Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]

Ercan Havalimanı'ndaki emniyetsizliğin sorumlusu kim?

Ercan Havalimanı'nda geçen Cuma günü yardımcı seyrüsefer sistemlerinden localiser'e ait kart yandığı için uçaklar inişlerde zorlandı, bazı uçaklar dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı. Anadolujet'e ait TK7870 sefer sayılı uçak da onlardan biriydi.

THY pilotlarının eğitim borçları ödedikçe artıyor

Türk Hava Yolları'nda sıfırdan başlayarak pilot eğitimi alan ancak bu eğitim karşılığında çok ağır bir borç yükünün altına giren pilotların içerisinde bulunduğu durum her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Döviz ile borçlandırılan pilotlar, yıllarca borç ödemelerine rağmen bırakın borçlarını kapatmayı, borçları katlanarak artıyor.

Sabiha Gökçen'deki kaosun asıl nedeni ne?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bir kez daha düşük görüş dolayısıyla uçaklar iniş-kalkış yapamadı, onlarca uçakta rötar oldu. Birçok uçuş iptal edilirken çok sayıda uçak başta İstanbul Havalimanı olmak üzere farklı havalimanlarına yönlendirildi.

İlker Aycı kimine kepçeyle veriyor, kimine kaşıkla!

Türk Hava Yolları, pandemi dolayısıyla yolcu sayısının azalması ve uçakların büyük bölümünün yere indirilmesi dolayısıyla 2020 yılı Ağustos ayında yetkili sendikanın kapısını çalarak, maaşlarda indirim talep etmiş ve istediğini de almıştı.

THY kargoya pilot bulabilecek mi?

Türk Hava Yolları'nın, 2006 yılında tekniğin ayrı bir şirket haline gelmesi ile başlayan taşeronlaşma planının bugüne kadar çalışanlar açısından değil de işveren açısından kusursuz şekilde işlediğini söylemek mümkün...

Kriz bitince batıdan doğuya pilot hareketi başlar

2020 yılı Mart ayında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, “pandemi” ilan edildiğinde havacılık sektörü genel olarak iyi bir performans ortaya koyuyordu. Pandemiden bir yıl önce, yine bir Mart ayında Boeing 737 MAX uçaklarının yaşadıkları iki ölümlü kazadan sonra, dünya genelinde bu tipdeki uçakların yere indirilmesi, filosunda MAX bulunan havayollarının kapasitelerini düşürmüş, bu sebeple 2019 yılında bekledikleri performansın gerisinde kalmışlardı.

THY uçak parçalarını internetten satıyorlar

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş’de uçaklara ait yedek parçaların el altından satıldığına dair güçlü iddialar var. Her ne kadar iddialarla ilgili şirket içerisinde bir soruşturma dahi başlatılmamış olsa da, THY’deki uçaklara ait parçalar internet üzerinden bile açık açık satılmaya başlandı.

Bu ülkenin gençlerine oyun oynamayı bırakın

Üniversitelerin havacılık sektörü için kalifiye eleman sağlanması amacıyla teknik eğitim veren Havacılık Elektrik Elektroniği, Uçak Elektrik Elektronik veya Uçak Gövde Motor bölümünden mezun öğrencilerin yıllardır maruz kaldığı bir unvan problemi var.

Lafla peynir gemisi yürümüyor

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, THY’yi Avrupa’nın zirvesinde gösteren açıklamaları hepimizin göğsünü kabarttı.

THY yabancı pilotlarına boşuna iki milyon dolar harcadı

Türk Hava Yolları ile yabancı pilotları arasındaki ilişkiyi “Ne seninle ne sensiz” olarak tanımlasak yanlış olmaz. Geçen sonbaharda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yabancı pilotları gönderin” talimatına bile uzun süre direnç gösterilmiş ve sonunda yabancı pilotlar işten çıkarılmak yerine 1 Kasım itibariyle altı aylık ücretsiz izne gönderilmişti.

Havacı değil kasiyer yetiştiriyorlar!

Havacılık sektörüne nitelikli(!) iş gücü sağlamak amacıyla mantar gibi açılan üniversiteler bu yıl da yeni eklenen bölümlerle binlerce genci umut kapısından içeri soktu.

Uçuş ekipleri aşısız, yolcu aşılı!

Dünya genelinde bazı havayolları, COVİD 19 aşısını çalışanlara zorunlu hale getirmeye başladı. United, Delta ve Qantas gibi şirketler belirli bir takvim çerçevesinde kokpit, kabin ve havalimanı çalışanlarına aşıyı zorunlu kıldı.

Beriev macerasına girecek miyiz?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Türk Hava Kurumu uçaklarının devre dışı bırakılmasından itibaren yanlış hamlelerle yürüttüğü bir sürecin sonunda acı bir kaza yaşandı.

THY'nin bu hamlesi kurulu sistemi yıkabilir

Türk sivil havacılık sektörünün önümüzdeki yıllarda kaç uçağa, kaç pilota, kaç teknisyene veya kaç kabin memuruna ihtiyaç duyacağına yönelik bir fikri olan var mı?

THK uçaklarını ister satar, ister yakar. Kime ne?

Yaşadığımız son orman yangınları, havadan yangın söndürme konusunda yıllarca amatörlükten öteye geçemeyen Orman Genel Müdürlüğü ve dolayısıyla Tarım Orman Bakanlığı'nın şapkasını da düşürmüş oldu. Ama gelin görün ki, her seferinde meselenin asıl sorumlusu bir kenara bırakılıyor ve konu dönüp dolaşıp Türk Hava Kurumu'nun uçaklarına geliyor.

Rekorların devamı gelecek mi?

Türkiye'deki havacılık sektörünün, son iki aydan bu yana sergilenen performans açısından, pandeminin başından beri en iyi, en parlak dönemlerini yaşadığını söylemek mümkün...

THY'de zammı bırak, iş analistlerine bak!

Türk Hava Yolları'nda beklentileri karşılamayan ancak " Buna da şükür" dedirten zam oranı, hafta içinde çalışanlara açıklandı. Pandeminin ilk aylarında maaşlarından (iş gruplarına göre) yüzde 30 ile yüzde 50 arasında kesintiler yapılan çalışanlar, işlerin kısmi olarak açılmaya başlamasıyla maaş kesintilerinin iptal edilmesine yönelik bir beklentiye girmişti.

THY'de zam kaçınılmaz oldu

30 Haziran itibariyle Kısa Çalışma Ödeneği ve onunla birlikte işten çıkarma yasağı sona erince havacılık şirketlerinde de işten çıkarmalar yaşandı.

THY'de maaş kesintileri iptal edilecek mi?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz hafta günlük uçuş sayısı olarak 1065 sayısına ulaşarak pandemi başından beri en yüksek seviyeye erişti. Pandemi süresince uçuş ekiplerinin dar gövdede 4-5 sorti, geniş gövdede birkaç sorti (B777 hariç) olan uçuşları da yaz ayları ile birlikte arttı, aylık programlar 20-30 saatlerden 70-80 ve bazen daha da üzerine çıkmaya başladı.

Plaja inen helikopter!

Marmaris'te plaja inen helikopter konusunda farklı görüşler vardı. Ben dahil bir kesim, helikopterin insanların yoğun olarak bulunduğu plaja inmesini eleştirdi...

Tahliye uçuşlarında fırsatçılık mı yapılıyor?

Pandemi döneminde talep düşüklüğü dolayısıyla, bu döneme ait ek maliyetler, bilet fiyatlarına çok fazla yansıtılmadı. Birçok havayolu, maliyetleri kendisi sübvanse etme yolunu seçerken talebin daha hızlı geri dönmesi açısından bu karar oldukça yerindeydi.

Onur Air kurtulacak mı?

İsimlerini saydığım havayollarının tamamı son yirmi yıl içerisinde kurulan ve aynı zamanda son yirmi yıl içerisinde batan havayolları...

Krizin kucağında yeni havayolu projeleri

Pandeminin başından itibaren seyahat kısıtlarının başlaması ve dolayısıyla yolcu talebinin dibe vurmasının bir sonucu olarak, dünya genelinde 55 civarında havayolu şirketi battı. Bunun dışında bir kısım havayolu, uçuşlarını belirsiz süreli olarak askıya aldı. Bazı şirketler ise krizden çıkabilmek için, bir başka şirketin bünyesine katılmak zorunda kaldı.

THY'de ekip planlamada kazan kaynıyor

Geçtiğimiz yıl THY'de kabin ekipleri arasında uçuş planlamaları konusunda çok fazla kayırmalar yapıldığını ve buna benzer sorunların kokpit tarafında da olduğunu yazmıştım. Aslında uçuş ekiplerinin planlama ile ilgili şikayetleri sadece hukuksuz kayırmaları içermiyor.

THY kargo taşımacılığında tekelleşir mi?

2020 yılı Mart ayından itibaren dünya genelinde yolcu uçaklarının yüzde 90 oranında operasyonlarını durdurması ile hava kargo şirketleri, kârlı ve yoğun bir dönemi de karşılamış oldu.