Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]

THY'nin tercihi Airbus mı Embraer mi olacak?

Türk Hava Yolları'nın İngiliz üretimi RJ 70 ve RJ 100 tipi uçakları filosundan çıkardıktan sonra, potansiyeli düşük ve fiziki koşulları kısıtlı havalimanlarına bölgesel uçuşlar yapma konusunda çok başarılı olduğunu söylemek zor...

Üç yılda üç değer yok oldu

Son üç yıl içerisinde Türk sivil havacılığının baş aktörlerini; Atatürk Havalimanı, Atlasglobal ve son olarak da Onur Havayolları'nı ebediyete uğurladık. Birçoğumuzun asla unutmayacağı çok özel anlar ve unutulmaz anılar bıraktılar.

Aycı gitti icraatları kaldı yadigar

İlker Aycı görevden alınalı çok oldu ama her gün yeni bir meziyetini öğreniyoruz. Kendisi gitti, icraatleri kaldı yadigar...

Havacılığın önündeki 4 pranga

Pandeminin etkisini yitirmesiyle birlikte havacılıkta hızlı bir toparlanma sürecine tanık oluyoruz. Havayolu şirketleri, pandeminin başından itibaren askıya aldıkları destinasyonları yeniden uçuş planlarına dahil ederken, mevcut uçuş noktalarındaki frekans derinliklerini de artırıyorlar.

Genel müdürün "pilotaj eğitimi" planı!

Sivil Havacılık eski Genel Müdürü Bahri Kesici'nin bugünlerde yeni bir uçuş okulu kurmak için hazırlık içerisinde olduğunu öğrendim. Henüz emekli olan bir bürokrat için, genel müdür olduğu dönemdeki çevresini ve bir takım ilişkilerini sıcağı sıcağına paraya çevirme çabası gerçekten takdir edilesi!

Pilot eğitiminde sistem değişiyor mu?

Pandemi dönemi, havacılık sektörü kadar havacılık sektöründe yer edinmek isteyenlerin de kafasını karıştıran, ezberlenen ve alışılagelmiş sistemi allak bullak eden bir süreci beraberinde getirdi.

Boeing yolunu kaybetti!

Dünyanın en büyük uçak kiralama şirketinin CEO'su, son yıllarda kötü bir performans sergileyen Boeing için, " Boeing yolunu kaybetti" ifadelerini kullanmış. Boeing gibi asırlık bir uçak üreticisi için bu sözlerin sarfediliyor olması üzücü...

Ambalaj güzel, içi boş

THY'nin eski yönetim kurulu Başkanı İlker Aycı göreve geldiği ilk günlerde, hemen her fırsatta selefi Hamdi Topçu'nun filo politikasını yerden yere vurur, THY'nin birkaç yıl içerisinde onlarca uçak sipariş etmesini gereksiz bulur ve sık sık eleştirirdi.

Pilot istihdamı artacak mı?

Havayolu sektöründeki hızlı toparlanma süreci, 2019 rakamlarına dönüş için umut veriyor. Pandemi sürecinde toparlanmanın; bölgelere, ülkelere ve hatta havayolu şirketlerine göre farklılık göstereceğine dair öngörüler vardı ve bu öngörülerin haklı olduğunu yaşayarak görebiliyoruz.

Atatürk Havalimanı'na bu kin neden?

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun Atatürk Havalimanı ile ilgili yaptığı son açıklamadan şunu anladım ki, Atatürk Havalimanı'nın yolcu uçuşlarına kapatılmasından sonra lime lime edilmesi safhasına geçilmiş...

Ahmet Bolat: "Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmem"

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, başkan olarak ilk genel kurulunu yaptı. Hissedar sıfatıyla ben de genel kurula katıldım ve genel kurul sonrasındaki sohbet toplantısında sorular sordum ve bazı notlar aldım.

Özçelik İş'in para hortumu kime kadar uzanıyor?

Üyelerin parasıyla kendisine, bugünkü değeriyle 5,8 milyon liralık BMW 7.40 makam aracı alan Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci'nin koltuğu sallandıkça tutumu da aynı şiddette, anti demokratikleşiyor.

Havayollarının otobüsçüler kadar sesi çıkmıyor

İç hat uçuşlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması ısrarla ve inatla devam ettiriliyor. Başlangıçta, ücret fırsatçılığına karşı ortaya çıkan uygulamanın, bugünkü koşullarda anlamını yitirdiğini düşünüyorum.

Alkışı hakettiler...

İstanbul'da sadece bu yıl değil, öteden beridir ilk karda hep acemilik yaşanır ama ikinci kar yağışında herkes olması gerektiği gibi hareket eder ve işini layıkıyla yapar. Olağanüstü bir sorun da yaşanmaz...

Rus havacılığı 30 yıl geriye gider!

Barış ve istikrara sırtını dayayarak büyüyen bir sektör olan havacılığın, pandemiden sonra savaş ile karşı karşıya kaldığı süreci yakından takip ediyoruz.

Boeing'e acı ders!

ABD eski Devlet Başkanı John F. Kennedy'nin yeğeni Robert F. Kennedy'nın yönetmenliğini yaptığı "Çöküş: Boeing'e Karşı Dava" belgesel filminde, özellikle son 25 yılda Boeing'in attığı yanlış adımların, iki ölümlü kazayı hazırlayan en önemli etken olduğu vurgulanıyor. 29 Ekim 2018...

THY'nin agresif yaz planı...

2020 yılı Mart ayında başlayan pandemi krizinin etkisinin hafiflediği, havacılık sektöründe gerçekleşen rakamlardan hissedilebiliyor.

Ahmet Bolat'ın ajandası THY pilot sorunu yaşar mı?

Türk Hava Yolları’nda Ahmet Bolat’ın yönetim kurulu başkanlığına getirilmesinden sonra, tam da beklendiği gibi, İlker Aycı döneminde şişirilen kadrolara neşter vuruldu.

14 yıl sonra ilk havayolu şirketi kuruluyor mu?

THY yönetimi değişti. İlke Aycı ardında bir dolu temizlenecek sayfa bıraktı. Bunları yerli yerine oturtmak, THY aidiyetini yeniden inşa etmek Ahmet Bolat’ın yönetim anlayışına ve insafına kalmış durumda. Aşağıda önereceğim kucaklaşmayı gerçekleştirirse tarihi bir devrim yapmış olur.

İlker Aycı'yı kendi büyüttüğü canavar yuttu!

2015 yılı Nisan ayında göreve gelen İlker Aycı, üst üste beş kez Avrupa'nın en iyi havayolu seçilen ve beşinci yıldızı almanın hesaplarını yapan Türk Hava Yolları'nı, üç yıldıza düşüren bir yönetim kurulu başkanı olarak görevini bıraktı.

İlker Aycı'nın anlattıklarına inanalım mı?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Kazakistan'da mesai arkadaşlarını bırakarak kargo uçağı ile Türkiye'ye dönmesi eleştirilince ilk fırsatta soluğu eski spiker, yeni siper Ahmet Hakan'ın yanında aldı.

Paslı pilot sendromu!

Pandeminin etkisinin azalması ile birlikte havacılık sektörünün yavaş yavaş geri dönmeye başlaması, "rusty (paslı) pilot" sendromunu da ortaya çıkardı.

İlker Aycı'ya kumpas mı kuruldu?

Her fırsatta Türk Hava Yolları çalışanlarını kastederek " 60 bin kişiden oluşan bir aileyiz" diyen Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ne yaptı?

Patates...

Türkiye'nin tarımsal politikası ile eğitim politikası arasında ironik bir bağ söz konusu... Patatesin para ettiğini gören çiftçi, ertesi yıl çok para kazanacağını umarak varını yoğunu, bütün emeğini patatese yatırır.

Sunexpress'e giden THY pilotları geri dönüyor

Türk Hava Yolları'nın, 2018 yılında herhangi bir krizi öngörmeden, (öngörmesi de mümkün değil) sisteme dahil ettiği mezun pilot ve pilot adaylarının, geride kalan iki yıllık süreçte, en büyük sıkıntıyı yaşayan kesim olduğunu biliyorum. Sistemin içerisinde olup maaşları kesilenler ile mukayese edilemeyecek kadar mağduriyet yaşadılar.