Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com

SENDİKA

Dönemsel olarak işverenler iyi niyetli ,adaletli ve hatta şefkatli olabilir. Bu durum uzun yıllar ortalamasında maalesef mümkün olmayabiliyor.Çalışanları koruyacak olan işverenden ziyade bizatihi işçinin kendisi veya işçilerin temsilcisi olan sendikalardır.

ONUR AIR NEREYE?

Yeni oluşum sayesinde ONUR’un yıllardır süren tutucu stratejileri ve rekabette görece geri kalmasının değişeceği beklenirken senaryo tekrar değişti. Sami Alan, finansal sorunlar ve verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle şirketi ile yollarını ayırdı.

AHL NE ZAMAN KAPANACAK ? VE GÜNDEM’DEN SATIRBAŞLARI

3.havalimanı gündeme geldiği günden itibaren ilk etabın hizmet başlangıç tarihi olarak en yetkili ağızlardan 2017, 2018 tarihlerini duymuştuk. 20 eylül 2013’te OGG adına yapılan açıklamada makinelerin çalışmaya başlama tarihi olarak mayıs 2014 , 3.havalimanı ilk etap hizmete başlama tarihinin ise 2019 yılı başları olacağı söylendi.

KAPTAN LEFTER

Havacılık haber sitesinde futbol yazısı yazacak değilim, zaten futbol yazısı yazacak kadar futbol bilgim de yok. Geçen hafta gündeme gelen THY ‘nin Rum pilot çalıştırması konusu ile ilgili yazmak istedim ve yabancı pilot istihdamı tartışmaları içinde yer alan pek çok doğrunun yanında işi sadece milliyet boyutuna indirgeyen yanlışa dikkat çekmek için Lefter’i hatırlatmak istedim.

THY – PGS REKABETİ

PGS tarafından THY aleyhine yapılan şikayette özet olarak ; THY’nin hakim konumunu kullanarak ;PGS’nin yeni pazarlara girmesine mani olmaya çalıştığı ve mevcut PGS hatlarında ise PGS faaliyetlerini zorlaştırmak için THY’nin kasıtlı uygulamaları olduğu belirtilmektedir.

PİLOTLUK ZOR ZANAAT

Lübnan’da kaçırılan iki THY pilotu haberi hiç şüphesiz , hem pilotlar hem havacılık camiası hem de siyasi gündemi çok etkiledi. Ülke / Şirket olarak bazen bizler için avantaj olan alanların aynı şekilde dezavantaja dönüşebileceği gerçeğini bir kere daha görmüş olduk.

HAVACILIK SEKTÖRÜ VE GÜNDEM

Merhaba, Ülkemizde havacılık sektörünün gündemi yıllardır çok yoğun, bu yoğunluk özellikle son haftalarda daha da arttı. Tabii ki gündem dediğimizde ülkemizde ilk akla gelenler ; Ulaştırma Bakanlığı , SHGM,THY ve DHMİ oluyor. DHMİ ile başlayalım;

YAZAN ADAM

Son zamanlarda ülke olarak yaşadığımız olaylar havacılık sektörünü de doğrudan etkileyecek gelişmeler olduğu için işin siyasi tarafına girmeden birkaç satır yazmak istedim. Tarafların iddiaları ve kim haklı kim haksız kısmını değil sonuç olarak sektörümüze olan etkisini çok kısa yazacağım...

THY GREVİ VE MUHTEMEL SENARYOLAR

THY grevinde üçüncü haftaya girilirken çözümle ilgili net bir gelişme maalesef henüz yok. Bundan sonra neler olabilir diye resme bakalım; sağlıklı değerlendirme için grev sürecinde neler yaşandığını iyi okumamız gerekiyor.

SENDİKA BİTTİ BARİ SENDİKACILIĞI KURTARIN

Dönemsel olarak işverenler iyi niyetli ,adaletli ve hatta şefkatli olabilir. Bu durum uzun yıllar ortalamasında maalesef mümkün olmayabiliyor. Çalışanları koruyacak olan işverenden ziyade bizatihi işçinin kendisi veya işçilerin temsilcisi olan sendikalardır.

YENİ HAVALİMANI - YENİ İSTANBUL MU?

AHL sempatizanı olarak yazımın başında belirtmeliyim ki , 3.havalimanı projesi , yeni İstanbul projesini başlatsaydı yani eski evlerin tek tek kentsel dönüşümünü yapamıyoruz bu nedenle kademeli olarak komple şehri kuzeye taşıyacağız dense ve buna uygun yapılanma olsaydı o zaman yeni havalimanına EVET derdim maalesef böyle olmayacağı belli olduğundan projeye mesafeli duruşum devam ediyor (AHL bitişiğinde yer alan Şükrü Balcı Polis Okulu arazisini alan TOKİ’nin bölgeye konut yapacağı söyleniyor bu durumda bölgenin geleceği bu yönde ilerleyecek demektir)

MNG - ONUR DEVİR - PEGASUS HALKA ARZ

Son günlerde özellikle THY’nin MNG TEKNİK’i satın alması ve ONUR AIR işveren değişikliği konusu ile ilgili sorular geliyor. Soruların temelinde halen MNG ve ONUR AIR personeli olanların bu devir sürecinde ne gibi hakları olduğu soruluyor. Daha özet ifade edeyim : işyeri devri nedeniyle tazminatlarımızı alabilir miyiz? deniyor.ONUR AIR konusunda henüz devrin şekli ile ilgili resmi bir netlik yok bu nedenle ONUR AIR’i daha sonra yazacağım.

THY'DE GREV OLUR MU?

HAVA-İŞ / THY A.O 24.dönem toplu iş sözleşmesi süreci hem taraflar hem konuyla ilgili olanlar hem de ülkemiz için çok önemli, öncelikle sürecin güncel durumuna bakalım.

YERLİ PİLOTA İŞ YABANCIYA LEVEL 4 TÜRKÇE

Havacılığın en göz önünde ki çalışanları uçuş personelleri olup ( - uçucu - yerine uçuş personeli kulağa daha hoş geliyor ) özellikle pilotların istihdam sorunu son yıllarda hep gündemde oldu.

İYİ-KÖTÜ - AIRBUS

Ülkemizde sivil havacılık sektörü ve hava taşımacılığı artarak devam ediyor. SHGM , ne güzel işler iyi gidiyor demeden nasıl daha iyisi yapılabilir gayreti içinde.

B787 DREAMLINER RÜYA MI? KABUS MU?

2012 yılı Boeing için güzel bir yıl olmuştu . Boeing, uzun bir aradan sonra rakibi Airbustan daha çok teslim ettiği bir yıldan sonra 2013 resmen kabus gibi başladı...

HER ŞEHRE BİR-BUÇUK- HAVALİMANI HER MAHALLEYE BİR ÜNİVERSİTE

Her ile bir havalimanının kısa vade de mümkün olmayacağı görüldüğünden bölgesel havalimanı alternatifleri hayata geçmeye başladı. Burada da toptan bir muhalefet veya toptan bir kabül’ün doğru olmadığını düşünüyorum.

LOJİSTİK KÖY - İSRAF EKONOMİSİ VE 3.HAVALİMANI

Uzun zamandır üzerinde tartışmaların yapıldığı 3.havalimanı ile ilgili iki konu üzerinde çok duruldu, bu konular ; 3.havalimanı gerekli mi değil mi ? ve gerekli ise yeri neresi olmalı ?

YAŞASIN CUMHURİYET

Bugün havacılık değil yazımın yayın günü olan 29 ekimin ruhuna uygun “cumhuriyet” i yazayım istedim. İnsanların dili , dini, ırkı ne olursa olsun bazı özellikleri ortaktır.Bu özelliklerinden biri , belki de birincisi ,insanların özgürlüğüne olan düşkünlüğüdür.

THK'DA CAN'IN HESABINI KİMDEN SORALIM?

Ülkemizde meslek gruplarının sadece kendi meslektaşları ile çalışma isteği ve her göreve meslektaşlarını atama gayreti maalesef bazen can kayıplarına kadar varan sonuçlara sebep oluyor.

YETENEK – SİZ – MİSİNİZ?

Hayatımızı emanet ettiğimiz beyin cerrahı , açık kalp ameliyatı yapan cerrah veya başka bir doktorun nasıl bir süreçten geçerek cerrah olduğunu biliyor musunuz ?

ÇOK ÖZEL GÜNDEM (GREV YASAĞI)

Bir önceki yazımda yaz dönemi için affınızı istemiş ve çok özel bir gündem olmadıkça ağustos sonuna kadar yazmayacağımı belirtmiştim.

UÇAK KAZALARI VE İLETİŞİM ( CRM-HF) KÜLTÜRÜ

Uçak kazalarına etkileri açısından bakarsak, havacılık personelinin iletişimi mi daha önemlidir yoksa uçak elektrik jeneratörleri mi ?

KARİYER VE HAVACILIK MYK ÇALIŞMASI

Mevsim sonbahar , Ege’nin şirin bir sahil kasabası…

UÇUŞ PERSONELİ İÇİN YENİ HUKUKİ HAKLAR

Hem iş hayatı ve diğer konuları düzenleyen yasal kurallar bütününe mevzuat diyoruz,mevzuat tarafından serbest bırakılan ya da alt ve üst limitleri belirlenen alanlarda inisiyatif kullanmak mümkün iken emredici hükümlere uygun davranmak zorunluluktur.Bu zorunlu kuralların bir bölümü de iş hukuku ile ilgilidir.Öyle hükümler vardır ki işçi ve işveren anlaşıp emredici hükümlerin aksine sözleşme imzalasalar bile bu sözleşme hukuken geçersizdir.