30 Mayıs 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • 70.000€ küsür bayıldığın okulunda öz evlat yerine üvey muamelesi görmek… Eğitim süresi boyunca uçulacağı söyleyenen UPRT, lisans aldıktan sonra ücrete tabii oldu. Ne kadar mı? Kdv’si ile 4500€ ve bu aylarca geçen işsizlik süresi içinde hem de kur neredeyse 18’e dayanmışken. Bu olayların hepsi nerede mi? Anadolu yıldızları, Ayjet pardon Eyjet Euro yıldızları… gelen her birey pilot adayı değil. 70.000€ dur .. yaşanmış ya da yaşanan pranga örneği; aday adayı ya da düşünce içinde olan herkese fikir versin..
  • 5. Pranga güncel kurla akademi borcu almaktır.
  • Varlık fonunu besliyoruz. Yaşasın kölelik
  • Artan yoğunluk sebebiyle tecrübeli FO arayışını tamam anladık. Tecrübesizler olarak hepimiz işe gireceğiz diye beklemiyoruz zaten. En azından kışın bir alım açın da biz de en azından bu yolda elenirsek işe giremezsek denedik olmadı diyeceğiz. O fırsatı bile önümüze koymadınız. SHGM YAZIKLAR OLSUN. YABANCI PİLOT ÇALIŞTIRMAYA DEVAM.....
  • bu maaşlarla istersen pilotları zincirle bağla hepsi kırıp gidecek. şimdiden 10'ar 10'ar adam istifa etmeye başladı. transfer yasağıymış sanki kıytırık pegasusa sunex'e gitmek isteyen var da konuşuyorsunuz. uyanın arkadaşlar yurt dışında en düşük kaptan maaşı 10.000 dolar o da dandik şirkette.
  • Ekip otoparkında 2 tane köpeği bile alıp barınağa veremeyecek kadar acizler havlayarak koşunca kaza yapacaktım az kalsın
  • Transfer yasağı kalkmasın. Yoksa tehdit edilip, mobbinge maruz bırakılıp, kapı orda dediği şirket değiştiren(kaçıp kurtulabilen) FO ları SHGM ye şikayet edemez falan mazallah, AYIP olur, üzülür.
  • Türkiyedeki tecrübesiz pilotları sisteme dahil etmek yerine yabacı pilotların tercih edilmesi ve üstüne AUPRT eğitimi gibi yeni rant kapılarıyla işsiz pilotlara bi tekme daha vurmak gibi sorunları da dile getirseydin keşke. En az diğer saydıkların kadar hayati sorunlar bunlar da.
  • Pass sıralamasında Kaptanlardan sonra, kabinden önce olan hakkın teslim edilmesi gerekiyor. Umarım tgs ve iştiraklere yapılan bu pass düzeltmelerine FO’lar da eklenir.
  • O prangalar şirketleri ve sermayeyi bağlar.. Biz emekçiler (kokpit-teknik-kabin-yer hizmetleri) adına çok çok daha ağır prangalar var çalışma hayatında: yüksek enflasyon, düşük maaş, değer kaybeden TL, ağır çalışma koşulları, toksik çalışma ortamları vs. Bu koşullarda bu ülkede havacılıkla uğraşmaktansa sazı ele alıp Aşık olmak daha mantıklı.

Havacılığın önündeki 4 pranga

Pandeminin etkisini yitirmesiyle birlikte havacılıkta hızlı bir toparlanma sürecine tanık oluyoruz. Havayolu şirketleri, pandeminin başından itibaren askıya aldıkları destinasyonları yeniden uçuş planlarına dahil ederken, mevcut uçuş noktalarındaki frekans derinliklerini de artırıyorlar.

Ülkemize gerçekleşen yabancı havayolu operasyonları da, bu yazdan itibaren yeniden eski seviyelerine ulaşmanın sinyallerini veriyor. Özellikle, pandemi sürecinde en katı seyahat kurallarının uygulandığı yüksek potansiyelli Asya pazarındaki geri dönüşler ise, pandeminin gerçek anlamda sona erdiğinin en önemli işareti olarak değerlendirilebilir.

Avrupa'nın en yoğun havalimanları arasında yer alan İstanbul Havalimanı'nı tercih eden havayolu şirketi sayısı şimdiden 80'in üzerine çıktı. Havayolu çeşitliliği anlamında Avrupa'nın lideri durumundaki Paris'in tahtını sallayacak potansiyeli ise çok uzak bir olasılık olarak görmüyorum.

Havacılığımızın daha da iyi noktalara erişebilmesi için sadece pandeminin etkisini yitirmesi  yeterli değil. En başta kendi içimizdeki bazı prangalardan da kurtulmamız gerekiyor. Şu anki tabloda,  bir çırpıda sayabileceğim 4 pranga var havacılığımızın önünde...

Bürokrasiye hükmeden lobiciliğin havacılığı kontrol etme ve tahakküm altına alma gayretiyle ortaya çıkan prangaların çözülmesi ve tam anlamıyla serbest rekabet koşullarına dönülmesi, tıpkı 2003 yılı sonrasındaki gibi, Türk sivil havacılığına sıçrama yaşatacağı açık...

En başta havacılığın sırtında yük olan ve kerameti kendinden menkul bazı uygulamalar ortadan kaldırılmalı ve havacılığın kamburu olarak gördüğüm bu prangalara hızla veda etmeliyiz.

Onlardan biri, başından beri anlam veremediğim 'tavan fiyat' uygulaması... Ülkenin mevcut gerçekleriyle örtüşmeyen ve serbest rekabetçiliğin önündeki bariyer olarak gördüğüm tavan fiyat uygulaması, tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Bu uygulamanın ortaya çıktığı tarihten bu güne geçen neredeyse 10 yıllık süreçte, tavan fiyat uygulamasının Türk sivil havacılığına herhangi bir katkısının olduğunu söylemek güç... Hele ki, içinde bulunduğumuz dönemde, maliyetlerin katlandığı ve ucuza uçmanın neredeyse hayal olduğu dönemde, taban fiyatı yukarı çeken bu uygulama, havayolu şirketleri için bir garabet olarak ortaya çıkmıştır. 2003'teki serbest rekabet şartlarının yeniden tesis edilmesi için tavan fiyat uygulamasına veda etmek zorunluluk haline gelmiştir.

Bununla birlikte, 2015 yılından itibaren havayolu şirketlerini sözde koruma amaçlı olarak ortaya çıkan ve anlamsız şekilde uçuş emniyeti gerekçe gösterilerek uygulamaya sokulan uçuş ekibi transferinin de, havayolu şirketlerini korumaktan uzak olduğu gibi, birçok fırsatı değerlendiremeyen uçuş ekipleri için de, ciddi anlamda mağduriyetler ortaya çıkardığı aşikar...

1 Nisan ile 1 Eylül tarihleri arasında uygulanan uçuş ekibi transfer yasağının bu sezondan itibaren ortadan kalkması, sonraki yıllar için havayolu şirketlerini daha iyi bir ekip planlama sistemi kurabilmelerini sağlama fırsatı vereceğini ve yaz sezonunda transfer ihtiyacı duymayacakları bir sistemi tesis etmelerini sağlayacağı kanaatindeyim. Yasaklarla bugüne kadar herhangi bir şeye çözüm getiremediğimizi artık anlamış olmamız gerekiyor. Bu sebeple, yeni yıl itibariyle transfer yasağının kaldırılması ve rekabetçi ortamın yeniden sağlanması, hem çalışanlar hem de havayolu şirketleri açısından daha verimli bir yöntem olacaktır.

Aynı şekilde, hepimizin bildiği ama asla kesin olarak ifade edilmeyen sebeplerle ortaya atılan, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki slot kapasitesi kısıtı da pandemide dahi ortadan kaldırılmayarak, gerçek niyetin tam da tahmin edilen sebepler olduğunu ortaya koymaktadır. Atatürk Havalimanı'nın kapatılması ile birlikte  potansiyeli yüksek iki havalimanına sahip olan İstanbul'un, her iki havalimanı için de tam serbestlik sağlanarak daha yüksek potansiyele ulaşması ve birbirini besleyecek ortama ulaşması sözkonusu iken slot kısıtları ile yüksek hızda ilerleyen bir havalimanının önüne takoz atma çabaları, ne o havalimanını işletenlerin ne Sabiha Gökçen'den operasyon yapan havayollarının ne de havayolunu kullanan yolcuların faydasına olacaktır.

Dolayısıyla Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki slot kısıtının da Türk sivil havacılığının önündeki pranga olduğunu unutmamak gerekir.
Aynı şekilde, tek pistle kendi kategorisinde Avrupa'nın en yoğun havalimanı statüsündeki Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pist ile birlikte potansiyelinin daha da artacağı ortada. Ancak içinde bulunulan her yılın sonu, hedef bitirme tarihi olarak verilen ancak 5 yıldır bu hedefi tutturulamayan ikinci pist konusunun ivedi şekilde hizmete sokularak, Anadolu yakasındaki potansiyelin de artırılması gerekir.

Öncelik, bir havalimanının daha işlevsel hale gelmesi için diğerini tökezletmek değil, her ikisini de yüksek potasiyele eriştirmek olmalıdır. Bu iki havalimanının hem ulaşım alt yapısının (metro) hem de operasyonel alt yapısının hazır olması halinde, İstanbul'un her iki yakası Avrupa havacılığının bir numarası olmaya adaydır.

Havacılığın önündeki 4 pranga

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Sağımlık entegre mezunu ~ 6 ay önce
70.000€ küsür bayıldığın okulunda öz evlat yerine üvey muamelesi görmek… Eğitim süresi boyunca uçulacağı söyleyenen UPRT, lisans aldıktan sonra ücrete tabii oldu. Ne kadar mı? Kdv’si ile 4500€ ve bu aylarca geçen işsizlik süresi içinde hem de kur neredeyse 18’e dayanmışken. Bu olayların hepsi nerede mi? Anadolu yıldızları, Ayjet pardon Eyjet Euro yıldızları… gelen her birey pilot adayı değil. 70.000€ dur .. yaşanmış ya da yaşanan pranga örneği; aday adayı ya da düşünce içinde olan herkese fikir versin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5. Pranga ~ 6 ay önce
5. Pranga güncel kurla akademi borcu almaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maaşlar bitik ~ 6 ay önce
Varlık fonunu besliyoruz. Yaşasın kölelik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GlutaminKaslıFO ~ 6 ay önce
Artan yoğunluk sebebiyle tecrübeli FO arayışını tamam anladık. Tecrübesizler olarak hepimiz işe gireceğiz diye beklemiyoruz zaten. En azından kışın bir alım açın da biz de en azından bu yolda elenirsek işe giremezsek denedik olmadı diyeceğiz. O fırsatı bile önümüze koymadınız. SHGM YAZIKLAR OLSUN. YABANCI PİLOT ÇALIŞTIRMAYA DEVAM.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot maaşları ~ 6 ay önce
bu maaşlarla istersen pilotları zincirle bağla hepsi kırıp gidecek. şimdiden 10'ar 10'ar adam istifa etmeye başladı. transfer yasağıymış sanki kıytırık pegasusa sunex'e gitmek isteyen var da konuşuyorsunuz. uyanın arkadaşlar yurt dışında en düşük kaptan maaşı 10.000 dolar o da dandik şirkette.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Limiti aşarsa ~ 6 ay önce
Giden pilot sayısı 1.000 ‘i bulmadan Yhy zam konusunda ( enflasyon farkı hariç) kılını bile kıpırdatmaz , bu sayıyı bulursa aman gitmeyin size extra zam yapacağım der.( 2018 yılında olduğu gibi).
B.F ~ 6 ay önce
Ekip otoparkında 2 tane köpeği bile alıp barınağa veremeyecek kadar acizler havlayarak koşunca kaza yapacaktım az kalsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fetöcü tayfa ~ 6 ay önce
O kopek düşmanları amerikada çıktı. Eski fetöcüler bil istedim. Sonra bilmiyordum demeyesin. Sen de cok farklı değilsin ya
50 Shades of FO's ~ 6 ay önce
Transfer yasağı kalkmasın. Yoksa tehdit edilip, mobbinge maruz bırakılıp, kapı orda dediği şirket değiştiren(kaçıp kurtulabilen) FO ları SHGM ye şikayet edemez falan mazallah, AYIP olur, üzülür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boeing Fo ~ 6 ay önce
O mobingleri yapan ücretsiz izinleri dayatanların da yine pilot olması…
Onlar pilot değil ~ 6 ay önce
Pilot görünümlü yardakçı
İşsiz Ayjetli ~ 6 ay önce
Türkiyedeki tecrübesiz pilotları sisteme dahil etmek yerine yabacı pilotların tercih edilmesi ve üstüne AUPRT eğitimi gibi yeni rant kapılarıyla işsiz pilotlara bi tekme daha vurmak gibi sorunları da dile getirseydin keşke. En az diğer saydıkların kadar hayati sorunlar bunlar da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tecrübesiz fo ~ 6 ay önce
Auprt eğitiminin tip eğitimi olmayan mezun pilotları kapsamasıyla ilgili ortak bildiri sonucu bir gelişme var mı
FO’lar R3B olsun ~ 6 ay önce
Pass sıralamasında Kaptanlardan sonra, kabinden önce olan hakkın teslim edilmesi gerekiyor. Umarım tgs ve iştiraklere yapılan bu pass düzeltmelerine FO’lar da eklenir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320fo ~ 6 ay önce
çok haklı bir yorum. bunun gündeme gelmesi lazım bir an önce
Ferdi Furtay ~ 6 ay önce
O prangalar şirketleri ve sermayeyi bağlar.. Biz emekçiler (kokpit-teknik-kabin-yer hizmetleri) adına çok çok daha ağır prangalar var çalışma hayatında: yüksek enflasyon, düşük maaş, değer kaybeden TL, ağır çalışma koşulları, toksik çalışma ortamları vs. Bu koşullarda bu ülkede havacılıkla uğraşmaktansa sazı ele alıp Aşık olmak daha mantıklı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000