Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]

THY'DE BAŞÖRTÜLÜ KABİN MEMURU OLACAK MI?

Türk Hava Yolları’nda grevdi, sendika seçimleriydi derken bir konu arada kaynadı, gitti. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz Şubat ayında THY’nin yeni uçuş ekibi kıyafetlerine ait bazı fotoğraflar sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden kamuoyuna sızmıştı.

İSRAİL ABA ALTINDAN SOPA MI GÖSTERİYOR?

Türkiye ile İsrail arasındaki mevcut İkili Hava Ulaştırma Anlaşması, her iki ülke havayolu şirketlerinin karşılıklı sefer yapabilmesini mümkün kılmasına rağmen İsrailli havayolu şirketi El Al, yolcu azlığını gerekçe göstererek tamamen kendi isteği ile Türkiye seferlerinden çekilmişti.

TURUNCU DEVRİM! - THY KABİN MEMURLARI ŞEF GARSON MU?

Hava-İş delege seçimlerinde uçuş işletmeden çıkacak sonuçların genel kurul için belirleyici olacağı biliniyordu. Blok halinde en çok delegenin seçildiği uçuş işletmede seçimi kazanan İşçi Birliği’nin 97(-2) delege çıkarmasıyla o güne kadar seçimlerde hiçbir varlık gösteremeyen ve hatta birçok yerde liste bile çıkarmayan İşçi Birliği, bir anda avantajlı duruma geçti. En azından ilk bakışta öyle bir hava esti.

24 YILLIK KÖHNEMİŞ HAVA- İŞ ZİHNİYETİ!

Hava- İş Sendikası'nda genel kurul tarihi yaklaştıkça uçlar sivrilmeye, sözler keskinleşmeye, fair play mesajları yerini en ağırından hakaretlere bıraktı. Matruşka misali birbirinin içinden çıkan grupların, geçmişe ilişkin bildiklerinden dolayı, kavgasız sataşmasız bir seçim süreci yaşanması zaten olanaksızdı ancak böyle bir ideal ile yola çıkılmıştı.

ALİ KIRAN BAŞKESEN DHMİ NEREDE?

Atatürk Havalimanı apronu son yıllarda adeta ana baba günü... Arı gibi çalışan yer hizmetleri çalışanları, vızır vızır işleyen uçak trafiği... Saniyelerin bile önemi büyük. Robot gibi işleyen bu trafikte herkes yüklendiği sorumluluğun hakkını vermek zorunda. Çünkü en küçük bir hata bir çuval inciri berbat etmeye yetebilir.

SENDİKA SEÇİMLERİNİ KİM KAZANIR?

Hava İş Sendikası'nda 23 Eylül'den itibaren seçim maratonu resmen başladı. Aralık ayında yapılması beklenen genel kurulda, Hava İş Sendikası yönetimine karşı olarak Emek Meclisi, Gökkuşağı Hareketi ve Reform Hareketi, seçilebilmek için çaba gösterecek. Bir de İşçi Komitesi adlı oluşum konuşuluyordu ancak henüz öyle bir oluşumu fiilen ortalarda göremedik. Bunların dışında cılız bir girişim olarak niteleyebileceğimiz Değişim Hareketi ise daha en başta pes etti.

SAMİ ALAN VE ONUR AIR

Onur Havayolları'nın Dubai asıllı İngiliz vatandaşı Mahdi Shams'a satışı,sancılı bir sürecin finalinde genel müdür koltuğunun da doldurulmasıyla sonuçlandı.

MUHTEŞEM İRANLI VE THY'NİN RUM PİLOTLA SINAVI

Türk sivil havacılığının gelişimine paralel olarak havacılık eğitimi veren üniversitelerin sayısı da ciddi oranda arttı. Nicelik olarak sıkıntı olmasa da üniversitelerde verilen eğitimlerin nitelikli olduğunu ne yazık ki söylemek pek mümkün değil.

4 YILDIR NEREDEYDİNİZ?

Türkiye'nin 2023 vizyonunu ortaya koyan 11. Ulaştırma Şurası sona erdi. Bir önceki şura 4 yıl önce yapılmıştı. Zaman ne çabuk da geçiyor. Bu şurada aslında dejavu yaşadık diyebiliriz. Tıpkı 4 yıl önce olduğu gibi bu şurada da, en önemli ve en çok ilgi çeken konu başlığı yerli uçak meselesiydi.

THY EKİPLERİ KÖR KURŞUN TEHDİDİNDE NASIL UÇSUN?

Suriye yakınlarında düşürülen Türk savaş uçağı pilotlarının nasıl öldürüldükleri konusunda kamuoyunun aklındaki soru işaretleri cevap bulmadan, şimdi de sivil uçakta görev yapan pilotlarımız, günlerdir ne olduğu belirsiz bir örgütün elinde...

TÜRK SİVİL HAVACILIK KANUNU NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ?

Over book, havayolu şirketlerinin en yüksek doluluk oranıyla uçabilmek için risk alarak uçak kapasitesinin üzerinde bilet satması ve son dakika iptallerine karşı kendilerini mali açıdan korumalarını sağlayan bir sistemdir. Dünyada birçok şirket tarafından uygulanan bu yöntem, Türkiye'deki sirketlerce de uygulanıyor.

THY VE DİĞERLERİ: SELDEN KÜTÜK KAPANLAR...

1983 yılında çıkarılan 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu, iç ve dış hatlarda serbestleşmenin sağlanması, THY tekelinin kırılmasına yönelik ilk adım olsa da asıl milat 2003 yılında iç hatların serbestleştirilerek özel hava yollarının önünün açılması olmuştur.

GREV KIRICISI ÖZAL'DAN HAMDİ TOPÇU'YA

THY'de 15 Mayıs'ta başlayan grev süreci, Türk sivil havacılığındaki sendikal eğilimin geleceği açısından milat niteliğindedir. Çünkü artık Türk sivil havacılığında sendikacılık unsuru fiilen olmasa da fikren bitmiştir.

İKİ KIZGIN BOĞA

305 sendika şehidinin intikamı için kızgın boğa bir kez daha vuruşmak için hızla koşturuyor. Bu kez 305 kişinin intikamını almakta kararlı... Okkalı bir vuruşma daha... Bu kez diğer boğanın sırtından insanlar düşüyor. En az 305 kişi kadar masum... Kim mi onlar? Onlar, daha birkaç hafta önce işe başlayan 400 part time kabin memuru... Vuruşma devam ediyor. Hedef daha fazla mağdur, daha fazla ah...

ALİ SABANCI HER YIL BİR UÇAĞIN PARASINI VATANDAŞA ÖDETİYOR!

Havayolu şirketlerinin bilet satışlarından gelen ana gelir kalemlerinden başka, yıllık yüz milyonlarca doları bulabilen yan gelirleri de vardır. Havayolu şirketinin işletme modeline göre yan gelirlerin genel gelirlere oranı artabilir ya da düşebilir. Örneğin iş modeli olarak düşük maliyetli havayolu modelini seçen şirketler, bilet fiyatlarını daha makul seviyede tutarken yan gelir odaklı anlayışla birçok kalemden önemli miktarlarda gelir elde ederler.

KAZAKİSTAN'IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU

Sırbistan, 2009 yılında hiçbir gerekçe sunmadan Türk havayolu şirketlerinin Belgrad'a uçmasına yasak getirince Türk sivil havacılık otoritesi bir an bile düşünmeden mütekabiliyet esasını yerine getirerek Sırp şirketlere, ' O halde siz de Türkiye'ye uçamazsınız' cevabını vermişti.

PEGASUS'TA 'KARA CUMA' YA AZ KALDI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin, rüzgara göre pistlerin iniş kalkış yönlerini değiştirilmesi halinde lodos kaynaklı rötarların yok olacağını anlaması aylar sürmüştü. Güneyli rüzgarlar olarak bildiğimiz lodos, geçen yıl Haziran ayına kadar havayolu şirketlerine milyonlarca dolar kaybettirirken, yolcuların ve havayolu çalışanlarının saç baş yolduğu günler artık sıradandı.

BELDEN AŞAĞI VURMAK...

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı ihalesi öncesinde, ihale olacak mı olmayacak mı tartışmaları, ihale sonrası yerini, kazanan firma acaba finansman bulabilecek mi bulamayacak mı tartışmasına bıraktı.

THY'DEKİ 'CADI AVI' VE SOSYAL MEDYA

Gezi Parkı eylemleriyle birlikte sosyal medyanın etkin kullanılması halinde, kitleleri nasıl harekete geçirebildiğini ve aslında bu platformların bir kaç ergen tarafından ortaya çıkarılan masum projeler olmadığını, yıllarca unutamayacağımız olaylar silsilesiyle tecrübe ettik.

BALON PATLADI!

Türkiye’de balonculuk denilince ilk akla gelen yerdir Kapadokya... İklim ve doğa koşulları açısından Türkiye’de balon uçuşlarına en uygun yer olması münasebetiyle ünü haklı olarak sınırları aşan Kapadokya’ya, bir Japon turistin verdiği değeri maalesef yıllardır biz veremedik.

DERS ALABİLECEK MİYİZ?

Taksim'deki Gezi Parkı olaylarını izlerken(!) şunu düşündüm: Eğer yaşasaydı, bize orada ne olup bittiğini tek bir fotoğraf karesiyle en iyi Murat Öztürk özetleyebilirdi. Sayısız kez, aşağıda meslektaşlarının çektiği binlerce kare fotoğrafı, tek bir deklanşör dokunuşuyla çöpe attırabilen iyi bir foto muhabiriydi Murat Öztürk.

THY'Yİ NEDEN LİNÇ ETMEK İSTEDİ?

'Türk Hava Yolları'na hakkımı helal etmiyorum'... Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın bu sözlerinin, basit bir rötar eleştirisi olduğunu herhalde kimse düşünmüyordur?

305+209+TEMEL KOTİL

Geçen hafta yazdıklarımız bir bir çıktı. - THY, grevin ilk saatlerini part time ve yabancı uçucu ekiplerle kıracak dedik ÖYLE OLDU - Sendika, grevi geniş çaplı uygulatamazsa THY'deki sendikacılığın geleceğini tehlikeye atar dedik TOHUMLARI ATILDI - Grev başarılı olamazsa bir önceki eylemdeki 305'in üzerine yeri grev şehitleri verilir dedik şimdiden 209 isim MİMLENDİ

BU GREVİN KAZANANI KİM OLACAK?

Türk Hava Yolları çalışanları, önümüzdeki iki gün içinde (13-14 Mayıs) sihirli bir dokunuş olmazsa (Başbakan Erdoğan’ın bugüne kadar hiçbir değerlendirme yapmaması, son dakika çözümü konusunda tek umudum) 15 Mayıs Çarşamba gecesi saat 03.00’te greve gidecek.

ASIL MAÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı ihalesi sonuçlandı. 4 firmanın katılımıyla gerçekleşen ihalede en düşükten en yükseğe 4 milyar, 9 milyar, 12 milyar ve 20 milyar euro'luk tekliflerle başlanan ihalenin ilk turunda Makyol 4 milyar euro'luk teklifinin üzerine bir lira bile eklemeden ihaleden çekildi. İhale öncesinde 'yabancı yatırımcıların gözü bu ihalede' şeklindeki 'gel gel' haberlerinin dibinin olmadığını biz bize yapılan ihalede bir kez daha gördük.