03 Ekim 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Mtrosu olmayan bir havalimanına metro ya da raylı sistem götürmek ciddi bir iştir ama ISG'deki metronun (ki bu aslında ayrı ve bağımsız bir hat değil, olan bir hattın hepi topu 4 istasyonluk, 7.4 km'lik uzatmasıdır...) böyle 6-7 yılda hizmete açılmasından gurur değil olsa olsa utanç duyulur. Öte yandan (Yeni) IST gibi yapılacağı kesinleşmiş ve çok da büyük kapasiteli bir havalimanına gidecek metro inşaatına 3.5 yıllık bir gecikmeyle işl kazmanın vurulması gafletten de öteye bir konudur. Kimse bundan da gurur falan duymasın.
  • Malezya Şirketi ISG'nin sadece işletmesini yapıyor. Bua karşılık da bir kira ödüyor. ISG'de ne 2. pistin yapılıp yapılmaması, ne de buraya metro gelip gelmemesi Malezya'lı şirketin sorumluluğunda ve yetkisinde değildir. Onlar da böyle kolaylıkların bir an önce olmasını ister, neyi neden köstekliyorlar ki? Siz neden bahsediyorsunuz? Varsa bir bildiğiniz, bunu açık açık yazın (beyefendi ile kimi kastettiğinizi de...): biz de anlarsak ona göre yorum yapalım...
  • hizmetin diğer adı olan hukumetimiz İST.BELEDİYESİNİN yapamadığını anında yaptı ve milletine metroyu sundu.Gurur duyuyoruz
  • Umarım gece 00.00 da kapanmaz, İnsanlar taksi kullanmaya mecbur bırakılmaz. 2023 sonunda zaten Uber gelicek, çalışmaları başladı.
  • Önündeki en büyük engel gerçekte Malezyadır. Basiretsiz yönetim herhalukarda buranın gelişimini geciktiriyor. Beyfendi geçen gün açıkladı kendimiz yapacağız artık mal-ezyalılarla işimiz olmaz diye daha. Güle güle selametle
  • Bu kimin yetkisinde bilmiyorum ama YETER ARTIK biri duzeltmeli, TAKSILER LES KARDESIM
  • Promosyonlar nerede?
  • Saw dir, ilerde Iga nin yapamadigini yapacaktir
  • Tabii ki metro hattının yapılması çok güzel bir şey, her ne kadar 7 yıl sürmüşse de ama önemli bir katkı. Sabiha Gökçen ilk defa metroya kavuşmuş oldu. Keşke bu kadar geç olmasaydı. Kaç yıl oldu değil mi Sabiha Gökçen açılalı? İlk defa metroya kavuştu. Metrosu olan havalimanını kapattılar. Şimdi metrosu olmayan diğer havalimanına da metro yapmak için çırpınıyoruz.
  • Çok şükür Gökçen'in suratsız mafyatik taksicilerine mahkumiyet bitti. Araçlar bakımsız, şoförler suratsız. Her seferinde yolu uzatmak için Kurtköy gişeleri yerine Orhanlı gişelerine yönelirler, yakın mesafe gitmek istesen bir ton yaygara. Dünyanın en kötü taksileri burada.

21 yıllık rötar!

Sabiha Gökçen Havalimanı'nı şehre bağlayan 7.4 km uzunluğunda idört istasyonluk Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı nihayet açıldı.

2015 yılında yapım ihalesi gerçekleşen ve 2018 yılı Mart ayında tamamlanması planlanan metro projesi tam dört ulaştırma bakanı eskitti.

Feridun Bilgin, Binali Yıldırım, Ahmet Arslan, Cahit Turhan olmak üzere beş ulaştırma bakanı gören metro bağlantısını açmak son bakan Adil Karaismailoğlu'na nasip oldu.

İstanbul Havalimanı'nın açılması ile Sabiha Gökçen Havalimanı'na yönelik "uzaklık" algısının bir nebze olsun kırıldığını düşünürsek metro istasyonunun açılmasıyla da, Sabiha Gökçen'in, yavaş yavaş zihinlere yerleşen şehir havalimanı statüsünü pekiştireceğini düşünüyorum... Elbette yakın zamanda İstanbul Havalimanı'nda da hizmete girmesi planlanan metro bağlantısının, aynı algıyı İstanbul Havalimanı için de düşündüreceğini ekleyelim. Her iki havalimanı da metro bağlantıları ile "uzak" algısını tamamen ortadan kaldıracaktır.

Dünyada birçok ülkede havalimanlarına ulaşım noktasında raylı sistemin etkin şekilde kullanılıyor olmasına rağmen Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki metronun açılmasına kadar ülkemizde sadece İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Antalya Havalimanı'nda raylı sistem bağlantısı olması, köprüler, duble yollar ve tünellerle ifade edilen ulaşım başarıları arasında, en önemli ulaşım eksikliklerimizden biri olarak kalmıştı.

Sabiha Gökçen Havalimanı metro bağlantısının sağlanması ve bir süre sonra İstanbul Havalimanı metrosunun işler hale gelmesiyle birlikte yolcuların bu iki havalimanına kolay ulaşımının her iki havalimanındaki potansiyeli de yukarı doğru çekeceğini söyleyebiliriz.

Taksi, otobüs, servis vb alternatif ulaşım metodları kullanılıyor olsa da, havayolunu kullanan yolcuların şehirden havalimanına, havalimanından şehire ulaşmasında, standart ulaşım süresi imkanı sunması ve diğer alternatiflere göre kolayca ulaşımı sağlaması bakımından birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Bu açıdan raylı sistemin önemini tarif etmeye gerek yok. Dünyada yeni nesil birçok havalimanı, raylı sistem alt yapısı tamamlandığı anda eş zamanlı olarak hizmete girerken Sabiha Gökçen Havalimanı'nın açılışından 21 yıl sonra metroya kavuşuyor olması, bir taraftan sevindirirken diğer taraftan da neden bu kadar gecikildiği konusunda, üzerine düşündürmesi gereken çok önemli bir konu...

İstanbul Havalimanı ile akran olan Çin'deki Daxing Havaalanı örneğini yakın tarih model olarak ele alırsak, İstanbul Havalimanı, açılışından 5 yıl sonra metro ulaşımına kavuşacakken Daxing Havalimanı açılmadan metro ulaşımı hazır hale getirilmiş ve test sürüşlerinin tamamlanması ile havalimanının artık açılışa uygun hale geldiğine karar verilmişti. Bu alanda elbette Çinliler'in sadece Türkiye değil diğer bütün ülkelerden daha gelişmiş bir raylı sistem alt yapısına sahip olduğunu biliyoruz. Türkiye'de sadece İzmir'de şehir ile havaalanı arasında raylı sistem varken Çin'de 24 havaalanında, ABD'de 19, Almanya'da 12 havaalanında şehir ile bağlantı sağlayan raylı ulaşımın olduğunun altını da çizmemiz lazım.

Frankfurt, Paris, Amsterdam, Heathrow, Doha, Singapur, Dubai gibi potansiyeli yüksek havaalanlarının hepsinin raylı sistem ile şehir bağlantıları mevcut iken İstanbul Havalimanı'nda ve Sabiha Gökçen’de metro olmamasının eksikliğini fazlasıyla hissettiğimizi sanıyorum.

Buna rağmen hem İstanbul Havalimanı'nın hem de Sabiha Gökçen'in etkileyici bir performans gösterdiklerini ancak metro imkanı sonrasında her iki havalimanının ve dolayısıyla Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları başta olmak üzere havayolu şirketlerinin potansiyelinin artacağını tahmin etmek zor değil.

Yılan hikayesine dönen ikinci pistin bir türlü bitirilememesi dolayısıyla tek pist ve metrosuz şekilde, aynı kategorideki rakiplerine göre iyi bir performans ortaya koyan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın, yeni terminal, ikinci pist ve metro ile birlikte önümüzdeki dönemde çok daha iyi bir performans ortaya koyacağını düşünüyorum.

21 yıllık rötar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

mafaky ~ 4 ay önce
Mtrosu olmayan bir havalimanına metro ya da raylı sistem götürmek ciddi bir iştir ama ISG'deki metronun (ki bu aslında ayrı ve bağımsız bir hat değil, olan bir hattın hepi topu 4 istasyonluk, 7.4 km'lik uzatmasıdır...) böyle 6-7 yılda hizmete açılmasından gurur değil olsa olsa utanç duyulur. Öte yandan (Yeni) IST gibi yapılacağı kesinleşmiş ve çok da büyük kapasiteli bir havalimanına gidecek metro inşaatına 3.5 yıllık bir gecikmeyle işl kazmanın vurulması gafletten de öteye bir konudur. Kimse bundan da gurur falan duymasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 4 ay önce
Malezya Şirketi ISG'nin sadece işletmesini yapıyor. Bua karşılık da bir kira ödüyor. ISG'de ne 2. pistin yapılıp yapılmaması, ne de buraya metro gelip gelmemesi Malezya'lı şirketin sorumluluğunda ve yetkisinde değildir. Onlar da böyle kolaylıkların bir an önce olmasını ister, neyi neden köstekliyorlar ki? Siz neden bahsediyorsunuz? Varsa bir bildiğiniz, bunu açık açık yazın (beyefendi ile kimi kastettiğinizi de...): biz de anlarsak ona göre yorum yapalım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teşekkürler reis ~ 4 ay önce
hizmetin diğer adı olan hukumetimiz İST.BELEDİYESİNİN yapamadığını anında yaptı ve milletine metroyu sundu.Gurur duyuyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaa dimi ~ 4 ay önce
Öbürleri bakanken ve açamazken ibb maykıl ceksın partisindeydi,ondan olmadı
Rozet.. ~ 4 ay önce
Üstün yalakalık ve gerçekleri görememe rozetini takarlar!! sana artık
Hükümet mi ~ 4 ay önce
22 yıldır ülkeyi belediye mi yönetiyor? Şaka mısınız?
Eyoo ~ 4 ay önce
Abi memleket nire
Muhammed Ensar ~ 4 ay önce
Reisin 21 yıldır nerdeymiş:)))))) Çok mu meşguldu:)))) Gemi var gemicik var metro var metrocuk var:))
330 ~ 4 ay önce
Umarım gece 00.00 da kapanmaz, İnsanlar taksi kullanmaya mecbur bırakılmaz. 2023 sonunda zaten Uber gelicek, çalışmaları başladı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saw ın ~ 4 ay önce
Önündeki en büyük engel gerçekte Malezyadır. Basiretsiz yönetim herhalukarda buranın gelişimini geciktiriyor. Beyfendi geçen gün açıkladı kendimiz yapacağız artık mal-ezyalılarla işimiz olmaz diye daha. Güle güle selametle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taksiler les ~ 4 ay önce
Bu kimin yetkisinde bilmiyorum ama YETER ARTIK biri duzeltmeli, TAKSILER LES KARDESIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haklı ~ 4 ay önce
Geçenlerde sabiha gökçenden bindim, rezaletti
.. ~ 4 ay önce
istanbulda ticari taşıma yapan tüm araclar (taksi, dolmus, minibüs, otobüs, iett, şehir hatları vapurları vb) İBB nin sorumlulugundadir
Onları bu şekilde ~ 4 ay önce
Şikayetçi olunacak kadar kötü olmaları için teşvik eden de iktidardır.ibb nin başında paraları yerken oy alamadığı semtlere çürümüş belediye otobüsü bağlayan da kendileridir.ibb onlardan kurtulunca yeni otobüsler hatlara kondu,çocuklarından torunlarından çıksın o paralar
Nerede ~ 4 ay önce
Promosyonlar nerede?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gercek sehirhavalmani ~ 4 ay önce
Saw dir, ilerde Iga nin yapamadigini yapacaktir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İmamoğlu derki ~ 4 ay önce
Tabii ki metro hattının yapılması çok güzel bir şey, her ne kadar 7 yıl sürmüşse de ama önemli bir katkı. Sabiha Gökçen ilk defa metroya kavuşmuş oldu. Keşke bu kadar geç olmasaydı. Kaç yıl oldu değil mi Sabiha Gökçen açılalı? İlk defa metroya kavuştu. Metrosu olan havalimanını kapattılar. Şimdi metrosu olmayan diğer havalimanına da metro yapmak için çırpınıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 ay önce
Çok şükür Gökçen'in suratsız mafyatik taksicilerine mahkumiyet bitti. Araçlar bakımsız, şoförler suratsız. Her seferinde yolu uzatmak için Kurtköy gişeleri yerine Orhanlı gişelerine yönelirler, yakın mesafe gitmek istesen bir ton yaygara. Dünyanın en kötü taksileri burada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yandas yanci nasil zengin olacak ~ 4 ay önce
Once metroyu yaparsan. Havaist kur, havabus, havatas kur kur ki metro gelene kadar zengin et…

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000