Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

İlker Aycı'nın anlattıklarına inanalım mı?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Kazakistan'da mesai arkadaşlarını bırakarak kargo uçağı ile Türkiye'ye dönmesi eleştirilince ilk fırsatta soluğu eski spiker, yeni siper Ahmet Hakan'ın yanında aldı.

Paslı pilot sendromu!

Pandeminin etkisinin azalması ile birlikte havacılık sektörünün yavaş yavaş geri dönmeye başlaması, "rusty (paslı) pilot" sendromunu da ortaya çıkardı.

İlker Aycı'ya kumpas mı kuruldu?

Her fırsatta Türk Hava Yolları çalışanlarını kastederek " 60 bin kişiden oluşan bir aileyiz" diyen Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ne yaptı?

Patates...

Türkiye'nin tarımsal politikası ile eğitim politikası arasında ironik bir bağ söz konusu... Patatesin para ettiğini gören çiftçi, ertesi yıl çok para kazanacağını umarak varını yoğunu, bütün emeğini patatese yatırır.

Sunexpress'e giden THY pilotları geri dönüyor

Türk Hava Yolları'nın, 2018 yılında herhangi bir krizi öngörmeden, (öngörmesi de mümkün değil) sisteme dahil ettiği mezun pilot ve pilot adaylarının, geride kalan iki yıllık süreçte, en büyük sıkıntıyı yaşayan kesim olduğunu biliyorum. Sistemin içerisinde olup maaşları kesilenler ile mukayese edilemeyecek kadar mağduriyet yaşadılar.

İlker Aycı'nın maaş hesabı hatalı mı?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda personel maaşlarına ilişkin beklentilere cevap verdi.

THY kargo işi neden yattı?

Türk Hava Yolları'nın kargo taşımacılığını bir alt marka altında ayrı bir tüzel kişilik olarak yönetmek üzere “THY Hava Kargo Taşımacılığı Anonim Şirketi”ni kurduğunu biliyoruz. Tıpkı THY Teknik A.Ş gibi, Türk Hava Yolları'nın yüzde 100 iştiraki şeklinde kurulan şirket, kısmi bölünme şeklinde ayrı bir şirket statüsüne erişmişti.

Havayolu halkın yolu, filmin sonu!

2003 yılında 'Havayolu Halkın Yolu” sloganı ile iç hatlarda operasyona başlayan ilk dört havayolu şirketinden üçü bugün artık gökyüzünde değil...

Uçak yakıtı yerine kurşunsuz benzin!

Yıllardır uçak kazası raporlarının kamuoyuna açıklanmamasını eleştiriyoruz. Kazalar/kırımlar yaşanıyor ancak bu kazaların oluş nedeni ve oluş şekli detaylı olarak hiçbir zaman kamuoyu ile paylaşılmıyor. Kaza raporlarının asıl amacı olan, bir sonraki kazanın yaşanmasının önüne geçme misyonu da, bizim ülkemizde fonksiyonunu yitiriyor.

Ercan Havalimanı'ndaki emniyetsizliğin sorumlusu kim?

Ercan Havalimanı'nda geçen Cuma günü yardımcı seyrüsefer sistemlerinden localiser'e ait kart yandığı için uçaklar inişlerde zorlandı, bazı uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı. Anadolujet'e ait TK7870 sefer sayılı uçak da onlardan biriydi.

THY pilotlarının eğitim borçları ödedikçe artıyor

Türk Hava Yolları'nda sıfırdan başlayarak pilot eğitimi alan ancak bu eğitim karşılığında çok ağır bir borç yükünün altına giren pilotların içerisinde bulunduğu durum her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Döviz ile borçlandırılan pilotlar, yıllarca borç ödemelerine rağmen bırakın borçlarını kapatmayı, borçları katlanarak artıyor.

Sabiha Gökçen'deki kaosun asıl nedeni ne?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bir kez daha düşük görüş dolayısıyla uçaklar iniş-kalkış yapamadı, onlarca uçakta rötar oldu. Birçok uçuş iptal edilirken çok sayıda uçak başta İstanbul Havalimanı olmak üzere farklı havalimanlarına yönlendirildi.

İlker Aycı kimine kepçeyle veriyor, kimine kaşıkla!

Türk Hava Yolları, pandemi dolayısıyla yolcu sayısının azalması ve uçakların büyük bölümünün yere indirilmesi dolayısıyla 2020 yılı Ağustos ayında yetkili sendikanın kapısını çalarak, maaşlarda indirim talep etmiş ve istediğini de almıştı.

THY kargoya pilot bulabilecek mi?

Türk Hava Yolları'nın, 2006 yılında tekniğin ayrı bir şirket haline gelmesi ile başlayan taşeronlaşma planının bugüne kadar çalışanlar açısından değil de işveren açısından kusursuz şekilde işlediğini söylemek mümkün...

Kriz bitince batıdan doğuya pilot hareketi başlar

2020 yılı Mart ayında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, “pandemi” ilan edildiğinde havacılık sektörü genel olarak iyi bir performans ortaya koyuyordu. Pandemiden bir yıl önce, yine bir Mart ayında Boeing 737 MAX uçaklarının yaşadıkları iki ölümlü kazadan sonra, dünya genelinde bu tipdeki uçakların yere indirilmesi, filosunda MAX bulunan havayollarının kapasitelerini düşürmüş, bu sebeple 2019 yılında bekledikleri performansın gerisinde kalmışlardı.

THY uçak parçalarını internetten satıyorlar

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş’de uçaklara ait yedek parçaların el altından satıldığına dair güçlü iddialar var. Her ne kadar iddialarla ilgili şirket içerisinde bir soruşturma dahi başlatılmamış olsa da, THY’deki uçaklara ait parçalar internet üzerinden bile açık açık satılmaya başlandı.

Bu ülkenin gençlerine oyun oynamayı bırakın

Üniversitelerin havacılık sektörü için kalifiye eleman sağlanması amacıyla teknik eğitim veren Havacılık Elektrik Elektroniği, Uçak Elektrik Elektronik veya Uçak Gövde Motor bölümünden mezun öğrencilerin yıllardır maruz kaldığı bir unvan problemi var.

Lafla peynir gemisi yürümüyor

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, THY’yi Avrupa’nın zirvesinde gösteren açıklamaları hepimizin göğsünü kabarttı.

THY yabancı pilotlarına boşuna iki milyon dolar harcadı

Türk Hava Yolları ile yabancı pilotları arasındaki ilişkiyi “Ne seninle ne sensiz” olarak tanımlasak yanlış olmaz. Geçen sonbaharda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yabancı pilotları gönderin” talimatına bile uzun süre direnç gösterilmiş ve sonunda yabancı pilotlar işten çıkarılmak yerine 1 Kasım itibariyle altı aylık ücretsiz izne gönderilmişti.

Havacı değil kasiyer yetiştiriyorlar!

Havacılık sektörüne nitelikli(!) iş gücü sağlamak amacıyla mantar gibi açılan üniversiteler bu yıl da yeni eklenen bölümlerle binlerce genci umut kapısından içeri soktu.

Uçuş ekipleri aşısız, yolcu aşılı!

Dünya genelinde bazı havayolları, COVİD 19 aşısını çalışanlara zorunlu hale getirmeye başladı. United, Delta ve Qantas gibi şirketler belirli bir takvim çerçevesinde kokpit, kabin ve havalimanı çalışanlarına aşıyı zorunlu kıldı.

Beriev macerasına girecek miyiz?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Türk Hava Kurumu uçaklarının devre dışı bırakılmasından itibaren yanlış hamlelerle yürüttüğü bir sürecin sonunda acı bir kaza yaşandı.

THY'nin bu hamlesi kurulu sistemi yıkabilir

Türk sivil havacılık sektörünün önümüzdeki yıllarda kaç uçağa, kaç pilota, kaç teknisyene veya kaç kabin memuruna ihtiyaç duyacağına yönelik bir fikri olan var mı?

THK uçaklarını ister satar, ister yakar. Kime ne?

Yaşadığımız son orman yangınları, havadan yangın söndürme konusunda yıllarca amatörlükten öteye geçemeyen Orman Genel Müdürlüğü ve dolayısıyla Tarım Orman Bakanlığı'nın şapkasını da düşürmüş oldu. Ama gelin görün ki, her seferinde meselenin asıl sorumlusu bir kenara bırakılıyor ve konu dönüp dolaşıp Türk Hava Kurumu'nun uçaklarına geliyor.

Rekorların devamı gelecek mi?

Türkiye'deki havacılık sektörünün, son iki aydan bu yana sergilenen performans açısından, pandeminin başından beri en iyi, en parlak dönemlerini yaşadığını söylemek mümkün...