05 Aralık 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Dhmi memuru nickli kardeşim, Elbetteki bahsettiğiniz birimlerin sektöre katkısı yadsınamaz ve bu yüzden minnettarız ancak değerlendirme kriterlerimden yukarıda bahsettim. Bir atc personeli yanlış bilmiyorsam 2.5-3 senede yetişiyor ve başka bir kurumdan transfer edilme ihtimali yok. Kurum içi karşılıklı yaşadığınız problemleri ben bilemem lakin senden objektif olarak bu kriterlere göre değerlendirmeni rica ediyorum. Sağlıcakla
  • Arizayi da soylemeyi beceremiyorsunuz zaten, teknige soyleyecegini ikramciya, harekatciya soylemen gerekeni teknige sonra hepsini birden kaptana " ama ben soylemistiimm" diye agliyorsunuz. Ariza yazmayi beceremiyorsunuz diye dunya para verip sistem aldilar onun bile anasini aglattiniz; olan arizayi 3 kere yazarsiniz, kayitli arizayi bu ne olacak diye 2-3 kere teknik cagirirsiniz, harekatciya 2 kola verip yaptirdiginiz rotarlarlari teknige yazmasini istersiniz... Yazacak daha cok sey var ama yer dar :)
  • tabi caniim disarida duyuyoruz bildiginiz yabanci dilleri, ikramciyla ayri, yer personeliyle girdiginiz diyaloglari. Turk gorevli yokmu burada diye aglayan cok purser gordu bu gozler.
  • Sen de benim actigim tuvaleti yolcu ciktiktan sonra temizlersin
  • Gerçekten hepimiz MAL ız ama ne yazık ki farkında bile değiliz. İşçi olarak ancak TİS imzalanırsa biraz hak hukuk tan bahsedebiliyoruz yoksa BORÇLAR KANUNU na tabi birer Mal ız bir HAVACILIK İŞ KOLU na yönelik KANUNUMUZ bile yok ama gelmiş burada ego veya işi gücü olmayıp kendini eğlendirmek isteyen tenekelerin çıkardığı ses leri ciddiye alıp birde didişiyorsunuz, MAL olunduğu nereden belli olacak ama değil mi?
  • Evet actim, ardindan kapi kapatmak uzere olan baska ucaga gecip oradaki problemi de giderdim baska bir arkadasim taksi yolunda bekleyen ucaga telsizden kaptana reset yaptirip seferine yolladi, baska br arkadasim da sizin "kapanmiyor bu nasil gidicezz" diye kiyameti koparttiginiz basustu dolabini ufak bir dokunusla kapatip kaoi kapanmadan sonda anda ucaktan cikti... Kabul edin THY de hostes olmak kadar balli bir is yok, herkez milletvekilligi falan der ama Turkiyede hatta dunyadaki en balli islerden biri thyde yapilan hostesliktir, fazla aglayip dikkat cekmeyin de sizi bir anda kabin a.s. yapmasinlar :)
  • Kaptan seni cay ver diye cagirir, beni ariza var diye, bilmem aradaki farki anlayabildinmi ?
  • Havacılık sektörünün en önemli meslek dalı furunculuktur bence.Öyle olmasa idi Hamdi Topçu denen meczup senelerce YKBaşkanlığı yapabilirmiydi....
  • Havacılık sektörünün en önemli meslek dalı furunculuktur bence.Öyle olmasa idi Hamdi Topçu denen meczup senelerce YKBaşkanlığı yapabilirmiydi....
  • en önemlisi excel bilen mesleklerdir. konuşamam sadece excel.

Havacılıkta hangi meslek diğerinden daha önemli?

Havacılık sektörü; pilotu, kabin memuru, teknisyeni, mühendisi, kontrolörü, dispeçeri, müşteri hizmetleri memurları, rampi, itfaiyesi ile bir bütündür. İş tanımları ve görevleri farklı olsa da havacılık operasyonunun tümüne bakıldığında, bir meslek grubunun bir diğerinden daha önemli olduğunu söylememiz mümkün değil...

İsimlerinin önlerinde farklı meslek isimleri yer alabilir  ancak her bir meslek grubunun amacı, havacılığın emniyetli, konforlu ve operasyonun optimum seviyelerde akışına devam etmesidir.

Havacılığın bütünlüğünden ve emniyetinden bahsederken, uçağın aviyonik, gövde, motor olmak tüm yapısal ve elektronik aksamından sorumlu olan teknisyenleri; uçak ve uçak bileşenlerini planlamak ve geliştirmek gibi rolleri üstlenen mühendisleri; uçakla taşınan kargoların yükleme ve boşaltılmasını planlayan ve koordine eden load masterları; uçuş rotalarını, yoldaki rüzgarları, fırtına ve türbülans tahminlerini, hava sahası kısıtlamalarını ve havaalanı koşullarını en ince ayrıntısına kadar uçuş ekibine rapor eden dispeçerleri; ramp adını verdiğimiz geniş organizasyon ağındaki her biri farklı görev üstlenen ve onlar olmadan, uçağa yolcu alınamayacağını, yük konulamayacağını, check-in yapılamayacağını bildiğimiz ramp çalışanları; gökyüzünün gözleri olarak tanımladığımız, aynı anda onlarca uçağı yerde ve havada koordine eden, dünyanın en stresli mesleklerinden hava trafik kontrolörleri; acil durumda uçaklara müdahale eden itfaiye ve sağlık ekipleri; havaalanlarındaki olası güvenlik sorunlarına müdahale etmesi için gözümüzün aradığı emniyet çalışanları; havaalanı girişlerinde güvenliği sağlayan ve herhangi bir saldırı olasılığına karşı önleyici görevindeki güvenlik memurları; uçakların kalkış noktasından varış noktasına kadar emniyetle uçurulması görevini üstlenen pilotları; o uçuşta seyahat eden yolcuların emniyeti ve konforu için elinden geleni yapan kabin ekipleri; uçakların ve çalışanların maksimum optimizasyonla planlanması görevini yürüten filo ve ekip planlama çalışanları; pazarlama, satış ve diğer burada sayamadığım tüm destek birimleri; nasıl birbirinin önünde ve öncelikli tutulabilir...

Havacılıkta emniyet yerde başlar, havada devam eder... Yukarıda saydığım tüm meslek gruplarının öncelikli amacı da, uçakların emniyetli ve kârlı şekilde operasyonunu yürütebilmesidir.

Emek yoğun bir sektörde, her bir çalışanın katkısı diğerine göre küçümsenemeyecek derece  önemlidir. Ve en önemlisi, çalışma şartlarının iyi ya da kötü olmasına göre, bir mesleğin diğer mesleğe göre önemli ya da daha az önemli olması gibi bir durum söz konusu dahi olamaz.  Her fırsatta diğer meslek gruplarının şartlarını, iyi ya da kötü olarak dile dolamak yerine her bir meslek grubunu bütünü tamamlayan bir lego parçası gibi düşünüp  tüm bileşenlerin iyi şartlara kavuşması için uğraşmak havacılık için de isabetli olur. 

Bu vesile ile tüm sivil havacılık sektörünün 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık gününü kutlarım...
 

Havacılıkta hangi meslek diğerinden daha önemli?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Windrunner ~ 2 ay önce
Dhmi memuru nickli kardeşim, Elbetteki bahsettiğiniz birimlerin sektöre katkısı yadsınamaz ve bu yüzden minnettarız ancak değerlendirme kriterlerimden yukarıda bahsettim. Bir atc personeli yanlış bilmiyorsam 2.5-3 senede yetişiyor ve başka bir kurumdan transfer edilme ihtimali yok. Kurum içi karşılıklı yaşadığınız problemleri ben bilemem lakin senden objektif olarak bu kriterlere göre değerlendirmeni rica ediyorum. Sağlıcakla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zuha ha ha ~ 2 ay önce
Arizayi da soylemeyi beceremiyorsunuz zaten, teknige soyleyecegini ikramciya, harekatciya soylemen gerekeni teknige sonra hepsini birden kaptana " ama ben soylemistiimm" diye agliyorsunuz. Ariza yazmayi beceremiyorsunuz diye dunya para verip sistem aldilar onun bile anasini aglattiniz; olan arizayi 3 kere yazarsiniz, kayitli arizayi bu ne olacak diye 2-3 kere teknik cagirirsiniz, harekatciya 2 kola verip yaptirdiginiz rotarlarlari teknige yazmasini istersiniz... Yazacak daha cok sey var ama yer dar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hahaha ~ 2 ay önce
Ya teknik boş yapma, ister aynı arızayı 5 kere yazarım ister seni boş yere çağırırım. Ne sen ne şirketin bana laf edemez, sosyal medya hariç;)
cift anadal ~ 2 ay önce
tabi caniim disarida duyuyoruz bildiginiz yabanci dilleri, ikramciyla ayri, yer personeliyle girdiginiz diyaloglari. Turk gorevli yokmu burada diye aglayan cok purser gordu bu gozler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muha ha ha ~ 2 ay önce
Sen de benim actigim tuvaleti yolcu ciktiktan sonra temizlersin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hepimiz MAL ız… ~ 2 ay önce
Gerçekten hepimiz MAL ız ama ne yazık ki farkında bile değiliz. İşçi olarak ancak TİS imzalanırsa biraz hak hukuk tan bahsedebiliyoruz yoksa BORÇLAR KANUNU na tabi birer Mal ız bir HAVACILIK İŞ KOLU na yönelik KANUNUMUZ bile yok ama gelmiş burada ego veya işi gücü olmayıp kendini eğlendirmek isteyen tenekelerin çıkardığı ses leri ciddiye alıp birde didişiyorsunuz, MAL olunduğu nereden belli olacak ama değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xxx ~ 2 ay önce
Önemli olan havacilikta hangi meslek değil. Önemli olan kaç yıl çalışacağız daha sonra hangi yöneticinin sırf kendi egomanyasini tatmin etmek vereceği isimle haksız hukuksuz isimizden edileceğiz bunu izleyen dönemde işsiz maasiz sigortasız kac yıl dışarıda kalacağımız.
B1/B2 ~ 2 ay önce
Evet actim, ardindan kapi kapatmak uzere olan baska ucaga gecip oradaki problemi de giderdim baska bir arkadasim taksi yolunda bekleyen ucaga telsizden kaptana reset yaptirip seferine yolladi, baska br arkadasim da sizin "kapanmiyor bu nasil gidicezz" diye kiyameti koparttiginiz basustu dolabini ufak bir dokunusla kapatip kaoi kapanmadan sonda anda ucaktan cikti... Kabul edin THY de hostes olmak kadar balli bir is yok, herkez milletvekilligi falan der ama Turkiyede hatta dunyadaki en balli islerden biri thyde yapilan hostesliktir, fazla aglayip dikkat cekmeyin de sizi bir anda kabin a.s. yapmasinlar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haha ~ 2 ay önce
Habom konusuyor, konus habom
KM1 e ~ 2 ay önce
Kaptan seni cay ver diye cagirir, beni ariza var diye, bilmem aradaki farki anlayabildinmi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mu ha ha ~ 2 ay önce
Ben de seni tuvalet arızası var, gel aç diye çağırıyorum.....
Furuncu ~ 2 ay önce
Havacılık sektörünün en önemli meslek dalı furunculuktur bence.Öyle olmasa idi Hamdi Topçu denen meczup senelerce YKBaşkanlığı yapabilirmiydi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Furuncu ~ 2 ay önce
Havacılık sektörünün en önemli meslek dalı furunculuktur bence.Öyle olmasa idi Hamdi Topçu denen meczup senelerce YKBaşkanlığı yapabilirmiydi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
en önemlisi ~ 2 ay önce
en önemlisi excel bilen mesleklerdir. konuşamam sadece excel.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000