22 Temmuz 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • yazı yazılalı 6 yıl olmuş ancak pegasus soygunculuk yapmaktan vazgeçmiyor. Halen yapması gereken hizmetler için para alıyor. Resmen usulsüz kazanç sağlıyorlar. Uçmakta olduğu rotayı resmen tekele almışlar ve normalde 500 TL olan bilet 1000 TL ve üstüne satılıyor. Dilerim havayolu taşımacılığındaki bu soyguna hükümet dur der.
  • PGS açıkca gider kalemlerini yazmış. Kabahati demokratik ve açık bir şekilde masraflarıni ifşa etmiş. Bütün havayolu firmaları masraflarını alıyor. Kimse kimseyi bedava taşımıyor. Siz elektirkte Kaçak kullanım bedeline itiraz edin. PGS hakkında olumsuz söylenebilecek pek birşey yok. Fiyatları düşük, talep oldukça uçak doldukça fiyatları artıyor. Bütün dünyada böyle. Ayrıca Atlas jetle rekabetleri sayesinde yolcular ucuza uçabiliyor.Tekel durumu filan yok.THY esas tekelci.Hemde kalitesiz hizmet veriyor.
  • Havayolu Harcı Dedikleri Nedir?
  • hizmet bedeli 93 tl diyor şimdi de bu neyin harcı kardeş :D hani neyin hizmeti 93 tl :D gidiş dönüş bilet zaten 113 tl ye geliyor :D güldürdün beni pgs
  • İnternetten koltuk seçmek zorunlu değil. Seçmeyen ne ek ücret öder. Ne checkin parsı. Silah zoruyla ucurmuyor bu insanları. İşine gelen uçar. Kıla tüye değil total ücrete bakarım ben. Taraflılığınız o kadar bariz ki bu da sizi itici yapıyor.
  • Ryan air in uyguladığını pgs de uygulayacak , göreceksiniz. http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ryanair-hiz-kesiyor.html
  • bir bakın bakalım.gecen thy dan bılet alayım dedım bılet 11 tl gozukuyor.bıletı tkladım fıay 108 tl ye cıktı.al sana vergının hası.suc pegasusda verecek mıllete barbunya pilakı bırde yıllanmıs sandovıc bırde kucuk su koyacak bıletlerının uzerıne 30 tl daha.mıllet rahatlıyacak.yanı derdınız tk nın verıdıgı yıllanmıs barbunya pilakı tk nın yalan usulu ınternette gosterdıgı bılet fıyatları.cok komık.mıllet sankı aırport habere bakarak bılet alıyor.sız ıstedıgınız yorumu bakın pegasusun sunada yolcu sayısı gecen senekı aynı zamana gore %40 artıs gozukuyor.ukadar ınsan malya bu sırkete bınıyor.sız yazın kafanıza gore.hem yazara ne vergıymıs bılmem neymıs.sanane
  • Havayolu şirketlerinin bahsi geçen ekstralar ve vergi adı altında aldıkları ücretler , mesela check in ücreti,koltuk seçme ücreti, hizmet bedeli vs (özellikle thy'de hizmet bedeli ve vergilerin oranında büyük farklılıklar var) gerçekten incelenirse thy dahil hepsi zararlı çıkarlar , havacılığa meraklı bir hukukçu olarak bilgilendirmek isterim....
  • Kardeşim boşa ve saçma sapan yorumlar yapıp durmayın. Hele aşağıya Pegasus THY'den 10-20 TL ucuz diye bir yorum yapılmış ki o tam komedi. Pegasus neredeyse tüm hatlarında THY'den en az %30 ucuza uçuyor. O da en az..Sonuçta bir uçak bileti mi alacaksın? O hatta uçan yerli yabancı tüm şirketlerin fiyat ve hizmetini kıyaslarsın,kim kafana uyarsa onunla uçarsın. Sonuçta bu rekabette kaybeden şirket de batar zaten. O sebeple kim kafana uyuyorsa onunla uç. Buralarda gelip manasız yorumlar yapma.
  • sayın yazar da dahil pegasusu bir kötüleme kampanyası sürüp gidiyor.bu konu geçen ücretleri pegasus insanlardan zorlamı alıyor acaba,hayır ozaman neyin hesabını yapıyorsunuz acaba?diğer şirketlerin fiatları ile pegasusu karşılaştırın bakalım yinede daha ucuza uçtuğunuzu göreceksiniz.ama sanıyorum amaç farklı pegasusun sabiha gökçende hakimiyetini azltıp thy ye yer açmak galiba.yanlız unutmayın bu şirketlerde birok insan ekmek yiyor.kapanması veya dara düşmesi sizleri zevkemi sevkedecek acaba.birz bazı iddiaları sunarken lütfen etraflıca düşünüp yazılarımızla ona göre kamuoyunu aydınlatalım.bazı şeyleri araştırıp öyle paylaşalım lütfen.

ALİ SABANCI HER YIL BİR UÇAĞIN PARASINI VATANDAŞA ÖDETİYOR!

Havayolu şirketlerinin bilet satışlarından gelen ana gelir kalemlerinden başka, yıllık yüz milyonlarca doları bulabilen yan gelirleri de vardır. Havayolu şirketinin işletme modeline göre yan gelirlerin genel gelirlere oranı artabilir ya da düşebilir. Örneğin iş modeli olarak düşük maliyetli havayolu modelini seçen şirketler, bilet fiyatlarını daha makul seviyede tutarken yan gelir odaklı anlayışla birçok kalemden önemli miktarlarda gelir elde ederler.

Türkiye’de düşük maliyetli modeli uygulayan ve bunun sonucu olarak yan gelir odaklı hizmetlerle ciddi paralar kazanan şirketlerin başında Pegasus Havayolları gelir. Pegasus; servis ücreti, uçuş öncesi ve uçuş esnasında yiyecek-içecek satışı, yurtdışı uçuşlarda uçakta gümrüksüz ürün satışı, fazla bagaj ücretleri, rezervasyon değişikliği ve bilet iptal ücretleri, koltuk seçme ücretleri (ekstra bir ücret ödeyerek koltuk seçme olanağı verilmesi), uçakta reklam gelirleri vs gibi kalemlerden yılda önemli miktarlarda para kazanmaktadır ki şirketin açıklamalarına göre 2012 yılında sadece yukarıda saydığım yan gelirlerden 230 milyon TL para elde edilmiştir. Yolcusuna, sattığı bilete karşılık uçuş hizmeti sunmasının dışında farklı bir hedefi de olan Pegasus’un, yolcu başına yan gelir ortalaması 2012 yılında 17 TL iken bu rakamın üç yıl içerisinde 30 TL’ye kadar çıkması öncelikli hedef olarak ortaya konulmuş.

Buraya kadar Pegasus Havayolları, kendisinden beklenen  modeli başarıyla uygulayan bir havayolu olarak görünüyor. Ancak yukarıda saydığım yan gelir kalemlerinin dışında Pegasus Havayolları’nın önemli iki gelir kalemi daha var. Her yolcudan alınan check-in ücreti ve Avrupa uçuşlarında alınan karbon emisyon bedeli...

Telefonla ya da acenteden alınan biletlerde, satın aldığınız bilete ilişkin ücret detayını göremezsiniz. Ancak internet üzerinden bilet satın alan yolcular, ücret detayı bölümünde ödedikleri toplam paranın gider birimlerini açıkça şu şekilde görecektir:

-Ücret

-Vergi

-Karbon emisyon bedeli (?)

-Yakıt harcı

-Hizmet bedeli

- Check in bedeli...(?)

Bunlardan ücret, vergi, yakıt harcı ve hizmet bedeli diğer bütün havayolu şirketlerinin biletlemelerinde  var. Ancak Pegasus, sattığı biletlere diğerlerinden farklı olarak karbon emisyon bedeli ve check in ücreti de ekliyor.

Peki nedir bu bedeller, bu paraları neden ödüyoruz?

Bahsedilen check in ücreti, sanıyorum biletli yolcunun uçuşunu gerçekleştirmek için havaalanına geldiği ve kontuara giderek işlemlerini yaptırdığı için talep ediliyor! Yani Pegasus, misafir dediği yolcunun bilet işlemlerini yapmak için ekstra para alıyor. Daha anlaşılır olabilmesi için bir restorana gidiyorsunuz, yediğiniz yemeğin yanında garsona da mecburi olarak yemeği getirdiği için ücret ödüyorsunuz. Oysa ki bu onun asli görevi!  Garson ne kadar yemeği getirmek zorundaysa sen de bilet alan yolcuyu ayrıcalıklı hizmet talep etmediği sürece hiçbir bedel talep etmeden uçağa almak zorundasın.

Geçelim karbon emisyon bedeline...

Bildiğim kadarıyla, Avrupa'ya yapılacak uçuşlarda karbon emisyonu uygulaması başlamadı. Rusya ve Çin gibi ülkelerin vetosu sonucu bu uygulama belirsiz süreli ertelendi. Ancak Pegasus'un bu ertelemeyi pek dikkate aldığını söyleyemeyiz. Pegasus, Avrupalı'nın rafa kaldırdığı karbon emisyonu bedelini Avrupa'ya yaptığı uçuşlarda her yolcuya 2 TL fatura ederek karbon emisyonu için yolcudan ücret talep eden ilk ve tek havayolu ünvanını çoktan eline aldı bile!
2-5 ve 11 TL'lik bu rakamlar 100-200 TL'lik biletler göz önüne alındığında oran olarak çok büyük gelmeyebilir ancak isterseniz gelin bu rakamları Pegasus'un taşıdığı yolcu sayısını ele alarak hesaplayalım.

Pegasus'un, check in bedeli olarak aldığı para iç hatlarda 5, dış hatlarda 11 TL. Uygulama 1 Ocak 2013 tarihinde başladı. O günden bu güne Pegasus'un kaç yolcu taşıdığı henüz açıklanmadı. İlk 6 aya ilişkin rakamlar yakın dönemde açıklanacaktır. O yüzden biz açıklanmış Ocak-Mart dönemi yolcu sayısını ele alarak hesaplamaya başlayalım. Bu dönemde Pegasus iç hatlarda 2.1 milyon yolcu taşımış. Yolcu başı 5 TL'den, iç hatlarda uyduruk bir başlık altında Pegasus üç ayda tam 10.5 milyon TL kazanmış. Dış hatlarda bu dönemde 1,15 milyon yolcudan ise yolcu başı 11 TL'den 12.62 milyon TL'yi cebe indirmiş! Yani Pegasus'un üç ayda vatandaşın cebinden haksız yere aldığı para tamı tamına 23,12 milyon TL!

Geçen yıl yurtdışında 4,7 milyon, yurtiçinde 8,2 milyon yolcu olduğunu ve bu yıl bu rakamın biraz daha artacağını varsayarsak Pegasus'un bir yılda sadece bu ne olduğu belirsiz Deli Dumrul vergisinden 100 milyon TL para kazandığını (kazanacağını) görebiliriz.

Aynı şekilde dış hat uçuşlarının önemli bir bölümünü Avrupa ülkelerine yapan Pegasus'un bu uçuşlardan da 2 TL'lik ücret alması yılda hatırı sayılır bir gelir kalemi daha oluşturmaktadır ki, şirketin bir yılda kılını kıpırdatmadan vatandaştan (misafirden) 110-120 milyon TL aşırdığını açıkça görüyoruz. Yani  Ali Sabancı, sipariş ettiği yeni Airbus 320neo uçağının birinin parasını sadece bu iki gelir kaleminden karşılıyor, yani doğrudan uçağın parasını vatandaşa ödetiyor! Kimse de ağzını açıp tek kelime etmiyor, bu deli dumrul tarzı söğüşlemenin hesabını sormuyor. 

ALİ SABANCI HER YIL BİR UÇAĞIN PARASINI VATANDAŞA ÖDETİYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (44)

güvercin ~ 4 yıl önce
yazı yazılalı 6 yıl olmuş ancak pegasus soygunculuk yapmaktan vazgeçmiyor. Halen yapması gereken hizmetler için para alıyor. Resmen usulsüz kazanç sağlıyorlar. Uçmakta olduğu rotayı resmen tekele almışlar ve normalde 500 TL olan bilet 1000 TL ve üstüne satılıyor. Dilerim havayolu taşımacılığındaki bu soyguna hükümet dur der.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cagatay ~ 6 yıl önce
PGS açıkca gider kalemlerini yazmış. Kabahati demokratik ve açık bir şekilde masraflarıni ifşa etmiş. Bütün havayolu firmaları masraflarını alıyor. Kimse kimseyi bedava taşımıyor. Siz elektirkte Kaçak kullanım bedeline itiraz edin. PGS hakkında olumsuz söylenebilecek pek birşey yok. Fiyatları düşük, talep oldukça uçak doldukça fiyatları artıyor. Bütün dünyada böyle. Ayrıca Atlas jetle rekabetleri sayesinde yolcular ucuza uçabiliyor.Tekel durumu filan yok.THY esas tekelci.Hemde kalitesiz hizmet veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi Madencisi ~ 8 yıl önce
Havayolu Harcı Dedikleri Nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçamadık ya la ~ 9 yıl önce
hizmet bedeli 93 tl diyor şimdi de bu neyin harcı kardeş :D hani neyin hizmeti 93 tl :D gidiş dönüş bilet zaten 113 tl ye geliyor :D güldürdün beni pgs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sacma ~ 9 yıl önce
İnternetten koltuk seçmek zorunlu değil. Seçmeyen ne ek ücret öder. Ne checkin parsı. Silah zoruyla ucurmuyor bu insanları. İşine gelen uçar. Kıla tüye değil total ücrete bakarım ben. Taraflılığınız o kadar bariz ki bu da sizi itici yapıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ryan Air ~ 10 yıl önce
Ryan air in uyguladığını pgs de uygulayacak , göreceksiniz. http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ryanair-hiz-kesiyor.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
beee ~ 10 yıl önce
bir bakın bakalım.gecen thy dan bılet alayım dedım bılet 11 tl gozukuyor.bıletı tkladım fıay 108 tl ye cıktı.al sana vergının hası.suc pegasusda verecek mıllete barbunya pilakı bırde yıllanmıs sandovıc bırde kucuk su koyacak bıletlerının uzerıne 30 tl daha.mıllet rahatlıyacak.yanı derdınız tk nın verıdıgı yıllanmıs barbunya pilakı tk nın yalan usulu ınternette gosterdıgı bılet fıyatları.cok komık.mıllet sankı aırport habere bakarak bılet alıyor.sız ıstedıgınız yorumu bakın pegasusun sunada yolcu sayısı gecen senekı aynı zamana gore %40 artıs gozukuyor.ukadar ınsan malya bu sırkete bınıyor.sız yazın kafanıza gore.hem yazara ne vergıymıs bılmem neymıs.sanane

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi.. ~ 10 yıl önce
Havayolu şirketlerinin bahsi geçen ekstralar ve vergi adı altında aldıkları ücretler , mesela check in ücreti,koltuk seçme ücreti, hizmet bedeli vs (özellikle thy'de hizmet bedeli ve vergilerin oranında büyük farklılıklar var) gerçekten incelenirse thy dahil hepsi zararlı çıkarlar , havacılığa meraklı bir hukukçu olarak bilgilendirmek isterim....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boşa yorumlar ~ 10 yıl önce
Kardeşim boşa ve saçma sapan yorumlar yapıp durmayın. Hele aşağıya Pegasus THY'den 10-20 TL ucuz diye bir yorum yapılmış ki o tam komedi. Pegasus neredeyse tüm hatlarında THY'den en az %30 ucuza uçuyor. O da en az..Sonuçta bir uçak bileti mi alacaksın? O hatta uçan yerli yabancı tüm şirketlerin fiyat ve hizmetini kıyaslarsın,kim kafana uyarsa onunla uçarsın. Sonuçta bu rekabette kaybeden şirket de batar zaten. O sebeple kim kafana uyuyorsa onunla uç. Buralarda gelip manasız yorumlar yapma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hemen ~ 10 yıl önce
ist - antalya araştırın bakalım. komiksiniz valla.
havacı ~ 10 yıl önce
sayın yazar da dahil pegasusu bir kötüleme kampanyası sürüp gidiyor.bu konu geçen ücretleri pegasus insanlardan zorlamı alıyor acaba,hayır ozaman neyin hesabını yapıyorsunuz acaba?diğer şirketlerin fiatları ile pegasusu karşılaştırın bakalım yinede daha ucuza uçtuğunuzu göreceksiniz.ama sanıyorum amaç farklı pegasusun sabiha gökçende hakimiyetini azltıp thy ye yer açmak galiba.yanlız unutmayın bu şirketlerde birok insan ekmek yiyor.kapanması veya dara düşmesi sizleri zevkemi sevkedecek acaba.birz bazı iddiaları sunarken lütfen etraflıca düşünüp yazılarımızla ona göre kamuoyunu aydınlatalım.bazı şeyleri araştırıp öyle paylaşalım lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000