Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THK uçaklarını ister satar, ister yakar. Kime ne?

Yaşadığımız son orman yangınları, havadan yangın söndürme konusunda yıllarca amatörlükten öteye geçemeyen Orman Genel Müdürlüğü ve dolayısıyla Tarım Orman Bakanlığı'nın şapkasını da düşürmüş oldu. Ama gelin görün ki, her seferinde meselenin asıl sorumlusu bir kenara bırakılıyor ve konu dönüp dolaşıp Türk Hava Kurumu'nun uçaklarına geliyor.

Rekorların devamı gelecek mi?

Türkiye'deki havacılık sektörünün, son iki aydan bu yana sergilenen performans açısından, pandeminin başından beri en iyi, en parlak dönemlerini yaşadığını söylemek mümkün...

THY'de zammı bırak, iş analistlerine bak!

Türk Hava Yolları'nda beklentileri karşılamayan ancak " Buna da şükür" dedirten zam oranı, hafta içinde çalışanlara açıklandı. Pandeminin ilk aylarında maaşlarından (iş gruplarına göre) yüzde 30 ile yüzde 50 arasında kesintiler yapılan çalışanlar, işlerin kısmi olarak açılmaya başlamasıyla maaş kesintilerinin iptal edilmesine yönelik bir beklentiye girmişti.

THY'de zam kaçınılmaz oldu

30 Haziran itibariyle Kısa Çalışma Ödeneği ve onunla birlikte işten çıkarma yasağı sona erince havacılık şirketlerinde de işten çıkarmalar yaşandı.

THY'de maaş kesintileri iptal edilecek mi?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz hafta günlük uçuş sayısı olarak 1065 sayısına ulaşarak pandemi başından beri en yüksek seviyeye erişti. Pandemi süresince uçuş ekiplerinin dar gövdede 4-5 sorti, geniş gövdede birkaç sorti (B777 hariç) olan uçuşları da yaz ayları ile birlikte arttı, aylık programlar 20-30 saatlerden 70-80 ve bazen daha da üzerine çıkmaya başladı.

Plaja inen helikopter!

Marmaris'te plaja inen helikopter konusunda farklı görüşler vardı. Ben dahil bir kesim, helikopterin insanların yoğun olarak bulunduğu plaja inmesini eleştirdi...

Tahliye uçuşlarında fırsatçılık mı yapılıyor?

Pandemi döneminde talep düşüklüğü dolayısıyla, bu döneme ait ek maliyetler, bilet fiyatlarına çok fazla yansıtılmadı. Birçok havayolu, maliyetleri kendisi sübvanse etme yolunu seçerken talebin daha hızlı geri dönmesi açısından bu karar oldukça yerindeydi.

Onur Air kurtulacak mı?

İsimlerini saydığım havayollarının tamamı son yirmi yıl içerisinde kurulan ve aynı zamanda son yirmi yıl içerisinde batan havayolları...

Krizin kucağında yeni havayolu projeleri

Pandeminin başından itibaren seyahat kısıtlarının başlaması ve dolayısıyla yolcu talebinin dibe vurmasının bir sonucu olarak, dünya genelinde 55 civarında havayolu şirketi battı. Bunun dışında bir kısım havayolu, uçuşlarını belirsiz süreli olarak askıya aldı. Bazı şirketler ise krizden çıkabilmek için, bir başka şirketin bünyesine katılmak zorunda kaldı.

THY'de ekip planlamada kazan kaynıyor

Geçtiğimiz yıl THY'de kabin ekipleri arasında uçuş planlamaları konusunda çok fazla kayırmalar yapıldığını ve buna benzer sorunların kokpit tarafında da olduğunu yazmıştım. Aslında uçuş ekiplerinin planlama ile ilgili şikayetleri sadece hukuksuz kayırmaları içermiyor.

THY kargo taşımacılığında tekelleşir mi?

2020 yılı Mart ayından itibaren dünya genelinde yolcu uçaklarının yüzde 90 oranında operasyonlarını durdurması ile hava kargo şirketleri, kârlı ve yoğun bir dönemi de karşılamış oldu.

Havacılığa salgın darbesi...

Dünya genelinde on binlerce havacılık çalışanı bu süreçte işlerini kaybetti. İngiliz Pilotlar Derneği'ne göre ise, sadece 18 bin pilot bu süreçte ya işlerini kaybetti ya da eski koşullarından çok uzakta çalışmaya zorlandı.

Uçuş okullarından çatlak sesler geliyor

Pandeminin en çok sarstığı ve sarsmaya da devam ettiği alanlardan biri de uçuş eğitim sektörü oldu diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl, pandeminin ortaya çıkması ile birlikte havayolu sektöründeki tedirginliğin, pilotaj eğitimine negatif olarak yansıdığını ve eğitim alacak adayların kararlarında doğrudan etkili olduğunu söylemek mümkün...

Havacılık sektörü 2024 yılına kadar çok zorlanacak

Türkiye'de de kamu kurumları dahil olmak üzere birçok kuruluşun danışmanlık hizmeti aldığı McKinsey&Company'nin tahminlerine göre, havayolu kullanılarak gerçekleştirilen seyahatler ancak 2024 yılında pandemi öncesi seviyeye ulaşacak.

MAX uçakları artık güvenli mi?

Boeing 737 MAX tipi uçakların 2019 yılı Mart ayında, tüm dünyada yere indirilmesinden sonra geçtiğimiz yılın sonlarına doğru American Federal Havacılık Dairesi FAA, bu uçakların yeniden uçmasına onay verdi.

Havalimanlarına kepçeyle havayollarına kaşıkla...

Nisan ayı ile birlikte kısa çalışma ödeneği sona erdi. Havacılık sektörü için bu dönemde verilen belki de tek destek, personel maliyetini hafifleten kısa çalışma ödeneği idi. Tabiki, havayolu şirketleri ve diğer havacılık paydaşları ile havalimanı işletmecilerini bu devlet desteği konusunda ayrı olarak değerlendirmek lazım..

Havacılık şirketlerimiz aşılanabilecek mi?

Dünya genelinde birçok havayolu şirketi, pilot ve kabin memurlarının aşılanmasına başladı. Körfez havayolu şirketlerinden Etihad, tüm ekiplerini aşılayan ilk havayolu şirketi olurken Singapur ve Emirates gibi şirketler aşılanma konusunda diğer havayollarına göre, önemli aşama katetmeyi başardılar.

KÇÖ'den sonra işten çıkarmalar olacak mı?

Geçtiğimiz yıl Mart ayında dünya genelinde havayolu trafiğinin büyük ölçüde durması ile birlikte, havayolu şirketleri kasalarındaki nakit parayı yakmaya başladı. Havayolu şirketlerinin bu süreçteki zararları ölçeklerine göre değişmekle birlikte, Lufthansa CEO'su Carsten Spohr'un, “Her saat için bir milyon euro kaybediyoruz” sözü, pandeminin yıkıcı etkisinin en belirgin, en somut ve en acı verici itiraf idi.(Aldıkları önlemlerle bu kaybı yarı yarıya düşürdüler)

THY pilotlarına odadan çıkmak bile yasak!

Pandeminin başından beri bazı Afrika ülkelerinde ve Uzakdoğu'nun tamamında uçuş ekiplerine karşı bazı yasaklar uygulanıyor. Biz bunu sadece Türk Hava Yolları'ndaki uçuş ekipleri için söylüyoruz ancak yerli ve yabancı birçok havayolu için aynı prosedürler geçerli...

THY'yi kargo ayakta tuttu

Türk Hava Yolları'nın, 2020 yılına ilişkin finansal raporundan, Covid 19 salgını dolayısıyla ortaya çıkan yolcu kaybını kargo ile bir miktar da olsa telafi ettiğini görebiliyoruz.

Uçuş yasağının faturası ağır olabilir

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yakın zamanda Türkiye'deki yerli hava taksi şirketlerini korumak için önemli bir karar aldı.

THY'nin yabancı kaptanları yerlileşmeli - DHMİ'nin gücü öğrenciye mi yetiyor?

Türk Hava Yolları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, filosunda görev yapan 347 yabancı pilotunu, 1 Kasım itibariyle ücretsiz izne çıkarmıştı. ( THY'nin toplam yabancı pilot sayısı 475)

Sabiha Gökçen'e hurda demir!

Yapımı yılan hikayesine dönen Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pistinde, üçüncü kez çatlak oluştu. Bu kez, tünelin üzerinin toprakla kapatılması sırasındaki hesap hatasından değil, zeminin kaymasından dolayı ciddi hasar ortaya çıktı.

Pilotluk mesleğinin geleceği nasıl olacak?

Küresel havacılık endüstrisi, tüm zamanların en büyük zorluklarından birini yaşıyor: COVID-19.

Uçamayan pilotlar neler yapmalı?

Covid 19'un geride bıraktığımız on aylık süre içerisinde, havacılık sektörüne ve havacılık sektöründe çalışanlara etkisine dair, uluslararası kuruluşlar ve bazı meslek örgütleri tarafından hazırlanan bir takım raporlar ve bu raporlarda dikkat çekilen bazı rakamlar var.