25 Nisan 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Sevecek olan kesim sadece planlama ve kabin memurlaridir. Baska kimse ondan memnun degil. Sirketin itici gucu pilotlar ve ucak bakim teknisyenleridir,m.
  • Yani hepsi de aynı yani değişen bir şey yok kamuoyunda o kadar çok kötü anılıyor ki tgs insanlar artık paralı kölelik için mecburi hizmet ediyor dışarda iş yok çünkü yüzlerce dava var tgsnin biran önce bundan kurtulması gerekir daha iyi günlere yarınlara
  • Ö.Polat
  • Bu bir ekip işidir, yönetimler döneminde işe alınan karar vericilerin büyük bir çoğunluğu hala görevde olduğunu gözden kaçırdiginiz aşikar..bu kendinden olanlara her türlü kıyağı çeken karar vericilere dur diyen yönetici tü kaka,onların istediği gibi at koşturmalarina göz yuman yöneticiye de çok yaşa...bu kafayla devam edin siz..
  • “Lideri yüceltip iyi sistem kurmayı gözardı etmektir, ortadoğulu olmak.” devam edelim bu sığ kafayla.
  • Euro akademş eğitim borçları için önerilen seçenekler kırk katırmı kıtk satır mı misali. Dağ fare bile doğuramadı. Sinekten pardon go dan yağ çıkarmaya pdaklammış bir teklif. Hessp kitap bilen hiç kimse bu seçenekleri seçmez. Sonuç Ahmet Bolat geldi ama kafa aynı değişen birşey yok.
  • Ahmet BOLAT hocamın eğitmen kimliğine seslenmek istiyorum. Gelişmiş diye tabir edilen ülkelerdeki pilot istekleri arasında Lisans seviyesi eğitim minimum şart olmasına rağmen (bazi ulkelerde mühendislik egitimi almış olmak araniyor) bizdeki lise mezunu olma şartını nasıl değerlendiriyor? Gecmiste hatiri sayilir fakültelerin hatırı sayılır bolumlerinden mezun olup, kokpite girince arkasindan Akademili diye örnek gösterilenlerin egitim ocağına pandemi öncesi alınan cadetlerin eğitim düzeyileri nedir? Toplam 5000 pilotu olan bir kuruma cadet sistemi adi altinda kapasitesinin cok üzerinde(1000) pilot adayi alarak pilotluk sisteminin önünü tikayanlarla ilgili bir tasarrufunuz olacak mi? Kendi CV si yerine referans CV sine bakilanlar hakkında bir şey yapacak mısınız Ahmet Bey? Son sorum da SHGM'ye pandemi dönemini hiç bir planlama yapmadan geçiren THY ve PGSnin yaz dönemini pilot eksikliğinden dolayı %100 performansla uçamayacaklari aşikar. Bu dönemde içeride tecrübeli pilot yok bahanesiyle 1000-1500tipsiz Türk Pilotu beklerken yabancı pilot alımına onay verirseniz iki dünya da da huzur yüzü görmeyin diyerek yazımı sonlandırıyorum. Kalın saglicakla))
  • Bolat’ın gelmesi hiçbir şeyi değiştirmedi halen pilotlar kesintili maaşla uçuyor. Halen kabin ve planlama el üstünde tutuluyor. Akıl alacak işler değil. Gitme zamanı gelmiştir gerçekten. Tek istediğimiz SHGM sitesindeki license verification sayfasının tekrar aktif hale getirilmesi. Bizi bir salın artık. Ne maaşımız verilir ne salıveriliriz ne biçim iş bu
  • Allah'ım! Günahımı bağışla, kalbimdeki hırsı gider, beni şeytandan koru. Rahmeti İlahi'den kovulmuş şeytandan, bilen ve duyan Allah'a sığınıyorum.
  • Sn Bolat’ın göreve geldiği ilk gün verdiği söz: Atamalarda EHLİYET VE LİYAKAT, değerlendirmede ADALET ilkelerini esas alacağız. AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN, LAFA BAKILMAZ demiş atalarımız. Bekleyip izleyelim: Az kaldı….Yurtdışı müdür atamalarında ehliyet, liyakat ve adalet GÖREBİLECEK MİYİZ…

Ambalaj güzel, içi boş

THY'nin eski yönetim kurulu Başkanı İlker Aycı göreve geldiği ilk günlerde, hemen her fırsatta selefi Hamdi Topçu'nun filo politikasını yerden yere vurur, THY'nin birkaç yıl içerisinde onlarca uçak sipariş etmesini gereksiz bulur ve sık sık eleştirirdi.

Üstelik bunu yaparken, göreve geldikten kısa süre sonra filoya dahil edilen 300'üncü uçak için düzenlenen törende, "Bugün filomuza eklediğimiz 300. uçağımızla, uçak sayısı bakımından dünyanın 13. büyük havayolu şirketiyiz. Bu yılın sonuna kadar filomuza katılacak 39 yeni uçakla Türk Hava Yolları'nın, bu yönlü büyümesini sürdürerek, uluslararası düzeyde çok daha belirgin bir profil kazanacağına dair şüphemiz yok” ifadelerini kullanarak da eleştirdiği yönetim anlayışının PR kaymağını yemekten de geri durmazdı. Turkish Cargo için kendisinden önce sipariş edilen uçaklarla ve o günlerde ortaya konulan vizyonla ortaya çıkan mirası devralıp THY'nin pandemi dönemindeki kargo başarısının kaymağını yerken de, "hem yerim hem derim" tarzı bir yaklaşım sergiliyordu.

THY'nin son genel kurulunda onun halefi Ahmet Bolat'ın, kendisinden önceki tüm yönetimlerin haklarını teslim ederek, "THY'nin bugünlere gelmesi tesadüf değil, bakkal bile yönetemez diye eleştirilen yöneticilerin eseridir" diyerek, erdemli bir yönetim anlayışının nasıl olması gerektiği konusunda adeta selefine ders veriyordu.

İki yönetici arasındaki yönetim anlayışının en sarih özeti bu... Bir tarafta, hem önceki yönetimi yerli yersiz eleştiren bir yönetim kurulu başkanı, bir tarafta ise ayırt etmeksizin kendisinden öncekilerin hakkını teslim eden anlayış... Dağlar kadar fark var.

THY'de Ahmet Bolat'ın göreve gelmesinden sonra yaşanan atamaları ve organizasyon değişikliklerini dikkate alırsak aslında Ahmet Bolat'ın, eleştirmek için onlarca konu başlığı olduğunu görebiliriz. Fakat Bolat, kendisinden öncekileri kamuoyunun önünde tabiri caizse gömmek yerine sadece işine odaklanıp düzeltilmesi gereken noktaları bir bir yoluna koymak için çaba sarfediyor. Mesela basının karşısına çıkıp, liyakatsız atamalardan selefini alenen sorumlu tutmuyor, kişiye özel uydurulmuş gereksiz koltukları lağvederken, o koltuklarda oturanlara tüyü bitmemiş yetimin hakkının yıllarca peşkeş çekilmesine tek laf etmiyor. Aile içi meseleleri açık etmiyor " kol kırılır yen içinde kalır" diyor.

Beşinci yıldıza giden bir şirketi alıp üç yıldıza düşüren, 22 milyar dolarlık marka değeri olan THY'yi 16 milyar dolar seviyesine düşüren İlker Aycı, bugün yaşanan atamaları ve orgizasyon yapısının olması gerektiği gibi neredeyse sil baştan değiştirildiğini gördüğünde İlker Aycı'nın neler hissettiğini merak ediyorum. Acaba, içten içe, "Ne çok hata yapmışım" diyor mudur mesela?

Evet, kendisi THY'nin en uzun süre görevde kalan yönetim kurulu başkanıydı ve bununla da sürekli kendisini över, övülmek isterdi. Kendisine yakın kalemşörlere ücretsiz business class seyahat imkanları sunarak da bunun halkla ilişkiler kısmını da layıkıyla yürütürdü. Ancak bugün ortaya çıktı ki, süslü cümlelerin arkasında, THY'nin kurum kültürü yerle bir edilmiş, alışılagelmiş şirket teammülleri yok sayılmış, liyakat sadece lafta kalmış ve yedi yıl boyunca THY adeta Ali Baba'nın çiftliğine dönmüş... Hamdi Topçu'nun da kitabında tasvir ettiği gibi, "Ambalaj güzel, içi boş" sözleri ete kemiğe bürünmüş....

Onun prenslerinden bir isim vardı. Güvenlik görevlisi iken "liyakatsizlik nedir" sorusunun tam karşılığı olacak şekilde basamakları üçer beşer tırmanan bir isim... Bilinen tek özelliği Atatürk'e hakaret etmek olan bir kişinin siyasi gücünü arkasına alarak kendisi için oluşturulan bir koltuğa oturan ve o koltukta oturduğu sırada, minnet borcunu ödemek için bu kişilere ve hatta ülke gündemindeki çok önemli bir olayın failleri için bile, görevini kötüye kullanarak VIP salonunu yol geçen hanına çevirten bir isim... O kişinin THY'den uzaklaştırılması THY'nin son yıllarda yaptığı en önemli hamlelerden biridir. Elbette o kişinin THY'den uzaklaştırılmasının altında yatan sebeplerin bir gün tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu zat hakkında hazırlanan dosyanın, binlerce dolarlık saat hediyelerinin ve çirkin ilişkiler ağının açığa çıkacağı günü merakla bekliyorum. Eğer bir gün bir yönetim eleştirilecekse aldığı uçaklarla değil, liyakatsiz atamalarıyla, o liyakatsizlere ihdas edilen ballı koltuklarla, kurum kültürünün yerle bir edilmesindeki sorumsuzluklarıyla eleştirilmelidir. O eleştirileri kimin hakettiği de tüm çıplaklığı ile gözler önündedir.

Ambalaj güzel, içi boş

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (59)

Bolat bey’i ~ 3 ay önce
Sevecek olan kesim sadece planlama ve kabin memurlaridir. Baska kimse ondan memnun degil. Sirketin itici gucu pilotlar ve ucak bakim teknisyenleridir,m.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgsli hoca ~ 3 ay önce
Yani hepsi de aynı yani değişen bir şey yok kamuoyunda o kadar çok kötü anılıyor ki tgs insanlar artık paralı kölelik için mecburi hizmet ediyor dışarda iş yok çünkü yüzlerce dava var tgsnin biran önce bundan kurtulması gerekir daha iyi günlere yarınlara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Escobar ~ 3 ay önce
Ö.Polat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tü kaka.. ~ 3 ay önce
Bu bir ekip işidir, yönetimler döneminde işe alınan karar vericilerin büyük bir çoğunluğu hala görevde olduğunu gözden kaçırdiginiz aşikar..bu kendinden olanlara her türlü kıyağı çeken karar vericilere dur diyen yönetici tü kaka,onların istediği gibi at koşturmalarina göz yuman yöneticiye de çok yaşa...bu kafayla devam edin siz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İdrak sorunu ~ 3 ay önce
“Lideri yüceltip iyi sistem kurmayı gözardı etmektir, ortadoğulu olmak.” devam edelim bu sığ kafayla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bırak liderliği ~ 3 ay önce
ki ortada lider de yok atanmış torpilli “idareci” ler var.
Tamamen katılıyorum ~ 3 ay önce
Okurken yanlışlıkla beğenme butonuna basmışım
Ffo ~ 4 ay önce
Euro akademş eğitim borçları için önerilen seçenekler kırk katırmı kıtk satır mı misali. Dağ fare bile doğuramadı. Sinekten pardon go dan yağ çıkarmaya pdaklammış bir teklif. Hessp kitap bilen hiç kimse bu seçenekleri seçmez. Sonuç Ahmet Bolat geldi ama kafa aynı değişen birşey yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademisyen Ahmet BOLAT'a Soruyorum. ~ 4 ay önce
Ahmet BOLAT hocamın eğitmen kimliğine seslenmek istiyorum. Gelişmiş diye tabir edilen ülkelerdeki pilot istekleri arasında Lisans seviyesi eğitim minimum şart olmasına rağmen (bazi ulkelerde mühendislik egitimi almış olmak araniyor) bizdeki lise mezunu olma şartını nasıl değerlendiriyor? Gecmiste hatiri sayilir fakültelerin hatırı sayılır bolumlerinden mezun olup, kokpite girince arkasindan Akademili diye örnek gösterilenlerin egitim ocağına pandemi öncesi alınan cadetlerin eğitim düzeyileri nedir? Toplam 5000 pilotu olan bir kuruma cadet sistemi adi altinda kapasitesinin cok üzerinde(1000) pilot adayi alarak pilotluk sisteminin önünü tikayanlarla ilgili bir tasarrufunuz olacak mi? Kendi CV si yerine referans CV sine bakilanlar hakkında bir şey yapacak mısınız Ahmet Bey? Son sorum da SHGM'ye pandemi dönemini hiç bir planlama yapmadan geçiren THY ve PGSnin yaz dönemini pilot eksikliğinden dolayı %100 performansla uçamayacaklari aşikar. Bu dönemde içeride tecrübeli pilot yok bahanesiyle 1000-1500tipsiz Türk Pilotu beklerken yabancı pilot alımına onay verirseniz iki dünya da da huzur yüzü görmeyin diyerek yazımı sonlandırıyorum. Kalın saglicakla))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maaş konusu ~ 4 ay önce
Bolat’ın gelmesi hiçbir şeyi değiştirmedi halen pilotlar kesintili maaşla uçuyor. Halen kabin ve planlama el üstünde tutuluyor. Akıl alacak işler değil. Gitme zamanı gelmiştir gerçekten. Tek istediğimiz SHGM sitesindeki license verification sayfasının tekrar aktif hale getirilmesi. Bizi bir salın artık. Ne maaşımız verilir ne salıveriliriz ne biçim iş bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 3 ay önce
Kabinin neresi el üstünde tutuluyor? lütfen bana izah eder misiniz? Aldığımız 3 kuruş zam, gençliğimi aldılar uçuşlarla! En ufak bir raporda olayda kovmaktan beter ediyolar. Mobingden anamız ağlamış hala hangi el üstünden bahsediyosun?
Ağlama ~ 3 ay önce
Maaş konusunda ne aldığınız beni ilgilendirmez istediğiniz alın ama şu kabine sallamayı da bırakın be , işiniz gücünüz hala kabinin aldığı para , TK nın kaptan şirketi olduğunu herkes bilir ;)
El insaf ~ 3 ay önce
13k maaş alıyorum al kardeşim o da senin olsun ben aç kalırım uçaktaki makarnayla doyarım yeterki senin gözün doysun.
%55 ~ 3 ay önce
3 aylik egitimle ise baslayan 13-14 bin tl aliyor (3 ayda bir cift maas). 2 sene sonra %80 olunca aylik 20 bin tl’yi geciyor(3 ayda bir cift maas). El insaf.
Kabin Hakları Savunucusu Y. K Başkanı ~ 2 ay önce
Herkes sakin olsun, kabini kokpitin üstünde tutacağız ve bazı sözümona torpille o koltuğa gelebilen pilotlar bunu kıskanacak ve aldığınız 13 -14 k maaşları bundan böyle elden vereceğiz. Elden aldığınızı gören sözümona pilotlar çatlayıp ölecek. Kendileri bu maaşları göremiyorlar bile çünkü bereketi yok çünkü önünden yemiyorlar hep kabinde gördüğüne saldırıyorlar.. yapmasınlar. Tşk üyelerim.
KG ~ 4 ay önce
Allah'ım! Günahımı bağışla, kalbimdeki hırsı gider, beni şeytandan koru. Rahmeti İlahi'den kovulmuş şeytandan, bilen ve duyan Allah'a sığınıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ehliyet ve Liyakat ~ 4 ay önce
Sn Bolat’ın göreve geldiği ilk gün verdiği söz: Atamalarda EHLİYET VE LİYAKAT, değerlendirmede ADALET ilkelerini esas alacağız. AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN, LAFA BAKILMAZ demiş atalarımız. Bekleyip izleyelim: Az kaldı….Yurtdışı müdür atamalarında ehliyet, liyakat ve adalet GÖREBİLECEK MİYİZ…

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000