bu konularda uluslararası namımız var hamdolsun.
  • Ulkeyi yol gecen hanina gocmen coplugune cevirirsen hersey olur.... Bana baska bir ulke daha gosterin ki tum dunyadan insanlar elini kolunu sallayarak girip yasasin biletini alan gidebilsin ve suresiz kalabilsin Yok baska bir ornegi....
  • niye kacirmiyonuzki dernek ayagina
  • Bunlar isi bilmiyorlar ya! Bir Gri pasaport verirdik is biterdi iki dakikada :)

İstanbul Havalimanı’nda, ameliyat olmuş hasta taklidi yaparak kafası sarılı halde uçağa binmeye çalışan bir göçmen ile ona refakat eden şebeke üyesi İsrailli bir kadın ve 1 erkek şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Kaçakçıların VIP yöntem olarak başvurduğu ameliyat oyununu, tekerlekli sandalyeyle pasaport kontrolüne giren yolcudan şüphelenen polis deşifre etti.

Havayoluyla “VIP Hizmet“ formülüyle bazı göçmenleri Avrupa ülkelerine kaçıran şebekenin ‘ameliyat' oyunu pasaport polisine takıldı. Türkiye’ye giriş izni olmayan kaçak göçmenleri yasa dışı yollarla yurda sokup buradan Avrupa ülkelerine kaçıran göçmen kaçakçıları, bu kez akıl almaz bir yönteme başvurdu.

VARLIKLI GÖÇMENLERİ ‘VIP' YÖNTEMLE KAÇIRIYORLAR

İnsan kaçakçılarınca ‘VİP servis' olarak nitelendirilen ve yurt dışına çıkarılan kişilere maliyeti oldukça yüksek olan bu yöntem, geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı'nda deşifre oldu. İddiaya göre Türkiye'ye gelen ve buradan da Avrupa ülkelerine kaçmaya çalışan asıl adı “Mohamad Al-Jamal” olan Lübnan asıllı bir göçmen, kendisine başka kişiler adına düzenlenmiş pasaport temin eden insan kaçakçıları ile anlaştı. Kaçakçılar, Al-Jamal'ı ‘yeni ameliyat olmuş hasta' gibi makyaj yaparak elleri ve kafasını sarıp yurt dışına çıkarmak için plan yaptı. Lübnan asıllı sözde “yolcu” İstanbul Havalimanı’na geldi.

TEKERLEKLİ SANDALYEDE HASTA TAKLİDİ

Başında ve burnunda sargı bezleri olan şahsın yanında ise şebekenin ‘refakatçı' olarak kullandığı İsrail asıllı Ester Hana A.R. isimli bir kadın yer aldı. İddiaya göre şebekenin İsrailli üyesi kadın, ‘refakatçi' olduğu kişi için yeni ameliyat olduğunu söyleyerek “Yürüyemiyor, konuşamıyor” dedi yer hizmetlerine bakan görevlilerden yardım talep etti. Havalimanı görevlileri, tekerlekli sandalyeye aldıkları Lübnan uyruklu adama pasaport kontrolüne kadar eşlik etti. Refakatçisi Ester Hana A.R., ameliyatlı olduğu söylenen Lübnan asıllı göçmenin “Mohammed Bannout” adına düzenlenmiş pasaportunu polise uzattı.

SENARYO MASKE İNİNCE ORTAYA ÇIKTI

Pasaport kontrolündeki polis, ameliyatlı olduğu söylenen yolcunun maskesini indirmesini istedi. Maskesi indirilen yolcu ile pasaporttaki fotoğrafı karşılaştıran polis durumdan şüphelindi.

Daha önce başkalarına ait pasaport ile Avrupa ülkelerine göçmen kaçıran kaçakçıların akıl almaz yöntemlerine karşı uyarılan havalimanındaki pasaport polisi, söz konusu yolcuyu daha dikkatle inceledi.

Ardından davranışından ve hareketlerinden şüphelenerek risk analiz odasına davet etti. Yolcu ile ilgili yüz hatları ve parmak izi yapıldı. Pasaport ile yolcu üzerinde uyuşmazlık tespit edildi. Fotoğraftaki ile engelli sandalyesindeki kişinin kaş yapılarındaki farklılığı tespit eden polis, Havalimanı Emniyet Müdürlüğü ekiplerine haber vererek 2 yolcuyu gözaltına aldırdı.

Gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Ameliyat olduğu söylenen ve tekerlekli sandalye ile pasaport kontrolüne kadar gelen yolcunun kaçak göçmen olduğu ve herhangi bir cerrahi müdahaleden geçmediği anlaşıldı. Yapılan kontrollerde Lübnan asıllı göçmenin hiç bir yarasının bulunmadığı ve ameliyat izinin olmadığı belirlendi. Havalimanına tekerlekli sandalye ile giren şahıs ve yanındaki ‘refakatçı‘ kılığındaki şebeke üyesi kadın, yürüyerek gözaltı odasına götürüldü. Yapılan araştırmalarda, yolcunun gerçek adının “Mohammed Bannout” değil, “Mohamad Al-Jamal” olduğu belirlendi.

ÜÇ ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Polise verdiği ifadesinde Avrupa ülkelerine kaçmak istediğini ifade eden Al-Jamal, göçmen kaçakçıları ile anlaştığını itiraf etti. Pasaportu Lübnan asıllı göçmene veren de, İsrail kökenli ‘refakatçı' kadın da göçmen kaçakçılığı şebekesinini üyesi çıktı. Lübnanlı göçmene para karşılı pasaportunu satan Mohammed Bannout adlı şahıs da polis tarafından havalimanında gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ortadoğu kökenli Mohammed Bannout, göçmen kaçakçılığı yapan şebeke için çalıştığını itiraf etti.

Polis, Mohammed Bannout, Mohamad Al Jamal ile İsrailli sözde ‘refakatçı’ Ester Hana A.R. hakkında göçmen kaçakçılığı suçundan işlem yaparak adli soruşturma başlattı.

İstanbul Havalimanı'nda şaşkına çeviren insan kaçakçılığı girişimi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

suç ve ceza ~ 1 yıl önce
Bir şey olmaz zira yaptırımı olan kanunlar da olsa bile uygulayanlar da yok kaçakçılar da bunu iyi bildiği için ülkemizi transit geçiş kapısı olarak görüyor. 2-3 sene önce Bursa'da Kolombiya'lı hırsızlar yakalanmıştı sorgularında Türkiye'de hırsızların yakalnırlarsa az bir cezayla yırtabildiklerini öğrendikten sonra buraya hırsızlık amacıyla geldiklerini söylemişlerdi. Bu konularda uluslararası namımız var hamdolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 1 yıl önce
Ulkeyi yol gecen hanina gocmen coplugune cevirirsen hersey olur.... Bana baska bir ulke daha gosterin ki tum dunyadan insanlar elini kolunu sallayarak girip yasasin biletini alan gidebilsin ve suresiz kalabilsin Yok baska bir ornegi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sende gitsene o zaman ~ 1 yıl önce
Bana başka bir ülke göster senin gibi nankör olup her fırsatya ülkesini kötüleyip her haktan faydalanan asalak türlerini bayındıran başka bir ülke göster..
... ~ 1 yıl önce
Bana bir ülke gösterin ki hiçbir yolsuzluk önergesi kabul edilmesin..!
belediyeden ~ 1 yıl önce
niye kacirmiyonuzki dernek ayagina

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sebeke ~ 1 yıl önce
Bunlar isi bilmiyorlar ya! Bir Gri pasaport verirdik is biterdi iki dakikada :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 1 yıl önce
Akepeli herhangi bir belediyeye gitse 7000€ ya iş tamamdı..! Hiç mi gündem takip etmezler bunlar yaa. Bu yöntemler eskidi artık , yemezler bunları.!
Chp ~ 1 yıl önce
Chp de para geçmez tabi başka ssyler var ama hemen ğstü kapatılır, genel başkanlarıda o yöntemle feldiği için
cowboy ~ 1 yıl önce
abi niye yazıyosun açığını şimdi kaçmak isteyen herkes 8 yerine 18 vericek piyasayı arttırma ya :) yatacak yerleri yok bu şeref yoksunlarının :) 2023te sandığa gömmeliyiz parayla insan kaçakçılığı yapan bu vatanseverleri (!)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000