Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

THY Teknik’te hırsızlık arsızlığa dönüşmüş…

Biz olmazsak şu pislikleri kim ortaya çıkartacak çok merak ediyorum! Ya halı altına süpürülecek, ya onun-bunun yakını aman kimse duymasın denilecek ya da işbirlikçileri ile birlikte sessiz sedasız konu kapatılacak. THY Teknik’teki milyon dolarlık hırsızlıktan bahsediyorum.

Atlas-Pegasus herkes sus pus…

Bir karabulut mu desem, bir kara el mi desem, bir kara kedi mi desem bilemedim. Ama şunu söyleyebilirim; havacılığımızı kara günler bekliyor. Bir yanda AtlasGlobal’in iflas ilanı ile işsiz kalan yüzlerce çalışan diğer yanda Pegasus’un talihsiz kazaları.

İGA sahiplerine ihbar ediyorum…

Anormal bir yazı olacak. Normalde bu tip konularda yazıyı yazar, gerisini ilgililerin yapacağı soruşturmalardan takip edersin. Tabi yazıların ya dayanağı olmalı ya da belgesi olmalı. Bugüne dek dayanağı olmayan, belgesi olmayan hiçbir habere, köşe yazısına imza atmadım.

Hepimizi kovdular…

Bunca yıldır havacılık sektörünü takip eder, yorumlar ve haber yaparız. Milyonlarca mail almışımdır ve hemen hemen hepsine dönüş yaparım. Ama bir mail geldi ki hayatımda aldığım en uzun mail idi. Okudum, okudum sonunu getiremedim. En dokunaklı mail idi bu.

Niyetinizi resmileştirdiniz!

Şu bir gerçek ki her dediğimiz gerçekleşiyor. Geçen hafta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı rezalet açıklamanın ardından, artık bu ülkede işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya çalışmak gibi bir çabanız olmasın. Kimin eli kimin cebinde net olarak ortaya çıkmıştır.

Bi' anlayın be kardeşim!

İstanbul’da havalimanları tartışılırken, facianın da eğişinden döndük. Allah korudu da Pegasus Havayolları’nın pist dışına çıkan uçağı ile ilgili olumsuzluk yaşamadık. Biz bu duruma üzülürken, birileri “oh tam fırsatını bulduk” dercesine kazadan nemalanmaya çalıştı. Çok üzücü, havacılığımız adına üzücü.

Marifetiniz bu muydu yani!

Yediniz içtiniz, gezdiniz tozdunuz, afili hayatlar sürdünüz, kral dairelerinde konakladınız, en lüks araçlardan aşağı inmediniz, kırmızı halılarda yürüdünüz ve şimdi bedelini THY çalışanlarından çıkartacaksınız öyle mi? Ayıptır, ayıp.

İlker Aycı alkışı hak etti…

Yılın güzel haberini Türk Hava Yolları’ndan aldık. Kötü haberini ise Turkish DO&CO şirketinden aldık. İyi haber şu; THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın girişimleri ile Boeing tazminat ödemeyi kabul etti. Kötü haber şu Turkish DO&CO yine bir yılbaşı öncesi çok sayıda personelin işine son verdi.

THY’de başarının karinesi nedir?

Kim ki “THY’de bir başarı var” diyorsa onun aklı ile alay ederim. Başarının tek ölçüsü rakamdır, uluslar arası değerdir, bilançodur. Yazımın ilerleyen satırlarında rakamlarla THY’nin başındaki kişinin karnesini açıklayacağım. Bakalım başarı mı var yoksa başarısızlık mı; siz karar verirsiniz.

THY'de çalışanlar BBG evi gibi izleniyor

Diyeceksiniz ki kardeşim hiç mi iyi şeyler olmuyor Türk Hava Yolları’nda. Oluyor. Hat açıyorlar, tasarruf yapıyorlar, millete yılbaşını bahane edip bir hafta izin veriyorlar, eften püften bahanelerle işinize son veriliyor. Bunlar güzel şeyler!

THY’nin içki muhabbeti…

Belli ki THY’de bıçak kemiğe dayanmış. “Nereden kırpsam, bütçeyi nasıl düzene oturtsam” kaygısı tüm yöneticileri sarmış durumda. E şatafattan vazgeçemeyeceğine göre kısacağı kalemler de belli. İçki de bunların savunacakları en sağlam yol. “Müslümanız” o yüzden içki yasağına ses çıkartılmaz düşüncesi hakim.

Bir AtlasGlobal Hikayesi…

Hatırlar mısınız İstanbul Havayolları serüvenini. Bir inat uğruna piyasadan çekilmişti. O inadı aşağıda hatırlatacağım sizlere. Bilmeyenler de öğrenecek eminim. Gençler açısından diyorum bunu. Şimdi THY kalitesindeki şirketimiz AtlasGlobal’in hikayesini anlatacağım size.

THY’de şatafatın sonu kabus…

Türk Hava Yolları, İnsan Kaynakları’ndan sorumlu genel müdür yardımcısı Abdülkerim Çay marifeti ile pilotların, hosteslerin kısacası tüm uçucuların cebine göz dikti. Gizli yürütülen bu çalışmayı AirportHaber ortaya çıkarınca kızılca kıyamet koptu.

İGA yolu tuzak dolu

Her gün İstanbul Havalimanı’na binlerce araç giriş-çıkış yapıyor. Havalimanına ulaşabilmeniz için iki seçenekli yol var.

THY’de mobbing dönemi ve İGA’da batan batana…

THY kar açıkladı ama aslında zarar etti. Karşılaştırma geçen yıla göre bakılmalı. Bütün bu zararın hıncı da personelden çıkarılacak gibi. Mobbing üstüne mobbing yapılıyor. Tabi özellikle uçucu personele. Ve İGA’da yüksek kiraların, plansız dağılımların zararını esnaf çekmeye başladı.

Bilmediğin işe burnunu sokma…

Sen kimsin Allah aşkına? Ulaştırma ve Altyapı Bakanı mı, yoksa Altyapı Genel müdürü mü? Hangisisin? Adam çıkmış metro ile ilgili açıklama yapıyor. Sana mı kalmış metronun ne zaman açılacağı? Şu gündem olma hevesinden vazgeçin be arkadaşım.

İlker Aycı’nın dümenden planları…

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda icranın başkanı pek muhterem İlker Aycı geçen hafta basın toplantısında muhteşem(!) bir açıklama yapmış. Kahkaha atmadım desem yalan olur. Bu kadar mı yanıltılabilir kamuoyu? Pes demiyorum, yazık diyorum.

THK’nın ruhuna el Fatiha…

Atamın kemikleri sızlıyor be. Koskoca kurumu ne hale getirdiler. Yazık, havacılığımızın ilk adımı idi Türk Hava Kurumu. Hatalar zinciri, ihmaller zinciri, rüşvetler zinciri ve adamcılık zinciri Atatürk’ün emri ile kurulan elde avuçta kalan tek manevi değerimizi içinden çıkılmaz bir yola sürükledi.

DHMİ kurda kuzu teslim edecek…!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, ülkemizin en itibarlı kurumlarının başında geliyor. Devlete katma değer yaratan ve hep kazandıran KİT’lerden biri olarak sistemin gözde kurumu. DHMİ’nin yeni genel müdürü Hüseyin Keskin taşları yerinden oynattı. İzliyoruz, takip ediyoruz ve olumlu-olumsuz tüm gelişmeleri de paylaşıyoruz.

DHMİ’nin TOSUN’u

Vakti zamanı ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde acar bir daire başkanı vardı. Bir takım kişiler hakkında ihbar niteliğinde bilgiler vermişti. Ben bu bilgilerin peşine düşmüş ve eşeledikçe eşelemiş sonunda hiç ummadığım durumlarla karşılaşmıştım.

THY’nin düşmanı yanlış hesaplar…

Farkında mısınız bilmem ama THY sessiz sedasız tasarruf tedbirleri uygulamaya başladı. Bunun ilk örneğini İstanbul Havalimanı’nda görmeye başladık. Buraya geliş sebeplerini daha önceden defalarca yazmamıza rağmen düşman ilan edildik. Ama gelinen nokta bizim ne kadar iyi niyetli uyarıda bulunduğumuzun kanıtıdır, tescilidir.

İşin içyüzü…

Bi hakkı teslim ediyorum. Selçuk Bayraktar bugüne kadar havacılık anlamında yapılan şovların en büyüğünü, en güzelini, en ses getirenini ve en çok ilgi görenini yapmıştır. Bu açıdan kendisini aşık olduğum havacılık sektörü adına tebrik ediyorum ve alkışlıyorum. Ama işin içyüzünü yazmayacağım anlamını da kimse beklemesin.

THY, Boeing’den MAX’lar için 1 dolar bile tazminat alamayacak!

Boeing 737 MAX tipi uçakların Endonezya ve Etiyopya’da kaza yapmasından sonra aynı tip uçakları kullanan tüm şirketler bu uçakları yere indirmişti. Bu şirketler arasında THY’de vardı. THY’de toplam 20 MAX tipi uçak bulunuyor. Peki, bu uçakların akibeti ne olacak ve THY’nin zararı ne olacak?

Bir Anadolu çocuğunun hüzünlü THY hikayesi…

THY hayali ile başlayıp THY’nin hayalleri söndürdüğü bir hikayenin kahramanından bahsedeceğim. Tam yirmi gün önce THY’nin pek muhterem(!) yönetim kurulu başkanı İlker Aycı’ya çağrı yapan bir yazı kaleme almıştım.

İBB’den çıkartılanlar THY’ye mi?

Bir yandan çalışanlarının işine son veriliyor, diğer yandan çok sayıda kabin memuruna eğitim verip işbaşı yaptırılmıyor, bir başka yandan ise yüzlerce kabin memurunu eğitim adı altında uçurmaması garip şeylerin zuhur bulduğunun göstergesi diye düşünüyorum. Öte yandan bir dedikodu aldı başını gidiyor.