Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]

Havacılığa salgın darbesi...

Dünya genelinde on binlerce havacılık çalışanı bu süreçte işlerini kaybetti. İngiliz Pilotlar Derneği'ne göre ise, sadece 18 bin pilot bu süreçte ya işlerini kaybetti ya da eski koşullarından çok uzakta çalışmaya zorlandı.

Uçuş okullarından çatlak sesler geliyor

Pandeminin en çok sarstığı ve sarsmaya da devam ettiği alanlardan biri de uçuş eğitim sektörü oldu diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl, pandeminin ortaya çıkması ile birlikte havayolu sektöründeki tedirginliğin, pilotaj eğitimine negatif olarak yansıdığını ve eğitim alacak adayların kararlarında doğrudan etkili olduğunu söylemek mümkün...

Havacılık sektörü 2024 yılına kadar çok zorlanacak

Türkiye'de de kamu kurumları dahil olmak üzere birçok kuruluşun danışmanlık hizmeti aldığı McKinsey&Company'nin tahminlerine göre, havayolu kullanılarak gerçekleştirilen seyahatler ancak 2024 yılında pandemi öncesi seviyeye ulaşacak.

MAX uçakları artık güvenli mi?

Boeing 737 MAX tipi uçakların 2019 yılı Mart ayında, tüm dünyada yere indirilmesinden sonra geçtiğimiz yılın sonlarına doğru American Federal Havacılık Dairesi FAA, bu uçakların yeniden uçmasına onay verdi.

Havalimanlarına kepçeyle havayollarına kaşıkla...

Nisan ayı ile birlikte kısa çalışma ödeneği sona erdi. Havacılık sektörü için bu dönemde verilen belki de tek destek, personel maliyetini hafifleten kısa çalışma ödeneği idi. Tabiki, havayolu şirketleri ve diğer havacılık paydaşları ile havalimanı işletmecilerini bu devlet desteği konusunda ayrı olarak değerlendirmek lazım..

Havacılık şirketlerimiz aşılanabilecek mi?

Dünya genelinde birçok havayolu şirketi, pilot ve kabin memurlarının aşılanmasına başladı. Körfez havayolu şirketlerinden Etihad, tüm ekiplerini aşılayan ilk havayolu şirketi olurken Singapur ve Emirates gibi şirketler aşılanma konusunda diğer havayollarına göre, önemli aşama katetmeyi başardılar.

KÇÖ'den sonra işten çıkarmalar olacak mı?

Geçtiğimiz yıl Mart ayında dünya genelinde havayolu trafiğinin büyük ölçüde durması ile birlikte, havayolu şirketleri kasalarındaki nakit parayı yakmaya başladı. Havayolu şirketlerinin bu süreçteki zararları ölçeklerine göre değişmekle birlikte, Lufthansa CEO'su Carsten Spohr'un, “Her saat için bir milyon euro kaybediyoruz” sözü, pandeminin yıkıcı etkisinin en belirgin, en somut ve en acı verici itiraf idi.(Aldıkları önlemlerle bu kaybı yarı yarıya düşürdüler)

THY pilotlarına odadan çıkmak bile yasak!

Pandeminin başından beri bazı Afrika ülkelerinde ve Uzakdoğu'nun tamamında uçuş ekiplerine karşı bazı yasaklar uygulanıyor. Biz bunu sadece Türk Hava Yolları'ndaki uçuş ekipleri için söylüyoruz ancak yerli ve yabancı birçok havayolu için aynı prosedürler geçerli...

THY'yi kargo ayakta tuttu

Türk Hava Yolları'nın, 2020 yılına ilişkin finansal raporundan, Covid 19 salgını dolayısıyla ortaya çıkan yolcu kaybını kargo ile bir miktar da olsa telafi ettiğini görebiliyoruz.

Uçuş yasağının faturası ağır olabilir

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yakın zamanda Türkiye'deki yerli hava taksi şirketlerini korumak için önemli bir karar aldı.

THY'nin yabancı kaptanları yerlileşmeli - DHMİ'nin gücü öğrenciye mi yetiyor?

Türk Hava Yolları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, filosunda görev yapan 347 yabancı pilotunu, 1 Kasım itibariyle ücretsiz izne çıkarmıştı. ( THY'nin toplam yabancı pilot sayısı 475)

Sabiha Gökçen'e hurda demir!

Yapımı yılan hikayesine dönen Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pistinde, üçüncü kez çatlak oluştu. Bu kez, tünelin üzerinin toprakla kapatılması sırasındaki hesap hatasından değil, zeminin kaymasından dolayı ciddi hasar ortaya çıktı.

Pilotluk mesleğinin geleceği nasıl olacak?

Küresel havacılık endüstrisi, tüm zamanların en büyük zorluklarından birini yaşıyor: COVID-19.

Uçamayan pilotlar neler yapmalı?

Covid 19'un geride bıraktığımız on aylık süre içerisinde, havacılık sektörüne ve havacılık sektöründe çalışanlara etkisine dair, uluslararası kuruluşlar ve bazı meslek örgütleri tarafından hazırlanan bir takım raporlar ve bu raporlarda dikkat çekilen bazı rakamlar var.

Havacılık bu şekilde nasıl ayağa kalkacak?

Coronavirüs dolayısıyla havayolu şirketleri, bir yılda 250 milyar doların üzerinde para kaybetti. İrili ufaklı 35-40 havayolu bir yıl içerisinde battı, batmak üzere olanlar büyük havayolları ile birleşmek zorunda kaldı. Dünya genelinde havayolu şirketleri ayakta kalabilmek için 170 milyar dolarlık kredi desteği aldı.

Havacılıkta işsizlik çanları çalıyor

Dünyanın hangi ülkesinde, bir şehre büyük bir havalimanı yapıldığı için onlarca üniversitede, bir değil beş değil, onlarca havacılık bölümü açılır?

Uçak kazaları pandemi etkisi mi?

Pandemi sonrasında havayolunu tercih eden yolcuların, yeni normaller gereği birçok yeni ve zor prosedürle karşılaşmasının, seyahat alışkanlığının yeniden kazanılması sürecini sekteye uğratacağını düşünenlerdenim.

THY'nin gerçekleri öyle mi?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın, 2020 yılını değerlendirdiği son açıklamasında önemli detaylar vardı.

THY'de ekip planlama sorunu çözülecek mi? SHGM'de düşük profil sorunu...

Türk Hava Yolları'nın en kritik birimlerinden Ekip Planlama'da, çok ciddi haksızlık ve adaletsizlikler yaşandığına, geçen haftaki yazımda değindim. Yazının altına iliştirilen yüzlerce yorum şunu gösterdi ki, yazıda sadece buz dağının görünen kısmı varmış ve sıkıntı aslında çok daha büyükmüş...

THY ekip planlamadan kötü kokular geliyor

Uçuş ekipleri için, belirli limitler içerisinde, ne kadar çok uçarsan (özellikle tatil günlerinde) ve ne kadar çok yatı görevinde bulunursan maaşın da o oranda yükselir. Ama içinde bulunduğumuz dönem itibariyle, bazı aylarda uçuş ekipleri, birkaç uçuşla tüm ayı kapatmak zorunda kaldı, kalıyor...

THY'de koltuk savaşları!

Türk Hava Yolları'nın hali hazırda ikisinin yüzde 100'ü, 6'sının yüzde 50'si ve kalanının yüzde 50'den daha az hissesi kendine ait olmak üzere 14 iştirak şirketi var.

Havacılık sektörü ne zaman ve nasıl toparlanacak?

Dünya sivil havacılık sektörü, dibe vurduğu 2020 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, covid 19'un etkisini uzun yıllar üzerinden atamayacak gibi görünüyor. Operasyon yoğunluğu, yolcu sayısı ve gelirler açısından, 2019 yılının oldukça uzağında kalan ve yılın ilk üç çeyreğinde neredeyse bütün havayollarının ve havalimanı işletmecilerinin (kargo şirketleri hariç) zarar ettiği bir dönem, sanıyorum sivil havacılık tarihinde hiç yaşanmamıştır.

Yarım kalan aşk hikayesi gibi!

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2014 yılında ihalesi yapılan ve 2017 yılında hizmete açılması planlanan Tavşantepe-Havalimanı arasındaki 9 kilometrelik metro projesi ile, metro projesinden bir yıl sonra ihalesi yapılan ikinci pistin kaderleri neredeyse birbirinin aynı...

Havayolu şirketlerimiz destek alamazsa, iflaslar kapıda - Pilot eğitimlerinde sıkıntı büyük!

Havayolu sektörü için Haziran ayında başlayan yalancı bahar, Kasım ayı sonu itibariyle yerini tekrar kabus dolu günlere bırakacak gibi görünüyor. Havayolu şirketleri yüzde 40/50'lere kadar çıkardıkları kapasitelerini, yakın dönemde tekrar Mart-Nisan seviyelerine indirmek durumunda kalabilir.

SHGM'nin torpilli doktorlarını kim koruyor? THY Teknik'e yeni müdürler atandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde iki pratisyen hekimin medikal asesör olarak yetkilendirilerek EASA regülasyonlarına aykırı atama yapılmasının sektörde rahatsızlık yarattığını geçen hafta yazdık.