Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

“Yeni ırkçılığın ‘kirli’ ötekileri”

Hemen herkes belli bir konjonktürde, birden kendini ırkçı söylemler içinde bulabilir. Irkçılık, ideolojik anlam yükleme süreci. Kime?

Kültürel Eğitim

Akıllı toz, son derece küçük bilgi işlem parçacıklarına verilen bir addır. "Akıllı toz" terimi başlangıçta mikro elektronik endüstrisinden üretim teknikleri kullanarak yapılan minyatür kablosuz yarı iletken cihazlara denmekte idi.

Meraklısına Eğitim

Mitolojik, inanışa göre ismin kökeni Aegeus efsanesine dayandırılmaktadır. Bu efsaneye göre Atina'da düzenlenen bir bayram olan Panathenaia'da Girit Kralı Minos'un oğlu Androgues öldürülür.

Yenilenmiş Eğitim

COVID-19 salgını, dünya çapında okul sistemlerini alt üst etti. Sistemler bir gecede uzaktan öğrenmeye ayak uydurmak, değişen epidemiyolojik koşullar arasında okulların yeniden açılıp açılmayacağını ve nasıl açılacağını planlamak ve öğrencileri akademik ve duygusal olarak desteklemek zorunda kaldığından, hız çılgınca.

Karakterli Eğitim…

Binlerce kitap okumuş bir insan Mustafa Kemal Atatürk.... Hem de öyle geçiştire geçiştire değil, önemli bulduğu satırların altını çize çize, notlar ala ala okuyan bu ilim, bilim sevdalısının çok sevdiği ve değerli bulduğu bir kitap var. Öyle değerli buluyor ki bu kitabı; hemen Türkçe’ ye çevrilsin de askerî okullarda, liselerde okutulsun, öğretmenler irdelesin istiyor.

Demokrasi…

Eski Yunanda Demokrasi Fikri ilk ortaya çıktığında Sokrates bu fikri hiç benimsemediği gibi şiddetle de karşı çıkmıştır.

ICAO Gündemi

ICAO Gezin Tanımlama Programı ve İlk Ortak ICAO / INTERPOL Yolcu Veri Değişimi, ICAO Havacılık Veri ve Analizi, ICAO CAR / SAM Veri Toplama, Tahmin ve Analizi, ICAO Küresel Havacılık Güvenliği (AVSEC2020)

Gerçek

Leonardo Boff, “din biliminde hürriyet” akımının geliştiricilerinden biridir. Brezilyalı din bilimci Leonardo ile Dalai Lama arasındaki kısa fakat anlamlı bir söyleşi gelişir.

Kutular…

Asistanı şaşkınlıkla Albert Einstein'a sorar; ''Dr. Einstein, son sınıf fizik öğrencilerine yaptığınız bu sınav bir yıl önce aynı öğrencilere yaptığınız sınavın aynı değil mi?'' ''Evet evet,'' dedi Albert Einstein, ''tam olarak aynı sınav.''

Biz yaparız…

Mahmut Şevket Paşa’nın emriyle Ayastefonos (Yeşilköy) ile Safraköy (Sefaköy) arasında ilk havaalanı yapıldı. 2019 senesinde Dünyanın en iyi 5.ci Havalimanı seçilen Atatürk Havalimanı, ticari uçuşlara 6.04.2019 tarihinde kapatıldı.

Konstantinopol ve 40 para…

Toplumlar bilgisizlik yüzünden yok olurlar. Cumhuriyet öncesi Konstantiniyye’de tramvay taşımacılık hakkını Belçikalı bir şirket elinde tutuyordu. Cumhuriyet ilan edildiğinde artık özgür bir ülkedeydik ve ülkemizde iş yapan bütün o yabancı firmalarla Cumhuriyet Türkiye’si bir kez daha masaya oturdu.

Bilgelik İkilemi

Yetkinlik ve bilgelik arasındaki süreklilik, psikologların dikkatini çeker. Sternberg'e göre, bilge bir kişi başkaları tarafından “bir soruna veya duruma bakmak ve onu çözmek için eşsiz bir yetenek” ile donatılmış biri olarak algılanır.

IATA ve Yeniden Başlama!

Cenevre - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), COVID-19 krizinin ortasında yolcu uçuşlarının yeniden başlatılması için biyogüvenliğe yönelik önerilen geçici bir dizi yaklaşımının ayrıntılarını açıkladı.

COVID-19 Sonrası “Yeni Düzen”!

Sokağa çıkma yasağı bittiğinde herkes yiyecek almaya koşuyor. Ancak ondan sonra gezmek akla geliyor. Salgının geçtiği ya da düşüş gösterdiği yerlerde gezmeyi düşünenler hala eskinin nerede ise yarısı kadar.

Eşgüdümlü yaklaşım ve Normalleşme

Corona salgını ile mücadele yöntemlerinin çoğunu gördük. Ingiltere ve ABD “toplum bağışıklığı” stratejisini uyguladılar ilk haftalarda.

Silbaştan..!

Çin'de ilk COVID-19 vakası bildirildikten sadece dört ay sonra, hastalık dünya çapında yayıldı ve iki milyondan fazla insanı etkiledi. Korona virüsünün yayılmasını engellemek için birçok ülke karantinalar ve sınır kapatmaları gibi aşırı önlemler almıştı. Nisan 2020'nin başında dünya nüfusunun yüzde 91'i, vatandaş ve yerleşik olmayanların girişini sınırlayan veya yasaklayan ülkelerden oluşmaktaydı.

Eğitim ve tarihteki yerimiz.1

Günümüzdeki eğitim sistemi, akademik yetenek üzerine kuruludur. Kamu yararı hiç düşünülmemiştir. Her şey, endüstrinin gereklerine bağlıdır. Bundan dolayı kamu eğitimi ikiye bölünmüş durumdadır. Endüstriyel iş sahaları önceliklidir. Geriye kalan sahalar ise desteklenmez. Müzisyen olma, resim mi yapmak istiyorsun, vazgeç. Tiyatrocu mu olacaksın, aç kalırsın. Sanat seni geçindirmez, sporcu olacaksan futbolcu ol.! gibi.

Tarihi Eserlerimiz

Olimpiyat Stadyumu, 31 Temmuz 2002 tarihinde Galatasaray ile Yunanistan'ın Olympiakos takımları arasında oynanan karşılaşma ile açılmıştır. Maç öncesi Galatasaray ve Olympiakos takımları arasında 'Olimpiyat Ateşkesi' anlaşması imzalanmıştır.

Yeniden Başlama

Cenevre- Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, havacılık sektöründe 25 milyon işin COVID-19 krizi nedeniyle yok olma riski altında olduğunu gösteren yeni bir analiz yayınladı.

ICAO ve COVID-19

COVID-19 gibi hastalıklar, insanlar arasında bulaşabildikleri için seyahat eden halk için bir risk oluşturur. Bu nedenle, ilgili tüm paydaşların hava taşımacılığı ile yayılmasını sınırlamaya yardımcı olması önemlidir.

Maske

Yeni Zelanda’da uçmak üzere şirket bir anlaşma yapmış. İzinleri almak da bana düştü. CAA of NZ ile görüşmeye başladım. Şirket ile ilgili gerekli bilgi ve belgeleri gönderdim.

Ignaz Semmelweis

Ignaz Philipp Semmelweis, 1818'de Budapeşte Buda'da doğdu. Önce Viyana Üniversitesi Hukuk fakültesine girdi ancak bir yıl sonra doktor olmaya karar vererek, tıp eğitimini 1844’te Viyana Üniversitesi’nde tamamladı. Diplomasını aldıktan sonra Viyana Hastanesi'nde çalışmaya başladı.

Covit-19 ve Taiwan

Covit-19, %97'nizi öldürmüyor.!

CİNSİYET AYRIMI

Barbara Collinet 37 yaşında. Bu iki çocuk annesi Belçikalı, SN Brussels Airlines'ın (SNBA) kaptanı. Belçikalı pilotların %90’ı erkek. Beşeri bilimlerinden sonra Barbara Collinet Brüksel'deki Ephec'de eğitim gördü.

TALPA basın bildirisi

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) olarak, 5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen üzücü kaza hakkında yapılmakta olan adlî soruşturma kapsamında, kaptan pilotun tutuklanmasına karar verildiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.