27 Eylül 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Eskişehir'e giderken büyük umutlarım vardı. Kısacası hayaller Paris ti, gerçekler Odunpazarı...
  • Her dönemde, her zihniyette, her ideolojide bu tip kendinden emin olmayan tipler vardır. Bunların ortak yönü insan ve insanlık düşmanı olmalarıdır. Altyapılarında cehalet, korkaklık, ezik ve korkak yetişme tarzı vardır. Maalesef ki belli konuma getirilen insanların bu yönlerini tarafsız ve adil bir yöntemle ölçecek bir mekanizma yoktur. İnsanlar Allah korkusu ve kul hakkının bilinciyle yetiştirilmedikleri için bu böyle oluyor. Evrensel ilkeler ise bu işin çok uzağında. Onlar güçlüden ve hakimden yanadırlar. İnşallah hak edenler, hak ettikleri sonuca ulaşırlar.
  • TDK 1 ) isim, askerlik Erlikten yetişmiş, askerî okullarda okumadan başarı gösterip rütbe alan ve yükselen subay. 2 ) sıfat, mecaz Gerekli okul eğitimini görmeden kendini yetiştirmiş olan kimse.
  • TDK 1 ) isim, askerlik Erlikten yetişmiş, askerî okullarda okumadan başarı gösterip rütbe alan ve yükselen subay. 2 ) sıfat, mecaz Gerekli okul eğitimini görmeden kendini yetiştirmiş olan kimse.
  • Camo tarafı için, hiç bir talimatta yeri olmayan mühendislik mezuniyeti dayatması en naif tabirle ahmaklıktır.
  • Bir bağcılar mezunu olarak önceleri shyo mezunlarının bizimle aynı olduğunu düşünürdüm , sonuçta onlar da teknisyen bizde , fakat beraber çalıştıkça SHYO -HUBF mezunlarının bizden çok daha ileride olduğunu gördüm. Gerçekten bu arkadaşlara teknisyen demek büyük haksızlık , bu arkadaşlara hakkı olan neyse verilmesini bende destekliyorum
  • Bu konu da her şey gayet açık ve ortada , mızrak çuvala sığmıyor artık , ve çözülmesine çok az kaldı , bu insanlar hakkı olan ünvanı alacaklar
  • Öss de full e yakın dogru yapan, tıp 20 binlere , mühendislik 300 binlere düserken, ilk 10 bin girmis, 5 sene okumuş birine ders icerigine bakılmadan muhendis olamassin denilmiş, Estü de shyo hee ile elektronik muh arasinda fark dersi 10 bile degil,diger 30ders direkt sayiliyor,sadece 1 yilik farkla tamamlanabiliyor, kaldi ki bizim öncelikli talebimiz bakım mühendisliği kavramınin oluşturulmasi ve hakkin verilmesidir, 500bin sıralama sıfır matematik ile biyomedikal mühendisligi okuyup müh. Olabiliyosun ve TK da ki yukselme icin ölcme degerlendirme sinavina katilabiliyosun , ama ilk 10bine girmis, full matematik yapmis , differansiyelin icin den gecmis, coğu ucakta 5-10yil calismis 3-4 farkli ucakta cs yaptigin adami sirf unvandan dolayi sinava dahi sokmuyosun, bu durumu sirket icinde bir mail ile sirket haricinde tek yönetmelikle degiştirebilecekken binlerce magdur olusturup, zaten ulke de yok olmaya yuz tutmuş motivasyonu da eksilere indirip nefret kazandirmanın kime ne faydası var, buna itiraz eden mühendis arkadâslar olabilir, lakin Birimimde calısan mühendislerin tek yaptıgi mail takibi olup birimler arası koordinasyonu sagliyor, ucak bakım icin bizden cözülemeyen ariza icin sirket harici birimlerden destek alinmaktadir, daha önce bu ara isi lise mezunu bi teknisyen arkadasimiz yapıyordu, o da ayrilip pilot olmustur, bilginize,.
  • Bu durum artık hak yemek değil, insanların güvenliğini tehlikeye atmaktır. Uçak Bakım Mühendisliği pozisyonuna Uçak Bakım bölümü mezunu değil, alakasız bölümler kabul ediliyor. THY ile bir dahaki yolculuğunuzda aklınızda bulunsun.
  • Parayı verenin tipi lisansı aldığı bu dönemde, 5 yıllık emeğin hiçbir karşılığının olmaması üzücü gerçekten.

Bu ülkenin gençlerine oyun oynamayı bırakın

Üniversitelerin havacılık sektörü için kalifiye eleman sağlanması amacıyla teknik eğitim veren Havacılık Elektrik Elektroniği, Uçak Elektrik Elektronik veya Uçak Gövde Motor bölümünden mezun öğrencilerin yıllardır maruz kaldığı bir unvan problemi var. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler eğitim hayatları boyunca Aerodinamik, Termodinamik, Mekanik, Akışkanlar Mekaniği, Lojik Devre Tasarımları, Diferansiyel denklemler gibi temel mühendislik alanlarında ders almalarının yanı sıra Havacılıkta Bakım Uygulamaları, Havacılık Kuralları, Havacılıkta İnsan Faktörleri, Aviyonik Sistemler, Uçak Sistemleri gibi doğrudan havacılığa özgü teknik alanlarda da donanım bilgi ve yetkinliğe sahip olmalarını sağlayan dersleri alıyorlar. 4+1 yıl süren lisans eğitimi sonucunda bu dersleri başarıyla tamamlayıp alabildikleri bir unvan ise maalesef bulunmuyor. Onlara uygun görünen ünvanlar, "eleman" veya "Lisansiyer"... Mezunların yıllardır yaptıkları sayısız başvuru ise karar vericiler tarafından bilerek veya bazı kişi veya kişilerin art niyetli çabalarıyla maalesef bir şekilde manipüle edilip makul bir sonuca ulaştırılamıyor. O lobicilerden biri ise bize zamanlar Sivil Havacılık Genel Müdür yardımcılığı koltuğunu işgal eden papyonlu mösyö Can Erel...

Oysaki mezunların talebini bir soruyla bile özetlemek çok kolay. Kısaca “ Havacılık alanında 4 yıl mühendislik ve spesifik havacılık konularını içeren eğitim almış olmamıza rağmen neden tüm dünyada olduğu gibi unvanımız Hava Aracı/Uçak Bakım Mühendisi olarak düzenlenmiyor” olmasına rağmen karar vericilerin yıllar içerisinde bu basit soruya verdikleri cevaplar hayret verici. 4 yıllık lisans eğitimine istinaden yapılan ilk başvuruya verilen cevap “ 2 yıllık eğitim alan bölümler için mühendislik unvanının uygun olmadığı”. Evet yanlış okumadınız. 4 yıllık eğitim alınmasına rağmen mezunlara 2 yıl eğitim aldıkları söyleniyor. Trajik! Tekrar yapılan başvuruya verilen cevap ise bu sefer “ ders içeriklerinin yetersiz oluşuydu”. Mezunlar bunun üzerinde Kamu Denetçilik Kurumu (KDK) aracılığıyla başvurularını yaptı ve bu alanda eğitim veren üniversitelerden bilirkişi raporu istendi. Mezunlar yaptığı görüşmelerde bilirkişi raporlarının bu unvanın verilmesinin uygun olduğu bilgisiyle yeniden başvuru yaptılar. Bu sefer de “ Uçak Bakım Mühendisliği" diye bir unvan olmadığı ve her bölüm için spesifik bir unvan tanımlanamayacağı söylendi. Ancak bu noktada değinmemiz gereken çok önemli başka bir husus daha var. Bilirkişi raporlarının kasıtlı olarak karar vericilerden saklandığı gerçeği... Bu noktada mezunlar konuyu yargıya taşıdı ve dava sürecini başlatmaktan başka çare bulamadılar.

Yıllardır süregelen bunca başvuru ve yaşanılan sayısız mağduriyetin neden olduğu zarar katlanarak büyürken kısa zaman önce zamanlaması çok şaşırtıcı bir şekilde bayrak taşıyıcı firmamızın kendi iştiraki olan THY Teknik yeni bir istihdam ilanı açtı. Hani böyle bir unvan yok dedikleri Uçak Bakım Mühendisliği vardı ya tam olarak o pozisyon için ilan açıldı! Bu ilana başvurabilen bölümlerden bazıları İşletme Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği. Peki bu ilana kim başvuramıyor biliyor musunuz? Havacılık alanında lisans eğitimi alan teknik bölüm mezunları, yani Havacılık Elektrik Elektroniği, Uçak Elektrik Elektronik veya Uçak Gövde Motor bölümü mezunları.

 

Umuyoruz ki THY Teknik İnsan kaynakları bu mağduriyetin farkına bir an önce varıp başvuru yapan herkese eşit şartlarda istihdam edilme şansı sağlar. Sonrasında hodri meydan... Eğer diğer mühendislik bölümlerini bitiren öğrenciler 4 yıl boyunca spesifik olarak bu alanda eğitim alıp kendini yetiştirmiş öğrenim süresince stajlarını bu sektörde yapmış sektördeki işleyiş ile ilgili ön bilgiye sahip mezunlardan daha yetkinse tabi ki iyi olan kazansın, işe alınsın..


İşin aslı ne yıllardır mağduriyete sebep olan sorun ne de çözümü. Tek zor olan karar vericileri bilinçli olarak yanlış bilgilendirip, maniple edip, konuyu maksadından farklı gösteren, bilerek ve isteyerek bunca emeğin, eğitimin heba olmasına, gençlerin özverili ve haklı çabasının hiçe sayılmasına sebep olanlar... Ancak onlar bir şekilde bu işten paçayı sıyırmış hesap vermemiş görünüyor. Şunu da ekleyelim. Bu sefer konu yargıda... Vicdanlara verilmeyen haklar elbet yargıyla sahiplerine teslim edilecektir.

Bu ülkenin gençlerine oyun oynamayı bırakın

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Ahhh Ahhh ~ 2 ay önce
Eskişehir'e giderken büyük umutlarım vardı. Kısacası hayaller Paris ti, gerçekler Odunpazarı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnsanlık ~ 2 ay önce
Her dönemde, her zihniyette, her ideolojide bu tip kendinden emin olmayan tipler vardır. Bunların ortak yönü insan ve insanlık düşmanı olmalarıdır. Altyapılarında cehalet, korkaklık, ezik ve korkak yetişme tarzı vardır. Maalesef ki belli konuma getirilen insanların bu yönlerini tarafsız ve adil bir yöntemle ölçecek bir mekanizma yoktur. İnsanlar Allah korkusu ve kul hakkının bilinciyle yetiştirilmedikleri için bu böyle oluyor. Evrensel ilkeler ise bu işin çok uzağında. Onlar güçlüden ve hakimden yanadırlar. İnşallah hak edenler, hak ettikleri sonuca ulaşırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ALAYLI ~ 2 ay önce
TDK 1 ) isim, askerlik Erlikten yetişmiş, askerî okullarda okumadan başarı gösterip rütbe alan ve yükselen subay. 2 ) sıfat, mecaz Gerekli okul eğitimini görmeden kendini yetiştirmiş olan kimse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ALAYLI ~ 2 ay önce
TDK 1 ) isim, askerlik Erlikten yetişmiş, askerî okullarda okumadan başarı gösterip rütbe alan ve yükselen subay. 2 ) sıfat, mecaz Gerekli okul eğitimini görmeden kendini yetiştirmiş olan kimse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaciva ~ 2 ay önce
Camo tarafı için, hiç bir talimatta yeri olmayan mühendislik mezuniyeti dayatması en naif tabirle ahmaklıktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş civacıya selam ~ 2 ay önce
Talimat gökten zembille iniyor zaten birader onun düzenlenmesi incelenmesi, güncellenmesi, mühendis kavramı, alınması gereken dersler vs vahiyle geldiği için kurul belirlemiyor bu talimatları sende haklısın havaciva derken o civa düşünme yetini de tahrip etmiş dikkat et böyle çok yazık edersin kendine Ahmak kalırsın.
Bağcılar mezunu ~ 2 ay önce
Bir bağcılar mezunu olarak önceleri shyo mezunlarının bizimle aynı olduğunu düşünürdüm , sonuçta onlar da teknisyen bizde , fakat beraber çalıştıkça SHYO -HUBF mezunlarının bizden çok daha ileride olduğunu gördüm. Gerçekten bu arkadaşlara teknisyen demek büyük haksızlık , bu arkadaşlara hakkı olan neyse verilmesini bende destekliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak bakım mühendisliği ~ 2 ay önce
Bu konu da her şey gayet açık ve ortada , mızrak çuvala sığmıyor artık , ve çözülmesine çok az kaldı , bu insanlar hakkı olan ünvanı alacaklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknik1 ~ 2 ay önce
Öss de full e yakın dogru yapan, tıp 20 binlere , mühendislik 300 binlere düserken, ilk 10 bin girmis, 5 sene okumuş birine ders icerigine bakılmadan muhendis olamassin denilmiş, Estü de shyo hee ile elektronik muh arasinda fark dersi 10 bile degil,diger 30ders direkt sayiliyor,sadece 1 yilik farkla tamamlanabiliyor, kaldi ki bizim öncelikli talebimiz bakım mühendisliği kavramınin oluşturulmasi ve hakkin verilmesidir, 500bin sıralama sıfır matematik ile biyomedikal mühendisligi okuyup müh. Olabiliyosun ve TK da ki yukselme icin ölcme degerlendirme sinavina katilabiliyosun , ama ilk 10bine girmis, full matematik yapmis , differansiyelin icin den gecmis, coğu ucakta 5-10yil calismis 3-4 farkli ucakta cs yaptigin adami sirf unvandan dolayi sinava dahi sokmuyosun, bu durumu sirket icinde bir mail ile sirket haricinde tek yönetmelikle degiştirebilecekken binlerce magdur olusturup, zaten ulke de yok olmaya yuz tutmuş motivasyonu da eksilere indirip nefret kazandirmanın kime ne faydası var, buna itiraz eden mühendis arkadâslar olabilir, lakin Birimimde calısan mühendislerin tek yaptıgi mail takibi olup birimler arası koordinasyonu sagliyor, ucak bakım icin bizden cözülemeyen ariza icin sirket harici birimlerden destek alinmaktadir, daha önce bu ara isi lise mezunu bi teknisyen arkadasimiz yapıyordu, o da ayrilip pilot olmustur, bilginize,.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burak ~ 2 ay önce
Bu durum artık hak yemek değil, insanların güvenliğini tehlikeye atmaktır. Uçak Bakım Mühendisliği pozisyonuna Uçak Bakım bölümü mezunu değil, alakasız bölümler kabul ediliyor. THY ile bir dahaki yolculuğunuzda aklınızda bulunsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aircraft Engineer ~ 2 ay önce
Parayı verenin tipi lisansı aldığı bu dönemde, 5 yıllık emeğin hiçbir karşılığının olmaması üzücü gerçekten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000