Ali KIDIK
Ali KIDIK [email protected]

Sen ancak külliyede şerbetçi olursun!

Son söyleyeceğimi baştan söyledim. Eğer söyledikleriniz gerçekleşmezse, eğer vaat ettiklerinizi yerine getirmezseniz havacılık sektörü sizi nasıl anacak, Onur Air çalışanları sizi nasıl anlatacak! Bunları bir düşünün.

Garip şeyler oluyor. İpin ucu kaçtı…

Baştan söyleyelim Aralık ayı çok şeylere gebe. Onur Air açısından, Onur Air’in uçakları ile ilgili bir sürü tevatür açısından, THY açısından, sendikanın toplu iş sözleşmesi görüşmeleri açısından, SHGM açısından, İstanbul ve Antalya Havalimanları açısından dopdolu gündem bizi bekliyor.

THY Teknik’e çökeni kim dizginleyecek?

Gerçekten soygun düzeninin değişmeyeceğine kanaat getirdim. Yazmakla olmuyor bu işler. Ya ortaklar güçlü ya da gücü etkisiz hale getirmişler! İki alternatiften başkaca şey aklıma gelmiyor. THY Teknik ile ilgili yazdıklarımı, olan yolsuzlukları yazmamın bir anlamı yok artık.

THY’li bir kabin memurunun alkışlanacak başarısı…

Bu hafta da önemli konuları işlemek ve ülkemizin havacılık alanında gelişimine katkıda bulunmak için görüşlerimi paylaşmak isterdim. Lakin yine havacılığımızın içinden bir başarı öyküsünü paylaşıp, güzel şeylerin olduğunu da göstermek isterim.

DHMİ’nin gayrimenkul zengini acar bürokratı…

Yazımızın başında soralım Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde çalışan memurundan şube müdürüne, daire başkanından genel müdür yardımcılarına kadar kaç personelin son 7 yıl içerisinde altı adet gayrimenkulü var? Cevap verelim Cemil Acar’ın…

İlker Aycı sıvışacak mı?

Öyle iddialar var ki akıllara durgunluk verecek cinsten. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın sessiz sedasız Türkiye’den ayrılmak istediği iddia ediliyor.

DHMİ Atamalarında yaktın Hüseyin’i Cemil…

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ndeki atama furyalarında skandallar olduğunu geçen yıl yazmıştım. Hüseyin Keskin’in tüm olumsuz görüşlere ve uyarılara rağmen Cemil Acar denen kişinin ipi ile DHMİ yönetmek istemesi karşısına ileride ne gibi sorunlara getirecek hep beraber göreceğiz.

FLY Service’ye FETÖVARİ operasyon…

İzliyorum, takip ediyorum. Herkes sütten çıkmış ak kaşık FLY Servis idam edilecek kadar suçlu. Bir uçak ve bu uçak Çorlu Havalimanı’ndan havalanıp, sonra İran’a acil durum deklere ederek iniş yapıyor. Ve uzun bir süre bilinmesine rağmen SHGM sessiz, DHMİ sessiz, Ürdün Havayolları sessiz.

İki gün bekleyin

Değerli okurlarım, bu hafta önemli bir konuya temas etmek istiyordum. Ancak bazı donelerin elime ulaşmaması nedeniyle iki gün ertelemek istedim. Bu manada anlayışınıza sığınmak isterim.

THY’de ahlak sorgulanıyorsa!

“Yazıyoruz da ne oluyor” sorgulamalarımızdan bir cengaver çıktı ve “Adalet ve ahlak” duygusu kalmadı diyerek THY’den istifa etti. Bunun arkası gelecek diye düşünüyorum. Biz, THY Teknik’teki yolsuzluktan, İlker Aycı’nın arkadaşına tanıdığı imtiyaza kadar her şeyi yazdık. Amma velakin kurumu düşünen yok, adalet yok, disiplin yok. Yok oğlu yok.

İki kurum iki facia…

Biri SHGM diğeri DHMİ. SHGM, Ulaştırma Bakanının twitini RT eden sosyal medya danışmanlığı gibi çalışır, DHMİ ise bakan ile uzak durup mümkün ise bir araya gelmeme yolunu tercih eder. İki kurum da birbirinden bihaber. Biri diğerinin pisliğini, diğeri diğerinin dediğini bile anlamıyor.

İlker Aycı’dan bomba yalanlar…

Türk Hava Yolları’nın yönetim kurulu başkanı İlker Aycı, CNN International televizyonunda Business programına konuk olmuş. Tabi programı sunan ne olup bitiyor hiçbir şeyden habersiz. İlker Aycı’nın ağzı iyi laf yapar. Üfürdükçe üfürmüş. Sunucu da ya inandı ya da inanıyormuş gibi yapmış.

THY Teknik ve Deniz Kolçak…

Türk Hava Yolları Teknik AŞ malzemelerinin usulsüz ve uygunsuz şekilde satıldığını ve bunun THY Teknik içindeki bağlantılarla sağlandığını ifade eden yazılar yazmıştım. İki hafta üst üste yazdığım yazılarda da isim yerine rumuz kullanmayı tercih etmiştim.

Onur Air Belirsizliği…

Aylardır aynı beklenti içinde herkes. Tüm çalışanlar, gönül vermiş, ter akıtmış ve Onur Air aidiyeti oluşmuş personel en küçük bir tınıda bile heyecan yapıp işbaşı yapmayı hayal ediyor. Ama her defasında yanılgı, her defasında hüsran…

THY Teknik soyulurken seyredenler…

“Yatacak yeriniz yok” desem koştura koştura mahkeme yolu tutarsınız. “Arkadaşınızı zengin ediyorsunuz” desem fellik fellik tanıdık savcı, hakim ararsınız mahkum ettirmek için. “THY Teknik soyuluyor” diyorum kılınız kıpırdamıyor. O halde bana “yeyin efendiler” demek düşüyor.

THY Teknik’te ağır cezalık yolsuzluklar…

Değerli okurlarım, geçen hafta THY Teknik üzerinden nemacıların, çıkarcıların, yancıların, yandaşların nasıl işler çevirdiğinin ipucunu vermiştim. Meğer bilmediğimiz o kadar çok şey varmış ki herkesten gizlenmiş. Hırsızlığın, yolsuzluğun haddi hesabı belli değil.

THY’nin zengin ettiği bir adam…

Bu hafta yazımda size ip uçları vereceğim. Öyle bir hikaye ki ben yazmaktan onlar zengin olmaktan bıkmadı. Bir adamın hikayesi bu. Zekice yapılan çalışmanın ürünü bu. Bodrum’da Türkbükü’nde alınan milyonlarca liralık malikanelerden Acarkent Villalarına uzanan bir gayrimenkuller zinciri. Porsche arabalarla devam eden saadet zinciri…

THK bedava prim yaptı...

Türk Hava Kurumu en çok konuşulması gerektiği zaman konuşulmadı. Yolsuzluklar, soygunlar, kavgalar, usulsüzlükler, tehditler, mobbingler yapılırken kimse ortada yoktu. Orman yangınları ile kıymete bindi. Testi su yolunda kırılmış olmasına rağmen kayyım heyetine de meşruiyet kazandırıldı resmen.

Boş konuşmalar…

Bugün olup bitenler yarın hepsi unutulacak. Anlık hezeyanlar içinde, anlık sorgulamalar içinde yaşayıp gideceğiz. Orman yangınları söndüğü anda THK konusu da rafa kalkacak. Ta ki yeniden ormanlar yanana dek. İşte biz buyuz.

“Oh be” dedirten gelişmeler…

Gerçekten de bu sıcak havalarda resmen serinledik. Havacılığımızın yerlerde süründüğü bir zamanda “keşke her gün bayram olsa” dedirten artışlarla yüzümüz güldü. Yerden göğe kadar bir nebze hareketli bir hafta yaşadık.

Sahipsiz Havacılar…

THY ve THY Teknik hariç havacılık sektörünün sendikal bir garantisi yok. Aşağıdan bak yukarıdan bak, sağdan bak soldan bak hiçbir oluşuma geçit verilmedi. Son deneme Pegasus Havayolları’nda oldu. Oldu olmasına da sonu hüsranla bitti. Zamanlama ve seçtiğiniz sendika çok önemli.

Yandaş, arkadaş beslemek değil, ortaya dökülmesi dert…

Türk Hava Yolları’nın birbirinden değerli, kaptanları, kabin memurları, kargo memurları, bilet satışından genel müdürlükte çalışanlara, taşradaki çilekeşlerden apronda sürünen personele kadar her birinize ayrı ayrı şunları söylemek isterim.

Şükür yerine küfür…

Geçen haftayı önemli haberler paylaşarak geçirdik. THY’deki kayırmacılığı gözler önüne serdik. Buna karşılık arkadaşa, kankaya kepçe ile verilip emektarlara kaşıkla verildiğini de söyledik. THY’nin bir çiftlik olamayacağını vurguladık açıkçası. Gel gelelim THY cenahı sessizliğe gömülürken, kankadan açıklama geldi.

THY personeli açken, kankalar nasıl indiriyor?

Of of, neler var neler. Bu hafta doyacaksınız habere. Salı gününden sonra belgeleri ile anlatacağız tüm THY çalışanlarına. Sizlerin maaşları yüzde 55’den başlayan fedakarlıklara rağmen; yandaşlar, kankalar, okul arkadaşları nasıl götürüyor bir bir açıklayacağız.

THY Maaş artırımı yapacak mı, TGS ikramiye verecek mi?

Başlıkta iki soru var. İkisi de personel için çok önemli ve ikisi de personele can suyu verecek nitelikte. Öyle ya, her gün İstanbul Havalimanı’ndan güzel haberler geliyor. Avrupa’da en çok yolcu ağırlayan en çok uçak trafiği olan havalimanı olarak lanse ediyor. Bütün bu veriler çalışanlara yansımalı diye düşünülüyor.