10 Mayıs 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Seyrüsefer görevi ifa eden havayolu çalışanı Borçlar Kanununa tabidir. 2010 yılında revize edilmiş olsa da 1926 yılında yayımlanmıştır, eskidir, havacılık çalışanlarının kanayan yarasıdır. Denizciler 1975 yılında kabul edilen''Deniz İş Kanunu'' ile paçayı kurtarmış, havacılar mağdur kalmıştır. Yazıya istinaden verilecek cevaplar; 1. Patronlara, CEO lara, genel müdürlere bir fırsat doğmuştur. Pandemi bahanesiyle pilot maaşları düşürülmüştür. Hangi kanunu arkasına alarak haklarını savunacaklar? Eski maaşlar artık yok. 2. Sadece pilotlar değil kabin memurları için de aynı konu geçerli. 3. Maaşlar, pilot ihtiyacından ve açığından uçaklar Ground edilmediği sürece düzelmez. 4. Gelelim Akademiye: Piyasada bu kadar işsiz pilot varken hiç bir şirket akademiyle, cadet le uğraşmaz. Cadet öğrencisine 2 sene yatırım yapmaktansa piyasada ATPL ile bekleyeni tercih eder, maliyeti yoktur.
  • Arkadaşım sizlerin her yerden çıkmasına yavaştan uyuz olmaya başladım. Hangi havacılık konusu olsa mevzu cadetlara geliyor. Bi durun sabredin ya.
  • Kaptanım dolar kuru arttı diye ülkedeki tüm mesleklerin maaşı artsın bu mantıkla. Neden sadece pilotların maaşı dünyadaki kur ile ölçüşüyor. Benim mesleğim de global diyen herkes meslektaşım Avrupa'da 100 Öro alıyor, ben de 100 Öo karşılığını almam lazım desin.
  • tek bir soru soracağım, dürüstçe kendinize cevap verin. yaklaşık 1.5 yıldır süren bu pandemide hastalığı resmi olarak geçirip iyileşen 135 milyon insana (tespit edilemeyen milyonları da kenara koyuyorum) hiçbir ayrıcalık tanınmamışken, aşı olanlara birçok ayrıcalığın peş peşe getirilmesini kendinize nasıl açıklıyorsunuz?
  • Herkes kaçsın lütfen. 3000 tane dışarıda işsiz pilot var. bizde azıcık ekmek yiyelim.
  • DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVA YOLLARINDAN BİRİ FAKAT KAPTANLARINA TÜM AY UÇURARAK AVRUPADA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANDAN BİLE AZ PARA VEREN PANDEMİYİ PİLOTLARA KARŞI KULLANAN DÜNYADAKİ TEK ŞİRKET.EVDE OTURAN VE PİLOTLARDAN DAH FAZLA MAAŞ ALAN MĞDÜRLERDEN YÜZDE 30 KES GECE GÜNDÜZ HER TÜRLÜ RİSKİ YÜKLEDİĞİN 30 GÜN KULLANDIĞIN PİLOTLARDAN YÜZDE 50 KES...THY PİLOT MAAŞLARINI YÜZDE YÜZE ÇEVİRSE BİLE TÜRKİYEDEKİ VE DÜNYAKİ EN UFAK ÇAPLI CHARTER ŞİRKETİNİN SEVİYESİNDE OLAMAYACAK.DOLAR KURU ARTTI..THY DAKİ PİLOTLARIN MAAŞI YÜZDE 30 A DÜŞTÜ DÖVİZ KURU KARŞISINDA...2023 TE PİLOT DÜŞMANLARI SEÇİMLE GİDECEK..PİLOTLARIN KANINI İÇ TORPİLLİ MÜDÜRLERE AKTAR..PANDEMİ BİTİP ALIMLAR AÇILINCA HERKES KAÇACAK..PİLOTLARIN ZERRE GÜVENİ KALMADI BUNLARA...CED BİLET EURO ÜZERİNDEN..AKADEMİ PİLOTLARINDAN KESİNTİLER EURO ÜZERİNDEN..AMA PİLOTLARA TL VER..KAPTANA 3000 euro F/O LARA 1500 EURO..TÜM AYDA TEPE TEPE KULLAN..PİLOTLARA ÇOK AYIP ETTİLER.,BU DÜŞMANLIK NEDENDİR.,,
  • Finansal bu sorunların yanında havayolları pilotların kabiliyetlerini uygun seviyede tutacak önlemleri düşünmekten ve almaktan aciz durumdalar. Pilotaj eğitim ve süreklilik gerektirir. Uzun süredir uçuş operasyonundan koparılmış kişilere uygun planlamalar ile uçuşa adaptasyonları sağlanmıyor. Oluşacak emniyet sorunlarının kaynağı havacılık yöneticileridir.
  • salgin yok!!!! ucuslar acilsin
  • Cadet'lar ne olacak? Hiç soran yok.
  • Herkes tutturdu bi asi gidiyor. Bir kisiden cikmadimi bu virus eee o zaman. Yeni asiya direncli mutasyonlarda devam edecek . Bunun yaninda bazi iyi mutasyonlarda olup bu salgin normal bir hale gelecek. Asi seviciler asilarini olsun ama sunu unutmasinlar hepsi bir kobay olarak bunu oluyor yani faz 3 denemesinde. Kendinize iyi bakin yeme icme aliskanliklarinizi degistirin spor gapin diyen bi doktor gormedim bu tvlerde kovidin olduruculugu yuzde 1 bile degildir. Bu kadar korkmayin korku bagisikligi olumsuz yonde etkiler. Ha bide acik havada maske takmaktan vazgecin ozellikle cift maske takanlar cigerlerinize eziyet ediyorsunuz sonra en ufak bi hastaligi agir atlatinca sucu hastalikta degil kendinizde arayin. Iyi gunler.

Havacılığa salgın darbesi...

Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart 2020 tarihinde Covid 19'u salgın olarak tanımladığında hepimiz, birkaç ay sürecek bir krizle karşı karşıya olduğumuzu düşündük. Ancak pandeminin sonrasındaki seyri, bunun aslında böyle olmadığını acı bir tecrübe ile bizlere gösterdi ve göstermeye de devam ediyor. Covid 19 için salgın tanımı kullanıldığında dünya genelinde günlük uçak trafiği 100 binin üzerindeyken sadece üç hafta içerisinde uçak sayısının 40 binlere kadar düşmesi, salgının dramatik etkisini göstermesi açısından oldukça iyi bir örnektir.

Aslında, Covid 19'dan önce, küresel havacılık sektörünün yakın geçmişinde, çeşitli felaketlere karşı sektörün savunmasızlığını açıkça görme fırsatımız oldu.   2003'teki Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) salgını, 2006'daki kuş gribi H5N1 ve 2009'daki domuz gribi H1N1 salgını gibi hastalıklara ve salgınlara karşı havayolu sektörünün, acziyetini ve savunmasızlığını test etmiştik. Daha öncesinde ise 1973'teki petrol krizi, 1980'lerin başındaki İran-Irak Savaşı, 1990'ların başındaki Körfez Krizi, 1997'deki Asya mali Krizi, 2001'deki 11 Eylül terör saldırıları ve 1998 ile 1999 mali krizin de ekonomik güçlükler ortaya çıkarmasından dolayı, mali krizlerin de havacılık sektöründe fazlasıyla yıkıcı  etkiye sahip olduğunu biliyoruz.

Havacılık sektörü bugün , yukarıda saydığım krizlerinden daha derin, daha yıkıcı ve daha yıptarıcı bir başka salgın ile kora kor bir mücadelenin içerisinde. Covid 19, mutantlarla birlikte daha korkutucu ve tehditkar bir seyirde ilerlerken  normal yaşantımızda alışılagelmiş klişeler de farkederek ya da farketmeyerek tarihe karışıyor.
Tıpkı havacılıkta olduğu gibi...

Bugün baktığımızda havacılık çalışanlarının büyük bölümü evlerden çalışıyor.

Özellikle küçük şirketler ayakta kalmakta zorlanıyor.

Büyük şirketler nakit akışını sağlamakta güçlük çekiyor.

Çalışanların bir kısmı işlerini kaybederken bir bölümü ise belirsizliğin verdiği kaygı ile iş hayatına devam etmek zorunda kalıyor.

Dünya genelinde on binlerce havacılık çalışanı bu süreçte işlerini kaybetti. İngiliz Pilotlar Derneği'ne göre ise, sadece 18 bin pilot bu süreçte ya işlerini kaybetti ya da eski  koşullarından çok uzakta çalışmaya zorlandı.

Gelirler açısından baktığımızda rakamlar çok daha dramatik... Havacılık gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 40 civarında azaldı ve toplam gelir 328 milyar dolar ile bundan tam 20 yıl önceki seviyelerdeki gelirle eşit hale geldi. Yani havacılık bir salgınla neredeyse 20 yıl geriye gitmiş oldu.
Şirketler bir taraftan gelir gider dengesini korumaya ve ayakta kalmaya çalışırken diğer taraftan da, maliyet getiren yeni hijyen ve güvenlik standartlarını da uygulamak zorunda kalıyorlar. Yazının başında da belirttiğim gibi, alışılmış klişelerin dışında birçok yeni normaller farkında olarak ya da olmadan hayatımıza giriyor. Örneğin yakın gelecekte, yanımızda bir aşı pasaportu ya da test sonucu olmadan seyahat edebilmemiz çok mümkün görünmüyor. Bunun yolculara getirdiği maliyeti hesap ettiğinizde, alım gücünün düştüğü böylesine bir kriz sonrasında seyahat alışkanlıklarının ciddi şekilde etkilenmesi olası görünüyor.

Elbette seyahat kategorileri arasında en çok kaybın iş seyahatleri konusunda yaşanacağını söylemek mümkün. Pandemi döneminde, uzaktan erişim ile konferans, toplantı ve hatta fuar organizasyonlarının da sağlıklı şekilde yapılabildiğinin anlaşılması iş seyahatlerinde azalmalara neden olacaktır.  Daha önce dünyaca ünlü Amazon.com şirketinin bir yıllık şirket seyahat harcamalarında bir milyar dolar tasarruf ettiğini yazmıştım. Birçok şirketin bu tasarruf yöntemini kullanacağını ve zaruri haller dışında iş seyahatlerinin azalacağını, bunun da havayolları açısından bir kayba neden olacağını söylemek mümkün... Tabi bu noktada diğer seyahat başlıklarının, (etnik, turistik, kültürel gibi...) , iş seyahatlerindeki kaybı örtecek kadar güçlü olacağı yönünde beklentiler var.  Bu beklentinin sahibi elbette havayolu şirketleri ancak gerçekleşmesi mümkün mü, şimdilik bir soru işareti... Şunu biliyoruz ki,  2020 yılı sonunda bir sonraki yılın yani 2021 yılının planını optimist şekilde yapan havayollarının, bugün gelinen noktada, birkaç istisna ülke dışında, o optimist beklentilerin çok uzağında olduğunu da hatırlatmakta fayda var. 

Ancak ne olursa olsun havacılıkta bisiklet ekonomisinin işlemesi ve tekerleğin mutlaka dönmesi gerekiyor. Üretilen uçaklar, yetişmiş iş gücü, şirketlerin alt yapı yatırımları gibi geri dönüşümü imkansız olan  100 milyarlarca dolarlık hacme sahip bir sektörün öyle ya da böyle ayakta kalması gerekiyor. Bunun için en önemli kriter ise aşı uygulaması ve sonrasında ülkeler arası seyahat prosedürlerinin ortadan kalkması... Son olarak İngiltere'nin yeşil hat kararına en başta kendi ülkesindeki havayolu şirketlerinden ciddi itirazlar geldi. Bu yaz sezonu için rezervasyon alınan birçok ülke (Türkiye dahil) kırmızı listeye alınınca havayolu şirketlerinin bütün planlarının bir anda çöp olması ve mali açıdan ciddi hasara neden olabilecek bir ortamın ortaya çıkması, itiraz seslerinin de daha gür çıkmasını sağlıyor. Sadece İngiltere değil... Birçok Avrupa ülkesinin seyahat konusunda kısıtlamaları gevşetmek yerine katılaştırması, geleceğe iyimser bakmak isteyen havayolu şirketlerinin umutlarını bir anda söndürüyor. 2021 yaz sezonu birçok havayolu için hayati öneme sahip ve belki de bu son şansı kullanmak, ayakta kalabilmek istiyorlar.

Havacılığa salgın darbesi...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

BORÇLAR KANUNU ~ 7 ay önce
Seyrüsefer görevi ifa eden havayolu çalışanı Borçlar Kanununa tabidir. 2010 yılında revize edilmiş olsa da 1926 yılında yayımlanmıştır, eskidir, havacılık çalışanlarının kanayan yarasıdır. Denizciler 1975 yılında kabul edilen''Deniz İş Kanunu'' ile paçayı kurtarmış, havacılar mağdur kalmıştır. Yazıya istinaden verilecek cevaplar; 1. Patronlara, CEO lara, genel müdürlere bir fırsat doğmuştur. Pandemi bahanesiyle pilot maaşları düşürülmüştür. Hangi kanunu arkasına alarak haklarını savunacaklar? Eski maaşlar artık yok. 2. Sadece pilotlar değil kabin memurları için de aynı konu geçerli. 3. Maaşlar, pilot ihtiyacından ve açığından uçaklar Ground edilmediği sürece düzelmez. 4. Gelelim Akademiye: Piyasada bu kadar işsiz pilot varken hiç bir şirket akademiyle, cadet le uğraşmaz. Cadet öğrencisine 2 sene yatırım yapmaktansa piyasada ATPL ile bekleyeni tercih eder, maliyeti yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kedıt ~ 7 ay önce
Arkadaşım sizlerin her yerden çıkmasına yavaştan uyuz olmaya başladım. Hangi havacılık konusu olsa mevzu cadetlara geliyor. Bi durun sabredin ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kurcu Kaptanıma ~ 7 ay önce
Kaptanım dolar kuru arttı diye ülkedeki tüm mesleklerin maaşı artsın bu mantıkla. Neden sadece pilotların maaşı dünyadaki kur ile ölçüşüyor. Benim mesleğim de global diyen herkes meslektaşım Avrupa'da 100 Öro alıyor, ben de 100 Öo karşılığını almam lazım desin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 FO ~ 7 ay önce
tek bir soru soracağım, dürüstçe kendinize cevap verin. yaklaşık 1.5 yıldır süren bu pandemide hastalığı resmi olarak geçirip iyileşen 135 milyon insana (tespit edilemeyen milyonları da kenara koyuyorum) hiçbir ayrıcalık tanınmamışken, aşı olanlara birçok ayrıcalığın peş peşe getirilmesini kendinize nasıl açıklıyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilota cevap ~ 7 ay önce
Herkes kaçsın lütfen. 3000 tane dışarıda işsiz pilot var. bizde azıcık ekmek yiyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PILOT ~ 7 ay önce
DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVA YOLLARINDAN BİRİ FAKAT KAPTANLARINA TÜM AY UÇURARAK AVRUPADA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANDAN BİLE AZ PARA VEREN PANDEMİYİ PİLOTLARA KARŞI KULLANAN DÜNYADAKİ TEK ŞİRKET.EVDE OTURAN VE PİLOTLARDAN DAH FAZLA MAAŞ ALAN MĞDÜRLERDEN YÜZDE 30 KES GECE GÜNDÜZ HER TÜRLÜ RİSKİ YÜKLEDİĞİN 30 GÜN KULLANDIĞIN PİLOTLARDAN YÜZDE 50 KES...THY PİLOT MAAŞLARINI YÜZDE YÜZE ÇEVİRSE BİLE TÜRKİYEDEKİ VE DÜNYAKİ EN UFAK ÇAPLI CHARTER ŞİRKETİNİN SEVİYESİNDE OLAMAYACAK.DOLAR KURU ARTTI..THY DAKİ PİLOTLARIN MAAŞI YÜZDE 30 A DÜŞTÜ DÖVİZ KURU KARŞISINDA...2023 TE PİLOT DÜŞMANLARI SEÇİMLE GİDECEK..PİLOTLARIN KANINI İÇ TORPİLLİ MÜDÜRLERE AKTAR..PANDEMİ BİTİP ALIMLAR AÇILINCA HERKES KAÇACAK..PİLOTLARIN ZERRE GÜVENİ KALMADI BUNLARA...CED BİLET EURO ÜZERİNDEN..AKADEMİ PİLOTLARINDAN KESİNTİLER EURO ÜZERİNDEN..AMA PİLOTLARA TL VER..KAPTANA 3000 euro F/O LARA 1500 EURO..TÜM AYDA TEPE TEPE KULLAN..PİLOTLARA ÇOK AYIP ETTİLER.,BU DÜŞMANLIK NEDENDİR.,,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aglama! ~ 7 ay önce
Bundan sonra boyle isine gelirse, bir tarafin yiyorsa aglayacagina alir ceketini cikar gidersin!
Pilot ~ 7 ay önce
Oda olacak yeğenn senin gibi yatarak para alanların kovulacağı günler yakındır.az sabırlı ol 2 sene kaldı şeçime
737 ~ 7 ay önce
Ne pilot lugu eskidendi bitti o işler şimdi İşine gelirse çalışırsın gelmezse güle güle yok öyle havadan para kazanma olayı arz talep olayı bu anlayın artık.
The zombi ~ 7 ay önce
He canım he neslin tükendi hala farkında değilsin
Uçuş Emniyet ~ 7 ay önce
Finansal bu sorunların yanında havayolları pilotların kabiliyetlerini uygun seviyede tutacak önlemleri düşünmekten ve almaktan aciz durumdalar. Pilotaj eğitim ve süreklilik gerektirir. Uzun süredir uçuş operasyonundan koparılmış kişilere uygun planlamalar ile uçuşa adaptasyonları sağlanmıyor. Oluşacak emniyet sorunlarının kaynağı havacılık yöneticileridir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Katılıyorum ~ 7 ay önce
Hocam çok güzel ifade etmişsiniz. İlave görüşüm; pilotların ekonomik koşulları iyileştirilmeli, en azından eski şartlarına geri döndürülmelidir. Aksi takdirde terk i diyar edecek çok pilot olacaktır.
adalet ~ 7 ay önce
sürekli risk al %50 kesinti olsun , evden çalış %70.
t ~ 7 ay önce
salgin yok!!!! ucuslar acilsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Academy ~ 7 ay önce
Cadet'lar ne olacak? Hiç soran yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne asiymis kardesim ~ 7 ay önce
Herkes tutturdu bi asi gidiyor. Bir kisiden cikmadimi bu virus eee o zaman. Yeni asiya direncli mutasyonlarda devam edecek . Bunun yaninda bazi iyi mutasyonlarda olup bu salgin normal bir hale gelecek. Asi seviciler asilarini olsun ama sunu unutmasinlar hepsi bir kobay olarak bunu oluyor yani faz 3 denemesinde. Kendinize iyi bakin yeme icme aliskanliklarinizi degistirin spor gapin diyen bi doktor gormedim bu tvlerde kovidin olduruculugu yuzde 1 bile degildir. Bu kadar korkmayin korku bagisikligi olumsuz yonde etkiler. Ha bide acik havada maske takmaktan vazgecin ozellikle cift maske takanlar cigerlerinize eziyet ediyorsunuz sonra en ufak bi hastaligi agir atlatinca sucu hastalikta degil kendinizde arayin. Iyi gunler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ord Prof. ~ 7 ay önce
Üstad bilim kurulunda müsait bir kişilik yerimiz var, yardımlarını bekleriz.
Hmmm ~ 7 ay önce
Brütüs, sende mi aşıya inanmayan covidteistlerdensin yoksa? Yakınım olan birkaç kişiyi kaybettim ve hepsi de gençti. Bunlar neyden öldü peki? Yanlış ilaç tedavisi deme sakın, kürek gelir kafana yoksa! Maske ve mesafe olayı önemli zaten. Maske takıyorsanız zaten mümkün oldukça ve çevreniz uygunsa maskeyi çıkarın. Bilmeden şapkadan tavşan çıkarmaya çalışıyorsunuz ya, hastayım size. Benim güzel ülkemin, güzel insanları. Hiçbir şeyi bilmeyiz ama her şey hakkında fikir sahibiyiz...
????? Ne ASIYMIS DIYEN KARDESIM ~ 7 ay önce
Okadar insan bosuna öldü yani?Hepsi duzmeceydi?? Vay be... Yapmayin ne olur!!!
Bilim ~ 7 ay önce
Sayın profesör, Siz kanıtlayın efendim dünyaya iddialarınızı da herkes sizi kıskansın sayenizde bizi de kıskansınlar.
Guzel ulkemin guzel insanlari diyene ~ 7 ay önce
Kardesim sen ucucu ekipsen bircok Avrupa ulkesinde ve Ingiktere’de ayni sekikde dusunup pandemi basindan beri mumkun oldugunca normal yasamlarini surduren insanlar var, bunlar Korona da olmadi veya olanlarda her yil nasil grip geciriyorsa oyle gecirdiler. Viruse asi olmaz, o yuzden asi olanlar da kendilerini korumaya devam ediyorlar ve Korona gecirme ihtimalleri oluyor. Madem durum boyle niye asi oluyoruz. Her 6 ay da bir asi mi olacaksin, akil fikir versinlrr sizin gibilere. Kardesim korkuyorsaniz asi da olun evinize de kapanin maske de takin ama bunlari zorunlu hale getirmek yapilmaya calisan bazi projelere hizmet etmektir.
Yorum sahibi ~ 7 ay önce
Oncelikle hepinizin yorumlariniza ve kaygilariniza sonsuz saygim var. Ama ortaya cikan celiskileri gormeyen veya gormek istemeyen kisilerde bizzat sizsiniz. Covid 19 diye bir virusun olduguna inancim sonsuz cunku bir ay once bizzat yasadim hala koku dahi alamiyorum dogru duzgun. Ama yuzde 99 atlatabilecegim bir hastalik icin bana kimse asi yapamaz. Cin asiyla mi bitirdi koronayi... milyarlik nufusta 40 vaka cikiyo ve sizde inaniyorsunuz oyle mi. Bakin daha yeni pandeminin basinda hastalara verilen ilaci kullanimdan kaldirdilar bunu bile gormuyormusunuz? Ayrica olen insanlarin koronadan oldugune dair hic bir veri yok cunku otopsi bile yasak. Ayrica adamlar daha yeni dogmus bebek icin asi uretiyorlar 1 yilda ve bunlarin gelecekte ortaya cikaracaklari sorunlari kimse bilmiyor. Sizde destekliyorsunuz oyle mi. Haa ayrica bilim kuruluna alalim seni diyen arkadas dostum ordakilerin kendilerine faydasi yok. Siz bol bol tv izleyerek beyninizi yikamaya devam edin.adamlar mutasyonlar iyi yonde olur genelde dediler ne hikmetse binlerce mutasyon cikti hepsi kotu hele bide medyanin mansetleri zaten bunun bir pandemi olmadigini gosterir nitelikte... saygilar. Kendinize iyi bakin.
covid ~ 7 ay önce
arkadaşı maskesiz servis yapmaya davet ediyorum. Aksamada gidip anasının babasının dizinde otursun
Servis yap diyene ~ 7 ay önce
Dostum sen 10 kurus bile maliyeti olmayan bez parcasinin koruduguna cidden inaniyormusun hadi n 95 neyse

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000