03 Şubat 2020, Pazartesi
İlknur Konak
İlknur Konak [email protected]
 • havacı derken? asıl ARFF birimininin tükenmişlik sendromu olmalıdır biz her an mevzu patlayabilir bir sıkıntı çıkabilir diye gergin gergin bekliyoruz gece nöbetlerinde oh ne güzel uyuyorsunuz diyorlar ama o uykudan birşey annamıyoruzki heran alarm çalar uyanıp sıkıntıyı halledebiliriz diye gergin yaşıyoruz buda uzun vadede bizi tüketiyor hep pilotlara falan odaklanmayın onların işi rahat uçakta zaten hemen herşeyi otomotik pilot falan hallediyor teknoloji ilerledi ama teknolojinin bile yetmediyi anlarda biz devreye giriyoruz bize odaklanılmalı
 • Maasım kabincilerin bile gerisinde iken cebimde yaşıyorum bu sendromu fazlasıyla haliyle o da ruh halime yansıyor
 • Fazlası var eksiği yok
 • Havacılığı marketçilikle,fırıncılıkla,çaycılıkla,belediyecilikle bilmem necilikle karıştıranların ben dedim oldu kafasıyla bu sektörde yer almaması gerekir de burası Türkiye. Thy,Pegasus vs gibi şirketlerin müdürleri,yöneticileri tecrübelerine,bilgilerine,sektörü bilmemelerine bakmadan alayı maşallah anadan doğma yöneticiler, her yerde tepeden inme makam sahibi oluyorlar ama sonuçları kötü olunca da kader,kısmet bilmem ne oluyor!
 • Bunların hepsi bende fazlasıyla var hayattan zevk almıyorum uyuduğumdan bisey anlamiyorum sinirliyim sosyalikten uzağım kendimi degersiz buluyorum.Nedenleri işimden olmaktan korkuyorum ve bana yapılan tüm haksızlıklara karşı bişey diyemiyorum ve ezdikçe eziyorlar adi postabaşları kendi yerlerini saglam tutmak için kendi yalakalarını kayırıp ben ve benim gibileri köle gibi kullanıyorlar daha neler neler ne anlatayım ne kalsın bilmiyorum.
 • Bu saydiginiz belirtiler inanin tum personelde mevcut.
 • 24 saat 10 dk SFO, 24 saat 20 dk BOG/PYT/IST, 24 saat 15 dk CGK, 24 saat 10 dk LAX vb. bu saydığım sadece bir kaçı bunun gibi dahada vahim olanlarla dolu hayatımız.. bu sürelere beklemeler,otele varışlardaki trafik sorunları vb dahil değildir.. Ekip başına 1 usd ( örnektir biz 1 dolar diyelim ) kâr etmek için dandik yerlerde konaklatılmalarımız. Bir uçuşta evden Otele varmamız 22-23 saat sürüyorsa performans ve güleryüz beklemek hayal olur. Savaş virüs vb dinlemeden uçmamız.. Kabin memurunun derdi çoook.. iyi uçuşlar..
 • Havacıları tüketenler liyakatsiz yöneticiler,onların verdiği eğitimler, onların aldığı önlemler, onların işe aldığı pilotlar, onların yaptığı öğretmenler, onların ekip ve adam kayırma ve koltuklarından olma korkuları, onlara ikazda bulunanlara uguladıkları mobbing. Maalesef durum böyle. Üzgünüm...
 • Bu sendrom uçucular veya belli bir sektörün değil tüm ülkenin ciddi bir sorunu ve bunun da sorumluları ekonomik,sosyal,toplumsal sorunları yaratan veya çoğaltan iktidarlar ile kamu ve özel kurum,şirketleri yönetenlerdir. Bu ülkede insanca,kimseye minnet etmeden,eğilip,bükülmeden, hakkını yedirmeden,şerefinle çalışıp,yaşamak çok zor maalesef ama başta iktidar kimsenin umurunda değil. Sorunu,sorunu yaratanlarla çözemezsiniz o da ayrı.
 • Bahsettiğiniz sendromu yaşadığımı sanıyorum, Uzun yıllar şirket için canla başla çalışıp bir gün bile takdir edilmemek, senin işin benim işim demeyip ekip olarak çalışmak isteyip ekip tarafından ötekileştirilmek, yönetici vasfındaki insanların seni görmezden gelip nasılsa çok kazanıyorlar şeklindeki ithamları, geceyi ve gündüzü ayırt edemeden bir saatlik uykuya hasret kalmak,dışarıdaki insanların empatiden uzak yorumları...Evet yazdığınız tüm semptomlar bende var, uzun süre de iyileşebileceğimi düşünmüyorum...

Havacıların "Tükenmişlik Sendromu" riski

Tükenmişlik sendromu toplumda giderek yaygınlaşan bir psikolojik sorundur genellikle yoğun ve stresli bir iş yaşantısı içerisinde bulunan kişilerde görülür.

Tükenmişlik üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Amerikalı psikoloji profesörü Maslach tükenmişliği ‘’ İş yaşantısı gereği yoğun duygusal taleplere maruz kalan ve devamlı olarak insanlarla yüz yüze olan bireylerde görülen fiziksel bitkinlik, uzun süreli yorgunluk çaresizlik ve umutsuzluk duygularının, yapılan işe, hayata ve diğer insanlara karşı olumsuz tutumlarla yansıması ile oluşan bir sendrom. ‘’ olarak tanımlar.

Tükenmişlik aslında uzun süredir yaşanan yüksek düzeydeki stresin sonucunda karşılaştığımız bedensel yakınmalara sebep olabilen psikolojik bir problemdir ve birey üzerinde ciddi derecede olumsuz etkileri vardır, semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kişi hayattan zevk almamaya başlar, sorumluluk almaktan kaçınır, insanlarla paylaşımda bulunmaktan kaçınır, yorgunluk ve bitkinlik hissi giderek artar, hayatın akışında hiçbir şeye yetişemeyeceğini düşünmeye başlar, uyku bozuklukları gelişir, kişi uykudan uyandığında sanki hiç dinlenememiş gibi hisseder, kişi gittikçe kendini daha öfkeli ve mutsuz hisseder, yapılan işe karşı negatif duygular artar ve performans düşüklüğü görülebilir.

Günümüz yaşam ve çalışma şartları ile mücadele ederken bu belirtilerle günlük yaşantıda karşılaşılabiliriz bu nedenle belirtileri göz ardı edebilir veya ayırt edemeyebiliriz dolayısıyla semptomlar zamanla daha da belirginleşir , şiddeti artar ve günlük işlevselliğimizi ciddi derecede etkilemeye başlar.

Tükenmişlik sendromu belirtileri nelerdir ?

Tükenmişliğin bedensel, zihinsel ve duygusal bir çok belirtisi vardır.

 • Olumsuz düşüncelerde artış
 • Bedensel tükenmişlik hissi
 • Duygusal tükenmişlik hissi
 • Dikkat dağınıklığı
 • Öfke kontrol problemleri yaşama
 • Sosyal ilişkilerden kaçınma
 • Unutkanlık ve dalgınlık
 • Uyku problemleri
 • Karamsarlık
 • Sürekli yorgunluk ve bitkinlik hissiyatı
 • Basit işleri bitirmekte zorlanma
 • İşten soğuma
 • Sindirim sistemi problemleri
 • Kalp çarpıntısı
 • Yüksek kan basıncı
 • Kronik yorgunluk
 • Kas gerginliği
 • İştah problemleri
 • Baş, sırt ve bacaklar başta olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde ağrılar

Tükenmişlik sendromu öncelikle işyerinde gerekli sosyal desteği alamamak, duyguları paylaşamamak, çalışma arkadaşlarıyla güven ortamının olmaması, işyerinde yaşanan stres, mobbing, iş yerinde yaşanan çatışmalar, düzensiz çalışma saatleri , iş kaybı korkusu, yüksek düzeyde sorumluluk getiren bir işte çalışıyor olmak, iş yaşamında yüksek talepler, özel hayatta karşılaşılan sorunlar ve iş-özel hayat dengesini kuramamak, hem iş hem de sosyal hayatta gereğinden fazla sorumluluk almak, mükemmeliyetçi olmak, hayır diyememek ve gereğinden fazla fedakarlık yapmak. Bütün bunların yanında uçucuların tükenmişlik sendromuna yakalanma riskini artıran nedenler ise uçuşlarda yaşanan stres, kısa uçuşlarda servisi yetiştirmek adına zamanla yarışmak bunun getirdiği stres ve kaygı nedeniyle de daha fazla enerji harcamak, er uçuşlarından sonra bozulan uyku düzeni, ekip arkadaşlarıyla yaşanan çatışmalar, düzensiz çalışma saatleri ve uzun uçuşlar nedeniyle yapılan uzun mesailer, yolcu şikayeti alma endişesiyle tetikte olmak, ciddi derecede sorumluluk getiren bir iş yapıyor olmak gibi bir çok nedeni sıralayabiliriz.

Peki tükenmişlik sendromuyla nasıl baş edebiliriz ?

Öncelikle tükenmişlik sendromu çok sinsi ilerleyen psikolojik bozukluk olması nedeniyle semptomların önceden farkedilip müdahale edilmesi ve en kısa sürede bir uzmandan yardım alınması çok önemlidir. Tükenmişlik sendromunun nedenlerini belirlemek ve tanımak tedavinin önemli adımlarından biridir. Tükenmişlik gelip kapıyı çalmadan önce bazı önlemler almakta tabii ki fayda var. Duygularınızı paylaşın, sosyal aktivitelerinizi arttırın, kendinize zaman ayırın, er uçuşlarında uyku düzenini korumak pek mümkün değilse de boş günlerinizde uyku düzeninize dikkat edin, sakinleştirici hobiler edinin, hayatınızı sadece işinize odaklamayın, tükenmişlik sendromunun bedensel yakınmalarından biri de sindirim problemleridir bu nedenle sağlıklı beslenin çünkü gece uçuşları ve er uçuşları yeme düzeninizi oldukça etkilemekte, bedeninizin ve zihninizin tükenmişlik sendromu ile ilgili size verdiği sinyallere kulak verin.

Havacıların "Tükenmişlik Sendromu" riski

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

ARFF ~ 3 yıl önce
havacı derken? asıl ARFF birimininin tükenmişlik sendromu olmalıdır biz her an mevzu patlayabilir bir sıkıntı çıkabilir diye gergin gergin bekliyoruz gece nöbetlerinde oh ne güzel uyuyorsunuz diyorlar ama o uykudan birşey annamıyoruzki heran alarm çalar uyanıp sıkıntıyı halledebiliriz diye gergin yaşıyoruz buda uzun vadede bizi tüketiyor hep pilotlara falan odaklanmayın onların işi rahat uçakta zaten hemen herşeyi otomotik pilot falan hallediyor teknoloji ilerledi ama teknolojinin bile yetmediyi anlarda biz devreye giriyoruz bize odaklanılmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 3 yıl önce
Maasım kabincilerin bile gerisinde iken cebimde yaşıyorum bu sendromu fazlasıyla haliyle o da ruh halime yansıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxx ~ 3 yıl önce
Fazlası var eksiği yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
naneyi yersiniz ~ 3 yıl önce
Havacılığı marketçilikle,fırıncılıkla,çaycılıkla,belediyecilikle bilmem necilikle karıştıranların ben dedim oldu kafasıyla bu sektörde yer almaması gerekir de burası Türkiye. Thy,Pegasus vs gibi şirketlerin müdürleri,yöneticileri tecrübelerine,bilgilerine,sektörü bilmemelerine bakmadan alayı maşallah anadan doğma yöneticiler, her yerde tepeden inme makam sahibi oluyorlar ama sonuçları kötü olunca da kader,kısmet bilmem ne oluyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek Kabin destek(taşeron) ~ 3 yıl önce
Bunların hepsi bende fazlasıyla var hayattan zevk almıyorum uyuduğumdan bisey anlamiyorum sinirliyim sosyalikten uzağım kendimi degersiz buluyorum.Nedenleri işimden olmaktan korkuyorum ve bana yapılan tüm haksızlıklara karşı bişey diyemiyorum ve ezdikçe eziyorlar adi postabaşları kendi yerlerini saglam tutmak için kendi yalakalarını kayırıp ben ve benim gibileri köle gibi kullanıyorlar daha neler neler ne anlatayım ne kalsın bilmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Opt ~ 3 yıl önce
Bu saydiginiz belirtiler inanin tum personelde mevcut.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
24 saat ER yatı ~ 3 yıl önce
24 saat 10 dk SFO, 24 saat 20 dk BOG/PYT/IST, 24 saat 15 dk CGK, 24 saat 10 dk LAX vb. bu saydığım sadece bir kaçı bunun gibi dahada vahim olanlarla dolu hayatımız.. bu sürelere beklemeler,otele varışlardaki trafik sorunları vb dahil değildir.. Ekip başına 1 usd ( örnektir biz 1 dolar diyelim ) kâr etmek için dandik yerlerde konaklatılmalarımız. Bir uçuşta evden Otele varmamız 22-23 saat sürüyorsa performans ve güleryüz beklemek hayal olur. Savaş virüs vb dinlemeden uçmamız.. Kabin memurunun derdi çoook.. iyi uçuşlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Pilotu ~ 3 yıl önce
Havacıları tüketenler liyakatsiz yöneticiler,onların verdiği eğitimler, onların aldığı önlemler, onların işe aldığı pilotlar, onların yaptığı öğretmenler, onların ekip ve adam kayırma ve koltuklarından olma korkuları, onlara ikazda bulunanlara uguladıkları mobbing. Maalesef durum böyle. Üzgünüm...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ülkece tükendik ~ 3 yıl önce
Bu sendrom uçucular veya belli bir sektörün değil tüm ülkenin ciddi bir sorunu ve bunun da sorumluları ekonomik,sosyal,toplumsal sorunları yaratan veya çoğaltan iktidarlar ile kamu ve özel kurum,şirketleri yönetenlerdir. Bu ülkede insanca,kimseye minnet etmeden,eğilip,bükülmeden, hakkını yedirmeden,şerefinle çalışıp,yaşamak çok zor maalesef ama başta iktidar kimsenin umurunda değil. Sorunu,sorunu yaratanlarla çözemezsiniz o da ayrı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçucı ~ 3 yıl önce
Bahsettiğiniz sendromu yaşadığımı sanıyorum, Uzun yıllar şirket için canla başla çalışıp bir gün bile takdir edilmemek, senin işin benim işim demeyip ekip olarak çalışmak isteyip ekip tarafından ötekileştirilmek, yönetici vasfındaki insanların seni görmezden gelip nasılsa çok kazanıyorlar şeklindeki ithamları, geceyi ve gündüzü ayırt edemeden bir saatlik uykuya hasret kalmak,dışarıdaki insanların empatiden uzak yorumları...Evet yazdığınız tüm semptomlar bende var, uzun süre de iyileşebileceğimi düşünmüyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000